Αρθρο 33 παρ. (γ),3 του Κ.Ο.Κ.

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Αρθρο 33 του Κ.Ο.Κ.παρ.γ)απαγορευεται η μεταφορα ανηλικων εως πεντε(5) ετων με μοτοσικλετα η μοτοποδηλατο,εφόσον δεν συγκρατουνται με εγκεκριμενο συστημα συγκρατησης καταλληλο για την ηλικια,το υψος και το βαρος τους.3)Ο οδηγος μηχανοκινητου οχήματος και μοτοποδηλατου επιβαλεται να μεριμνα για την ασφαλεια των συνεπιβατών του και ειδικοτερα να ελεγχει αν φορουν τις ζωνες σφαλειας και το προστατευτικο κρανος κατά τη μεταφορα τους.Ποσες φορες ,κατά τη διαρκεια της ημερας μας εχει τυχει να αντικρυσουμε σκηνες σαν τις παρακατω ,η παρομειες και να μην αναλογιστούμε ποιο είναι το σωστο η το λαθος,όχι για το τι λεει ο νομος ,αλλα για το τι λεει η συνηδειση μας για την ασφαλεια τη δικη μας και των συνεπιβατών μας ,ειδικα όταν αυτοι είναι παιδια?Τα ιδια θα λεμε?Εννοείται τα σκεφτόμαστε!Το ανεφερα ξανα στο forum .Από το σπιτι μας ξεκιναει και στο σπιτι μας ''γυριζει''.Είναι θεμα τι παιδεια θα δωσουμε εμεις στα παιδια μας ,κατ'επεκταση στο σχολειο ,στην κοινωνια που ζουμε,κυκλοφορούμε,αναπνεουμε και τα βλέπουμε!Αυτη η χωρα ειμαστε εμεις και το τι μαθαινουμε εμεις στα παιδια μας!Αλειθεια εσεις πως το βλέπετε και τι κανετε γιαυτο?
 

vasorfa

Μέλος
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
PRINCESS
Δυστυχώς τεράστιο κεφάλαιο....

απο την μία η ευκολία και απο την άλλη η ακεραιότητα......

ειναι αυτό που λένε ...μη λες μεγάλες κουβέντες....


Το θέμα της παιδείας ξεκινά απο .....το σπίτι.....
 

mirmigi

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Nickolas Moustakas
Είναι και τα ερεθίσματα που παίρνει κανείς παιδιά.
Τι περιμένεις παραπάνω από μία γενιά που μεγάλωσε με το "ρόδα τσαντα και κοπάνα"
και τον Μπίλια να καβαλά χωρίς κράνος το XT για να μη του χαλάσει το μαλλί.
Είναι λογικό ότι ο "Μπίλιας" μέχρι και στο τιμόνι θα βάλει το παιδί του.

για να μη μιλήσω για τον παπασούζα...
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Είναι και τα ερεθίσματα που παίρνει κανείς παιδιά.
Τι περιμένεις παραπάνω από μία γενιά που μεγάλωσε με το "ρόδα τσαντα και κοπάνα"
και τον Μπίλια να καβαλά χωρίς κράνος το XT για να μη του χαλάσει το μαλλί.
Είναι λογικό ότι ο "Μπίλιας" μέχρι και στο τιμόνι θα βάλει το παιδί του.

για να μη μιλήσω για τον παπασούζα...
Τα σημερινα παιδια τον Μπιλια δεν τον ξερουν,ξερουν εμας για γονεις και μας εχουν ως προτυπα,κι εμεις τι κανουμε?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μιμουμαστε...τον μπιλια:eek::eek::eek:
δεν θα συμφωνησω ρε φιλε....
τα τελευται χρονια βλέπεις μεσα στην πολη, αρκετα εξοπλισμένους αναβατες.
οι λιγοι μακακες....είναι εξαιρεση
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Πολύ μεγάλο και "καυτό" θέμα. Τα παιδιά μας, εμείς και οι μηχανές............

Προσωπικά είναι ένα θέμα που με είχε προβληματίσει πάρα μα πάρα πολύ. Βλέπετε η κόρη μου από πολύ μικρή, έτρεχε και σκαρφάλωνε πάνω στα μηχανάκια μου...........



