Απο την Κοζάνη στο Nordkapp..Αλλιως Sourdkapp!the road story.

VRAG

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΦΩΤΗΣ ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΣ
Μοτό
GS 1150
XRV 650
Μπραβο ρε παιδια ειστε πραγματικα κομαντα η που λεει και ενας φιλος μου και
το συντοπιτη σας σουρδονταναρα.Δεν μασατε τιποτα.Εκπλειρωνετε ονειρι ζωης.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

makisaris

Μέλος
Περιοχή
kozani
Όνομα
makis
Μοτό
v strom 650
Day 9 05/06 2015

Fosselv camping-Nordkapp camping


Το σκηνικο του καιρου συνεχίστηκε στο ιδιο μοτιβο με τις προηγουμενες με το κρυο να είναι για ακομη φορα πολύ κ τσουχτερο.η βροχη δε σταματησε ποτε κ τα χιονια φυσικά εκαναν την εμφανιση τους σε πολλα σημεια αλλα όχι σε φαση ανησυχιας.ειχαμε συνηθίσει πλεον σε αυτή τη κατασταση κ απλα οδηγούσαμε ότι και να ειχε.το ποιο δυσκολο φαινόμενο στην ένατη κ τελευταια μερα οδηγισης για το ακρωτηρι ηταν ο μανιασμενος αερας που μας χτυπουσε από ολες τις μεριές κανοντας τον πολλες φορες τρομακτικο.τετοιο αερα δε ξαναείδα προσωπικα ποτε.οταν εβλεπα στο accuweather κ σε αλλα μετεωρολογικα σαιτ ισχυροί ανεμοι προφανως δε φανταζομουν κατι τετοιο.η μηχανες για να πανε ευθεια ηταν μονιμως πλαγιασμενες με το σωμα να κραταει κοντρα το μισο εξω από τη σελα λες κ βλεπεις στροφη στα motogp!.κ όλα αυτά στην ευθεια!οταν δε,περνουσε καποιο οχημα από την αντιθετη πλευρα ,το κενο αερος που δημιουργουνταν σε κλασματα δευτερολεπτων σε εστελνε αμεσως στο αντιθετο ρευμα χωρις να μπορεις να κουμανταρεις τη μοτοσυκλετα.

Τα χλμ που επρεπε να κανουμε ηταν κ παλι πολλα για τα δεδομενα της Νορβηγιας,καπου στα 400,με τα εργα να κ τις καθυστερήσεις να κανουν ακομα πιο δυσκολο το εγχείρημα μας. Ότι κ να γινοταν ημασταν συγουροι πως αυτή τη παρασκευη το ποδι κ οι ροδες μας θα πατησουν στο βραχο.οδηγικα θυμαμαι πολύ λιγα πραγματα.τα περισσοτερα τα θυμήθηκα βλεποντας μετέπειτα τα βιντεακια.σα να μας τραβουσε καποιος να φτασουμε επιτελους εκει που επρεπε.απο ότι θυμαμαι ηταν η μονη μερα που δε σταματησαμε ουτε για καφε ουτε για φαγητο καπου στην εξοχη.τιποτα.μονο η απορρόφηση του δρομου για το στοχο .το μυαλο δε νομίζω να μπορουσε να σκεφτει κατι περισσοτερο.ειχε παγωσει προ πολλου κ το μονο που ζητουσε ηταν να φτασουμε.να φτασουμε κ να αρχισουμε να κατεβαινουμε να ζεσταθουμε!καπου μεσα μου ημουν σίγουρος πως παρόλη την κακοκαιρια στο δρομο μολις φταναμε θα δικαιωνόμασταν.κ δε μιλαω μονο για αυτή τη μερα μιλαω για ολες από το ξεκίνημα της αναβασης.μπορει ουτε ο καιρος να ηθελε να φτασουμε σωοι εκει πανω για δικους του λογους,κ οσο συνεχιζαμε προσπαθουσε να το κανει ακομη χειροτερο για μας.μια μερα χαρικαμε μονο την πρωτη με ζεστο κ καθαρο καιρο.την επομενη χιονοθυελλες κ πτωσεις.την άλλη βροχη κ παγωνια.την άλλη χιονια κ αεριδες.την άλλη παλι χιονια κ βροχη.κ παλι χιονια κ κρυο.αλλα εκει εμεις συνεχιζαμε για να παμε εκει πανω μεσα από όλα αυτά.κ ελεγε ο καιρος’’ρε που πατε ρε..γιατι συνεχιζετε..γυριστε πισω κ πηγαίνετε στις ομορφες παραλιες σας..δεν εχετε καμια δουλεια εδώ…δε βλεπετε τι σας κανω???κ εχω κ άλλο να δωσω..παρε αερα..φυσα οσο πιο δυνατα μπορεις να μη φτασουν ποτε!δε θελω να φτασουν!αν όμως είναι τοσο καθυστερημένοι κ φτασουν καποτε θα τους κανω τη χαρη να δουνε το βραχο.να δουνε τον ωκεανό να χανεται.να δουνε κ να απολαυσουν αυτή τη σπανια αγριεμενη ομορφια του βορειότερου χερσαίου σημειου στην Ευρωπη.’’

Εχει παει πολύ κοσμος εκει κ δεν εχει δει τιποτα.το σκεφτομασταν από πολύ πριν ξεκινήσουμε για Νορβηγία .ειναι κρίμα να φτανεις στη πηγη μετα από πολλες μα παρα πολλες δυσκολιες κ δοκιμασιες, κ να μη μπορεις να γευτεις το νερακι που υπαρχει εκει οσο διψασμενος κ να εισαι..εμεις όχι μονο ήπιαμε εκει αλλα πηραμε κ για το δρομο κ για το σπιτι μας για πολλα χρονια ακομα νερακι από τη πηγή..

Λιγα από το δρομο γιατι χαθηκα!στα περασματα μεχρι την Alta κ μετα από αυτή χιονιζε συνεχως κ σε σημεια ειχε στρωμενο αυτό το λασποχιονο κανοντας τη οδηγιση αργη κ με μεγαλη προσοχη.οσο ανεβαιναμε όμως ο καιρος εκανε διστακτικά πως ανοιγε χαριζοντας μας ένα υπεροχο κομματι μπλε ουρανου,κ ουρλιαχτα χαρας με τα δάχτυλα να δειχνουν το συγκεκριμενο σημειο!για πρώτη φορα ειδαμε τους ταρανδους που ζουν εκει κ ενθουσιαστήκαμε από την εικονα ενός διαφορετικού ζωου!μεγαλο κ περήφανο με χνουδωτά κ μακριά κερατα!οποτε τα βλεπαμε αμεσως σταματουσαμε να τα βγαλουμε φωτογραφια κ βιντεο φωναζοντας τα να ερθουν κοντα μας με παλαμακια ,σφυρίγματα κ κραυγες λες κ είναι προβατα ,αλλα αυτά αντι να ερθουν ετρεχαν από το φοβο τους κ χανονταν μεσα στους λοφους!καποιες ωρες αργοτερα σε ένα σουπερ μαρκετ στο Honningsvag αγορασαμε σαλαμι από αυτό το ομορφο κ νόστιμο εν τελει ζωακι!ακομα γελαω με τον Γιωργο που προσπαθούσε να εξηγήσει στον ευγενικο Νορβηγο πιο από όλα τα σαλαμια να διαλεξει!Γραψε το εσυ George!

Το πρωτο Νορβηγικο μας γευμα την τελευταία ημερα στη Νορβηγια περιελαμβανε ψωνια από το μαρκετ στο Honningsvag!σαλαμι ταραντου σε φετες,σαλαμι αλογου με ότι άλλο ζωο κυκλοφορει εκει (αλογο,ταρανδος,βοδι,χοιρινο.μοσχαρι,κοτα κ.α)σε φετες κ αυτό,10 φετες κασερι συσκευασια,1 ψωμι κ 6 μπυρες καπου στα 30ποιότητα!! Ανεφοδιασμος στο Honningsvagτη τελευταια μεγαλη πολη πριν το βραχο και από εκει μενουν αλλα 31χλμ μεχρι την κορυφη!λιγο πριν περασαμε κ το τεραστιο υποθαλασσιο τουνελ που φευγει με μεγαλη κλιση μεσα στη γη,το ιδιο κ όταν ανεβαινει με τα νερα να τρεχουν από παντου!το τουνελ αυτό οδηγει ουσιαστικα στο νησι Mageroya που βρισκεται κ το Βορειο Ακρωτηρι.το οικοσύστημα στη περιοχη είναι εξ ολοκλήρου η αρκτικη τουνδρα χωρις ίχνος δεντρου μοναχα χαμηλο χορταρι που τρεφονται οι ταρανδοι! Γενικα ολη η διαδρομη είναι εκπληκτική με νερα κ λιμνες παντου κ στα ματια μας φανταζει σα μια ζωγραφια.καπου εκει μεσα στον αερα στης τελευταιες ανηφορικες στροφες βλεπεις επιτελους τη ταμπελα NORDKAPP 500m.εκει εχει κατι σα διοδια που για να περασεις πρεπει να πληρωσεις.κ η τιμη 34ε εκαστος.μας φανηκε πολύ βαρυ αλλα τα δινεις για να πας.για να το γλιτωσεις υπαρχει η επιλογη να πας αργα τη νυχτα που είναι κλειστα τα παντα κ απλα να περασεις από τα πλαγια. ενδεικτικά το παραπανω εισιτήριο ισχύει για 3 μερες με πληρες προσβαση στις εγκαταστασεις.

Παρκαραμε με δυσκολια της μηχανες μας από τον τρελο αερα παντα με το φοβο μη μας της ριξει κατω.πηραμε καμερες κ φωτογραφικες μηχανες κ περπατησαμε προς τις εγκαταστασεις.την Παρασκευη 5 Ιουνιου κ ωρα 6 το απογευμα,μετα από 9 μερες στο δρομο κ γραφοντας μεχρι εκει 6018 χλμ πατουσαμε στο Βορειο Ακρωτηρι.τα λογια λιγα με μια δυνατη χειραψεια μεταξυ μας στο ότι ειμαστε εκει!NOOORDKAAAPφωναζουμε όπως φωναζαμε κ πολλες βραδιες πριν φυγουμε στη κοζανη ακομα.τωρα ειμαστα εκει κ το νοιώθαμε επιτελους!βλεπαμε γυρω μας όλα αυτά που τοσα χρονια βλεπαμε σε φωτογραφιες κ βιντεο από τη οθονη του υπολογιστη μας.οι χτισμενες πετρες από ολους οσους εχουν παει εκει.η στηλη του βασιλια Oscar που εστησε το 1872 για να οριοθετησει το βασιλειο του κ ακομη στεκει εκει,το μνημείο των Παιδιων του Κοσμου από 7 διαφορετικα παιδια από 7 διαφορετικες περιοχες του κοσμου που συμβολιζουν την ειρηνη στο κοσμο,κ φυσικα την μεγαλη σιδερένια υδρόγειο στην ακρη του βραχου που τοσα χρονια ειχε στοιχειώσει μεσα μας.ο αερας εννοειται πως συνεχιζε να είναι μανιασμενος κανοντας σχεδον αδυνατο το περπατημα.βρισκομασταν λιγα μολις μετρα από την υδρόγειο κ δε μπορουσαμε να κανουμε άλλο βημα εμπρος.γυρισαμε πλατη κ πηγαμε αναποδα μεχρι εκει περνοντας μας πολλες φορες ο αερας.ημασταν τοσο κοντα κ παλι ηταν τοσο δυσκολο!!κ καιρος μας εκανε τελικα κ τη χάρη κ από εκει πανω θαυμασαμε το απεραντο κ το τελος!πολλες φορες εβγαζε κ ηλιο κ παλι μετα από λιγα λεπτα σκοτεινιαζε από τον πολύ αερα που αλλαζε τα παντα γύρο μας σε δευτερολεπτα.τσιγαρο εκει στο καγκελο κ από κατω το χαος!προσπαθεις να μη μιλας.μοναχα βλεπεις.γραφεις την εικομα στο μυαλο σου παιρνοντας οσες περισσοτερες εικονες μπορεις.η φωτογραφιες ερχονται σε δευτερη μοιρα. πρωταρχικός στοχος να χορτασει το ματι αλλα είναι αδυνατο.οσο κ να κοιτας δε το χορταινεις αυτό. ειδικά μετα από οσα περασαμε μεχρι εκει.κ εισαι εκει τα καταφερες! Συγκίνηση κ δεος.ποιος ξερει αν θα ξαναπας ποτε εκει ξανα στη ζωη σου.μπορει κ ποτε!μπορει κ ναι.δεν εχει σημασια είναι η πρωτη αυτή κ αυτή είναι που θα μεινει χαραγμενη για παντα.βλεπεις γκρουπ λεωφορείων να φτανουν κ να βγαινουν παντου φωτογραφιες. Καποιος νιτζα εχει σκαρφαλωσει πανω στην υδρογειο κ κρατιεται μη τον παρει ο αερας.αλλοι φτανουν με τα ποδηλατα κ σκεφτεσαι το δικο τους γολγοθα.αλλοι παλι είναι μεσα στις εγκαταστασεις κ κοιτανε από τα τζαμια πινοντας κ τρωγοντας στο εστιατοριο.πηγαμε παντου στο σημειο κ γυρο από αυτό.στο μαγαζι με τα σουβενιρ,στον υπογειο κινηματόγραφο που παρουσιαζει σε time lapse της εποχες στον βροχο.διπλα μια εκκλησια ολων των θρησκειών που επαιζε μια περιεργη μουσικη.παραδιπλα σκαμενο στον τοιχο παραστασεις από τους πρωτους εξερευνητές της περιοχης κ μουσειο με διαφορα παλια αντικείμενα.μια αιθουσα που σου παρουσιαζει σε ταμπλετ το φαινόμενο του βορειου σελας και γιατι εκει δε νυχτώνει ποτε !ομορφα κ αναλυτικά με γραμματα κ ηχο σε διαφορες γλωσσες.κ μετα παλι εξω στον αερα κ παλι εκει στην υδρογειο κ στα καγκελα!κ άλλες φωτογραφιες κ αλλα τσιγαρα!κ η ωρα περναει κ αυτή σαν τον αερα που ειχε εκει πανω.κατσαμε στο ακρωτηρι πανω από 3 ωρες κ τωρα μου φαίνονται μονο 5 λεπτα δυστυχώς.σαν αερας..

Φυγαμε μετα της 9μμ για βρουμε που θα διανυκτερεύσουμε κοιταζοντας για τελευταια φορα πισω μας το ονειρο.απο εκει κ μετα ξεκινουσε ο κατηφορος για την Ελλαδα.στα δρομο πριν που ανεβαιναμε για το βραχο σταμπαραμε μερικα καμπινκ για να κοιμηθουμε.πηγαμε στο μεγαλο στο Nordkapp camping αλλα δε βρήκαμε κανεναν να μας εξυπηρετήσει .ρωτησα καποιους γερμανους μοτοσυκλετιστες που ετρωγαν στο κοινο χωρο του καμπινκ αν ξερουν αν εκλεισε η ρεσεψιον αλλα ουτε αυτοι γνωριζαν.φυγαμε παλι προς τα πισω προς το ακρωτηρι δλδ για να βρουμε άλλο καμπινκ.στο δρομο ο καιρος αλλαξε δραματικά με ακομη περισσοτερο αερα κ χιονι.οσοι προλαβαν προλαβαν σκεφτομαι μεσα μ για αυτους που πηγαιναν τωρα στον βραχο.βρηκαμε ένα ξενοδοχειο σε ένα μικρο ψαροχωρι, μαλλον το τελευταίο κατοικήσιμο μερος στο νησι,το Kamoyaer,k ρωτησαμε από απορία κ μονο τιμες .160 ε αν θυμαμαι καλα ζητησε για ένα τρικληνο κ μια διανυκτερευση!την ευχαριστησαμε κ φυγαμε κ πηγαμε παλι στο καμπινκ του Nordkapp μπας κ η ρεσεψιον ειχε ανοιξει κ οντως ο κυριος που ηταν εκει μας εξυπηρέτησε αμεσως!κλεισαμε για ακομη μια φορα σπιτακι αυτή τη φορα στα 75ε κ ηταν το πιο ακριβό ως τωρα.τελευταια διανυκτερευση Νορβηγια όμως κ αυτή 15 χλμ πριν τον βραχο!μοναδικη εμπειρία κ συναισθημα κ αμεσως πηραμε τα κλειδια της καμπινας!

Αφου συμμαζευτήκαμε με πραγματα κ αδιαβροχα καθησαμε ολοι μαζι να φαμε για πρωτη φορα σημερα τις κονσεβες μας κ τα σαλαμια που αγορασαμε νωρίτερα !ηπιαμε το τελευταιο σφηνακι ρακη που ειχαμε κρατησει ειδικά για εκει κ ανοιξαμε κ τις μπυρες για να γιορτασουμε την κατακτηση του Βορειου Ακρωτηρίου!με γελια κ χαρες περασε η ωρα μας κ καπου στις 3 το βραδυ με το φως στον ουρανο να είναι στα καλυτερα του ως τωρα πεσαμε για υπνο!την επομενη ειχε Φινλαδια κ ελπιδα για ένα καλυτερο καιρο..εκεινη την ωρα εξω χιονιζε..

στο δρομο για την Alta








ο πρωτος ταρανδος


ο Κωτσος σε ενα κατηφορικο σταματημα δε μπορεσε να κρατησει το βαρος της μηχανης κ την αφησε να πεσει!πλεον ειχαν πεσει κ τα 3 μηχανακια!να μη μεινει κανενα παραπονεμενο!




















κοντρα!








στο αντιθετο ρευμα απο τον αερα μετα απο αντιθετο οχημα

καθαρος ουρανος










 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Αν και όταν πήγα εγώ ο καιρός ήταν σαν να πηγαίνεις στο Σούνιο Απρίλη μήνα και όλοι με ζήλευαν για αυτό, εγώ δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος.
Τώρα με αυτά που μας εξιστορείτε έχω σκάσει από την ζήλια μου.
Να είστε καλά και ευχές για να πατήσετε το νοτιότερο άκρο που πάει δρόμος.
Έχετε ακούσει για στενά του Μαγγελάνου και Παταγονία.
Όλα είναι εύκολα από εδώ και μπρος.
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Αν και όταν πήγα εγώ ο καιρός ήταν σαν να πηγαίνεις στο Σούνιο Απρίλη μήνα και όλοι με ζήλευαν για αυτό, εγώ δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος.
Τώρα με αυτά που μας εξιστορείτε έχω σκάσει από την ζήλια μου.
Να είστε καλά και ευχές για να πατήσετε το νοτιότερο άκρο που πάει δρόμος.
Έχετε ακούσει για στενά του Μαγγελάνου και Παταγονία.
Όλα είναι εύκολα από εδώ και μπρος.

Εγώ όταν πήγα είχε καύσωνα...26 βαθμούς και το είχαν πρωτοσέλιδο όλες οι εφημερίδες :laugh::laugh::laugh:
 

makisaris

Μέλος
Περιοχή
kozani
Όνομα
makis
Μοτό
v strom 650
Αν και όταν πήγα εγώ ο καιρός ήταν σαν να πηγαίνεις στο Σούνιο Απρίλη μήνα και όλοι με ζήλευαν για αυτό, εγώ δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος.
Τώρα με αυτά που μας εξιστορείτε έχω σκάσει από την ζήλια μου.
Να είστε καλά και ευχές για να πατήσετε το νοτιότερο άκρο που πάει δρόμος.
Έχετε ακούσει για στενά του Μαγγελάνου και Παταγονία.
Όλα είναι εύκολα από εδώ και μπρος.
ευχαριστουμε για τις ευχες!ειναι αληθεια οτι ανοιγουν δρομοι με ευκολια μπροστα μας κ το καταννοω απολυτα.
κ στα επομενα με υγεια!
Σουνιο δεν εχω παει ρε γαμωτη μ ποτε κ δεν εχω εικονα!οποτε κ εγω με τη σειρα μ ζηλευω εσενα!θα το οργανωσω τον Απριλη!;)
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
ευχαριστουμε για τις ευχες!ειναι αληθεια οτι ανοιγουν δρομοι με ευκολια μπροστα μας κ το καταννοω απολυτα.
κ στα επομενα με υγεια!
Σουνιο δεν εχω παει ρε γαμωτη μ ποτε κ δεν εχω εικονα!οποτε κ εγω με τη σειρα μ ζηλευω εσενα!θα το οργανωσω τον Απριλη!;)
Σάρτη καλαμίτσι τορώνη τότε !

Και το Σούνιο έχει βράχο, δεν έχει υδρόγειο σφαίρα, ήλιο μεσονυκτίου και θάλασσα barents, αλλά έχει το Ναό του Ποσειδώνα και το Αιγαίο πέλαγος.
Α και αντί να περάσεις το υποθαλάσσιο τούνελ περνάς την τρύπα του Καραμανλή! :)
 

makisaris

Μέλος
Περιοχή
kozani
Όνομα
makis
Μοτό
v strom 650
Σάρτη καλαμίτσι τορώνη τότε !

Και το Σούνιο έχει βράχο, δεν έχει υδρόγειο σφαίρα, ήλιο μεσονυκτίου και θάλασσα barents, αλλά έχει το Ναό του Ποσειδώνα και το Αιγαίο πέλαγος.
Α και αντί να περάσεις το υποθαλάσσιο τούνελ περνάς την τρύπα του Καραμανλή! :)
σημειωθηκε!!
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Φτάστε Κοζάνη και αφού ξεπαγώσετε και το μαλι επιτέλους ισιώσει από τον πολύ αέρα που φάγατε στον βορά :) θα ξεκινήσω και εγώ για επάνω… χαλαρά πράγματα δεν βιαζόμαστε δεν αγχωνόμαστε ο χειμώνας είναι μεγάλος…
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Απίστευτο.... καιρό είχα να διαβάσω τέτοιο οδοιπορικό!
Περιμένω τη συνέχεια!
 
Top Bottom