Ασπροπόταμος - Τζουμέρκα - Ζαγοροχώρια, πρώτη ασφαλτινη βόλτα μετά καραντίνας.

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Η συνάντηση το πρωϊ του Σαββάτου ήταν στην πλατεία του χωριού και στην συνέχεια κινηθήκαμε κυκλικά μέσω Αγ. Προκοπίου εως τον σταθμό ανεφοδιασμού.
Η επίσκεψη στο Ροποτό και στους καταρράκτες Παλαιοκαρυάς δεν ήταν στο πρόγραμμα αλλά αφού είναι δίπλα να μην πάμε...?
Ασκήσεις ισορροπίας στην υπο κλίση εκκλησία της Κοιμήσεως της Θεοτόκου.
Στην πρώτη εικόνα διακρίνεται κάτι που δεν μπορώ να εξηγήσω πως εμφανίστηκε (δεξιά και πάνω απ΄το κεφάλι του Φίλιππου) που εαν δεν είναι παιχνίδι του φωτός θα αρχίσω να πιστεύω στην ονομασία του Ροποτού ως χωριό φάντασμα...:eek:










Η συνέχεια περιλάμβανε πέρασμα από το ημιτελές και χρυσοπληρωμένο φράγμα της Μεσοχώρας με κατάληξη στο χωριό Καταρράκτη Άρτας και επίσκεψη σε αυτούς.




 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αλλά μιας και είχε μεσημεριάσει και η τσίκνα υπήρχε παντού πάνω από την Πράμαντα δεν θέλαμε και πολύ να πλακωθούμε στα κοψίδια καταμεσής της πλατείας...
Ήταν καλή ιδέα τελικά αφ' ενός γιατί κόψαμε την βόλτα στην μέση και αφ΄ετέρου διότι ανεφοδιάσαμε τα στομάχια μας...:laugh:
Το τραβήξαμε χρονικά λίγο παραπάνω οπότε βούρ προς τον Μπάρο δίχως άλλη προγραμματισμένη στάση.


Έπεσε η ιδέα απο τον Σωτήρη να κάνουμε μια στάση και στον εντυπωσιακό καταρράκτη της Κουϊάσας μετά την σιδερένια γέφυρα προς Καλαρύτες αλλά όπως ήρθε έφυγε...
Μένει χρωστούμενο και αφορμή...;)
Ο Μπάρος ήταν ήσυχος αυτή τη φορά...
Φαντάσου ότι έστριβες τσιγάρο απροβλημάτιστα...:laugh:


Οι τελευταίοι φύλακες που κρατούσαν κλειστό το πέρασμα δεν άντεξαν περισσότερο...


Ανήλιο και Μέτσοβο ήταν οι επόμενοι προορισμοί.
Στάση για τσιγάρο χαζεύοντας τις φοβερές γέφυρες της Εγνατίας οδού.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πέσαμε και σε καλή φωτογραφικά ώρα όταν περάσαμε από την λίμνη Αώου.


Ακολουθήσαμε τον δρόμο προς Φλαμπουράρι και κάπου στην διαδρομή βρήκαμε την λίμνη με τα νούφαρα.


Στο καταφύγιο φτάσαμε λίγο πριν νυχτώσει ίσα ίσα για να στήσουμε το τσαντήρι μας...:roflmao:





Συνεχίζεται...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μερικές σκόρπιες σκέψεις και από εμένα.

Το πιο αστείο και ενδιαφέρον αυτή τη φορά ήταν ο αναρχικός χαρακτήρας της εκδρομής. Πέραν του καθορισμένου σημείου αρχής και τέλους, τα υπόλοιπα ήταν στην διακριτική ευχέρεια του συμμετέχοντα. Διαδρομή, στάσεις, φαγητό, καφές, παρεάκι συνταξιδιωτών, το οποίο δεν ήταν και σταθερό μέσα στην ημέρα. Η όλη φάση σχολιάστηκε αργότερα με καφεδάκι και από τον ίδιο τον Αντώνη, το ότι διέφερε πλήρως από τις βόλτες που κάναμε παλιότερα με φόρουμ όπου υπήρχε λίντερ, σκούπα, καθορισμένοι προορισμοί. Μάλιστα η εμπειρία από το άλλο φόρουμ ήταν ότι χωρίς αυτές τις "παροχές" δεν είχε συμμετοχές. Η "αναρχία" στην συγκεκριμένη φάση ήταν ακριβώς η ιδανική, με άγραφους κανόνες μεταξύ των συμμετεχόντων, με σεβασμό και χωρίς να δημιουργηθεί αρνητικό κλίμα πουθενά, ίσα ίσα που έδωσε σε όλους την ευκαιρία να χαρούν αυτό που ήθελαν, όπως το ήθελαν.

Την μία στιγμή κυνηγάμε τον Aldebaran, την άλλη τους τουρίστες με τα GS Traveller, είμαι με πολλούς, μένω μόνος μου, βρίσκω άλλους, είμαστε μπροστά από όλους, είμαστε τελευταίοι, στους Καταρράκτες είμαστε ένα περίπτερο μόνο εμείς πλην ενός τραπεζιού, μετά είμαστε δύο και όλοι οι άλλοι τουρίστες, είμαι σκασμένος από την ζέστη και τον ιδρώτα, είμαι δροσερά από τον καταρράκτη ή την αλλαγή του καιρού, σημεία στάσης μπαίνουν, βγαίνουν, δεν προλαβαίνεις να μάθεις τι κάνεις αλλά δεν υπάρχει και λάθος πουθενά και δεν υπάρχει και στιγμή που βαριέται το μάτι. Δυστυχώς σε κάποια σημεία ήταν αναγκαία η πλοήγηση με ρυθμό που δεν επέτρεπε το χάζεμα, σε άλλα ήταν αναγκαίο το βλέμμα στο GPS, κάποια τα έχασα λόγω νύχτας το Σάββατο. Μου φάνηκε περίεργο το ότι ενώ έχω περάσει Μπάρο και άλλες φορές, κάθε φορά είναι σαν πρώτη φορά. Τελευταία είχα ανέβει με ομίχλη σε εποχή χωρίς πρασινάδες και ήταν "εξωγήινο" το τοπίο, προχτές ήταν αλλιώς και το ανέβα και το κατέβα, τίποτα γνώριμο, η μαγεία του βουνού. Χορτάσαμε και με το παραπάνω ώρες στην σέλα, με κούραση που βγήκε έντονα χτες. Εκκρεμότητες ευτυχώς έμειναν για επόμενη βόλτα που θα είναι "ίδια" αλλά και διαφορετική, όποτε γίνει.

Χάρηκα πολύ που η εικόνα από το πληκτρολόγιο δεν ήταν... εικονική και οι άνθρωποι είναι καθαροί και ωραίοι και από κοντά. Τον Παναγιώτη του ξενοδοχείου δεν τον κατάλαβα ποιός ήταν χωρίς την μάσκα, ήταν το παιδί με το μουσάκι που ήρθε όταν φεύγαμε από την ταβέρνα; Δεν συνειδητοποίησα ότι ήρθε μαζί μας σε κομμάτι της διαδρομής, αν κατάλαβα καλά από τα γραφόμενα. Με τους φερετζέδες έχουμε χάσει και την απλή γνώση και αναγνώριση του ποιός είναι ο απέναντί μας.

Μιλώντας για ξενοδοχεία, οι κριτικές για αυτό που μείναμε το Σάββατο ήταν αποκαρδιωτικές. Τα δωμάτια ήταν καθαρά, χωρίς καμία πολυτέλεια, ο άνθρωπος δεν φαινόταν να είναι ο κακότροπος και ανάποδος που διαβάζαμε από το κινητό του ibar στην πλατεία του χωριού "λυπάμαι που βάζω ένα αστεράκι γιατί δεν έχει επιλογή για κανένα". Θα μου πεις δεν σε νοιάζει κιόλας, για έναν ύπνο πήγες. Ξυπνάμε το πρωί, ακούω ότι τα παιδιά έχουν κατέβει κάτω, πάω για καφέ και πρωινό, ο παππούς είναι ομιλητικός, ευχάριστος, η γιαγιά το ίδιο, λέει ιστορίες για την ζωή του, τα παιδιά και την εγγόνα, λες και έχουμε πάει κάπου αλλού. Λέει ο Γάτος "το σκεφτόμασταν αν θα ζητήσουμε καφέ μην μας βρίσει, ήρθε και μας το είπε μόνος του" και γελούσαμε σκεπτόμενοι το προηγούμενο βράδι και την ιστοσελίδα. Καλές οι κριτικές τελικά αλλά ευτυχώς όχι πάντα ακριβείς. Για του Παναγιώτη δεν έχω κάποιο σχόλιο πέραν του ότι ήταν αυτό που περιμένεις, το οποίο λέει πολλά από μόνο του. Ωραίο δωμάτιο, ωραίο μπάνιο, γερό πρωινό, πολύ νόστιμες οι πίτες, ευγενέστατο παλικάρι και εξυπηρετικό, δεν περνάει η σκέψη "ας δοκιμάσω και κάτι άλλο", μπράβο τους.

Για ακόμα μιά εκδρομή απέχω πολύ από το να τερματίσω τα λάστιχα, κάποτε ήταν "προαπαιτούμενο" να γυρίσω σπίτι χωρίς τσίκεν γουινγκς και στριπς με σάλτσα μπάρμπεκιου. Το rain πρόγραμμα που ηρεμεί το μοτέρ ήταν σωτήριο στην κούραση και την νύχτα του Σαββάτου, το XR δεν έχει επαρκή φωτισμό για τέτοιο δρόμο. Γεράματα, κάποτε δεν μας ένοιαζε τίποτα "πεζό".

Κατανάλωση θηρίου από 6 ως 7 λίτρα στα 100 αναλόγως το σημείο (η Σπυριδούλα στην Shell δεν επιβεβαίωσε ότι η racing βενζίνη κάνει κάτι παραπάνω από το να αδειάζει 2-3 ευρώ στο γέμισμα το πορτοφόλι). Αθηναίοι είστε; Έλα πες αλήθεια Σπυριδούλα, η προφορά μας πρόδωσε. Ο κάθε ένας έχει την δική του είπε χαμογελώντας, το οποίο κάνει τον τυπικό Αθηναίο που νομίζει ότι ΜΙΑ είναι η σωστή προφορά να σκεφτεί λίγο παραπάνω για τα "λι μι νι" ή τα παχιά σίγμα που ακούσαμε σε άλλα χωριά και τις κομμένες συλλαβές. Εκεί ο αστείος είσαι εσύ :)


Α και, θέλω να γράψω ένα email για τον υπάλληλο των διοδίων στα Τρίκαλα, πόσο καταπληκτικό τυπάκι ήταν αυτό; Χαμογελαστός, αστείος, ομιλητικός με ωραίο τρόπο, όχι προγραμματισμένο ρομποτάκι αλυσίδας ηλεκτρονικών, σου φτιάχνει την ημέρα πραγματικά, τον σκεφτόμουν στην διαδρομή πόσο όμορφη ενέργεια μου έδωσε για τα βαρετά αλλά απαραίτητα χιλιόμετρα του δρόμου. Κράτησα την απόδειξη επίτηδες, ενώ συνήθως τους λέω να τις πετάξουν.

Και στις επόμενες. Χάνι Ρέρεση λέμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μπράβο στον Αντώνη που είπε ότι θα πάει βόλτα και μπράβο σε όσους του έκαναν παρέα.

Αυτες είναι οι βόλτες εδώ μέσα.
Ασφάλτινες, χωμάτινες... Ακόμα και το advtroffy
Πάμε βόλτα και όποιος θέλει έρχεται, χωρίς αρχηγιλικια, κομπλεξισμους κλπ ομορφιες που όλοι έχουμε δει.

Η ζωή είναι όμορφη για να την σπαταλάμε σε ανούσια πράγματα.

Στις επόμενες... :friendship:
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Υπέροχα μέρη, υπέροχοι άνθρωποι !
Ητανε η πρώτη συμμετοχή μου σε εκδρομή του forum και ακόμα δεν έχω γυρίσει .....
Αλλωστε αυτός είναι ο στόχος αυτών των εξορμήσεων, το μυαλό και η καρδιά να συνεχίζουν το ταξίδι.
Χάρηκα πολύ για όσους γνώρισα και θα χαρώ ιδιαίτερα όταν γνωρίσω και τους υπόλοιπους.

Από όλες αυτές τις ημέρες και τα 1200 περίπου χλμ με χάλασε ένα μόνο πράγμα.
Στο καταφύγιο της Βοβούσας έστησα σκηνάκι και την επόμενη ημέρα ο καταφυγιάς μου ζήτησε 4€ για τη χρήση των χώρων (τουαλέτα όπως είπε). Είναι το ακριβότερο πάτημα καζανακιού που πάτησα στη ζωή μου !
Δεν είναι τα 4€ φυσικά ! Είναι αυτή η νοοτροπία του ότι αρπάξω. Γιατί το καζανάκι ίσως να το πατούσα και ως πελάτης της ταβέρνας, που ήμουνα το βράδυ του Σαββάτου (το πάτησα το πρωί της Κυριακής).
Τα έδωσα και δεν το σχολίασα, γιατί δεν θυμόμουν εάν είχε αναφερθεί - ξεκαθαρισθεί, αλλά το σκεφτόμουνα στο δρόμο, κυρίως επειδή δεν το σχολίασα - συζήτησα μαζί του.
Το μόνο ελαφρυντικό που δίνω είναι εάν σε αυτά τα χρήματα περιλαμβανόταν και η χρήση των ντουζ, που βέβαια δεν έκανα χρήση.
Ετσι για την γκρίνια και μόνο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Υπέροχα μέρη, υπέροχοι άνθρωποι !
Ητανε η πρώτη συμμετοχή μου σε εκδρομή του forum και ακόμα δεν έχω γυρίσει .....
Αλλωστε αυτός είναι ο στόχος αυτών των εξορμήσεων, το μυαλό και η καρδιά να συνεχίζουν το ταξίδι.
Χάρηκα πολύ για όσους γνώρισα και θα χαρώ ιδιαίτερα όταν γνωρίσω και τους υπόλοιπους.

Από όλες αυτές τις ημέρες και τα 1200 περίπου χλμ με χάλασε ένα μόνο πράγμα.
Στο καταφύγιο της Βοβούσας έστησα σκηνάκι και την επόμενη ημέρα ο καταφυγιάς μου ζήτησε 4€ για τη χρήση των χώρων (τουαλέτα όπως είπε). Είναι το ακριβότερο πάτημα καζανακιού που πάτησα στη ζωή μου !
Δεν είναι τα 4€ φυσικά ! Είναι αυτή η νοοτροπία του ότι αρπάξω. Γιατί το καζανάκι ίσως να το πατούσα και ως πελάτης της ταβέρνας, που ήμουνα το βράδυ του Σαββάτου (το πάτησα το πρωί της Κυριακής).
Τα έδωσα και δεν το σχολίασα, γιατί δεν θυμόμουν εάν είχε αναφερθεί - ξεκαθαρισθεί, αλλά το σκεφτόμουνα στο δρόμο, κυρίως επειδή δεν το σχολίασα - συζήτησα μαζί του.
Το μόνο ελαφρυντικό που δίνω είναι εάν σε αυτά τα χρήματα περιλαμβανόταν και η χρήση των ντουζ, που βέβαια δεν έκανα χρήση.
Ετσι για την γκρίνια και μόνο.
Ναι... Είναι και τα ντους μέσα στην τιμή και ισχύει για όλα τα καταφύγια.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Υπέροχα μέρη, υπέροχοι άνθρωποι !
Ητανε η πρώτη συμμετοχή μου σε εκδρομή του forum και ακόμα δεν έχω γυρίσει .....
Αλλωστε αυτός είναι ο στόχος αυτών των εξορμήσεων, το μυαλό και η καρδιά να συνεχίζουν το ταξίδι.
Χάρηκα πολύ για όσους γνώρισα και θα χαρώ ιδιαίτερα όταν γνωρίσω και τους υπόλοιπους.

Από όλες αυτές τις ημέρες και τα 1200 περίπου χλμ με χάλασε ένα μόνο πράγμα.
Στο καταφύγιο της Βοβούσας έστησα σκηνάκι και την επόμενη ημέρα ο καταφυγιάς μου ζήτησε 4€ για τη χρήση των χώρων (τουαλέτα όπως είπε). Είναι το ακριβότερο πάτημα καζανακιού που πάτησα στη ζωή μου !
Δεν είναι τα 4€ φυσικά ! Είναι αυτή η νοοτροπία του ότι αρπάξω. Γιατί το καζανάκι ίσως να το πατούσα και ως πελάτης της ταβέρνας, που ήμουνα το βράδυ του Σαββάτου (το πάτησα το πρωί της Κυριακής).
Τα έδωσα και δεν το σχολίασα, γιατί δεν θυμόμουν εάν είχε αναφερθεί - ξεκαθαρισθεί, αλλά το σκεφτόμουνα στο δρόμο, κυρίως επειδή δεν το σχολίασα - συζήτησα μαζί του.
Το μόνο ελαφρυντικό που δίνω είναι εάν σε αυτά τα χρήματα περιλαμβανόταν και η χρήση των ντουζ, που βέβαια δεν έκανα χρήση.
Ετσι για την γκρίνια και μόνο.
Σου έκανε και έκπτωση, στο τηλέφωνο μου είχε πει 5 ευρώ για τις σκηνές. :laugh:
Δεν θυμάμαι αν το ανέφερα στο άλλο θρεντ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σου έκανε και έκπτωση, στο τηλέφωνο μου είχε πει 5 ευρώ για τις σκηνές. :laugh:
Δεν θυμάμαι αν το ανέφερα στο άλλο θρεντ.
Θεωρώ δικαιολογημενες τις χρεώσεις, γιατί σκεφτείτε ότι στην βωβουσα συνήθως έχει καμμια 20ρια σκηνές εκεί έξω.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Πιο μετά από γρήγορο ίντερνετ θα ανεβάσω λίγες φωτό ακόμα.

Δείγμα δωρεάν :laugh:

 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Χάρηκα του σας είδα κάποιους το Σάββατο στην Βοβούσα . Κάνατε ωραία γύρα και μπράβο σας !

Μερικές φώτο και από μένα ! Καλές βόλτες σε όλους !
















 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Χάρηκα του σας είδα κάποιους το Σάββατο στην Βοβούσα . Κάνατε ωραία γύρα και μπράβο σας !

Μερικές φώτο και από μένα ! Καλές βόλτες σε όλους !
















Κάνατε πεζοπορία τελικά; Δρακολίμνη είναι αυτό στην φωτογραφία;
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Όλα τα καταφύγια έχουν στις ιστοσελίδες τους τις χρεώσεις.
Τεσπα... Ο συγκεκριμένος μου έχει αφήσει άριστες εντυπώσεις, μετά την καταιγίδα στο troffy 19,που μπουκαραμε πολύς κόσμος μέσα και μας κοιμισε όλους, παρά το ότι κάναμε τον χώρο ρδελο από τα νερά και τις λασπες.

Μην γκρινιάζετε για τέτοιες χρεώσεις σε τέτοια όμορφα μέρη.
Φανταστείτε να μην υπήρχαν καταφύγια στα βουνά πόσο δύσκολα θα ηταν
Φίλε εάν είχε αναφερθεί ότι θα χρεώσει τις σκηνές, ο τύπος είναι οκ.
Πόσο μάλλον εάν οι σκηνίτες είχαμε δικαίωμα και στη χρήση ντουζ.
Δεν είναι θέμα γκρίνιας, είναι θέμα τάξης και οργάνωσης.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο τύπος είναι εντάξει, με μόνο θέμα βέβαια τις διαφορετικές χρεώσεις ...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Κι εγώ είμαι της τάξης και της οργάνωσης. Κι εμένα δεν μου αρέσει το μπέρδεμα αλλά παρόλα αυτά θα μείνω σε αυτό που είπε ο gsmaniac πώς είναι εξαιρετικό να υπάρχουν διάσπαρτα καταφύγια στην Ελλάδα και να υπάρχει και άνθρωπος εκεί. Βρίσκεις ένα κατάλυμα ή έστω ένα χώρο με κάποιες παροχές. Στη τελική πιάνει μια καταρρακτώδης βροχή το βράδυ και έχεις θέμα χώνεσαι μέσα. Αν ήταν για 10 και 20 και 30 ευρό θα άξιζε μια παραπάνω συζήτηση αλλά για 3 και 4€ νομίζω δεν αξίζει τον κόπο. Δεν τη λες καν αρπαχτή, μόνο τις βενζίνες να βάλει κάποιος να πάει εκεί και τον κόπο του κλπ πιο πολύ το κάνουν νομίζω απο αγάπη παρά να βγάλουν λεφτά. Μπορεί και να κάνω λάθος δεν ξέρω.

Το λέω για να μην χαλάτε τις καρδιές σας σε μια τέτοια φανταστική βόλτα με μια τόσο μικρή λεπτομέρεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Κάνατε πεζοπορία τελικά; Δρακολίμνη είναι αυτό στην φωτογραφία;
Ναι είναι από την δρακολιμνη της Φλέγκας. από το καταφύγιο πήγαινε έλα 8-9 ώρες ! Άξιζε απίστευτα όμως!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Παίδες να μείνουμε στη βόλτα και να αφήσουμε τα 3 και τα 4 ευρώ για το "σκέψεις στον καιρό της καραντίνας"?
 
Top Bottom