Αρχάριος στο χώμα με απορίες

Tataros

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Yamaha TT 600s
Καλησπέρα. Έχω ένα TT 600 και το στήνω για χώμα. Έχω βέβαια να πατήσω χώμα από τα 20 μου που παταγα μόνο λίγο Βαρυμπόμπη εκεί που ήταν το πιστακι. Στα 37 μου αποφάσισα να ασχοληθώ ποιο ενεργά. Οι απορίες μου είναι άμα θα είχατε να προτείνατε κάποιο καλό λάστιχο μόνο για χώμα μιας που θα μπουν σε δεύτερο ζευγάρι ζάντες που θα είναι μόνο για το βουνό. Δεύτερη απορία : έχετε να προτείνετε κάποιο καλό σχολείο για χώμα εντός Αττικής? Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να τα πούμε και κάπου λασπωμενοι

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Μαλάκωσε ανάρτηση και βάλε ότι χωμάτινο ελαστικό θες εφόσον παίζει 2ο σετ.
Αν έχεις 17αρα πίσω δεν θα βρεις 100% χωμάτινο. Μόνο μπροστά για την 21".
Σε αυτή την περίπτωση βάλε ένα Michelin tracker εμπρός και ένα Mitas e09 πίσω.

Βέβαια ετοιμάσω για καταιγισμό απόψεων. :p
 

Tataros

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Yamaha TT 600s
18 πίσω 21 μπροστά

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Τότε έχεις άπειρες επιλογές. :cool:
 

Tataros

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Yamaha TT 600s
Έχεις να προτείνεις κάποιο? Σκεφτόμουν MT21 η 6 days extreme F.I.M η Enduro medium F.I.M

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αν μπορέσεις να βρεις ένα pirelli Mt21 για εμπρός να βάλεις ένα Mt21 μπροστά και ένα metzeler mc360 mid hard πίσω. Αν δεν βρεις Mt21 για μπροστά βάλε ένα ζευγάρι metzeler mc360 mid hard μπρος πίσω.

Αυτά τα λάστιχα έχουν την ιδιότητα να έχουν τον σχεδιασμό ενός enduro ελαστικού με αραιά τακούνια για να καθαρίζουν καλά και λάσπες αλλά σαν γόμα έχουν ένα λίγο πιο σκληρό μίγμα σε σχέση φυσικά με ένα mx η fim/enduro λάστιχο με σκοπό να μπορούν να αντέχουν περισσότερο και σε άσφαλτο, να βγάζουν γενικά περισσότερα χλμ, έχουν έγκριση dot για χρήση σε δρόμο κάτι που σημαίνει πως είναι πιο ασφαλή και σε χρήση σε βροχή (υποθέτω έχει και ένα ποσοστό silica η γόμα) και προσωπικά τα έχω δοκιμάσει εκτεταμένα σε ktm 640 Enduro και δεν τα αλλάζω.. Πρότεινα μπροστά το Mt21 συγκεκριμένα επειδή είναι πιο ανθεκτικό στα πλαϊνά τακούνια αλλά αν είσαι προσεκτικός στην ασφαλτο στις στροφές θα βγάλεις χιλιόμετρα και με το mc360.

Ξέχνα λοιπόν τα FIM λάστιχα που θα τα πληρώσεις ακριβά και θα σε βγάλουν σκάρτα 1000-1300χλμ. Το λάστιχο που σου λέω θα σε καλύψει πλήρως στα βήματα σου στο χώμα και θα σε βγάλει 3000χλμ σίγουρα.

Φροντισε οι αναρτήσεις σου να είναι σε καλή κατάσταση. Πρόσφατα έγιναν εδώ μέσα μαθήματα με τον Δημήτρη Χελιωτη, δεν ξέρω αν έχουν προγραμματιστεί κι άλλα στη συνέχεια.

Δες να είσαι κομπλέ με εξοπλισμό ασφαλείας εννοείται από θωρακες, μπότες κλπ και βουρ στο ψητό..
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Έχεις να προτείνεις κάποιο? Σκεφτόμουν MT21 η 6 days extreme F.I.M η Enduro medium F.I.M

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
FIM μόνο μπροστά γιατί πίσω θα το λιώσει πολύ γρήγορα σε max 5 βόλτες.

Νομίζω με ένα σετακι x30 Bridgestone ή κάτι αντίστοιχο άλλης εταιρείας, δηλαδή ποιοτικά μοτοκροσαδικα αλλά πολύ καλά και σε χρήση εντούρο θα είσαι οκ. Μόνο μειονέκτημα είναι πως το πίσω δεν ξεζανταρει με λεβιεδες.

Διαφορετικά tracker μπρος πίσω.

Μιλάω για λάστιχα που υπάρχουν στην αγορά γιατί υπάρχει μεγάλη έλλειψη.
 

Tataros

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Yamaha TT 600s
Ευχαριστώ πολύ. Αναρτήσεις πίσω και μπρος γίνανε service πριν ένα δυμηνο και οι 2 οπότε είναι κομπλέ. Εξοπλισμός υπάρχουν τα πάντα εκτός από μπότες που από λάθος τις πήρα 2 νούμερα μεγαλύτερες αλλά θα λυθεί σύντομα αυτό. Περιμένω τις ζάντες μέσα στις μέρες για να μπουν λάστιχα και θα είμαι κομπλέ ελπίζω

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom