Από το ένα δάσος στο άλλο.... Δασος Σκιριτιδας

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Μιας και όταν κάνουμε σχέδια κάποιος χαμογελάει, ο καλύτερος τρόπος να το ξεπεράσεις είναι φτιάχνοντας μια εναλλακτική.
Μπορεί να μη μου έκατσε το Δάσος Φολόης για διανυκτέρευση αφού το βάψιμο στο σπίτι με κράτησε εδώ όμως την βολτα μου θα την κάνω έστω και μονοήμερη.

Προορισμός Βλαχοκερασιά - Δάσος Σκιρίτιδας (Ασφάλτινο)
Athene to Athene (ενας όμορφος μικρός κύκλος)

Ξεκινάω αυριο πρωί 8:30 από το περίπτερο (όποιος θέλει να ακολουθήσει έρχεται).
Όπως είπα είναι απόφαση τελευταίας στιγμής αλλά με τέτοιον καιρό εγώ σπίτι ΔΕΝ καθομαι :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Στην Βλαχοκερασιά πέρασα τους δύο ομορφότερους χειμώνες της ζωης μου.
Η διαδρομή ως τις κολλινες είναι φανταστική και δεξιά και αριστερά της ξεκινάν διάφοροι βατοι δασικοί δρόμοι πυρόσβεσης (πληροφοριακά μιας και θα είναι ασφάλτινη βόλτα).
Μια πρόταση που θα έκανα είναι στον γυρισμό να στρίψετε από την πλατεία της Βλαχοκερασιάς προς Μάναρη με την όμορφη σιδηροδρομική γέφυρα, να περάσετε πάνω από την εθνική και μετά να πάτε προς Κανδήλα, Σκοτεινή Νεμέα.
Αν και ο κωλοσουρτης αξίζει και κατάβαση.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Το "αναπόσπαστο" φωτορομάντζο της βόλτας...

Από Αθήνα Ναυπλιο για καφεδάκι και μετά Μηλιές.
Εδώ η 1η στάση για φωτοπαιχνίδι στον παλιό σιδηροδρομικό σταθμό.


Τσάμπα περιμένω το τραίνο...


Πόουζινγκ στις γραμμές του τραίνου (οι άλλες φώτο λογοκρίθηκαν)


Στην συνέχεια είχε ανάβαση στο πιστάκι του κωλοσούρτη (Αχλαδόκαμπος). ---> Σοβαρά τώρα περιμένετε φωτογραφίες από εκεί;

...και με συνοπτικές διαδικασίες φτάσαμε στην Βλαχοκερασιά!


Το σημαντικότερο αξιοθέατο της περιοχής δεν είναι άλλο πέρα από το δάσος της Σκυρίτιδας.
Πρώτη φορά πήγα και σίγουρα θα ξαναπάω με περισσότερο χρόνο για να το περπατήσω.


Η χαρά του φυσιολάτρη...




Ο δρόμος που ενώνει την Βλαχοκερασιά με τις Κολλίνες διασχίζει το δάσος...






Μία από τα ίδια, αφού δεν χορταίνεις βόλτα...


Πίσω στην Βλαχοκερασιά μου έκανε εντύπωση η τεράστια -για τα δεδομένα του χωριού- Εκκλησία.




... ένας ναός που φτιάχτηκε χάρη στην προσφορά ομογενών, σαν ελάχιστο φόρο τιμής στην αλησμόνητη Πατρίδα.


Βλαχοκαστανιά έπρεπε να λένε το χωριό...


Πολύ κοντά είναι και η ιδιαίτερη σιδηροδρομική γέφυρα του Μάναρη, οπότε μια στάση και εκεί επιβάλεται...






Επιστροφή πλέον πάλι από επαρχιακό περνώντας από αρχαία Μαντηνεία και ένα εκκλησάκι διαφορετικό από τα άλλα, την Αγία Φωτεινή Μαντινείας.

Εχω περάσει και άλλες φορές από εδώ όμως αυτή την φορά ήθελα φώτο από το εσωτερικό της.


