Απόρριψη Υαλοβάμβακα.

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Καλησπερα στην παρέα,

Ψάχνω να βρω κάποια εταιρεία η οποία να αναλαμβάνει συλλογή χρησιμοποιημένου Υαλοβάμβακα, σχετικά μεγάλη ποσότητα (ίσως και 40 μεγάλες μαύρες σακούλες) καθώς γνωρίζω ότι η απόρριψη του διέπεται πλέον από ορισμένους κανονες και δε μπορείς απλά να τον ρίξεις σε κάδο για μπάζα κτλ...

Αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία ή πληροφορίες ας γραψει.

Ευχαριστώ.
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
Πρόσφατα πέταξα αμίαντο νοίκιασα κάδο απλά ενημέρωσα για το τι θα πετάξω μέσα άλλαξε βέβαια η τιμή αλλά εγώ όμως έκανα την δουλειά μου ο αμίαντος ήταν από την καμινάδα του λεβητα
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Πρόσφατα πέταξα αμίαντο νοίκιασα κάδο απλά ενημέρωσα για το τι θα πετάξω μέσα άλλαξε βέβαια η τιμή αλλά εγώ όμως έκανα την δουλειά μου ο αμίαντος ήταν από την καμινάδα του λεβητα
Τον αμίαντο δεν επιτρέπεται να τον πετάξουμε μαζί με άλλα μπάζα. Έχει ειδική διαχείριση. Απλά σου πήραν τα λεφτά και αυτοί τον πέταξαν μαζί με τα άλλα μπάζα.

Δεν έχει καμία σύγκριση ο αμύντος με τον υαλοβάμβακα. Ο υαλοβάμβακας είναι αδρανής, δεν μολύνει χημικά ούτε το χώμα ούτε τα νερά.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Τον αμίαντο δεν επιτρέπεται να τον πετάξουμε μαζί με άλλα μπάζα. Έχει ειδική διαχείριση. Απλά σου πήραν τα λεφτά και αυτοί τον πέταξαν μαζί με τα άλλα μπάζα
Όπως τα λες φίλε Γιώργο.

Ο αμίαντος είναι ειδική περίπτωση.
Στο χωριό που μένω έχει σκεπές αμισντοτσιμέντου σε πολλά σπίτια.Δεν νομίζω ότι ήταν γνωστό τκ πρόβλημα όταν έχτιζε η ΜΟΜΑ.
Γίνεται χροοοοοοοονια αγώνας να βρεθεί λύση απομάκρυνσης μέσω του Δήμου Πρέβεζας.
Μας έχουν γραμμένους...

Λίγες οι εταιρίες που μπορούν να αφαιρέσουν και διαχειριστούν αμίαντο.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Εννοείς τον πετάς μαζί με τα μπάζα;
Ναι, δεν έχει ιδιαίτερη μεταχείριση.
Στην ουσία είναι χημικά αδρανές γυαλί και η μόνη μικρή επικινδυνότητα προέρχεται από την σκόνη που μπορεί να διασπαρεί και η οποία δρα μηχανικά όχι χημικά.

Κάτι που είναι άγνωστο. Δύσκολα ανακυκλώνονται τα βαμμένα ξύλα.
Απαγορεύεται να τα πετάς στα αστικά σκουπίδια και μέσα στα οικοδομικά μπάζα που πάνε για ανακύκλωση δεν μπορεί να είναι περισσότερα από 15%. Στην Μεσσηνία δεν υπάρχει δυνατότητα ανακύκλωσης-επεξεργασίας βαμμένων ξύλων, τα στέλνουν στην Αθήνα με μεγάλο κόστος ή το συνηθέστερο τα πετάνε παράνομα όπου βρουν.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ναι, δεν έχει ιδιαίτερη μεταχείριση.
Στην ουσία είναι χημικά αδρανές γυαλί και η μόνη μικρή επικινδυνότητα προέρχεται από την σκόνη που μπορεί να διασπαρεί και η οποία δρα μηχανικά όχι χημικά.

Κάτι που είναι άγνωστο. Δύσκολα ανακυκλώνονται τα βαμμένα ξύλα.
Απαγορεύεται να τα πετάς στα αστικά σκουπίδια και μέσα στα οικοδομικά μπάζα που πάνε για ανακύκλωση δεν μπορεί να είναι περισσότερα από 15%. Στην Μεσσηνία δεν υπάρχει δυνατότητα ανακύκλωσης-επεξεργασίας βαμμένων ξύλων, τα στέλνουν στην Αθήνα με μεγάλο κόστος ή το συνηθέστερο τα πετάνε παράνομα όπου βρουν.
Αυτός πάντως που έφερε τον κάδο για τα μπάζα δεν τον παίρνει τον υαλοβάμβακα γιατί λέει έχει ειδικό καθεστώς ανακύκλωσης.....τεσπά, θα ξαναμιλήσω από Δευτέρα μαζί του.

Στάλθηκε από το ASUS_AI2302 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Αυτός πάντως που έφερε τον κάδο για τα μπάζα δεν τον παίρνει τον υαλοβάμβακα γιατί λέει έχει ειδικό καθεστώς ανακύκλωσης.....
Τα άλλα μπάζα τι ήταν;
Θα πάρω τηλέφωνο την Δευτέρα την εδώ ανακύκλωση να τους ρωτήσω.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Τα άλλα μπάζα τι ήταν;
Θα πάρω τηλέφωνο την Δευτέρα την εδώ ανακύκλωση να τους ρωτήσω.
Γυψοσανίδες μπετά τούβλα τσιμεντολιθοι κτλ.

Ο υαλοβάμβακας είναι από αποσυναρμολόγηση ενός επαγγελματικού φούρνου ίσα με ένα δωμάτιο μέγεθος, με ενιαία μαντέμια και ανοξείδωτα panels.

Θα αρχίσω και εγώ τα τηλέφωνα ούτως η άλλως και θα μάθω. Έχω μαζέψει και πολύ χάλυβα/ανοξείδωτα/μοτέρ από παλιά μηχανήματα φούρνου, ζυμωτιέρες τυροπιτιέρες κτλ...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Γυψοσανίδες μπετά τούβλα τσιμεντολιθοι κτλ.

Ο υαλοβάμβακας είναι από αποσυναρμολόγηση ενός επαγγελματικού φούρνου ίσα με ένα δωμάτιο μέγεθος, με ενιαία μαντέμια και ανοξείδωτα panels.

Θα αρχίσω και εγώ τα τηλέφωνα ούτως η άλλως και θα μάθω. Έχω μαζέψει και πολύ χάλυβα/ανοξείδωτα/μοτέρ από παλιά μηχανήματα φούρνου, ζυμωτιέρες τυροπιτιέρες κτλ...
Μάσκα καλή να φοράς με οτιδήποτε και αν κάνεις με τον υαλοβάμβακα!!!!
Αυτά τα ψιλά σωματίδια που αιωρούνται στον αέρα (πιο ψιλά απ'την σκόνη) μπαίνουν στους πνεύμονες και δεν μπορεί να τους αποβάλλει ο οργανισμός με τίποτα!!!
Και όταν λέω μάσκα, εννοώ μάσκα, όχι σαν τις μαλακίες που φορούσαν στον Κοβιδδδδ!!!! Εφαρμοστές με φίλτρο!!!!
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Γυψοσανίδες μπετά τούβλα τσιμεντολιθοι κτλ.

Ο υαλοβάμβακας είναι από αποσυναρμολόγηση ενός επαγγελματικού φούρνου ίσα με ένα δωμάτιο μέγεθος, με ενιαία μαντέμια και ανοξείδωτα panels.

Θα αρχίσω και εγώ τα τηλέφωνα ούτως η άλλως και θα μάθω. Έχω μαζέψει και πολύ χάλυβα/ανοξείδωτα/μοτέρ από παλιά μηχανήματα φούρνου, ζυμωτιέρες τυροπιτιέρες κτλ...
Γιάννη συγχώρα με...

Εσύ έχεις τον "πόνο" σου κι εγώ με το που διάβασα ζυμωτιέρες,μηχανήματα φούρνου,τυροπιτιέρες :eek: άρχισα να "μυρίζω- λαχταράω" τα προϊόντα που έβγαζαν.. :woot:

Να είμαι στον "μήνα μου";;;
:ha
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Για να δώσω μια ενημέρωση σε αυτό το θέμα που ο ίδιος άνοιξα, ο υαλοβάμβακας μπήκε σε πλαστικές μεγάλες σακούλες οι οποίες δέθηκαν με σπάγκο και μπήκαν στον κάδο για μπάζα. Ο κάδος έφυγε προχθές. Ειπώθηκαν κάποια σουπαμούπες με τη μάντρα οικοδομών που νοικιάσαμε τον κάδο αλλά δεν άνοιξε ρουθούνι.

Ευχαριστώ την παρέα και φιλάκια.
 
Top Bottom