Απο την Κοζάνη στο Nordkapp..Αλλιως Sourdkapp!the road story.

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Διαβασα μονο τις δυο πρωτες σελιδες και εχω μεινει αφωνος! Θελει χρονο να του αφιερωσω και να το απολαυσω αλλα απ'οτι διαβασα και ειδα μεχρι τωρα: GUYS
!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Διαβασα μονο τις δυο πρωτες σελιδες και εχω μεινει αφωνος! Θελει χρονο να του αφιερωσω και να το απολαυσω αλλα απ'οτι διαβασα και ειδα μεχρι τωρα: GUYS
!
Ναι σαι καλα Γιώργο!! Εχει θεμα συνέχισε!
Ναι ,να συνεχίσει ,αλλά να ντυθεί πρώτα καλά.
Εγώ διάβασα το πρώτο κομμάτι πρίν 2-3 μέρες.
Αλλά μόλις τέλειωσα ,έπεσα για ύπνο κατάκοπος ,κ ξύπνησα χθές ,με ρίγους.
Επαθα υπερκόπωση κ πιθανή βρογχοπνευμονία μόνο που το διάβασα ρε τρελλαμένα νιάτα
που να΄στε πάντα γεροί ,κ να ταξιδεύετε το κορμί σας ,με τις ρόδες του μυαλού κ της ψυχής σας.:friendship:
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Ρε κομαντο ιδια μερα ιδιο μερος ιδιο ταξιδι ιδιες φωτογραφιες .γινεται... και ομως γινεται .. εγω την ωρα οου φτασατε πρεπει να ημουν στα μακντοναλτς και να ετρογα....
 

makisaris

Μέλος
Περιοχή
kozani
Όνομα
makis
Μοτό
v strom 650
Ναι ,να συνεχίσει ,αλλά να ντυθεί πρώτα καλά.
Εγώ διάβασα το πρώτο κομμάτι πρίν 2-3 μέρες.
Αλλά μόλις τέλειωσα ,έπεσα για ύπνο κατάκοπος ,κ ξύπνησα χθές ,με ρίγους.
Επαθα υπερκόπωση κ πιθανή βρογχοπνευμονία μόνο που το διάβασα ρε τρελλαμένα νιάτα
που να΄στε πάντα γεροί ,κ να ταξιδεύετε το κορμί σας ,με τις ρόδες του μυαλού κ της ψυχής σας.:friendship:
Χαχαχαχ!!Γειά σου ρε Γατε!!να σαι καλα φιλε μ! Να ταξιδεουμε παντα οπου κ οπως θέλουμε κ μπορούμε! Το ταξιδι πανω απ ολα!
 

makisaris

Μέλος
Περιοχή
kozani
Όνομα
makis
Μοτό
v strom 650
Ρε κομαντο ιδια μερα ιδιο μερος ιδιο ταξιδι ιδιες φωτογραφιες .γινεται... και ομως γινεται .. εγω την ωρα οου φτασατε πρεπει να ημουν στα μακντοναλτς και να ετρογα....
Εγινε κ αυτο! Πήρες τη σκυτάλη για τα κρυα!!
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Ορη τατρα ρισπεκτ.το πρασσινο σε συνδυασμο με τα χαμηλα συννεφα της καλοκαιρινης μπορας εκαναν το σκηνικο απιστευτα παραμυθενιο.Προορισμος απο μονα τους τα ορη που βρισκονται σε πολωνια κ σλοβακι μαζι,κ θα προτιμηθει το πολωνικο εδαφος γυρο απο το zakopane λογο τιμης
 

makisaris

Μέλος
Περιοχή
kozani
Όνομα
makis
Μοτό
v strom 650
Day 0 11/06/2015

Novi Sad-Κοζανη


Χορτατο ξυπνημα στη Σερβικη πολη προετοιμασια των πραγματων μας για τελευταια φορα σε αυτό το ταξιδι κ εξοδος στο κεντρο της πολης για πρωινό κ καφεδακι!μετα από πολλες μερες κατσαμε σε τραπεζι κ μας σερβιραν καφέ χωρις να τον ψησουμε μονοι μας!κοσμος γυρο μας επινε κ αυτος καφεδες κ διαβαζαν τη πρωινη εφημερίδα τους με αλλους να τρεχουν για τη δουλεια τους η για καθημερινα τους ψωνια.η ωρα που περνουσε δε μας ενδιέφερε μιας κ ειχαμε μονο 820 χλμ μεχρι τα σπιτια μας!

Φυγαμε από το Novi Sad μετα της 12 το μεσημερι κ ξεκινησαμε την καθοδο για την Ελλαδα.σταματημα μονο σε βενζιναδικα για ανεφοδιασμο κ από κανενα τσιγαρο κ νερο για να μας ξυπναει από την πολύ ζεστη του δρομου.ο αυτοκινητοδρομος σε παει μεχρι το Nis γρήγορα κ ξεκουραστα κ μετα από εκει ακολουθεις έναν επαρχιακο κακης ποιοτητας μεχρι τα συνορα των σκοπιων.ττυπικος ελεγχος ταυτοτητας κ πάλι σε αυτοκινητοδρομο μεχρι τα συνορα με την Ελλαδα.σε καποια σημεια μας επιασε δυνατη βροχη αλλα περνουσαμε το συννεφο γρήγορα από μεσα του σε λιγα λεπτα στεγνώναμε από τον αερα πανω στης μηχανες μας.

Φτανοντας στα συνορα με την Ελλαδα μας περιμενε ένα τεραστιο μαυρο συννεφο για το καλωσορισμα πραγμα που σήμαινε πως δε θα τη γλιτώναμε αυτή τη φορα!περασμα στο Ελληνικο Εδαφος μετα από 14 μερες κ συζήτηση με τον συνοριακο που ηθελε να μαθει από πού ερχομασταν,ηταν κ αυτος μοτοσυκλετιστης κ μολις τον ειπα Nordkapp εθουσιαστικε κ θελησε να μαθει πραγματα μιας κ το ειχε κ αυτος καποια στιγμη στο προγραμα της μοτοσυκλετιστικης του ζωης.τα αυτοκινητα από πισω εκαναν ουρα αλλα εμεις εκει συνεχιζαμε ενθουσιασμενοι την κουβεντα μας με το συννεφο να ριχνει τις πρωτες χοντρες ψιχαλες.κοιταξε μονο την ταυτοτητα κ μας ευχήθηκε το καλωσηρθατε με χαρα!στα πρωτα μετρα επί Ελληνικού εδαφους η βροχη εγινε τρελη καταιγιδα κ φαινοταν ότι δε θα σταματησει ποτε μεχρι να φτάσουμε.οι ταχυτητες στα κοντερ μεγαλες κ αφου προρπερασαμε τη βροχη καναμε σταση μετα τα δυοδια των Μαλγαρων για την τελευταια φωτογραφια του ταξιδιου μας.

Δεκα παρα τεταρτο το βραδυ φτασαμε στη Κοζανη κ πηγαμε αμεσως για την καθιερωμενη μπυρα μετα από κάθε ταξιδι κ βολτα.ετσι επρεπε να γινει με τη χαρα μεγαλη κ τα συγχαρητήρια ακομα περισσοτερα από φιλους που καθονταν κ μας ειδαν να επιστρεφουμε χωρις να το ξερει κανεις.μιση ωρα αργοτερα ημασταν σπιτια μας με αγκαλιες κ φιλια χωρις ακομα να εχουμε συνειδητοποιήσει τι εγινε κ το που ειμαστε.αυτο βεβαια θα εκανε μερες ολοκληρες μεχρι να το καταλαβουμε.σπιτικο μπανιο κ σπιτικο φαγητο το πρωτο πραγμα που κανεις κ χαμενες εικονες μεσα σου.ο χιλιομετρητής του vstromσταματησε στα 10700χλμ.

Ακομη κ μετα από 3 μηνες από την αφιξη μας όταν αρχισα να γραφω αυτό τα ταξιδιωτικο ημουν μπερδεμενος.ειδα από την αρχη φωτογραφιες βαζοντας τες σε σειρα με της μερες κ ειδα όλα τα βιντεο προσεκτικα για παρω φωτογραφιες κ όχι μονο.οι χαρτες ξαμαπηκαν στο mapsκ κάθε μερα που γραφοταν ηταν σα να είμαι για ακομη μια φορα εκει.στα γελια,στα κρυα,στις πτωσεις κ στην αδελφικότητα μεταξυ μας.καθε βραδυ γραφης κ από μια μερα του δυσκολου κ γρήγορου ταξιδιου μας.φυσικα όλα το δικα σας σχολια μεχρι τωρα εδωσαν άλλη νοτα σε αυτό το οδοιπορικό προσφερωντας στα μουτρα μου από ένα χαμογελο κ από μια αναμνηση για κάθε δικο σας σχολιασμο. Κ προσωπικα σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.σε λιγες μερες θα μπουνε παρακατω πληροφοριες σε σχεση με την προετοιμασια αυτου του ταξιδιου αναλυτικά.μοτοσυκλετας κ αναβατη.

Ένα τετοιο ταξιδι δε τελειωνει όταν γυρνας στο σπιτι σου.ουτε όταν τελειωνει η περιγραφη του σε ένα road story όπως τωρα.το εκανες κ θα το σκεφτεσαι για παντα χωρις να το αφήσεις από το μυαλο σου ποτε.τα γραπτα μπορει να είναι αυτά που θα μεινουν αλλα οι αναμνησεις θα είναι ζωντανες μεχρι τελους.



Οχ..!!τι ωρα είναι??τι μέρα πηγε??που ειμαι??κοιτάζω γύρο μου.σπιτι μου στο κρεβατι μου στο γκαραζ.βλεπω τη μηχανη στο βαθος σκοτεινα κ διακρίνω αμεσως τα σημαδια καθαριοτητας κ περιποίησης που απλωνονται παντου πανω της…μεχρι την επομενη!!!









The end..!!!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ευκολα θα το χαρακτηριζα ως την ''οδυσεια της μοτοσυκλετας'' καθως τα ειδατε ολα,κυριολεκτικα κ μεταφορικα!!
στεκομαι ομως εδω,σε τουτη την τοσο ευστοχη αραδα λεξεων:
κάθε μερα που γραφοταν ηταν σα να είμαι για ακομη μια φορα εκει
κ ομολογω οτι οντως ετσι ειναι τα ταξιδια,στοιχειά αληθινα,δαιμονια θαρρω, που ποτε δεν αφηνουν ησυχο τον κυριο τους παρα τον πεδευουν συνεχως με αναμνησεις ...μεχρι να κινησει για το επομενο!

ειλικρινα σας ευχαριστουμε.:friendship:
 

makisaris

Μέλος
Περιοχή
kozani
Όνομα
makis
Μοτό
v strom 650
κ ομολογω οτι οντως ετσι ειναι τα ταξιδια,στοιχειά αληθινα,δαιμονια θαρρω, που ποτε δεν αφηνουν ησυχο τον κυριο τους παρα τον πεδευουν συνεχως με αναμνησεις ...μεχρι να κινησει για το επομενο!
το πες πολυ καλυτερα!!:):)
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
M Π Ρ Α Β Ο ! ! ! :hailbig:

Μπράβο ρε παίδες! Αυτό δεν ήταν απλό ταξιδιωτικό, αλλά ηρωική Σούρδικη καταδρομική μοτοεφόρμιση στην Β. Ευρώπη!
Δεν θα σταθώ μόνο στο ταξίδι, αλλά και στην χιουμορίστικη περιγραφή που σε σημεία μ' έκανε να γελάω σαν χαζός!

Να είστε γεροί να ταξιδεύετε και να συν-ταξιδεύετε γιατί τέτοιο ταξίδι θέλει δεμένη παρέα για να βγει! Μπράβο λοιπόν και στην συνεκτική κόλλα που φροντίσατε να βάλετε μεταξύ σας! :ok:
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Χίλια μπράβο και πολλά respect για το συγκεκριμένο ταξιδιωτικό.. Άλλα μέρη, διαφορετικές περιπέτειες και ακραίες καιρικές συνθήκες!
Μπράβο στην adventure team!! :friendship::friendship:
:hailbig::hailbig:



Πάντα τέτοια τρελά πράγματα!! :)
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Μπραβο ρε κομαντο.....11000 χιλιόμετρα σε 14 μερες ... εντάξει τα νουμερα δεν λενε παντα την αλήθεια αλλα καμια φορα την λενε. Και τι χιλιόμετρα και υπο τη συνθήκες. .. τι να λεμε τωρα!! Το ειπα και το ξαναλέω αυτο το ταξιδι πρεπει να διδάσκεται σε ολους εμας που ποθουμαι να ταξιδευουμε με μοτοσυκλέτα. ..για την θέληση για την φιλία γιατι τα ονειρα μπορουν να πραγματοποιηθουν και χωρις την απετουμενη αδεια σε μερες ουτε με πολλά λεφτα...αρκει μονο να το θες....και αν πραγματικά το θες ολα τα αλλα βρίσκονται καπου στον δρομο.... αν δεν πηγενα φετος και διαβαζα το ταξιδιοτικο σας θα πιγενα σιγουρα του χρονου... και αυτο ειναι το μεγαλιτερο δωρο που μας κανατε να πιστέψουμε οτι τελικα τα παντα ειναι εφικτά. ..και οτι θεωρπυμε ος ανέφικτο το κανουμε γιατι ισως να βολευόμαστε με αυτη μας την σκέψη. .. χιλια μπραβο και σας ευχαριστούμε
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Δεν ειναι τυχαιο οτι απο τους παγωμενους καμπους της Δυτικης Μακεδονιας ξεπηδουνε συνεχεια ταξιδευτες της Γης.

Εδω,σε ενα προορισμο γι' αυτους που δε μετραν χιλιομετρα και δε λογαριαζουν ταλαιπωρια.
Σε εναν τοπο απο τους ομορφοτερους αλλα κι απο τους πιο δυσπροσιτους που εχει η στερια γυρω μας για να δεις.
Απο μια παρεα γεννημενη και δεμενη σε εναν τοπο απο τους δυσκολοτερους που εχει η Ελλαδα για να ζεις.
Που σου βγαζει ασταματητα την αναγκη του να ψαξεις πισω απο τα βουνα και περα απο το κρυο, που σε κανει πεισματαρη και ολα τα νικας.
Τελικα,τιποτα δεν γινεται τυχαια.
Σκεφτομαι πως το πιο φυσικο πραγμα στον κοσμο ηταν οι τρεις φιλοι να γυρισουν πισω αντικρυζοντας τις χιονοθυελλες.
Ελα ομως που εδω δεν ειχαμε να κανουμε με φυσικες,συνηθισμενες φατσες,
ειχαμε να κανουμε με την προσωποποιηση της σουρδικης τρελας και πεισματος.
Τον Γιωργη τον ειχα ζυγισμενο απο καιρο,ειπε θα παει και για μενα ειχε ηδη επιστρεψει,
Μακης και Χρηστος μπηκαν με γκολ σχεδον απο τα αποδυτηρια
ευχομαι τα υπολοιπα ταξιδια να ερθουν και να μην τελειωνουν, σαν αυτο, σαν το πολυτιμο γελιο των διοδιων:)



:friendship:
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Μπράβο σας ρε μάγκες. Αρχικά όταν είδα πως ολοκληρώσατε αυτό το ταξίδι σε 14 μέρες σκεφτόμουν πως χάσατε πολλά όμορφα μέρη της Νορβηγίας. Διαβάζοντας όμως το ταξιδιωτικό σας συνειδητοποίησα πως το πρόσωπο της Νορβηγίας που είδατε εσείς μέσα στις "όσο το δυνατόν λιγότερες μέρες" επί νορβηγικού εδάφους (με τερματισμό το Nordkapp) είμαι σχεδόν σίγουρος πως αν το έχουν δει άλλοι Έλληνες μοτοσυκλετιστές αυτοί είναι πραγματικά ελάχιστοι.

Γι`αυτό έχω να πω μονάχα ένα μεγάλο RESPECT για το ανδραγάθημά σας το οποίο μπορεί να στερήθηκε φωτογραφίες με ειδυλλιακά τοπία σε παραμυθένια φιόρδ αλλά έχει να επιδείξει ΤΡΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΖΕΥΓΗ ΟΡΧΕΩΝ!!!
(και θέλω να πιστεύω πως η άποψή μου μετράει γιατί ανήκω κι εγώ στους τυχερούς που κατάφεραν να πραγματοποιήσουν το ταξίδι στον βράχο)


Και σε άλλα με υγεία!
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ναι ,να συνεχίσει ,αλλά να ντυθεί πρώτα καλά.
Εγώ διάβασα το πρώτο κομμάτι πρίν 2-3 μέρες.
Αλλά μόλις τέλειωσα ,έπεσα για ύπνο κατάκοπος ,κ ξύπνησα χθές ,με ρίγους.
Κωστα, μολις το τελειωσα και ειχες απολυτο δικιο, κουραστηκα και κρυωσα :woot:

Αλλα μπραβο ρε παιδες, φοβερη περιγραφη και εικονες, και φοβερα καρυδια για τετοιο ταξιδι-τολμημα!

Και κατι αλλο: πολυ δεμενη παρεα τριων φιλων, μπραβο σας, απαραιτητη προϋποθεση για τετοιο φοβερα απαιτητικο ταξιδι.

Πολλα respect guys και δεν ειναι αρκετα! :yew: Και παρτε και μερικες μπυρες! :friendship::friendship:
 
Top Bottom