Αρβανίτσα 16/2/20 (ασφάλτινη)

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δυστυχως δεν τα καταφερα, μπορεί να σας πετύχω στην επιστροφη αν ξεκλεψω μεσημεριανη βολτα.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Τελικά βγήκε πολύ ωραία βόλτα, με καλή παρέα και οδήγηση σε πολύ όμορφα μέρη.
Είχε λίγο ψυχρά στην Αρβανίτσα αλλα καθόλου βροχή.

Θα ξαναπαίξει σύντομα βόλτα με πεζοπορία μέσα στα ελατα, από χωριό Ελικώνα προς Αρβανίτσα και πίσω, 2,5 και 2,5 ωρες. Μπορεί να γίνει και ανάποδα αναλόγως της ταβέρνας.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εξαιρετική βόλτα χωρίς να κόψουμε χιλιόμετρα και 15:30 ήμουν σπίτι. Όχι ότι οι μυρωδιές στην Αρβάνιτσα δεν μας έβαλαν σε πειρασμό, αλλά αντισταθήκαμε στην ιδέα της ταβέρνας για κάποια άλλη φορά με περισσότερο χρόνο.

Η ανάβαση τελικά έγινε από Αγία Άννα, αλλά τώρα που το ξανά σκέφτομαι ο δρόμος μετά την παραλία Σαράντη συνεχίζει άσφαλτος και μετά από ένα μεγάλο κύκλο βγάζει Κυριάκι από την πίσω πλευρά. Θυμήθηκα ότι το έχω περάσει πριν κάποια χρόνια. Δεν πειράζει, πολύ ωραία ήταν και από την πλευρά που το ανεβήκαμε.
Γενικά όλο αυτό το κομμάτι δυτικά της Θήβας είναι όμορφο και έρημο, ίσως για αυτό μου αρέσει κιόλας.


Χάρηκα πολύ που τα είπαμε παιδιά, ελπίζω σύντομα και σε επόμενη

Μια φωτογραφία μόνο από εμένα

 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Επίσης αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί σε αυτό το φόρουμ δηλώνουν στις βόλτες 3 και εμφανίζονται 30. Είναι το φόρουμ των παντρεμένων!
Και εκεί που λέγαμε ότι θα είσασταν 2-3 μηχανές στην φωτογραφία σου Αντώνη μέτρησα 6 τουλάχιστον!
Πόσοι είσασταν τελικά?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εεεεεε ρε ομορφιές!

Αυτές οι παγωμένες ελατοανάσες είναι τόσο αναζωογονητικές το χειμώνα, όσο το κρυστάλλινο παγωμένο νερό από τις βουνίσιες πηγές το καλοκαίρι όταν είσαι διψασμένος.
Τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα επιβάλλονται!

Μπράβο ρε παίδες!

:friendship:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Και εκεί που λέγαμε ότι θα είσασταν 2-3 μηχανές στην φωτογραφία σου Αντώνη μέτρησα 6 τουλάχιστον!
Πόσοι είσασταν τελικά?
7 μηχανές και το ένα δικαβαλο. Το πρωί δε στο περίπτερο γινόταν το έλα να δεις. Κόβανε μια πίτα κάπου στο Άργος και είχε μαζευτεί λαός. Ανάμεσα τους πρέπει να μέτρησα 4-5 αστραφτερά 1290 !!!!!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
7 μηχανές και το ένα δικαβαλο. Το πρωί δε στο περίπτερο γινόταν το έλα να δεις. Κόβανε μια πίτα κάπου στο Άργος και είχε μαζευτεί λαός. Ανάμεσα τους πρέπει να μέτρησα 4-5 αστραφτερά 1290 !!!!!
Το vstrom hellas forum εκοβε πιτα σημερα Ναυπλιο, ειχαν συνάντηση 9.30 περίπτερο. Το γυρισανε σε 1290 οι βεστρομαδες;
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Εξαιρετική βόλτα χωρίς να κόψουμε χιλιόμετρα και 15:30 ήμουν σπίτι. Όχι ότι οι μυρωδιές στην Αρβάνιτσα δεν μας έβαλαν σε πειρασμό, αλλά αντισταθήκαμε στην ιδέα της ταβέρνας για κάποια άλλη φορά με περισσότερο χρόνο.

Η ανάβαση τελικά έγινε από Αγία Άννα, αλλά τώρα που το ξανά σκέφτομαι ο δρόμος μετά την παραλία Σαράντη συνεχίζει άσφαλτος και μετά από ένα μεγάλο κύκλο βγάζει Κυριάκι από την πίσω πλευρά. Θυμήθηκα ότι το έχω περάσει πριν κάποια χρόνια. Δεν πειράζει, πολύ ωραία ήταν και από την πλευρά που το ανεβήκαμε.
Γενικά όλο αυτό το κομμάτι δυτικά της Θήβας είναι όμορφο και έρημο, ίσως για αυτό μου αρέσει κιόλας.


Χάρηκα πολύ που τα είπαμε παιδιά, ελπίζω σύντομα και σε επόμενη

Μια φωτογραφία μόνο από εμένα

Ωραίο το κατέβασμα από Κυριάκι, είχα να περάσω χρόνια από τις ασφάλτινες διαδρομές της περιοχής.

