Απο την ιδέα στο δρόμο.Το "χαμαλικι" της υλοποιησης μιας βολτας

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years

Καθομαι και κοιταζω τον παγο που σπαζει απο το αλκοολ σε ενα ποτηρι Drambuie

και χαζευω φωτογραφιες απο μοτοβολτες...



και αναλογιζομαι πόσες απο αυτες εχω "τρεξει" προσωπικα.Αυτο το "η βολτα μου,βολτα σας" το εχω παιξει το εργο...Πολυς κοσμος συμμετεχοντας σε μια βολτα,στα βουνα ή στην ασφαλτο,λογω νεοτητος λογω απειρίας λογω λογω λογω ισως δεν εχει αναλογισθει ή δεν εχει δοκιμασει να στησει ο ιδιος μια βολτα ή πως απο την ιδεα και το ανεβασμα στο Φορουμ μιας ιδεας για βολτα,φθανουμε στην υλοποιηση της βολτας αυτης...

Κι αντε το εδωσα το οδοιπορικο εδω μεσα...Χωμ(α) Sweet Home 2 1/2 ανακοινωθηκε...Και μετα?πως θα καταφερεις να φερεις οσους πιστους και φιλους στη βολτα σου λεω,να περασουμε καλα και με ασφαλεια και να μεινει εκεινο το μεγαλο χαμογελο που ξεκολλαει δυσκολα καιρο μετα ενω στη μνημη ξεθωριαζει...και ποτέ...

Κατ αρχας φτιαχνεις ενα πλανο στο περιπου στο μυαλο σου.Βαζεις σε σειρα σημεια που θελεις να περασει η βολτα...διαδρομες,

που θα παμε τι θα δουμε,δυσκολια κλπ κλπ...Εκεινη τη στιγμη γινεται το πρωτο βημα.Η συνεχεια θελει να χτισεις αυτη την εκδρομη με οσα δυνατον πιο πολλα στεγανα ωστε να βγει με ασφαλεια αλλά και να προβλεψεις απο στραβες και ατυχιες ως εναλλακτικες διαδρομες με βαση την δυσκολια προσβασης ή την ικανοτητα των συμμετεχοντων ακομα και τον ιδιο τον ασταθμητο παραγοντα(ενα δεντρο που εκλεισε την διαδρομη ενω ειχες υπολογισει να περασεις απο κει)...

Στηνομαι μπροστα στον Υπολογιστη,βγαζω μολυβι και χαρτι,παω πισω στο ΠιΣι και φτιαχνω ενα παζλ,ενα προχειρο Χαρτη απο διαδρομες γνωστες που εχω παει ηδη και θελω ιδια πατηματα σε μερικα κομματια.Αυτο ειναι το πρωτο ωραιο κομματι στην ιστορια.Οχι δεν ειναι ευκολο ουτε χαλαρα πας αφου πολλες φορες ειναι που ενω βλεπω τη διαδρομη στο Χαρτη πχ Google maps θα χρειασθει να κατσω να βγαλω βημα βημα ολοκληρη τη διαδρομη που πιθανολογω οτι θα περναει.Στα χαρτια βεβαια γιατι εκει πανω στα βουνα ή στους δρομους θα δειξει αν ολα ειναι οπως τα υπολογιζα ή μου αρεσει ενα ακομα κομματι να αλλαξω κατι να προσθεσω κατι αλλο να κοψω εδω να ραψω εκει να βαλω το αλατοπιπερο με ενα καταρρακτη ή μια κορυφογραμμη και..τελειωμο δεν εχει.Αλλά φιλε,ειναι γνωστο οτι σε μια βολτα δε γινεται να δεις τα παντα οπότε παμε σχεδιαση και βλεπουμε...παιρνει μερες ωρες και...κουραση ολη αυτη η "αχαρη" αλλά βασικοτατη διαδικασια...θελεις οι διαδρομες να ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα...γνωση πλοηγηση κλπ κλπ...

Zουμαρουμε Χαρτη και παμε να στραβωθουμε να σχεδιασουμε σπιθαμη σπιθαμη κι εδω ειναι το κοψε ραψε "στα χαρτια"...


Φτιαχνεις τα ηλεκτρονικα αρχεια,τις διαδρομες που θελεις,τα κανεις τα σωστα αρχειακια και τα περνας στο gps ή στο κινητο...ετοιμος...

