Αποστάτες τιμονιού για F800GS

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Καλημέρα,

Σκέφτομαι να βάλω αποστάτες στο F800GS μου για να φέρω το τιμόνι λίγο πιο ψηλά αλλά κυρίως πιο κοντά σε μένα. Είμαι 1.71 (άντε 1.72 σε καλή μέρα) με αποτέλεσμα τα χέρια μου να είναι πολύ τεντωμένα όταν πιάνω το τιμόνι. Αν κάτσω αρκετά μπροστά στην σέλα είμαι οκ αλλά αυτή η στάση οδήγησης δεν είναι και η καλύτερη και επίσης το μπροστινό μέρος της σέλας δεν είναι αναπαυτικό για μεγάλες διαδρομές.

Ως τώρα οι μόνοι αποστάτες που έχω δει που φέρνουν το τιμόνι αρκετά κοντά στον αναβάτη είναι οι Rox:

1 3/4" Pivoting Handlebar Risers for 1 1/8" Handlebar

οι οποίοι περιστρέφονται κι όλας ώστε να ρυθμίσει κανείς ακριβώς πόσο ψηλά/κοντά του θέλει να φέρει το τιμόνι.

Έχει κανείς εμπειρία με τους συγκεκριμένους αποστάτες για f800gs? Έχω διαβάσει πως η τοποθέτησή τους μπορεί να είναι δύσκολη ή ότι ίσως χρειαστούν μετατροπές αν δεν είναι αρκετά μακρυές οι ντίζες φρένου/συμπλέκτη.

Εναλλακτικά, έχει κανείς να προτείνει άλλους αποστάτες;

Ευχαριστώ!
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Τους έχουν βάλει δυο φίλοι στα 800αρια. Εγώ έχω τους τουρατεκ τους μικρούς. Οι Ροξ έχουν ένα θέμα όσον αφορά τις ντιζες. Δν μπορείς να τραβήξεις παρά πολύ προς εσένα το τιμόνι. Όταν θα στρίβεις τέρμα δεξιά επιτόπια μπορεί να μην συμπλεξαρει σωστά . Θέλει δοκιμές . Θα την βρεις την άκρη . Ντιζες δν αλλάζεις . Θέλει δοκιμές όμως .
 

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Ok, ευχαριστώ. Οι δικοί σου οι τούρατεκ φέρνουν καθόλου το τιμόνι κοντά στον οδηγό;
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Γενικά κ χωρίς αποστάτες το τιμόνι παίρνει λίγο προς εσένα . Απλά με τους αποστάτες το σηκώνεις λίγο . Εμένα σηκώθηκε περίπου ενάμιση δάχτυλο . Δεν θέλει να είναι κ πολύ προς εσένα γιατί δν θα μπορείς να το στρίβεις με την ίδια άνεση .
 

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
σωστός.. οκ θα τα λάβω υπόψιν μου όλα αυτά. Ευχαριστώ.
 

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Update. Πήρα τους αποστάτες και πήγα στο συνεργείο να μου τους βάλουν μπας και χρειαστεί να αλλάξουν σωληνάκια ή ντίζες.

Τελικά με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν οτι δε μπορούν να τους βάλουν γιατί είναι πολύ οριακά η ντίζα του συμπλέκτη και δε μπορούν να βρουν μακρύτερη. Είδα οτι όντως έχουν μετακινήσει λίγο ντίζες και σωληνάκια οπότε είναι πιο χαλαρά από πριν αλλά και πάλι λέει προτίμησαν να μην τους βάλουν γιατί θα τεντώσουν όλα πολύ, ειδικά η ντίζα συμπλέκτη, το σωληνάκι του φρένου λέει δεν ήταν τόσο θέμα, θα μπορούσαν να το αλλάξουν.

Δεν είμαι σίγουρος οτι έχω πειστεί πως δε μπαίνουν οι αποστάτες καθώς έχω διαβάσει οτι τους έχουν βάλει αρκετοί με καποιο τρόπο. Ίσως βέβαια από χρονιά σε χρονιά τα μοντέλα να έχουν διαφορετικά μήκη ντίζας οπότε σε καποια μοντέλα να είναι εφικτό να μπουν και σε άλλα οχι.

Επίσης ήταν καπως αρνητικοί στο συνεργείο στο να μετακινήσουν περίπου 2 εκατοστά προς τα μέσα στο τιμόνι τις δαγκάνες που καθονται πάνω οι μανέτες φρένου και συμπλέκτη. Μου είπαν οτι δε γίνεται αλλά δεν κατάλαβα γιατί, απ´ότι έχω δει είναι κάτι που έχουν κάνει αρκετοί ώστε να χαλαρώσουν λίγο οι ντίζες.

Η μηχανή μου είναι μοντέλο του '11. Αν έχει κανείς καμιά ιδέα ας πει.
 

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Κι άλλο update :) Τελικά ασχολήθηκα λίγο και τους έβαλα μόνος μου. Δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο αν και χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω και μια ματσόλα για να τους ρυθμίσω στη θέση που ήθελα γιατί αφού έσφιξα τις βίδες δε μπορούσα να τους κουνήσω με το χέρι. Επίσης έφερα τον συμπλέκτη και το φρένο λίγο πιο μέσα στο τιμόνι, περίπου 2 εκ. το καθένα, για να χαλαρώσουν λίγο οι ντίζες και τα σωληνάκια.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, είναι πολύ πιο βολική η στάση πλέον για μένα στη μηχανή. Μπορώ να κάθομαι πιο πίσω στη σέλα και το τιμόνι μου φαίνεται πιο ελαφρύ καθώς δε χρειάζεται να τεντώσω τελείως τα χέρια μου για να το πιάσω.

Αν χρειαστεί κανείς λεπτομέρειες ή βοήθεια για την εγκατάστασή τους να μη διστάσει να με ρωτήσει!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ματσόλα;
Dude για γίνε λίγο πιο αναλυτικός γιατί ματσόλες, σφυριά και χτυπήματα υποδεικνύουν σχεδόν πάντα πως κάτι λάθος γίνεται.

Για το τιμόνι, γνωρίζεις συνολικό μήκος του; Είχες περιθώρια ή οι μανέτες έχουν πλησιάσει επικίνδυνα το σημείο καμπύλης του τιμονιού. Είσαι σίγουρος πως η γωνία που δημιουργούν με το ακρόμπαρο του τιμονιού είναι σωστή; Μετακίνηση τους κοντά στη καμπύλη του τιμονιού δημιουργούν μια κίνηση κατά την πίεση τους που δεν είναι παράλληλη με το ακρόμπαρο του τιμονιού και σε πολύωρη οδήγηση θα σε κουράσει ενώ ταλαιπωρεί και φθείρει και τους άξονες των μανετών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Ματσόλα;
Dude για γίνε λίγο πιο αναλυτικός γιατί ματσόλες, σφυριά και χτυπήματα υποδεικνύουν σχεδόν πάντα πως κάτι λάθος γίνεται.

Για το τιμόνι, γνωρίζεις συνολικό μήκος του; Είχες περιθώρια ή οι μανέτες έχουν πλησιάσει επικίνδυνα το σημείο καμπύλης του τιμονιού. Είσαι σίγουρος πως η γωνία που δημιουργούν με το ακρόμπαρο του τιμονιού είναι σωστή; Μετακίνηση τους κοντά στη καμπύλη του τιμονιού δημιουργούν μια κίνηση κατά την πίεση τους που δεν είναι παράλληλη με το ακρόμπαρο του τιμονιού και σε πολύωρη οδήγηση θα σε κουράσει ενώ ταλαιπωρεί και φθείρει και τους άξονες των μανετών.
Ευχαριστώ για την απάντηση και τα σχόλια πρώτα απ'όλα :)

Σχετικά με την ματσόλα, οι συγκεκριμένοι αποστάτες μπορούν να ρυθμιστούν όσον αφορά την κλίση τους, προς τον αναβάτη ή προς την αντίθετη κατεύθυνση, προς τα μπροστά. Το πρόβλημα είναι ότι αν τους φέρεις προς τον αναβάτη (όπως ήθελα εγώ) κρύβονται οι βίδες κάτω από τους αποστάτες. Αυτό που έκανα ήταν να βιδώσω πρώτα τις κάτω βίδες, αυτές δηλαδή που είναι κοντά στον αναβάτη και μετά χρησιμοποίησα την ματσόλα για να φέρω τους αποστάτες στην γωνία που τους ήθελα. Αφού τους έφερα εκεί που ήθελα βίδωσα και τις πάνω βίδες. Δες και τις φωτογραφίες, αν δεν γίνομαι κατανοητός πες μου να το ξαναπροσπαθήσω.. είναι λίγο δύσκολο να το περιγράψω.

Όσον αφορά το τιμόνι, δεν ξέρω το μήκος του τιμονιού αλλά οι μακέτες είναι ακόμα αρκετά μακρυά από το σημείο της καμπύλης που λες. Έκανα ήδη ένα ταξίδι, αρκετές ώρες, και δεν είχα κάποιο θέμα. Επίσης, dimprio, ήμουν λίγο υπερβολικός στο πόσο μετακίνησα τις μακέτες, μέτρησα την απόσταση και είναι περίπου 1cm (ίσως λίγο παραπάνω) για την μανέτα του συμπλέκτη και λιγότερο από 1cm για την μανέτα του φρένου.

Βασικά για κάποιο λόγο προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφίες τώρα αλλά δε γίνεται. Παίρνω ένα μήνυμα που λέει ότι ο συγκεκριμένος τύπος δεν είναι αποδεκτός προς μεταφόρτωση.. δεν ξέρω γιατί. Θα ξαναδοκιμάσω αργότερα ή αύριο.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ευχαριστώ για την απάντηση και τα σχόλια πρώτα απ'όλα :)

Σχετικά με την ματσόλα, οι συγκεκριμένοι αποστάτες μπορούν να ρυθμιστούν όσον αφορά την κλίση τους, προς τον αναβάτη ή προς την αντίθετη κατεύθυνση, προς τα μπροστά. Το πρόβλημα είναι ότι αν τους φέρεις προς τον αναβάτη (όπως ήθελα εγώ) κρύβονται οι βίδες κάτω από τους αποστάτες. Αυτό που έκανα ήταν να βιδώσω πρώτα τις κάτω βίδες, αυτές δηλαδή που είναι κοντά στον αναβάτη και μετά χρησιμοποίησα την ματσόλα για να φέρω τους αποστάτες στην γωνία που τους ήθελα. Αφού τους έφερα εκεί που ήθελα βίδωσα και τις πάνω βίδες. Δες και τις φωτογραφίες, αν δεν γίνομαι κατανοητός πες μου να το ξαναπροσπαθήσω.. είναι λίγο δύσκολο να το περιγράψω.

Όσον αφορά το τιμόνι, δεν ξέρω το μήκος του τιμονιού αλλά οι μακέτες είναι ακόμα αρκετά μακρυά από το σημείο της καμπύλης που λες. Έκανα ήδη ένα ταξίδι, αρκετές ώρες, και δεν είχα κάποιο θέμα. Επίσης, dimprio, ήμουν λίγο υπερβολικός στο πόσο μετακίνησα τις μακέτες, μέτρησα την απόσταση και είναι περίπου 1cm (ίσως λίγο παραπάνω) για την μανέτα του συμπλέκτη και λιγότερο από 1cm για την μανέτα του φρένου.

Βασικά για κάποιο λόγο προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφίες τώρα αλλά δε γίνεται. Παίρνω ένα μήνυμα που λέει ότι ο συγκεκριμένος τύπος δεν είναι αποδεκτός προς μεταφόρτωση.. δεν ξέρω γιατί. Θα ξαναδοκιμάσω αργότερα ή αύριο.
Αφού είσαι μακριά από τη καμπύλη όλα ΟΚ.
Το ανέβασμα φωτογραφιών δεν γίνεται απευθείας αλλά μέσω φιλοξενίας σε κατάλληλες ιστοσελίδες όπως το Postimages.

ΔΕΣ ΕΔΩ
 

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Αφού είσαι μακριά από τη καμπύλη όλα ΟΚ.
Το ανέβασμα φωτογραφιών δεν γίνεται απευθείας αλλά μέσω φιλοξενίας σε κατάλληλες ιστοσελίδες όπως το Postimages.

ΔΕΣ ΕΔΩ
Πες το έτσι και παιδεύομαι τζάμπα.. :)

Παρακάτω οι φωτογραφίες:

(Τη μανέτα του συμπλέκτη τελικά την έφερα λίγο πιο έξω, προς τ'αριστερά δηλαδή, απ'ότι φαίνεται στην φωτογραφία)









 
Top Bottom