Στην Αρβανίτσα (1000μετρα υψόμετρο), είχε 4-5 βαθμούς θερμοκρασία και οσο να 'ναι είχε δροσιά αλλά όχι κάτι ενοχλητικό.
Στο ανέβασμα από το Θίσβη pass προς τα Κούκουρα (Αγία Άννα), είχε πάρα πολύ αέρα και ήθελε λίγο προσοχή. Ευτυχώς παρά τα μαύρα σύννεφα δεν έβρεξε.

Ήταν μια ωραία χειμωνιάτικη ασφάλτινη εκδρομή.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
7 μηχανές και το ένα δικαβαλο. Το πρωί δε στο περίπτερο γινόταν το έλα να δεις. Κόβανε μια πίτα κάπου στο Άργος και είχε μαζευτεί λαός. Ανάμεσα τους πρέπει να μέτρησα 4-5 αστραφτερά 1290 !!!!!
8 είμασταν αλλά κλασσικά ο Μάρκος με τον Π, το σκυλάκι, την έκανε για πίσω πριν την Αγία Άννα.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
7 μηχανές και το ένα δικαβαλο. Το πρωί δε στο περίπτερο γινόταν το έλα να δεις. Κόβανε μια πίτα κάπου στο Άργος και είχε μαζευτεί λαός. Ανάμεσα τους πρέπει να μέτρησα 4-5 αστραφτερά 1290 !!!!!
Το vstrom hellas forum εκοβε πιτα σημερα Ναυπλιο, ειχαν συνάντηση 9.30 περίπτερο. Το γυρισανε σε 1290 οι βεστρομαδες;
κοβανε και αυτοι στο Αργος... Αρχική
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
κοβανε και αυτοι στο Αργος... Αρχική
Μα ήμουν σίγουρος ότι ήταν παραπάνω από ένα κλαμπ, αφού είχε γεμίσει το περίπτερο μηχανές, μέχρι και Χάρλει είχε λέμε :laugh: :ltg:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
8 είμασταν αλλά κλασσικά ο Μάρκος με τον Π, το σκυλάκι, την έκανε για πίσω πριν την Αγία Άννα.
μολις τον δω τον Νινο να ξερεις οτι θα σε ''δωσω'' στεγνα....
οτι τον ειπες απλα ''σκυλακι''.....

ποιοοοονννν ???? τον 0,14 το νορντκαπιτη....?????

απλα σκυλακι....
τον νορντκαπιτη ?????

:p:laugh::laugh::laugh::laugh:
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
κοβανε και αυτοι στο Αργος... Αρχική
Έχουμε και Αργολίδας Γιώργη και ούτε που τους ξέρω ?
Να μην έχουμε συναντηθεί ποτέ όμως ? :(
Απίστευτο....
 

TimosV

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ ΚΕΝΤΡΟ
Όνομα
Τίμος
Μοτό
Multi 1100
KTM 390 adv
Ωραία βόλτα. Είχε λίγο δροσουλα.
Να το ξανακάνουμε τώρα που ανοίγει ο καιρός.
Προσπάθησα να ανεβάσω jpg φωτό από το τηλέφωνο αλλά μου βγάζει ο Μέρφυς ότι δεν υποστηρίζεται τι αρχείο. Θέλει pc που δε διαθέτω στον καναπέ που κάθομαι.
 

TimosV

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ ΚΕΝΤΡΟ
Όνομα
Τίμος
Μοτό
Multi 1100
KTM 390 adv
Ο σκύλος ήταν πολύ μοβόρος.
Ήταν κλεισμένος σε σιδεριά.
Φαίνονταν να μη μασάει τίποτε. Πρέπει να έχει βγάλει Διαβολοβδομαδα. Έμπειρος...
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
...
Θα ξαναπαίξει σύντομα βόλτα με πεζοπορία μέσα στα ελατα, από χωριό Ελικώνα προς Αρβανίτσα και πίσω, 2,5 και 2,5 ωρες. Μπορεί να γίνει και ανάποδα αναλόγως της ταβέρνας.
...αν γίνεται να προγραμματιστεί το ανωτέρω κάπως έγκαιρα, θα διευκόλυνε!
Η διαδρομή είχε πολύ ωραία κομμάτια και οι κατά τόπους υγρασίες δεν προβλημάτισαν.
Γενικά πάντως,
μοτοβόλτες (είτε δρομίσιες, είτε εκτός) σε συνδιασμό με πεζοπορία,
νομίζω είναι πολύ δυνατός συνδιασμός.
Αυτό που χρειάζεται επιμέλεια, είναι αρχικά οι στόχοι να είναι εύκολοι/εφικτοί και κατόπιν να αυξηθεί ο βαθμός δυσκολίας/απαιτήσεων.
// Β
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
Ωραία βόλτα, ωραία παρέα καλή φάση...στρίψαμε κρυωσαμε κάναμε κ καμία 300 χλμ κ όλα καλά για Κυριακή... Χάρηκα που τα είπαμε


Στάλθηκε από το COR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom