Αρχάριος απορίες

Vasilisser

Μέλος
Περιοχή
Γέρακας
Όνομα
Vasilisser
Μοτό
Xmax300
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα!Μου έχει μπει το μικρόβιο ασχολίας με το χώμα για να ξεσκαω γενικά όσες Κυριακές η σαββατα μπορώ λόγο δουλειάς.Σκοπος μου είναι να μαζέψω ένα ποσό περί τα 3000€ για αγορά μότο και εξοπλισμού.Το θέμα είναι πως γενικά δεν έχω κανέναν γνωστό μου που να ασχολείται η να θέλει να ασχοληθεί!είμαστε στα 32 και έχουν αρχίσει οι υποχρεώσεις με παιδιά κτλ οπότε κατανοώ πως είναι δύσκολο κάποιος να διαθέσει χρήματα για κάτι τέτοιο.Ο προβληματισμός μου είναι πώς σε όσους έχω πει την κάψα μου με φρενάρουν λέγοντας πως αν ξεκινήσω χωρίς παρέα πιθανότερο είναι να τα παρατήσω επειδή θα βαριέμαι καθώς και όσους ξέρανε που έμειναν από παρέα πουλησαν τα υπάρχοντα τούς.Ειμαι κάτοικος Γέρακα και τις Κυριακές βλέπω παρέες να σταματούν στο πλυντήριο της Κλεισθένους , σκεφτόμουν να πάω σαν ξεκαρφωτος να ρωτήσω αν θα μπορούσα να προστεθω μαζί τούς.ειναι άσχημο λέτε?γενικά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος από εδώ που να βγαίνει προς Πεντέλη μεριά μήπως και κολλήσω μαζί όσο θα μπορώ να ακολουθήσω..Επίσης στο συνεργείο που πάω στον Γέρακα ο μάστορας εκεί γνωστής του χώρου και γνωστός αγωνιστικα σε ερώτηση που έκανα σαν άσχετος μου πρότεινε να κοιτάξω για mx με την χρήση που θέλω και λόγο κόστους συντήρησης (ασφάλειες,πινακίδες) επίσης μου είπε να κοιτάξω για 4τ είναι προτειμοτερο.Τι πιστεύετε?ήθελα να ρωτήσω και για εξοπλισμό αλλά θα δημιουργήσω νέο θέμα όταν φτάσει η ώρα,προς το παρών οι παραπάνω είναι οι ανυσηχιες μου.ευχαριστω και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Εγω λεω πως με το μπασιμο που εκανες , ευκολα κολλας σε οποιασδηποτε παρεα, και μπραβο σου.

Δεν ξερω τι να σου γραψω για επιλογης μοτο, το αφηνω για υστερα.
Το σιγουρο ειναι πως χωρις παρεα δεν λεει.

Εχω στην αποθηκη μερικα πραγματα που αν σου κανουν, χαρισμα σου.
Γραψε μεγεθος κτλ και κατι θα γινει.
 

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Καλως ήρθες και με το καλο να μπεις στο χωμα !

Κρινοντας απο μενα που μπηκα στο χωμα στα 35+ απο ασφάλτινα μηχανακια και Σερρες, ο χωρος ειναι παρεϊστικος και θα βρεις πολλα καλα να σε ενθαρύνουν, βοηθησουν και περιμενουν. Καμια σχεση με τους ασφαλτινους.

Οι καλυτερες βολτες που εχω κανει ειναι με εμπειρους που εκτος απο το οτι βοηθάγανε, ενθαρύνανε που ειναι το πιο σημαντικό στο χωμα.

Και η καλυτερη ατάκα που μου είπαν, "το χωμα θελει θράσος και γκάζι" !
Βασικα ο φοβος ειναι ο χειρότερος συμβουλος και οι κανονες αντιστρέφονται σε σχεση με οτι ισχύει στην άσφαλτο.

Σιγουρα θα βρεθουν παρεες απο εδω μεσα, υπαρχει και το dirtbike.gr να δεις που παλια ηταν κυριως για τετοιες βολτες αλλα εχω χασει επαφη τα τελευταια 6 χρονια που λειπω.

Το ιδιο περιμενω να κανω και εγω οταν/αν γυρισω Ελλαδα.

Καλες βολτες !
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αποφάσισε να κάνεις αγορά μηχανής και εξοπλισμού και όταν με το καλό ελευθερωθουμε, θα γεμίσουμε βόλτες μονοημερες και πολυήμερες.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Όταν αρχίσεις αγορά εξοπλισμού μην ξεχάσεις το αντικλεπτικό.
Το καλύτερο που θα βρεις είναι αυτό.


Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Αμα γραφει η κουκουλα απέξω BMW, δε θα είναι αντικλεπτικό...
Ή αλήθεια είναι και με αυτό θα έχει καλό αποτέλεσμα.


Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Ειμαι κάτοικος Γέρακα και τις Κυριακές βλέπω παρέες να σταματούν στο πλυντήριο της Κλεισθένους , σκεφτόμουν να πάω σαν ξεκαρφωτος να ρωτήσω αν θα μπορούσα να προστεθω μαζί τούς.ειναι άσχημο λέτε?
Αν πηγαινεις για τα λαμε παντελονια, θα σε κανουμε παρεα, ε Blue line ??
Οποτε δεις ΚΤΜ μη ντραπεις, φερε ενα φρεντι εξπρεσι και μιλησε μας :roflmao:
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα!Μου έχει μπει το μικρόβιο ασχολίας με το χώμα για να ξεσκαω γενικά όσες Κυριακές η σαββατα μπορώ λόγο δουλειάς.Σκοπος μου είναι να μαζέψω ένα ποσό περί τα 3000€ για αγορά μότο και εξοπλισμού.Το θέμα είναι πως γενικά δεν έχω κανέναν γνωστό μου που να ασχολείται η να θέλει να ασχοληθεί!είμαστε στα 32 και έχουν αρχίσει οι υποχρεώσεις με παιδιά κτλ οπότε κατανοώ πως είναι δύσκολο κάποιος να διαθέσει χρήματα για κάτι τέτοιο.Ο προβληματισμός μου είναι πώς σε όσους έχω πει την κάψα μου με φρενάρουν λέγοντας πως αν ξεκινήσω χωρίς παρέα πιθανότερο είναι να τα παρατήσω επειδή θα βαριέμαι καθώς και όσους ξέρανε που έμειναν από παρέα πουλησαν τα υπάρχοντα τούς.Ειμαι κάτοικος Γέρακα και τις Κυριακές βλέπω παρέες να σταματούν στο πλυντήριο της Κλεισθένους , σκεφτόμουν να πάω σαν ξεκαρφωτος να ρωτήσω αν θα μπορούσα να προστεθω μαζί τούς.ειναι άσχημο λέτε?γενικά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος από εδώ που να βγαίνει προς Πεντέλη μεριά μήπως και κολλήσω μαζί όσο θα μπορώ να ακολουθήσω..Επίσης στο συνεργείο που πάω στον Γέρακα ο μάστορας εκεί γνωστής του χώρου και γνωστός αγωνιστικα σε ερώτηση που έκανα σαν άσχετος μου πρότεινε να κοιτάξω για mx με την χρήση που θέλω και λόγο κόστους συντήρησης (ασφάλειες,πινακίδες) επίσης μου είπε να κοιτάξω για 4τ είναι προτειμοτερο.Τι πιστεύετε?ήθελα να ρωτήσω και για εξοπλισμό αλλά θα δημιουργήσω νέο θέμα όταν φτάσει η ώρα,προς το παρών οι παραπάνω είναι οι ανυσηχιες μου.ευχαριστω και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.
Επειδή σήμερα δεν πρόλαβα να πλύνω το KTM στην Κλεισθένους, κλείνουμε ένα ραντεβού αύριο και σου λύνω όλα τα θέματα.
Μην ξεχάσεις το φρέντι εξπρεσι που είπε ο από πάνω.
Στείλε πμ
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα!Μου έχει μπει το μικρόβιο ασχολίας με το χώμα για να ξεσκαω γενικά όσες Κυριακές η σαββατα μπορώ λόγο δουλειάς.Σκοπος μου είναι να μαζέψω ένα ποσό περί τα 3000€ για αγορά μότο και εξοπλισμού.Το θέμα είναι πως γενικά δεν έχω κανέναν γνωστό μου που να ασχολείται η να θέλει να ασχοληθεί!είμαστε στα 32 και έχουν αρχίσει οι υποχρεώσεις με παιδιά κτλ οπότε κατανοώ πως είναι δύσκολο κάποιος να διαθέσει χρήματα για κάτι τέτοιο.Ο προβληματισμός μου είναι πώς σε όσους έχω πει την κάψα μου με φρενάρουν λέγοντας πως αν ξεκινήσω χωρίς παρέα πιθανότερο είναι να τα παρατήσω επειδή θα βαριέμαι καθώς και όσους ξέρανε που έμειναν από παρέα πουλησαν τα υπάρχοντα τούς.Ειμαι κάτοικος Γέρακα και τις Κυριακές βλέπω παρέες να σταματούν στο πλυντήριο της Κλεισθένους , σκεφτόμουν να πάω σαν ξεκαρφωτος να ρωτήσω αν θα μπορούσα να προστεθω μαζί τούς.ειναι άσχημο λέτε?γενικά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος από εδώ που να βγαίνει προς Πεντέλη μεριά μήπως και κολλήσω μαζί όσο θα μπορώ να ακολουθήσω..Επίσης στο συνεργείο που πάω στον Γέρακα ο μάστορας εκεί γνωστής του χώρου και γνωστός αγωνιστικα σε ερώτηση που έκανα σαν άσχετος μου πρότεινε να κοιτάξω για mx με την χρήση που θέλω και λόγο κόστους συντήρησης (ασφάλειες,πινακίδες) επίσης μου είπε να κοιτάξω για 4τ είναι προτειμοτερο.Τι πιστεύετε?ήθελα να ρωτήσω και για εξοπλισμό αλλά θα δημιουργήσω νέο θέμα όταν φτάσει η ώρα,προς το παρών οι παραπάνω είναι οι ανυσηχιες μου.ευχαριστω και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.
Καλωσόρισες
Αποφασιστικο σε βλεπω
Για τι μηχανακι μεχρι 3000 σκεφτεσαι?
 

Vasilisser

Μέλος
Περιοχή
Γέρακας
Όνομα
Vasilisser
Μοτό
Xmax300
Εγω λεω πως με το μπασιμο που εκανες , ευκολα κολλας σε οποιασδηποτε παρεα, και μπραβο σου.

Δεν ξερω τι να σου γραψω για επιλογης μοτο, το αφηνω για υστερα.
Το σιγουρο ειναι πως χωρις παρεα δεν λεει.

Εχω στην αποθηκη μερικα πραγματα που αν σου κανουν, χαρισμα σου.
Γραψε μεγεθος κτλ και κατι θα γινει.
Να είσαι καλα !με ανέβασες
Όσον αφορά τα μεγέθη είμαι στα 85κιλα και 185 ύψος συν 43 44 πατουμενο!γενικά έχω αρχίσει να μαζεύω κάποια σιγά σιγά ,έχω μάσκα προς το παρών και καλτσες για κάτω από τις επιγονατίδες..
 

Vasilisser

Μέλος
Περιοχή
Γέρακας
Όνομα
Vasilisser
Μοτό
Xmax300
Καλως ήρθες και με το καλο να μπεις στο χωμα !

Κρινοντας απο μενα που μπηκα στο χωμα στα 35+ απο ασφάλτινα μηχανακια και Σερρες, ο χωρος ειναι παρεϊστικος και θα βρεις πολλα καλα να σε ενθαρύνουν, βοηθησουν και περιμενουν. Καμια σχεση με τους ασφαλτινους.

Οι καλυτερες βολτες που εχω κανει ειναι με εμπειρους που εκτος απο το οτι βοηθάγανε, ενθαρύνανε που ειναι το πιο σημαντικό στο χωμα.

Και η καλυτερη ατάκα που μου είπαν, "το χωμα θελει θράσος και γκάζι" !
Βασικα ο φοβος ειναι ο χειρότερος συμβουλος και οι κανονες αντιστρέφονται σε σχεση με οτι ισχύει στην άσφαλτο.

Σιγουρα θα βρεθουν παρεες απο εδω μεσα, υπαρχει και το dirtbike.gr να δεις που παλια ηταν κυριως για τετοιες βολτες αλλα εχω χασει επαφη τα τελευταια 6 χρονια που λειπω.

Το ιδιο περιμενω να κανω και εγω οταν/αν γυρισω Ελλαδα.

Καλες βολτες !
Καλώς σας βρήκα!ποσό σημαντικό να λαμβάνεις ενθαρυντικες απαντήσεις πραγματικά.
Ζω για να ακούω αντίστοιχες ατάκες είναι σχολειό!θα κοιτάξω το φόρουμ πού μου είπες..με το καλό ο επαναπατρισμός σου και σύντομα!
 

Vasilisser

Μέλος
Περιοχή
Γέρακας
Όνομα
Vasilisser
Μοτό
Xmax300
Αν πηγαινεις για τα λαμε παντελονια, θα σε κανουμε παρεα, ε Blue line ??
Οποτε δεις ΚΤΜ μη ντραπεις, φερε ενα φρεντι εξπρεσι και μιλησε μας :roflmao:
Μωρέ άμα είναι να μάθω και να διασκεδάσω παρέα και λαμε Jersey βαζω..ελπίζω να είσαστε εσείς μην πάω σε άσχετους και κλείνω μάτι είμαι ο Βασίλης από το φόρουμ και με κοιτούν με απορία
 

Vasilisser

Μέλος
Περιοχή
Γέρακας
Όνομα
Vasilisser
Μοτό
Xmax300
Καλωσόρισες
Αποφασιστικο σε βλεπω
Για τι μηχανακι μεχρι 3000 σκεφτεσαι?
Αποφασιστικός είμαι το παραδακι μου πάει κόντρα αλλά πού θα πάει!
Κοίταξε γενικά οι διχρονοι κινητήρες μου άρεσουν βλέπεις κάτοχος μικρότερος runner 1802t,yamaha z 125,yamaha f1 z αλλά εντελώς αλλά κομμάτι.Αν υπήρχαν τα χρήματα θα κοιτούσα για κάποιο exc 250.Ωστοσο μετά την προτροπή του μηχανικού κοιτάω για mx τύπου yzf250,kxf250.Τωρα ίσως μετά με κουβέντα με #blue_line πιστεύω θα έχω σαφέστερη εικόνα!
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Καλώς τον,
Μη πας σε mx, είναι μεν πιο απλό από θέμα συντήρησης αλλά έχει περισσότερους περιορισμούς στη χρήση, αφ' ενός λόγω στησίματος και αφ' ετέρου χωρίς πινακίδες ασφάλεια κλπ δε θα μπορείς να κάνεις μεγαλύτερες βόλτες. Με 2.500 βρίσκεις σε αυτά τα κυβικά πολλά αξιοπρεπή εντουράκια και με άλλα 500 παίρνεις μεταχειρισμένο αξιόλογο εξοπλισμό για να είσαι οκ.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Αποφασιστικός είμαι το παραδακι μου πάει κόντρα αλλά πού θα πάει!
Κοίταξε γενικά οι διχρονοι κινητήρες μου άρεσουν βλέπεις κάτοχος μικρότερος runner 1802t,yamaha z 125,yamaha f1 z αλλά εντελώς αλλά κομμάτι.Αν υπήρχαν τα χρήματα θα κοιτούσα για κάποιο exc 250.Ωστοσο μετά την προτροπή του μηχανικού κοιτάω για mx τύπου yzf250,kxf250.Τωρα ίσως μετά με κουβέντα με #blue_line πιστεύω θα έχω σαφέστερη εικόνα!
Εαν ρωτησεις τον Blue line , θα πρεπει να κανεις κι αλλες οικονομίες για 690 τουλαχιστον!! :inlove:
Το αποφασιστικος το ειπα γιατι εμεις εδω εαν ανοιξεις θεμα με τιτλο "τι μηχανακι να παρω" θα ειχες ηδη 200 απαντησεις!! :laugh::laugh:
Ειμαστε πολυ αποφασιστικοι να ξερεις. :roflmao::roflmao::roflmao:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλώς τον,
Μη πας σε mx, είναι μεν πιο απλό από θέμα συντήρησης αλλά έχει περισσότερους περιορισμούς στη χρήση, αφ' ενός λόγω στησίματος και αφ' ετέρου χωρίς πινακίδες ασφάλεια κλπ δε θα μπορείς να κάνεις μεγαλύτερες βόλτες. Με 2.500 βρίσκεις σε αυτά τα κυβικά πολλά αξιοπρεπή εντουράκια και με άλλα 500 παίρνεις μεταχειρισμένο αξιόλογο εξοπλισμό για να είσαι οκ.
Να συμπληρώσω και την διαφορετική ανάρτηση που έχουν τα mx... Θα μπλέξει γενικα
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Να συμπληρώσω και την διαφορετική ανάρτηση που έχουν τα mx... Θα μπλέξει γενικα
Όπως επίσης και το κοντό σασμάν των mx...
 

Vasilisser

Μέλος
Περιοχή
Γέρακας
Όνομα
Vasilisser
Μοτό
Xmax300
Καλώς τον,
Μη πας σε mx, είναι μεν πιο απλό από θέμα συντήρησης αλλά έχει περισσότερους περιορισμούς στη χρήση, αφ' ενός λόγω στησίματος και αφ' ετέρου χωρίς πινακίδες ασφάλεια κλπ δε θα μπορείς να κάνεις μεγαλύτερες βόλτες. Με 2.500 βρίσκεις σε αυτά τα κυβικά πολλά αξιοπρεπή εντουράκια και με άλλα 500 παίρνεις μεταχειρισμένο αξιόλογο εξοπλισμό για να είσαι οκ.
Καλημέρα! ευχαριστώ για τις πληροφορίες απλά όσα κοιτάω πχ σε ktm είναι μοντέλα 2001 περίπου.να πάω σε ttr η xr δεν το ψήνω πολύ για τον απλούστατο λόγο όταν το βλέπω θέλει να μου κάνει και λίγο κλικ .γενικά κοιταω για εξοπλισμό να αρχίσω να μαζεύω πραγματακια σιγά σιγά αλλά σε μεταχειρισμένο όσα έχω δει είτε είναι ακριβά είτε φθαρμένα είτε άλλα μεγέθη!
 
Top Bottom