Απορίες για αναβαθμίσεις-αλλαγές σε ΤΑ 650

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
@XLGeorge Γιώργο αυτό για την τάπα αποστράγγισης δεν το ήξερα χρήσιμη πληροφορία!!

@George_M. Γιώργη δεν χάνει από την τάπα αποστράγγισης αλλά από την οπή λίγο πιο πίσω στο σώμα τις αντλίας νερού, ψυκτικό άλλαξα πριν 2000χλμ όπου έκανα μεγάλο σέρβις.

Και κάτι ακόμα ή αντλία καινούρια με καινούριο κωδικό ανταλλακτικου που σημαίνει ότι ίσως έχουν βελτιώσει το o ring που χαλάει έχει 136€+ΦΠΑ οπότε παω για καινούρια χωρίς δεύτερη σκέψη.Οποιος άλλος χρειαστεί στο μέλλον να το ξέρει.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
@XLGeorge Γιώργο αυτό για την τάπα αποστράγγισης δεν το ήξερα χρήσιμη πληροφορία!!

@George_M. Γιώργη δεν χάνει από την τάπα αποστράγγισης αλλά από την οπή λίγο πιο πίσω στο σώμα τις αντλίας νερού, ψυκτικό άλλαξα πριν 2000χλμ όπου έκανα μεγάλο σέρβις.

Και κάτι ακόμα ή αντλία καινούρια με καινούριο κωδικό ανταλλακτικου που σημαίνει ότι ίσως έχουν βελτιώσει το o ring που χαλάει έχει 136€+ΦΠΑ οπότε παω για καινούρια χωρίς δεύτερη σκέψη.Οποιος άλλος χρειαστεί στο μέλλον να το ξέρει.
Σε αυτο το ποσο δεν το συζηταω Καινουρια με κλειστα τα ματια!

Οσον αφορα την βιδα αποστραγγισης που λετε οτι "κλωτσαει" σημειωστε οτι μιλαμε για βιδα που βιδωνει πανω σε αλουμινιο Και η ροπη συσφιξης εκει ειναι μονο 10 ή 12Nm (δεν θυμαμαι καλα) Η χαλκινη ροδελα που εχει για στεγανοποιηση ειναι αρκετη για να μην υπαρχει διαρροη, αλλα οταν θα την σφιξει με το χερι ο μαστροχαλαστης Hulk και αντι για 12Nm βαλει πχ 18 (ή οσο), δηλαδη 50% παραπανω, ε μετα απο 1-2 λυσιματα λογικο δεν ειναι να μεινει με το ...σπειρωμα στο χερι?
Α, και καλο ειναι η συγκεκριμενη ροδελα να αλλαζεται καθε φορα!
 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Παίδες γνωρίζει κάποιος να μου πει αν μπαίνει κάποια αλουμινένια ποδιά στο ΤΑ απο άλλο μοδέλο της μαμας Honda; π.χ. απο africa ή από το 600 που αν δεν κανω λαθος φοραγε απο μαμα; Μπας και την βγάλουμε φρηνά γιατι για καινουρια αλουμινιου ειναι πολλά τα λεφτααααα. Ευχαριστώ
 
Περιοχή
Ηράκλειο κρήτης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Transalp 600 '95,VFR 800 vtec '02
Παίδες γνωρίζει κάποιος να μου πει αν μπαίνει κάποια αλουμινένια ποδιά στο ΤΑ απο άλλο μοδέλο της μαμας Honda; π.χ. απο africa ή από το 600 που αν δεν κανω λαθος φοραγε απο μαμα; Μπας και την βγάλουμε φρηνά γιατι για καινουρια αλουμινιου ειναι πολλά τα λεφτααααα. Ευχαριστώ
Του τρανσαλπ δεν είναι αλουμινένια
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Παίδες γνωρίζει κάποιος να μου πει αν μπαίνει κάποια αλουμινένια ποδιά στο ΤΑ απο άλλο μοδέλο της μαμας Honda; π.χ. απο africa ή από το 600 που αν δεν κανω λαθος φοραγε απο μαμα; Μπας και την βγάλουμε φρηνά γιατι για καινουρια αλουμινιου ειναι πολλά τα λεφτααααα. Ευχαριστώ
Εχω βαλει εγω στο δικο μου απο ΑΤ650 Μπαινει ευκολα με πολυ μικρες τροποποιησεις
Απο φωτο στο νετ που εχω δει πρεπει να μπαινει και απο ΑΤ750 αλλα ειναι κουμουτσα και εξεχει και αρκετα δεξια/αριστερα

Το 600 δεν εχει μεταλικη ποδια Πλαστικη ειναι που μοιαζει με αλουμινενια
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Πάντως και η πλαστική που έχει το ΤΑ650 καλή είναι
Δεν θα το ελεγα!
Τρεις εχω σπασει! Ασε που δεν καλυπτει πληρως τον κινητηρα απο κατω

('Νταξει για λαιτ χωματινη χρηση "καλη" ειναι)
 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Δεν θα το ελεγα!
Τρεις εχω σπασει! Ασε που δεν καλυπτει πληρως τον κινητηρα απο κατω

('Νταξει για λαιτ χωματινη χρηση "καλη" ειναι)

Και εγώ την έσπασα και όχι μόνο αυτή...το "πετραδάκι" συνέχεισε την δουλειά του και στην τρόμπα νερού.....
Γι'αυτό ψάχνω μεταλλική οπωσδήποτε, θα κοιτάξω μήπως βρώ απο ΑΤ650 τότε
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Εχω βαλει εγω στο δικο μου απο ΑΤ650 Μπαινει ευκολα με πολυ μικρες τροποποιησεις
Απο φωτο στο νετ που εχω δει πρεπει να μπαινει και απο ΑΤ750 αλλα ειναι κουμουτσα και εξεχει και αρκετα δεξια/αριστερα

Το 600 δεν εχει μεταλικη ποδια Πλαστικη ειναι που μοιαζει με αλουμινενια
Και εγώ την έσπασα και όχι μόνο αυτή...το "πετραδάκι" συνέχεισε την δουλειά του και στην τρόμπα νερού.....
Γι'αυτό ψάχνω μεταλλική οπωσδήποτε, θα κοιτάξω μήπως βρώ απο ΑΤ650 τότε
:ok::ok::ok::ok::ok::ok::ok::ok::yew:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Και εγώ την έσπασα και όχι μόνο αυτή...το "πετραδάκι" συνέχεισε την δουλειά του και στην τρόμπα νερού.....
Γι'αυτό ψάχνω μεταλλική οπωσδήποτε, θα κοιτάξω μήπως βρώ απο ΑΤ650 τότε
Τοχω παθει κι'εγω αυτο πριν απο χρονια σε κατι κοτρωνια, οπου βρηκε η τρομπα νερου, αρπαξανε οι δυο βιδες που την στερεωνουν στο καρτερ και αρχισε να χανει λαδι απο τη σχετικη φλαντζα. Αλλαξα τις δυο βιδες και ok.

H ποδια του ΤΑ650 ειναι απο αρκετα ανθεκτικο σκληρο πλαστικο αλλα λογω της σχετικα μικρης αποστασης απο το εδαφος (19εκ) θα βρει κατω σε βραχοκηπους κλπ και θα σπασει με τη χρηση (δεστε μια προηγουμενη δικη μου). Εγω ειμαι στην τριτη ποδια μετα απο 170+Κχμ, ειναι σχετικα φτηνη και τη βρισκει κανεις ακομα φτηνοτερη μεταχειρισμενη. Αλλα χρειαζεται προεκταση με ενα αλουμινενια κομματι στο σημειο που αφηνει το πισω μερος του καρτερ ακαλυπτο και ειδικα το σημειο της τρομπας νερου.

 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Τοχω παθει κι'εγω αυτο πριν απο χρονια σε κατι κοτρωνια, οπου βρηκε η τρομπα νερου, αρπαξανε οι δυο βιδες που την στερεωνουν στο καρτερ και αρχισε να χανει λαδι απο τη σχετικη φλαντζα. Αλλαξα τις δυο βιδες και ok.

H ποδια του ΤΑ650 ειναι απο αρκετα ανθεκτικο σκληρο πλαστικο αλλα λογω της σχετικα μικρης αποστασης απο το εδαφος (19εκ) θα βρει κατω σε βραχοκηπους κλπ και θα σπασει με τη χρηση (δεστε μια προηγουμενη δικη μου). Εγω ειμαι στην τριτη ποδια μετα απο 170+Κχμ, ειναι σχετικα φτηνη και τη βρισκει κανεις ακομα φτηνοτερη μεταχειρισμενη. Αλλα χρειαζεται προεκταση με ενα αλουμινενια κομματι στο σημειο που αφηνει το πισω μερος του καρτερ ακαλυπτο και ειδικα το σημειο της τρομπας νερου.


Ένας βραχοκηπος με έφαγε και εμένα Γιωργη...
 
Top Bottom