Τωρα κανεις κανα δυο τηλεφωνα σε φιλαρακια εδω γυρω που ξερεις ρε μαγκα οτι ειναι διπλα σου και το χαιρονται οσο κι εσυ.Το στησιμο και το τσεκαρισμα μιας βολτας ειναι απο μονο του μια γ@ματη βολτα και θες το αγνωστο τι θα βρεθει στο δρομο θες η προσμονη της βολτας ή οτι στηνουμε μια βολτα για ολους,ειναι κατι που το γουσταρεις να το ζεις καθε φορα.

Η τρελλα της μηχανης εδω εχει πεδιο δρασης...
Παμε λοιπον να βρουμε χρονο κοινο και προγραμμα να ανεβουμε να τσεκαρουμε τις διαδρομες.Φυσικα αυτο μπορει να γινει οχι σε μια ωρα μεσα αλλά πολλες φορες απαιτουνται 3 ή και 4 μερες να ανεβεις στο βουνο ή να τσεκαρεις διαδρομες αφου οι ρυθμοι ειναι διαφορετικοι εδω κι οχι μια ετοιμη βολτα...

Πρεπει να τη ζησεις αυτη τη διαδικασια...η παρεα και ο ελεγχος των διαδρομων ειναι μια μυσταγωγια που βγαζει γουστα και δενει την παρεα...γνωμες,εμπειριες,ρυθμοι,γουστα,γελιο...


Ειναι πολλες οι φορες που παρατας τη μοτο σου και με τα ποδια ελεγχεις τα περασματα...εδω εχεις την πολυτελεια του λαθους σε μια ομαδικη βολτα εχεις κοσμο εχεις χρονικα ορια εχεις απροοπτα και διαφορετικες ικανοτητες και...αντοχες...αρα πρεπει να κανεις αυτη τη "βρωμοδουλεια" να ελαχιστοποιησεις τα περιεργα και απροοπτα τουλαχιστο οσον αφορα τη σωστη πλοηγηση και χαραξη διαδρομων


και μη νομιζεις οτι δεν πρεπει να χεις παντου το νου σου και σ αυτη την βολτα του ελεγχου...ολα ειναι ιδια και μπορει να συμβει και εκει το μικρο ως το πιο μεγαλο...και ενιοτε συμβαινει αλλά γι'αυτο ειναι η ομαδα εκει,ενας για ολους και ολοι για τη βολτα και την ασφαλεια...


ενω και ο καιρος ειναι ο παραγοντας που και στον ελεγχο των διαδρομων δεν ειναι παντα μαζι σου...αλλά πρεπει να δεις να τσεκαρεις να προχωρησεις


Στις διαδρομες σημειωνεις με μολυβι και χαρτη ή με μια φωτογραφια και τσεκ ή με οποιο τροπο καποιο δυσκολο κομματι ή διαφορετικο απο αυτο που φαινοταν στα χαρτια και στο google...


γιατι θα πας απο κει και θελεις να ειναι ολοι ενημεροι κι εσυ ως πλοηγος κ διοργανωτης πιο ηρεμος οτι ολα ειναι υπο τον καλυτερο δυνατο ελεγχο...οπου κ αν βρισκεσαι


Στο τελος του τσεκ των διαδρομων,συζητησεις επι συζητησεων για το τελικο οκ...


Που περασες που ηταν γαμάτα

που ηταν γάματα...

που κανουμε μεταβολη και πισω...


ποια σημεια διαφυγης ποια σημεια εναλλακτικα ..ολα μα ολα περι διαδρομων αλλά και τη μεριμνα για τα δευτερευοντα αλλά οχι δευτερα..γιατι ως γνωστον νηστικο αρκουδι σε καμμια βολτα δε χορευει...


να προσθεσεις σημεια που δεν ειχες στην αρχικη σκεψη αλλά θα μπουν γιατι θα γουσταρουμε ολοι...


κι αντιστοιχα αφηνεις λιγο παραπισω άλλα κομματια που ή δεν περνανε με τιποτα απο πολλους αναβατες και μοτο μαζι ή καποιο χασιμο στο δρομο και στη διαδρομη δεν σε αφηνει στον αρχικο σχεδιασμο...

Και ολοκληρωνεις λοιπον με τα φιλαρακια το στησιμο και ελεγχο.Ερχεται η ωρα που θα δοθουν οι διαδρομες μεσα,στο Φορουμ και θα αρχισει το πιτσι για το ποιοι γουσταρουνε και πως να ρθω και και και...πολλες οι λεπτομερειες...
Κατ'αρχας ενα πλανο για τη σωστη βολτα με τα οσα πρεπει να εχεις μαζι,ακομα και αχρειασθα να ειναι...


υστερα οι διαδρομες,τα σημεια,τα ωραρια,οι ανεφοδιασμοι,εμεις θα ρθουμε σημερα εσεις αυριο κλπ...Ολοι θα μεινουν ευχαριστημενοι και ολοι ασφαλεις.στο βαθμο που μας επιτρεπει ο μεγαλοδυναμος και ο...μερφυ...


Δινεται ενα σημειο συναντησης για την εναρξη αλλά και πιθανα σημεια για τους επομενους που θα μας κανουν παρεα στη βολτα


Οταν ξεκιναω εχω παντα κατα νου να μαζεψω οσα παιδια συμμετεχουμε και ως πιο γνώστης των διαδρομων και τι θα συναντησουμε μπροστα κανουμε ενα μινι briefing ωστε να εχουν ολοι μια ιδεα...Ενα πολυ καλο οταν ειναι πολλα ατομα συμμετεχοντες ειναι να μην ξεκινησουμε 50 νοματαιοι σε κονβοι αλλα να χωρισθουμε σε γκρουπακια


εχει και τα γουστα του το γκρουπακι αφου ενας ωραιος συναγωνισμος πλοηγησης γελιου και αλληλοβοηθειας ειναι θεμιτος και επιθυμητος...και το γουσταρει κοσμος...

Ολοι ξεκιναμε μαζι,ολοι βρισκομαστε στο τελος της μερας μαζι...δεν μενει κανεις μονος στη βολτα δεν υπαρχει φευγω για παρτη μου δεν υπαρχει δεν μπορω να σε βοηθησω..Ολοι ειμαιστε εκει για να βγει η βολτα απο ολους...κι οτι κ να γινει αντιμετωπιζεται.και κυριως στοχευουμε στη διασκεδαση και στην παρεα,στο να περασουμε καλα στη διαδρομη και στα βουνα...


Οσο δυσκολες κι αν ειναι οι συνθηκες αντιμετωπιζονται.με ευελιξια με συννενοηση με χαμογελο με συνεργασια και δεσιμο της ομαδας


Ειτε εισαι ενας θα περασεις καλα


ειτε ειστε παραπανω απο ενας...


Και στο τελος μενει ενα τεραστιο χαμογελο...και περιμενεις την επομενη με ανυπομονησια με τα φιλαρακια...


πηρες μια ιδεα...δεν ειναι ολα ευκολα,εμεις τα κανουμε ευκολα.Και αυτο ειναι που γουσταρουμε στον κοσμο μας,στον κοσμο της μοτοσυκλετας και της βολτας με αυτη...Οτι παντα θα περναμε καλα και παντα ειμαστε εκει ολοι για ολους...

Καλες βολτες σε βουνα και σε δρομους να εχουμε


:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πάντα μ' άρεσε το σημείο: "..γιατι ως γνωστον νηστικο αρκουδι σε καμμια βολτα δε χορευει... " :cool::cool::cool:
Είτε στη βόλτα, είτε στα pre της βόλτας;)

:friendship: ΤΝΧ Μάθο !
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Με στιγματησε αυτο το κειμενο και ηταν σαν να με ταξιδεψε σε δρομους που ουτε σε φωτογραφια δεν εχω... Δεν ξερω αν θα μου κρατησει αυτη η τρελα για παντα αλλα την γουσταρω οσο τιποτα στο κοσμο, καθε μερα σκεφτομαι να μου κατσει το τζοκερ και να γυρισω σε 10 χρονια με +200000 χλμ και πολλες εικονες.... Καλους δρομους σε ολους να μας ταξιδευεται απο τα οδοιπορικα σας και να ξεφευγουμε απο αυτη την ανιαρη πραγματικότητα...


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θάνος.Κ

Σκουτεροtraveller
Περιοχή
Νότια Προάστια Αθηνών forever
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda SH 300i C-Abs
Εξαιρετικό ποστ . Αν κ δεν με τραβάει το off εν μερει με βοήθησε να σκεφτώ κ να οργανωσω καλύτερα ακόμη κ την επόμενη ασφάλτινη βόλτα μου.

Μπράβο mathosala κ ευχαριστώ
 
Top Bottom