Το πρώτο μου δίλημμα λοιπόν ήταν: Συνεχίζω εγώ να οδηγώ ή τα παρατάω; Τι να κάνω; Να την αφήσω να εκδηλώσει την αγάπη που μάλλον υπάρχει στα γονίδια της για τις μηχανές. Να της εμφυσήσω την επικινδυνότητα που υπάρχει στην χρήση τους. Και πώς να το κάνω αυτό όταν δεν μπορώ να αποτελέσω παράδειγμα; Ή μήπως να απαρνηθώ και εγώ την αγάπη μου για τη μηχανή;

Κατόπιν ωρίμου σκέψεως αποφάσισα πως αν προσπαθούσα να της "περάσω" την επικινδυνότητα και να την αποτρέψω, θα έπρεπε πρώτος εγώ να είμαι το παράδειγμα και να σταματήσω να καβαλάω, αλλιώς θα ήμουν σαν τον πατέρα μου που μου έλεγε να μην καπνίσω ενώ εκείνος καπνίζει δύο πακέτα την μέρα........Μετά λοιπόν από σκέψεις και "ζύγισμα" που πήρε χρόνια, πήρα την απόφαση που πήρα με άξονα τα παρακάτω κριτήρια:
  1. Καλύτερα να μάθει την μηχανή από εμένα και σωστά, παρά από τον πρώτο τυχαίο φίλο/συμμαθητή/γκόμενο που σίγουρα θα είναι λιγότερο κατάλληλος από εμένα.
  2. Καλύτερα να είναι "χορτασμένη" από χιλιόμετρα, βόλτες και ταξίδια, παρά να λιγουρεύεται την στιγμή που θα την βάλει ο κάθε "Λάκης" στο παπί να την πάει (ξεκράνωτη) μέχρι την καφετέρια. Και όταν της το προτείνει, να τον στείλει να πάει να πάρει πρώτα κράνος.
  3. (και ίσως το πιο σημαντικό........) Για να είναι καλά οι γύρω μου, πρέπει πρώτα να είμαι εγώ καλά με τον εαυτό μου. Αυτό χωρίς να καβαλάω μηχανή, δεν γίνεται.
Πήρα λοιπόν "παράταση" μερικά χρόνια μέχρι να μπορεί να κάθεται με ασφάλεια στην μηχανή. Όταν το 2009 τα πόδια της έφτασαν να πατάνε στα πίσω μαρσπιέ του Ντέρο, της αγόρασα κράνος - μπουφάν και της έκανα την πρώτη της βόλτα (172 χλμ με γύρο Θάσου - και με βρόχα στην επιστροφή). Αν της άρεζε θα συνεχίζαμε τις βόλτες. Της άρεσε.............

Εδώ η φώτο από εκείνη την βόλτα. Ναι, αδιάβροχα δεν είχε σε παιδικό νούμερο και της ερχόταν λιγάκι "μπόλικα"......



Την επόμενη εβδομάδα αγοράστηκε πλήρες "πακέτο" εξοπλισμού (καλοκαιρινές - χειμωνιάτικες κορντούρες και γάντια, ισοθερμικά, αδιάβροχα, μποτάκια, μπότες, τα πάντα όλα δλδ) και έκτοτε έχουμε κάνει άπειρες βόλτες και αρκετά ταξίδια (Κέρκυρα, Όλυμπο, Βουλγαρία). Κάθε φορά που την ανεβάζω στην μηχανή έχω τους ενδοιασμούς μου αν έκανα σωστά, κάθε φορά που κοιτάει και σχολιάζει απαξιωτικά έναν ξεκράνωτο ή έναν κάγκουρα, αισθάνομαι πως έκανα σωστά. Ελπίζω να έκανα...............

Εδώ κάποιες από τις όμορφες στιγμές μας....

Κάμπινγκ στην Θάσο



Ασπροβάλτα για καφέ



Σαββατοκύριακο στην Βουλγαρία




Το κακό με την ζωή είναι πως δεν έχει rewind. Βλέπουμε μόνο τα αποτελέσματα των πράξεών μας χωρίς να έχουμε την δυνατότητα να δούμε πως θα ήταν τα πράγματα αν είχαμε κάνει κάποιες διαφορετικές επιλογές. Σε ότι αφορά τα παιδιά μας, πάντα ελπίζουμε πως έχουμε κάνει το καλύτερο, και πάντα μας κατατρώει το "πως θα ήταν τα πράγματα αν είχα κάνει εκείνο αντί για το άλλο"............

Δύσκολο σπορ να είσαι γονιός, ακόμα δυσκολότερο αν προσπαθείς να είσαι δίπλα στο παιδί σου.

Αφιερωμένη

 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Πολύ μεγάλο και "καυτό" θέμα. Τα παιδιά μας, εμείς και οι μηχανές............

Προσωπικά είναι ένα θέμα που με είχε προβληματίσει πάρα μα πάρα πολύ. Βλέπετε η κόρη μου από πολύ μικρή, έτρεχε και σκαρφάλωνε πάνω στα μηχανάκια μου...........



Το πρώτο μου δίλημμα λοιπόν ήταν: Συνεχίζω εγώ να οδηγώ ή τα παρατάω; Τι να κάνω; Να την αφήσω να εκδηλώσει την αγάπη που μάλλον υπάρχει στα γονίδια της για τις μηχανές. Να της εμφυσήσω την επικινδυνότητα που υπάρχει στην χρήση τους. Και πώς να το κάνω αυτό όταν δεν μπορώ να αποτελέσω παράδειγμα; Ή μήπως να απαρνηθώ και εγώ την αγάπη μου για τη μηχανή;

Κατόπιν ωρίμου σκέψεως αποφάσισα πως αν προσπαθούσα να της "περάσω" την επικινδυνότητα και να την αποτρέψω, θα έπρεπε πρώτος εγώ να είμαι το παράδειγμα και να σταματήσω να καβαλάω, αλλιώς θα ήμουν σαν τον πατέρα μου που μου έλεγε να μην καπνίσω ενώ εκείνος καπνίζει δύο πακέτα την μέρα........Μετά λοιπόν από σκέψεις και "ζύγισμα" που πήρε χρόνια, πήρα την απόφαση που πήρα με άξονα τα παρακάτω κριτήρια:
  1. Καλύτερα να μάθει την μηχανή από εμένα και σωστά, παρά από τον πρώτο τυχαίο φίλο/συμμαθητή/γκόμενο που σίγουρα θα είναι λιγότερο κατάλληλος από εμένα.
  2. Καλύτερα να είναι "χορτασμένη" από χιλιόμετρα, βόλτες και ταξίδια, παρά να λιγουρεύεται την στιγμή που θα την βάλει ο κάθε "Λάκης" στο παπί να την πάει (ξεκράνωτη) μέχρι την καφετέρια. Και όταν της το προτείνει, να τον στείλει να πάει να πάρει πρώτα κράνος.
  3. (και ίσως το πιο σημαντικό........) Για να είναι καλά οι γύρω μου, πρέπει πρώτα να είμαι εγώ καλά με τον εαυτό μου. Αυτό χωρίς να καβαλάω μηχανή, δεν γίνεται.
Πήρα λοιπόν "παράταση" μερικά χρόνια μέχρι να μπορεί να κάθεται με ασφάλεια στην μηχανή. Όταν το 2009 τα πόδια της έφτασαν να πατάνε στα πίσω μαρσπιέ του Ντέρο, της αγόρασα κράνος - μπουφάν και της έκανα την πρώτη της βόλτα (172 χλμ με γύρο Θάσου - και με βρόχα στην επιστροφή). Αν της άρεζε θα συνεχίζαμε τις βόλτες. Της άρεσε.............

Εδώ η φώτο από εκείνη την βόλτα. Ναι, αδιάβροχα δεν είχε σε παιδικό νούμερο και της ερχόταν λιγάκι "μπόλικα"......



Την επόμενη εβδομάδα αγοράστηκε πλήρες "πακέτο" εξοπλισμού (καλοκαιρινές - χειμωνιάτικες κορντούρες και γάντια, ισοθερμικά, αδιάβροχα, μποτάκια, μπότες, τα πάντα όλα δλδ) και έκτοτε έχουμε κάνει άπειρες βόλτες και αρκετά ταξίδια (Κέρκυρα, Όλυμπο, Βουλγαρία). Κάθε φορά που την ανεβάζω στην μηχανή έχω τους ενδοιασμούς μου αν έκανα σωστά, κάθε φορά που κοιτάει και σχολιάζει απαξιωτικά έναν ξεκράνωτο ή έναν κάγκουρα, αισθάνομαι πως έκανα σωστά. Ελπίζω να έκανα...............

Εδώ κάποιες από τις όμορφες στιγμές μας....

Κάμπινγκ στην Θάσο



Ασπροβάλτα για καφέ



Σαββατοκύριακο στην Βουλγαρία




Το κακό με την ζωή είναι πως δεν έχει rewind. Βλέπουμε μόνο τα αποτελέσματα των πράξεών μας χωρίς να έχουμε την δυνατότητα να δούμε πως θα ήταν τα πράγματα αν είχαμε κάνει κάποιες διαφορετικές επιλογές. Σε ότι αφορά τα παιδιά μας, πάντα ελπίζουμε πως έχουμε κάνει το καλύτερο, και πάντα μας κατατρώει το "πως θα ήταν τα πράγματα αν είχα κάνει εκείνο αντί για το άλλο"............

Δύσκολο σπορ να είσαι γονιός, ακόμα δυσκολότερο αν προσπαθείς να είσαι δίπλα στο παιδί σου.

Αφιερωμένη

Καλημέρα σε όλους τους χαζομπαμπάδες!!!!!
Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι μας επιφυλάσσει το μέλλον. Προσπαθούμε να αποτρέψουμε καταστάσεις. Θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη γιατί κάνω κάτι παρόμοιο. Η θα μάθω στα παιδιά μου να «μοτοσυκλετούν» με ασφάλεια, όπου αυτό προϋποθέτει εγώ, να είμαι «ασφαλής οδηγός» η θα τους αποτρέψω. Αυτό δεν μπορεί να γίνει γιατί, είναι βίωμα μέσα στην οικογένεια (και η γυναίκα μου οδηγεί). Τι να κάνουμε το «μικρόβιο» χρόνια κρατεί !!!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Εντυπωσιαζομαι που ο νομοθετης ζητα το γνωστο καρεκλακι μεχρι τα 5
κι απο εκει και μετα του αρκει ενα κρανος.
Ως μπαμπας με κορη στη μοτοσυκλετα απο τα 4 χαιρομαι γιατι διαβαζω
θεσεις και αποψεις οπως του Παναγιωτη και του Ηλια,
χαιρομαι γιατι δεν αισθανομαι μονος μου στις επιλογες μου.
Η οδηγηση μπροστα στα παιδια ειτε αφορα διτροχο ειτε τετρατροχο
ειναι μια δυνατη δοκιμασια για τον μπαμπα εμπειρο οδηγο που καλειται
να δειξει πως μπορει αυτο να γινει σωστα σε Ελληνικο περιβαλλον.
Να κρατηθει να μη βρισει να μη κορναρει να μη κλεψει σειρα.
Χρησιμοποιω παντα εγκεκριμενο κρανος ECE 22 05 και ακομα και σημερα
το ειδικο καρεκλακι του Ελληνo-γερμανου stamatakis.
http://www.stamatakis.net/e-index.htm


Παντα κινουμενος σαν να δινω εξετασεις οδηγησης με εξεταστη την κυρια Μερκελ.
μακρια απο καθε κινδυνο -που μπορω να ελεγξω τουλαχιστον- θα το ξαναεκανα
αν χρειαζοταν μονο και μονο για να την ακουσω να ρωταει τη μαμα της λιγο πριν τα 5..
Αυτος ο μπαμπας γιατι θελει να βγαινει παντα πρωτος στα φαναρια??
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Ο Κ.Ο.Κ στο συγκεκριμένο θέμα είναι σαφής.......

Άρθρo 33
Mεταφoρά επιβατών με oχήματα

1. Aπαγoρεύεται η μεταφoρά επιβατών με oδικά oχήματα κατά τρόπo τέτoιo ώστε να δημιoυργείται κίνδυνoς.

2. Eιδικότερα απαγoρεύεται:
α) Η μεταφoρά επιβατών περισσοτέρων των αναγραφομένων στην άδεια κυκλoφoρίας τoυ οχήματος.
β) H κατάληψη θέσης παραπλεύρως τoυ oδηγoύ, από παιδιά ηλικίας μικρότερης των δώδεκα (12) ετών, εφόσον δεν συγκρατούνται με εγκεκριμένο σύστημα συγκράτησης κατάλληλο για την ηλικία, το ύψος και το βάρος τους, ως και από περισσότερα πρόσωπα από όσα επιτρέπεται στη θέση αυτή.
γ) Η μεταφορά ανηλίκων έως πέντε (5) ετών με μοτοσικλέτα ή μοτοποδήλατο, εφόσον δε συγκρατούνται με εγκεκριμένο σύστημα συγκράτησης κατάλληλο για την ηλικία, το ύψος και το βάρος τους.

3. Ο οδηγός μηχανοκίνητου οχήματος και μοτοποδηλάτου επιβάλλεται να μεριμνά για την ασφάλεια των συνεπιβατών του και ειδικότερα να ελέγχει αν φορούν τις ζώνες ασφαλείας και το προστατευτικό κράνος κατά τη μεταφορά τους.

4. Ο οδηγός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ.

Έχετε δεί όμως ποτέ τροχονόμο να σταματάει τον "πτωχό πλην τίμιο" που έχει ένα ή και δύο παιδιά πάνω στο μηχανάκι; Αλλά και γιατί διαφοροποίηση στο κράνος του παιδιού από του οδηγού; Το παιδικό κεφαλάκι αξίζει λιγότερο από αυτό του κουφιοκέφαλου γονιού;
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Όταν κάτι το θεωρούμε πολύτιμο, το προστατεύουμε..........



Καταλαβαίνετε τί πίτουρα έχει μέσα στην καμπάκα του ο συγκεκριμένος που, από όλα όσα κουβαλάει πάνω στην πάπια, πολυτιμότερο θεωρεί τον αριστερό του αγκώνα.........
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πολυ ωραίο θεμα !!!!
Μπράβο στον εμπνευστή και στους γράφοντες !!!
 
Top Bottom