Για όσους δεν ξέρουν την ιστορία ο συγκεκριμένος ναός αποτέλεσε αντικείμενο έντονων αρνητικών αντιδράσεων από την επίσημη Εκκλησία αφού αρκετοί δεν αποδέχτηκαν την διαφορετικότητα του και τον αποκάλεσαν "εκκλησία της συγχύσεως". Ο πρώην μητροπολίτης Θεόκλητος το '93 απέστειλε επιστολή στον Μαντινειακό Σύνδεσμο Τριπόλεως με την οποία απαίτησε την εκ νέου αγιογραφία του ναού με αμιγώς βυζαντινή τεχνοτροπία. Υπήρξαν ανάλογες πιέσεις (πχ δεν πήγαιναν ιερείς να λειτουργήσουν) και στο τέλος πάρθηκε η εν λόγω απόφαση. Η αγιογράφιση του ημίθολου στην φωτογραφία που έβγαλα είναι νέα που καλύπτει την παλιά.

... και μια τελευταία αναμνηστική πριν φύγω.


Στην συνέχεια κατευθύνθηκα προς Κανδήλα (πολύ καλό φαγητό στο Χάνι της Κανδήλας), Σκοτεινή και Νεμέα. Ειδικά η διαδρομή Κανδήλα - Σκοτεινή είναι σκέτη οδήγική απόλαυση. ---> Πάλι μην περιμένετε φωτογραφίες από εκεί.

Από Νεμέα μπήκα πάλι στην εθνική οδό που ενώνει την Τρίιπολη με Αθήνα και οριακά λίγο πριν νυχτώσει έφτασα πίσω στην βάση μου. Μπορεί να ήταν σύντομη η διαδρομή αλλά άξιζε κάθε χιλιόμετρο. Και εις άλλα με υγεία!
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ευχαριστούμε για την βόλτα!!! :ok:
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ωραιες φωτογραφιες, γνωστο!!
Ευχαριστουμε για την βολτα,καθως τουλαχιστον για εμενα ηταν αγνωστη!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχεις ανεβάσει λεβελ στις φώτο και μπράβο σου.
Ωραία μέρη φίλος.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Ωραιες φωτογραφιες, γνωστο!!
Ευχαριστουμε για την βολτα,καθως τουλαχιστον για εμενα ηταν αγνωστη!
Είναι ωραίο να ανακαλύπτεις νέα μέρη, πόσο μάλλον αν αυτά αποδεικνύονται διαμαντάκια!
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Έχεις ανεβάσει λεβελ στις φώτο και μπράβο σου.
Ωραία μέρη φίλος.
Ευχαριστώ Κώστα.... Τεχνικά είναι αρκετά δύσκολη η φωτογράφιση στο δάσος με ντάλα ήλιο και το ξέρεις, αφού έχεις έντονο κόντραστ σε highlights και σκιές (το ανθρώπινο μάτι προσαρμόζεται καλύτερα σε αυτές τις συνθήκες). Είτε πρέπει να βρεις ιδανικότερες συνθήκες φωτισμού (με συννεφιά, ομίχλη κλπ) είτε να κάνεις bracketing με ότι συνεπάγεται αυτό από θέμα χρόνου, στησίματος κλπ. Εγώ δεν έκανα τίποτα από αυτά (πέρα της χρήσης τριπόδου) οπότε τουλάχιστον στις φωτόγραφίες στο δάσος είχα μέτριο κατά την άποψη μου αποτέλεσμα (τα πήγα καλά στην σύνθεση).
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευχαριστώ Κώστα.... Τεχνικά είναι αρκετά δύσκολη η φωτογράφιση στο δάσος με ντάλα ήλιο και το ξέρεις, αφού έχεις έντονο κόντραστ σε highlights και σκιές. Είτε πρέπει να βρεις ιδανικότερες συνθήκες φωτισμού (με συννεφιά, ομίχλη κλπ) είτε να κάνεις bracketing με ότι συνεπάγεται αυτό από θέμα χρόνου, στησίματος κλπ. Εγώ δεν έκανα τίποτα από αυτά (πέρα της χρήσης τριπόδου) οπότε τουλάχιστον στις φωτόγραφίες στο δάσος είχα μέτριο κατά την άποψη μου αποτέλεσμα (τα πήγα καλά στην σύνθεση).
Εισαι έτοιμος για nd φίλτρο.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Εισαι έτοιμος για nd φίλτρο.
Σωστό και αυτό! Εδώ και καιρό το λέω...η επόμενη αγορά.

Για του λόγου το αληθές... πρόσφατη φωτο στην Βαρυμπόμπη, όπου όμως με βοήθησε η ελαφριά συννεφιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom