Ασπροπόταμος - Τζουμέρκα - Ζαγοροχώρια, πρώτη ασφαλτινη βόλτα μετά καραντίνας.

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραία βόλτα...!
Αντώνη antsoar ευχαριστούμε για το ξεσήκωμα...:ok:
Χάρηκα για την γνωριμία απο κοντά με τους ανθρώπους που "έβλεπα"μόνο από τα post και η υποψία μου οτι πίσω απ΄ τα έξυπνα,με χιούμορ και όμορφα γραπτά κρύβονται υπέροχοι άνθρωποι επιβεβαιώθηκε...:)
Μερικές φωτό για αρχή. Να ευχαριστήσω τον γιο μου και συνεπιβάτη Φίλιππο ο οποίος ακολούθησε αδιαμαρτύρητα όλη την διαδρομή!:inlove:


καθώς και τον Σωτήρη alexopoulos.s, την Αγγελική και τον Γιώργη rantanplan που συνταξιδέψαμε.




Συνεχίζεται...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Υ.γ.3. δεν ξέρω τι θέλω περισσότερο...κτμ η χοντα1100..
Σε τρώει εσένα, πάρε χόντα παιδάκι μου, είναι και πΧιό χαμηλό να το φτάνεις. ATAS τρίχρωμο κουκλί και με tubeless, δεν έχει την ιπποδύναμη του ΚΤΜ αλλά έχεις αερόψυκτο πενφέ, ξέρετε από "τάφους" εσείς.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Επίσης, αν μου επιτρέπετε, έπρεπε να μείνει ανοιχτό το άλλο θέμα για το κουβεντολόι και μόνο φωτογραφίες σε αυτό.
Επίσης θα πρότεινα να μπουν οι χάρτες των διαδρομών και στο παρών θέμα.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ωραία βόλτα...!
Αντώνη antsoar ευχαριστούμε για το ξεσήκωμα...:ok:
Χάρηκα για την γνωριμία απο κοντά με τους ανθρώπους που "έβλεπα"μόνο από τα post και η υποψία μου οτι πίσω απ΄ τα έξυπνα,με χιούμορ και όμορφα γραπτά κρύβονται υπέροχοι άνθρωποι επιβεβαιώθηκε...:)
Μερικές φωτό για αρχή. Να ευχαριστήσω τον γιο μου και συνεπιβάτη Φίλιππο ο οποίος ακολούθησε αδιαμαρτύρητα όλη την διαδρομή!:inlove:


καθώς και τον Σωτήρη alexopoulos.s, την Αγγελική και τον Γιώργη rantanplan που συνταξιδέψαμε.




Συνεχίζεται...
@thenos που είστε εδώ;;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ρίχνω και εγώ με τη σειρά μου τις δικές μου ματιές από εκείνα τα υπέροχα μέρη.

Παρασκευή πρωί και ξεκινάμε μαζί με τον Γιάννη jon t και την Αφρικάνα του, να ανέβουμε στην Ελάτη μέσω Ναυπάκτου - Θέρμο - Προυσό - Καρπενήσι - Άγραφα - Μουζάκι, όπου στον Κρέντη συναντηθήκαμε με τον Ηλία ibar και τον Γιώργο με τη μπεμβεδάρα του να κάνουμε τα Άγραφα μαζί.

Εδώ το εργαλείο έτοιμο να επιτεθεί στον δρόμο.
Μου έκανε κάτι τζιριτζάτζουλες πρωί πρωί αλλά ευτυχώς ήταν false alarm.

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Στάση για άδειασμα κύστης στο διάσελο πριν τον Προυσό, όπως έρχεσαι από Θέρμο. Η διαδρομή μαγική και bonus ένα σημείο περίπου 5 χλμ πραγματικό πιστάκι με εξαιρετική πρόσφυση, ότι πρέπει για να δοκιμάσω στα όριά (μου) τα Metzeler Karoo Street.

Η τοποθεσία της φωτό είναι αυτή: 38°43'45.6"N 21°37'53.8"E · Epar.Od. Karpenisiou - Prousou - Kallitheas, Karpenisi 360 74, Griekenland


 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Οδήγηση με ωραία ροή μαζί με τον Γιάννη, φτάνουμε Καρπενήσι όπου κάνουμε μια στάση για ένα γρήγορο ξεμούδιασμα + καφεδάκι στο Saloon, έναv θαυμάσιο πολυχώρο δραστηριοτήτων.

Φεύγοντας από εκεί, συναντάμε τους έτερους κατεμάκηδες Θανάση Θανασεν μαζί με Βασίλη bill race και ένα ακόμα παλικάρι οι οποίοι μόλις ξεπεζεύουν.
Στη συνέχεια συνεννοούμαστε μαζί με Ηλία ibar να συνεντηθούμε στον Κρέντη συνεχιζοντας την υπόλοιπη διαδρομή μέσω Αγράφων, πατώντας και λίγο πατημένο χωματάκι σκονίζοντας τα μηχανάκια για να δικαιολογήσουμε και το χαρακτήρα μας βρε αδερφέ :p












Μετά από τόσο δύσκολο και σκληρό χώμα, το οποίο ήταν μόνο για σκληρούς και αρρενωπούς, πλην γοητευτικούς με καλλίγραμμο ρωμαλέο κορμί αναβάτες, καταλήγουμε σε ένα καφενεδάκι στην άκρη του δρόμου για να αναλύσουμε την εμπειρία μας από αυτά τα δύσκολα περάσματα.

Ο νέους είναι ωραίους, αλλά ο πάλιουρας είναι αλητάμπουρας :p

 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το παρεάκι καταλήγει στην Ελάτη όπου συναντηθήκαμε με τα υπόλοιπα παιδιά τα όμορφα τα αλανιάρικα.
Το βραδάκι καταναλώσαμε λίγο από την τοπική πανίδα της περιοχής, συνοδευόμενη από εξαίσιο ερυθρό οίνο κλείνοντας εξαίσια αυτήν την όμορφη μέρα που άφησε ένα τεράστιο χαμόγελο.

Εδώ, μαζί με thenos rantanplan Jeronimo

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ξημερώνει ο θεός τη μέρα και αφού έχουμε φάει τα πρωινά μας, τους καφέδες μας και τα λοιπά, ξεκινάμε για τη μεγάλη γυροβολιά.

Πρώτη στάση η ξακουστή βυθιζόμενη εκκλησία στο Ροπωτό.





Εδώ ο Βασίλης IliADVas παραδίδει μαθήματα ισσοροπίας.



Με τη σειρά του ο Κωστής el-Gatto φορώντας μπουφάν BMW, μας υπενθυμίζει πως "όλοι ΚΤΜ θα πάρουτε" :p



Αφού βγάλαμε τις φωτογραφίες μας και μας έφυγε ο ίλιγγος από το εσωτερικό της εκκλησίας, ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά να συνεχίσουμε το διάβα μας.





Το πίσω μέρος της εκκλησίας στο οποίο φαίνεται χαρακτηριστικά η κύλιση της.



Ήρθαν οι Γερμανοί και μας ξανάφεραν το Μεσαίωνα!




Συνεχίζεται....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μετά το Ροπωτό, σειρά είχε το άλλο εκπληκτικό αξιοθέατο της περιοχής, οι καταρράκτες της Παλαιοκαριάς οι οποίοι μαζί με το γεφύρι συνθέτουν ένα υπέροχο κάδρο.
Εδώ, ο αναβάτης μετά από εκατοντάδες χιλιόμετρα πάνω στη σέλα του σήμερα, ξαποσταίνει για να συνεχίσει το ταξίδι του στα πέρατα της ελληνικής επαρχίας (βασικά πριν λίγο έφυγε απ'το ξενοδοχείο :p )



Φεύγοντας από εκεί απολαύσαμε οδήγηση σε ωραίους επαρχιακούς και φουλ στριφτερούς δρόμους περνώντας απο τα χωριά Στουρναραίικα, Βαθύρευμα, Μεσοχώρα με το ομώνυμα φράγμα της, Λαφίνα, Σκαρπάρι, Κάψαλα, Παλαιοχώρι Αθαμανίου και Αθαμάνιο, μπαίνοντας ουσιαστικά στα χωριά των Τζουμέρκων.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Κλασσική στάση στο χωριό Καταρράκτης με τους διπλούς του καταρράκτες οι οποίοι μας αποζημιώνουν με την υψηλή ροή τους. Ενω γενικά έχει αρκετή ζέστη, το μικροκλίμα που δημιουργούν τα σωματίδια νερού δίνουν μια απίστευτη δροσιά.







Πολλά νερά παντού!





Δροσιά η οποία σφαλώς ανοίγει και την όρεξη, οπότε τι πιο λογικό να τσακίσουμε επιτόπου κάτι κοκορέτσα, κάτι κοντοσούβλια μαζί με εξαίσιο γαλοτύρι.

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Επόμενος σταθμός τι άλλο? Το ξακουστό πέρασμα του Μπάρου, το υψηλότερο ασφάλτινο πέρασμα επί ελληνικού εδάφους, κάτι λιγότερα από 1900 μέτρα από την επιφάνεια της θάλασσας.

Το ανέβασμα έγινε από τους Καλαρρύτες και η διαδρομή από εκεί μέχρι τον αυχένα είναι άκρως εντυπωσιακή.
Αλπικό τοπίο το οποίο σε μαγνητίζει, δίνοντας σου την εντύπωση ότι μεταφέρεσαι σε έναν άλλο κόσμο.
Όλες οι αισθήσεις είναι συγκεντρωμένες στο παρόν, χωρίς να υπάρχει χώρος στο νου να μπορέσει να επεξεργαστεί τίποτε άλλο από αυτό που συμβαίνει αυτήν τη στιγμή. Όλα ξεχνιούνται και τη θέση τους καταλαμβάνουν τα οπτικά και οσφρητικά ερεθίσματα που λαμβάνουν χώρα.
Ο χρόνος είναι σχετικός σε εκείνο το μέρος.

Και οι 7 ήσαν υπέροχοι.

 

barbadinos

Μέλος
Περιοχή
Αγ.Ανάργυροι
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Vstrom χίλια
Βλέπω το πετρόκτιστο, λέω να σταματήσουμε για φωτό αλλά ο @barbadinos δεν είναι του καλλιτεχνικού
Τι να πω όχι? Δίκιο ΒΟΥΝΟ έχεις αγαπητέ.....
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Χάρηκα που η ιδέα μου για μια βόλτα παρακίνησε τόσο κόσμο και ήταν αιτία να βρεθούμε να οδηγήσουμε σε μέρη απίστευτης ομορφιάς και να γνωρίσουμε κόσμο που μέχρι πρότινος ήταν απλά ένα nickname στην οθόνη.


Τελικά σε αυτήν τη βόλτα χώρεσαν όλοι. Και αυτοί που θέλαν να φάνε τα χιλιόμετρα με το κουτάλι και να λιώσουν στη σέλα, και αυτοί που θέλαν να θαυμάσουν την φύση, και αυτοί που θέλαν να πάνε μόνοι τους με τον δικό τους ρυθμό, και αυτοί που θέλανε να υπάρχει πάντα κάποιος μπροστά να δίνει ρυθμό και να τους απαλλάσσει από το άγχος της πλοήγησης.

Πλουραλισμός!

Όλοι μαζί ήμασταν μόνο στο βενζινάδικο στην εκκίνηση, άντε και στο Ροποτό για λίγο. Από εκεί και μετά, άλλοτε από συνεννόηση και άλλοτε τυχαία δημιουργήθηκαν μικρές ομάδες όπου μάλιστα συχνά άλλαζαν και σύνθεση κατά την διάρκεια της ημέρας! Αρχίζω να συνηθίζω αυτό το αναρχοαυτόνομο του φόρουμ :laugh:


Για τα μέρη τι να πω, άφησα πολλά υπόλοιπα εκεί πάνω, αλλά νομίζω πως όσες φορές και να πας πάντα θα μένει πολύ ζουμί ακόμα!

thenos χάρηκα για την γνωριμία μετά από τόσο καιρό που τα λέμε μόνο απ' το πληκτρολόγιο. Να χαίρεσαι το παλικάρι σου και να ξέρεις σας ζήλεψα λίγο και μου μπήκαν ιδέες να ξεκινήσω και τον δικό μου.

Μίλησα με πολύ κόσμο και αν και δεν το συνηθίζω έχω συγκρατήσει αρκετά nickname και ονόματα αλλά μέσα στον χαμό ήταν και άτομα που δεν καταφέραμε να αλλάξουμε δυο κουβέντες. Όπως το ζευγάρι που είχαν έρθει δικάβαλοι και κατάλαβα ποιοι είναι μόνο όταν καβάλησαν για να φύγουν. Επίσης το βράδυ μόλις φτάσαμε στην Βοβούσα ο North_explorer με ρώταγε πληροφορίες για την διαδρομή και εγώ από την κούραση είχα ξεχάσει και το όνομα μου. Πρέπει να απαντούσα σαν μεθυσμένος. Φίλε δεν είναι αυτό το κανονικό μου, συνήθως δεν ρετάρω, όχι τόσο πολύ τουλάχιστον :roflmao::roflmao:

Σχετικά με την διαδρομή Μέτσοβο - Βοβούσα. Από τον καταρράκτη και μετά ήμασταν μια παρέα οι Aldebaran barbadinos FeatherBrain Jeronimo Διαμαντής strofakias amyroukai .
Όλος ο προγραμματισμός της υπόλοιπης μέρας είχε να κάνει με το πως θα κάνουμε την διαδρομή για το καταφύγιο με φως. Τι χάρτες, τι gps, τι αζιμούθια, μιλάμε για επιστημονική προσέγγιση.
Εννοείτε ότι τελικά το κάναμε μέσα στην μαύρη νύχτα :laugh:.
Εκεί μπήκε μπροστά ο αμπαλελε και έδωσε λύση. Ενώ ήμασταν όλοι κουρασμένοι άνοιγε δρόμο με ωραίο ρυθμό και ακολουθούσαμε όλοι στη ρόδα. Δεν ξέρω πως έβλεπε πέτρες, λακκούβες, χώματα στις στροφές, κομμάτια δρόμου που λείπανε, αλλά τα πέρναγε όλα αέρα! Αν ήταν μέρα και βλέπαμε την κατάσταση του δρόμου μάλλον θα πηγαίναμε πιο αργά :eek::laugh::laugh: Οι μόνοι που δεν ακολούθησαν ήταν ο amyroukai λόγω καλλιτεχνικής αναζήτησης και ο Jeronimo γιατί χάθηκε.

Από τις πιο απολαυστικές στιγμές το βράδυ στο καταφύγιο, με ωραία παρέα, γέλια και διηγήσεις από τις εμπειρίες της ημέρας μαζί με ωραίο φαγητό και μπύρες. Όπως πρέπει δηλαδή να κλείνει κάθε οδηγική ημέρα.

Την επόμενη μέρα, και υπό τον φόβο της βροχής που τελικά μάλλον δεν συνάντησε κανείς, δημιουργήθηκαν νέα γκρούπ με διαφορετικές επιλογές για την διαδρομή της Κυριακής όπου είχε και την επιστροφή μέσα.
βρέθηκα με amyroukai και barbadinos να κάνουμε μια διαδρομή που μας έφτασε Μετέωρα και Καλαμπάκα για καφέ και επιστροφή. Θυμήθηκα ότι ο δρόμος από Γρεβενά προς Καλαμπάκα έχει αρκετό ενδιαφέρον και ίσως θα έπρεπε να είναι το μέτρο για το πως να φτιάχνονται οι μικροί επαρχιακοί σε όλη την χώρα.

Τους ευχαριστώ για την παρέα στην βαρετή εθνική και στις δυο κατευθύνσεις και να πω ότι πράγματι το cruise control σε ανοικτό αυτοκινητόδρομο με ήπια κίνηση είναι ωραία πολυτέλεια. Όταν ρυθμίζαμε ίδια ταχύτητα με τον Γιάννη ήταν λες και οι μηχανές ήταν δεμένες με σκοινί


Τέλος να πω ότι τι τιγράκι όσο πάει το αγαπάω και περισσότερο. Για την φάση που είμαι και για αυτά που θέλω να κάνω τώρα είναι το τέλειο μηχανάκι. Σε αυτό το τερέν ήταν στο στοιχείο του, στριφτερό ελαφρύ με δύναμη εκεί που πρέπει.
Μετρημένη κατανάλωση στο σύνολο της βόλτας 5,47Lt/100km

Καλούς δρόμους σε όλους και σύντομα να ξαναβρεθούμε :D

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Οι φωτογραφίες δίνουν και παίρνουν μήπως και μπορέσουμε να αποθανατίσουμε στο 0,001% το μεγαλείο των βουνών.







Το πέρασμα προς Ματσούκι.





Jeronimo μαζί με τον FeatherBrain , οι δύο Γιώργηδες ποζάρουν στο φακό με φόντο το πέρασμα προς Ματσούκι



Ομορφάααααντρα μου!





Συνεχίζεται...
 

theo_ts

Advexperience.gr
Περιοχή
Στη Γενέτειρα του Ευριπίδη
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Suzuki Gs 500
New Force NF 500
Φανταστικοτρομερα!! Έτσι να εκδαμετε πάντα και να ειναι χαραγμένο το χαμογελο της ευτυχιας επανω σας.
Βοβούσα πολύ αγαπημένο μερος
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σε ΚΑΘΕ λακκούβα ακούγεται από την μεριά της εξάτμισης ένα γκλιγκι γκλίγκι μεταλλικό. Λέω ΟΚ, πενφέ είναι, η εξάτμιση ιταλική, κάτι θα ξεβίδωσε, θα έσπασε σε λακκούβα, τέλος πάντων 11 χρόνια το κακόμοιρο το fazer δεν έκανε κιχ αλλά τι να πεις, δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά, ο άλλος κόντεψε να σφίξει και τις βαλβίδες μετά από 1000 χιλιόμετρα, δεν θα την γλίτωνε ο γερμανός.

Αδειάζω την βαλίτσα σήμερα, βγάζω ρούχα παπούτσια.

Και έχει μιά χούφτα κέρματα μέσα.

Πρόμπλεμ σόλβντ. Να γιατί πενφέ.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Top Bottom