Αρχάριος στο χώμα

Kon83

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
BMW F700GS
Voge 300 Rally
Vespa 300GTS
Καλησπέρα σας.
Νέο μέλος. Συγχωρέστε με εάν το θέμα έχει ξανά συζητηθεί, έψαξα στο forum και δεν βρήκα κάτι σχετικό.
Είμαι πριν την αγορά μιας δεύτερης μοτοσυκλέτας για το χώμα. Ψιλό καταλήγω και σε μηχανάκι (voge 300 rally) αλλά μη έχοντας παρέα που να ακολουθήσει εκτός δρόμου κ όντας αρχάριος σε αυτό το έδαφος έχω τις ανασφάλειες μου.
Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχουν ελάχιστες βασικές γνώσεις για να βγω στο χώμα. Μιλάω για τεχνικές γνώσεις πχ αλλαγή σαμπρέλας, κτλ. Γνωρίζω πως λέγεται "ποτέ στο βουνό μονος" ενω παράλληλα εγω είμαι άσχετος με τεχνικά θέματα. Θα πρέπει αυτό να με κρατήσει μακρυά από το χώμα? Όλοι όσοι κινείστε σε αυτό το τερέν έχετε αντίστοιχες γνώσεις?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα σχόλιά σας.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Με το μηχανάκι που σκέφτεσαι αν κολλήσεις το παίρνεις και καρακατσίδα :p. Χώματοδρομοι υπάρχουν και πιο χαμηλά δεν είναι αναγκαστικό να πας σε ενα βουνό να τους βρείς. Εδω θα βρείς άτομα απο ολες τις κατηγορίες. Στα γρήγορα μου έρχεται ενας βιβλικός που έχει φοβο και τρόμο μην πάθει λάστιχο μπορείτε να πηγαίνετε παρέα με αγχολυτικά στη διαδρομή :laugh::laugh:. Η εμπειρία δεν μεταφέρεται σε αυτο το κομμάτι απο συμβουλές κτλ. Βγαίνεις τρως τις τούμπες σου ,σηκώνεσαι τις ξανατρώς καλύτερα.

Tip 1: φόρα οτι καλύτερο μπορείς απο εξοπλισμό.
Tip 2: Rear ABS Off
Τip 3:Συνέχισε την αναζήτηση υπάρχει θέμα αν δεν κάνω λάθος με τεχνικές οδήγησης .
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πάρε το μηχανάκι που σκέφτεσαι, είναι εξαιρετική επιλογή για αρχάριο. Παρέες θα γνωρίσεις και από εδώ μέσα. Αφού βγεις μερικές φορές και πάρεις μια γεύση υπάρχουν και σχολεία -επί πληρωμή- ώστε να πάρεις τις πρώτες βασικές γνώσεις σε τεχνικές οδήγησης και μετά εξάσκηση. Το βασικότερο όλων είναι να βγαίνεις χώμα συστηματικά με παρέα (θα βρεις, είναι το μόνο σίγουρο).
 

peristeriotis

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Νάσος
Μοτό
CRF 300L 21'
Cruisym 300 20'
Καλησπέρα Κώστα
Δε νομίζω πως αυτά που αναφέρεις πρέπει να σε κρατήσουν πίσω.
Παρέα θα βρεις από τα διάφορα γκρουπ και φόρουμ που υπάρχουν στο fb και κάνουν χωμάτινες βόλτες.
Εγώ προσωπικά αποφάσισα να μη κουβαλάω σαμπρέλες και εργαλεία για αντικατάσταση ελαστικού στις βόλτες γιατί 9 στις 10 είναι εντός Αττικής, ούτε έχω τίποτα φοβερές τεχνικές γνώσεις, κοινώς άμα μείνω έμεινα!
Και το vogue πιστεύω είναι ότι πρέπει για πρώτη επαφή με χώμα.

#############
#Dirt Alert# youtube channel
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Καλησπέρα σας.
Νέο μέλος. Συγχωρέστε με εάν το θέμα έχει ξανά συζητηθεί, έψαξα στο forum και δεν βρήκα κάτι σχετικό.
Είμαι πριν την αγορά μιας δεύτερης μοτοσυκλέτας για το χώμα. Ψιλό καταλήγω και σε μηχανάκι (voge 300 rally) αλλά μη έχοντας παρέα που να ακολουθήσει εκτός δρόμου κ όντας αρχάριος σε αυτό το έδαφος έχω τις ανασφάλειες μου.
Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχουν ελάχιστες βασικές γνώσεις για να βγω στο χώμα. Μιλάω για τεχνικές γνώσεις πχ αλλαγή σαμπρέλας, κτλ. Γνωρίζω πως λέγεται "ποτέ στο βουνό μονος" ενω παράλληλα εγω είμαι άσχετος με τεχνικά θέματα. Θα πρέπει αυτό να με κρατήσει μακρυά από το χώμα? Όλοι όσοι κινείστε σε αυτό το τερέν έχετε αντίστοιχες γνώσεις?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα σχόλιά σας.
Μη γεμίζεις με πολλά το κεφάλι σου. Πάρε το βούτζι και ξεκίνα ήπιες διαδρομές έχοντας μαζί σίγουρα ένα κομπρεσεράκι και ίσως ένα φαστ που μπορεί να σε καθησυχάζει λίγο. Ρίξε λίγο την πίεση των ελαστικών πριν μπεις χώμα, πήγαινε σιγά σιγά, και όσο για τεχνικές όπως είπαν και οι προηγούμενοι υπάρχουν σχολές και άπειρα βίντεο για να δεις μέχρι να βρεις τη χρυσή τομή. Και εγώ αρχάριος είμαι και μόνος μου πηγαίνω στα βουνά, απλά προγραμματίζω να έχω τουλάχιστον 2 ώρες πριν το ηλιοβασίλεμα ώστε στη χειρότερη των περιπτώσεων να μπορέσω να γυρίσω με τα πόδια σε ένα σημείο να καλέσω βοήθεια αν χρειαστεί. Το θέμα είναι να γνωρίζεις λίγο την περιοχή, να ενημερώνεις κανά 2 άτομα που θα πάς και να κάνεις ένα καλό προγραμματισμό. Το βούτζι είναι και ελαφρύ οπότε και να σου πέσει το σηκώνεις εύκολα. Και επειδή ως Ρωμιοί αρεσκόμαστε στο να δίνουμε συμβουλές που οι ίδιοι δεν ακολουθούμε, εγώ την πρώτη φορά που πήγα για off road το πήγα σε κάτι κατσάβραχα και νόμιζα ότι θα σπάσω τη ζάντα, και μάλιστα καθιστός χωρίς να είμαι όρθιος, άσχετος. Και χτύπησε η σαμπρέλα φυσικά στο παξιμάδι που έχει στο στόμιο και έχανε μετά αέρα σιγά σιγά, και μου έμεινε στο γυρισμό. Αλλά έτσι μαθαίνεις, the hard way, μη φοβάσαι, προχώρα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ήρθες στο κατάλληλο μέρος. Πάρε το voge που είναι ιδανικό,πάρε εξοπλισμό μπότες επιγονατίδες,κράνος στολή κλπ και όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν. Καλή διασκέδαση!!
 

Kon83

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
BMW F700GS
Voge 300 Rally
Vespa 300GTS
Σας ευχαριστώ όλους για τα μηνύματά σας.
Έχω κάνει ήδη ένα χωμάτινο μάθημα στη σχολή του Χουντρα. Από εξοπλισμό βασικά με αυτά που έχω και για τον δρόμο σκέφτομαι να ξεκινήσω και να παραμείνω αν δεν απαιτείται κάτι πιο εξειδικευμένο. Μπότες, κορντουρες με όλα τα προστατευτικα πάνω κάτω, κράνος, γαντια.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σας ευχαριστώ όλους για τα μηνύματά σας.
Έχω κάνει ήδη ένα χωμάτινο μάθημα στη σχολή του Χουντρα. Από εξοπλισμό βασικά με αυτά που έχω και για τον δρόμο σκέφτομαι να ξεκινήσω και να παραμείνω αν δεν απαιτείται κάτι πιο εξειδικευμένο. Μπότες, κορντουρες με όλα τα προστατευτικα πάνω κάτω, κράνος, γαντια.
Μπότες θέλεις άλλες. Είναι από τα πιο βασικά προστατευτικά για το χώμα, κατά προτίμηση εντούρο μπότες με άρθρωση για να μπορείς να περπατάς, να σπρώχνεις αλλά κυρίως να προστατευτείς από "γυρίσματα", πλάκωμα της μηχανής και χτυπήματα σε πέτρες. Όλα αυτά μπορούν να συμβούν με μικρές ταχύτητες και σε εύκολα χώματα, είναι θέμα κακής τύχης. Σύντομα θα καταλάβεις και τις υπόλοιπες ανάγκες σου αλλά σε μπότες θα επενδύσεις νωρίς.
 

Kon83

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
BMW F700GS
Voge 300 Rally
Vespa 300GTS
Μπότες θέλεις άλλες. Είναι από τα πιο βασικά προστατευτικά για το χώμα, κατά προτίμηση εντούρο μπότες με άρθρωση για να μπορείς να περπατάς, να σπρώχνεις αλλά κυρίως να προστατευτείς από "γυρίσματα", πλάκωμα της μηχανής και χτυπήματα σε πέτρες. Όλα αυτά μπορούν να συμβούν με μικρές ταχύτητες και σε εύκολα χώματα, είναι θέμα κακής τύχης. Σύντομα θα καταλάβεις και τις υπόλοιπες ανάγκες σου αλλά σε μπότες θα επενδύσεις νωρίς.
Οι μπότες που έχω είναι adventure.
Για την ακρίβεια οι παρακάτω.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Με τετοια παιζει ο Γιαννης στο ΝΒΑ.
οπως ειπε και ο Στεφανος χρειαζεσαι ψηλη μποτα κατα προτιμηση εντουρο.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Καλύτερα να μη δοκιμάσεις πολλά με αυτή τη μπότα. Στην αρχή οι χαζές πτώσεις είναι συχνές και για να είναι και ακίνδυνες πρέπει να έχεις σωστό εξοπλισμό.
Κατά καιρούς χαρίζονται ή παίζουν μεταχειρισμένες μπότες που σίγουρα παρέχουν καλύτερη προστασία από τα μποτάκια που έχεις.
Αντίστοιχα πρέπει να βρεις και αξιοπρεπή προστασία για τα γόνατα. Είναι κρίμα να μείνεις κάνα μήνα στο κρεβάτι από τέτοια πράγματα..
 

Kon83

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
BMW F700GS
Voge 300 Rally
Vespa 300GTS
Καλύτερα να μη δοκιμάσεις πολλά με αυτή τη μπότα. Στην αρχή οι χαζές πτώσεις είναι συχνές και για να είναι και ακίνδυνες πρέπει να έχεις σωστό εξοπλισμό.
Κατά καιρούς χαρίζονται ή παίζουν μεταχειρισμένες μπότες που σίγουρα παρέχουν καλύτερη προστασία από τα μποτάκια που έχεις.
Αντίστοιχα πρέπει να βρεις και αξιοπρεπή προστασία για τα γόνατα. Είναι κρίμα να μείνεις κάνα μήνα στο κρεβάτι από τέτοια πράγματα..
Καλημερα και ευχαριστώ για την απάντηση. Για τις μπότες καθαρό αυτό που μου λέτε.
Για τα γόνατα όμως και τον κορμό, παντελόνι κ μπουφάν μηχανής δεν είναι κατάλληλα? Προφανώς με όλα τα προστατευτικά μιλάω.
 

peristeriotis

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Νάσος
Μοτό
CRF 300L 21'
Cruisym 300 20'
Τα μπουφάν συνήθως έχουν μια προστασία πλάτης πολύ μικρή, και επίσης με θερμοκρασίες 20+ στο χώμα θα νιώθεις ότι έχει 40 βαθμούς. Οι περισσότεροι φοράνε ένα θώρακα που είναι πιο δροσερός και έχει περισσότερη προστασία με μια μπλούζα από πανω. Για το χειμώνα το μπουφάν είναι οκ.
Στα πόδια επιγονατίδες σε συνδιασμό με ψηλές μπότες enduro ή adventure. Το παντελόνι μηχανής συνήθως έχει μικρές προστασίες και ισχύει το ίδιο με το μπουφάν, μόλις ανέβει η θερμοκρασία θα γίνει αφόρητο από θέμα ζέστης, γνώμη μου.

#############
#Dirt Alert# youtube channel
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Καλημερα και ευχαριστώ για την απάντηση. Για τις μπότες καθαρό αυτό που μου λέτε.
Για τα γόνατα όμως και τον κορμό, παντελόνι κ μπουφάν μηχανής δεν είναι κατάλληλα? Προφανώς με όλα τα προστατευτικά μιλάω.
Φίλε θα πάς σε ένα μαγαζί και θα πάρεις....κράνος, μπότες μοτοκροσ, γαντια, επιγονατίδες, κάλτσες, θώρακα και σορτσάκι με προστασίες για τους γοφούς.....επίσης θα πάρεις παντελόνι/μπλούζα....Θα χρειαστείς και μπουφάν , μπορείς να βρείς και σε μαγαζί με ρούχα κάποιο φθηνό πολύ μεγάλο νούμερο για να χωράει αυτά που θα φοράς. Επίσης να πάρεις μια τσάντα σχολική στην πλάτη και να έχεις μαζί σου ένα σετ με βασικά εργαλεία....μια πένσα οπωσδηποτε και λογικά τα εργαλεία που σου δίνουν με τα μηχανάκια στο σακουλάκι σε καλύπτουν.........Χωρίς αυτά που σου είπα μην πας πουθενά..........Στο χώμα θα πέσεις με το καλημέρα και αμα δεν φοράς προστασίες θα πάθεις πολύ σοβαρή ζημιά.....Μην κοιτάς στα βιντεάκια αυτούς που πέφτουν και δεν παίρνουν χαμπάρι.....αυτοί έχουν μάθει να πέφτουν χωριστά από το μηχανάκι .....εσύ και εγώ πέφτουμε με το μηχανάκι από πάνω μας σαν κουβέρτα.....εκεί αμα δεν έχεις προστασίες μπορεί να πάθεις ζημιά που να μην ξαναπερπατήσεις ποτέ ξανά κανονικά......Τα μπουφάν/μπλούζες κλπ είναι γαι την άνεσή σου...........Με κορντούρες δεν πάς πουθενά.....Μην ασχολείσαι με τίποτα άλλο για αρχή........αν δεν έχεις εξοπλισμό και δεν αισθάνεσαι εσύ ο ίδιος ασφάλεια, δεν θα έχεις ποτέ εμπιστοσύνη και ποτέ δεν θα το ευχαριστηθείς......
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Καλημερα και ευχαριστώ για την απάντηση. Για τις μπότες καθαρό αυτό που μου λέτε.
Για τα γόνατα όμως και τον κορμό, παντελόνι κ μπουφάν μηχανής δεν είναι κατάλληλα? Προφανώς με όλα τα προστατευτικά μιλάω.
Όχι, σε καμία περίπτωση. Ξέχασε τις προστασίες του παντελονιού/μπουφάν, δε σε καλύπτουν για εκτός δρόμου.
Τα βασικά που θέλεις είναι:
  • Μπότες ψηλές με όσο το δυνατόν καλύτερη προστασία σε αστράγαλο. Οι πιο adventure έχουν κάποιο μικρό κομμάτι πλαστικό ή σκληρό δέρμα εκεί ενώ οι enduro έχουν πιο ενισχυμένη προστασία
  • Επιγονατίδες, καλύτερα 3 κομματιών που δένουν πάνω στο πόδι
  • Θώρακας, γιλέκο ή εξωτερικός. Ο εξωτερικός είναι πιο άνετος, το γιλέκο αγκαλιάζει καλύτερα το σώμα, είναι όμως πιο ζεστό.
  • Επιαγγωνίδες αν δεν έχει ο θώρακας
Αυτά είναι τα απολύτως απαραίτητα. Από εκεί και μετά, υπάρχουν περισσότερα για να καλύψεις πχ γοφούς, κλείδα κλπ.
Επίσης, οτιδήποτε πέρα από απλά περάσματα σε δασικούς χωμάτινους δρόμους απαιτεί μια φυσική προσπάθεια που σημαίνει οτι δε θέλεις ζεστά ρούχα και σίγουρα πρέπει να αερίζονται. Τα παντελόνια/μπλούζες για off road είναι κατασκευασμένα για αυτή τη φάση. Οι μπλούζες είναι λίγο ή περισσότερο διάτρητες και τα παντελόνια έχουν καλό αερισμό.

Όπως σου είπα ξεκινάς να κοιτάς για μεταχειρισμένα αν θέλεις να περιορίσεις το budget σου, υπάρχουν παντού πλέον και αν βρεις κάτι και δεν είσαι σίγουρος ρωτάς κι εδώ.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Ελα ρε,οπως του τα ειπες Ολα μαζι φαινονται βουνο,θα τα παρατησει στο τελος.
Κρανος -μποτες-θωρακας για αρχη,τα υπολοιπα σιγα σιγα
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Είσαι πιο έμπειρος απο αρκετούς μασ αμα έχεις κάνει και χωμάτινο μάθημα δώσε καμμι συμβουλή :D.
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Μπότες enduro θώρακα αγκώνες επιγονατίδες και κράνος όσο το δυνατόν πιο καλό για μένα είναι αδιαπραγμάτευτα για το χώμα.
Δανείσου αν δεν μπορείς για μα μπεις στο χώμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kon83

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
BMW F700GS
Voge 300 Rally
Vespa 300GTS
Είσαι πιο έμπειρος απο αρκετούς μασ αμα έχεις κάνει και χωμάτινο μάθημα δώσε καμμι συμβουλή :D.
Το μάθημα ήταν ένα δίωρο προσωπικό training στα πολύ βασικά. Το έκανα με μια F700gs που έχω πριν αποφασίσω να πάρω κάτι αμιγώς για το χώμα. Αφορούσε στάση σώματος περισσότερο. Όχι κάτι διαφορετικό από αύτα που βλέπουμε στο YouTube απλως με βοήθησε πολύ γιατί εκανα practice με δάσκαλο και σε ελεγχόμενο περιβάλλον.
 
Top Bottom