Ασφάλτινα Κρητικά βουνά - The road story!!!

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Φάγαμε και τους λουκουμάδες μας....οι οποίοι είχαν περιεργο σχήμα
Τυχαίο..?




advphone
Χαχαχαχα

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τελευταία αναμνηστική πριν το Ηράκλειο, σε ένα πανέμορφο καφενέ με καταπληκτικες σφακιανες πίτες.
Ανέκδοτα κατά ε
Ριπας από τον Παπαδόπουλο και παραλίγο να μας διώξουν



advphone
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εχω ενα προβληματακι με τον λογαριασμο μου στο photoμπουκετο και αυτος ηταν ο λογος που ανεβασα μεσω ταπατοκ
Εχω και 2-3 βιδεο και μερικες φωτο onroad, τα οποια θα ανεβασω μολις βγουν απο τον φουρνο.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Στην λαχειοφορο κλήρωση είχαμε ένα προβληματάκι
Ο γιατρός κέρδισε 20 κλωσσοπουλα...!!!!
Χρωστάει φωτο από το κοτέτσι



advphone
ελα ρε γιατρεεεε με τις πουλαδες σου!!! :ha:brv:
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Εχω ενα προβληματακι με τον λογαριασμο μου στο photoμπουκετο και αυτος ηταν ο λογος που ανεβασα μεσω ταπατοκ
Εχω και 2-3 βιδεο και μερικες φωτο onroad, τα οποια θα ανεβασω μολις βγουν απο τον φουρνο.
Τόσοι άλλοι τρόποι υπάρχουν :waiting:
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Μπράβο σε όλους σας, καταπληκτικές οι φώτο,μας ταξίδεψαν και εμάς που δεν καταφέραμε στο τέλος να έρθουμε και ακόμα μαθαίνω το πόσο όμορφα περάσατε όσοι κατεβήκατε στο νησί απο έναν γέροντα σοφό @mAthosalas τον λένε!!!!!!!!ακόμα γελάει απο χαρά.
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Μπραβο κυριοι, κυριες και αδιευκρινηστοι. Παντα τετοια.
Συγχαριτηρια στην παρεα απο την Κρητη, ειστε απολαυστικοι.
Ευχαριστουμε για την ομορφη περηγραφη Νικο και για τις ομορφες εικονες σε ολους τους φωτογραφους.

Στα επομενα που ερχονται. Υγεια σε ολους :friendship:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
οσο αφορα την βολτα.....
σχεδον κλαιω.....ζηλευω ρρρεεεεεεεεεεεε !!!!
με τις καλυτερες ευχες μου παντως , και του χρονου....
:friendship::friendship::friendship::friendship::friendship::friendship::friendship::friendship:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
σχετικα με τον πλατανο..... .

Γενικότερα, τα περισσότερα μνημειακά δέντρα εντοπίστηκαν στην Κρήτη και είναι κυρίως πλατάνια, ακολουθούν οι ελιές και οι δρυς με τα πουρνάρια.

Στην πλατεία του χωριού Κράσι Μαλίων βρίσκονται τρεις αιωνόβιοι πλάτανοι. Οι πλάτανοι αυτοί αποτελούν τα στολίδια του χωριού. Σημαντικότερος είναι ο πλάτανος που βρίσκεται στο κέντρο της πλατείας, ο γερο – Πλάτανος όπως τον λένε, που θεωρείται ο παλαιότερος και μεγαλοπρεπέστερος από τους πλάτανους της Κρήτης.
Η περίμετρος του κορμού του είναι περίπου 24 μέτρα και η ηλικία του υπολογίζεται στα 2400 χρόνια, καθώς λέγεται ότι σε κάθε μέτρο περιμέτρου αντιστοιχούν 100 χρόνια. Είναι ογκώδης, έχει τεράστια κλαδιά και πυκνή φυλλωσιά, που καλύπτει όλη την πλατεία. Δίπλα στον πλάτανο υπάρχουν δύο πηγές – βρύσες που τρέχουν με γάργαρο νερό όλο το χρόνο. Ο πλάτανος αυτός κατά τη διάρκεια της Μακραίωνης ιστορίας του υπήρξε μάρτυρας αμέτρητων γεγονότων. Υπήρξε το κέντρο της κοινωνικής και πνευματικής ζωής του τόπου. Είναι γνωστό ότι ο Νίκος Καζαντζάκης πέρασε αρκετά καλοκαίρια της δεκαετίας 1910-1920 με την παρέα του στο Κράσι, τόπος καταγωγής της συζύγου του Γαλάτειας Αλεξίου .
Το δέντρο, με το παχύ φύλλωμά του, καλύπτει την κεντρική πλατεία, που φιλοξενεί το καφενείο του χωριού, εκεί όπου στο παρελθόν περνούσε τα καλοκαίρια του ο Νίκος Καζαντζάκης.
Από μόνος του ο πλάτανος αποτελεί ένα ολόκληρο οικοσύστημα και είναι πόλος έλξης, όχι μόνο για τους ντόπιους αλλά και για χιλιάδες επισκέπτες.
Λόγω της αμφιθεατρικής θέσης του οικισμού, η παρουσία του δέντρου γίνεται αντιληπτή από μεγάλη απόσταση και το εντυπωσιακότερο τμήμα είναι ο κορμός του, όπως συνήθως συμβαίνει με τα αιωνόβια δένδρα. Υπολογίζεται, μάλιστα, πως για το αγκάλιασμα του γιγάντιου κορμού του, που έχει περίπου κωνικό σχήμα, απαιτούνται πάνω από δέκα άνθρωπο.
Ο πρώην δήμαρχος Μαλίων Κώστας Λαγουδάκης που είχε ξεκινήσει τον αγώνα προκειμένου να διασφαλίσει το χαρακτηρισμό του πλατάνου ως μνημείου της φύσης, έχει κάθε λόγο να αισθάνεται πλέον δικαιωμένος. Όπως χαρακτηριστικά τονίζει με δηλώσεις του στην «Π» , «τα αγαθά κτώνται με σταθερή προσήλωση στο στόχο. Μετά από αδιάλειπτη προσπάθεια τεσσάρων χρόνων (2007-2011) επιτέλους με το Π.Δ. που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 247/29-9-2011 χαρακτηρίστηκε ο αιωνόβιος πλάτανος στο Κράσι, ο πλάτανος του Ν. Καζαντζάκη , των Αλεξίου, του Βάρναλη και του Αυγέρη, ως μνημείο φύσης και καθορίζεται η ζώνη προστασία του.
Σύμφωνα με τους δασολόγους, ο πλάτανος Κρασίου, στη σημερινή του κατάσταση (μετά την επίχωση), συγκαταλέγεται στα πέντε μεγαλύτερα δέντρα της Ευρώπης. Όπως αναφέρει ο Ολλανδός δασολόγος, Jeroen Pater, στην Ευρώπη υπάρχουν 200 δέντρα με στηθιαία μεγαλύτερη των 10 μέτρων.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
επισης....

η ελιά στις Βούβες Χανίων θεωρείται η μεγαλύτερη στον κόσμο, όπως καταγράφεται στο www.wikipedia.org και στο National Geographic.

η μυρτιά στο Βενεράτο Κρήτης είναι μάλλον η μεγαλύτερη μυρτιά στον κόσμο αφού τα δέντρα αυτά ζουν περίπου 80-100 χρόνια και αυτή υπολογίζεται ότι είναι 1600 ετών!

Πουρνάρι στην Κρήτη με διάμετρο που ξεπερνάει τα τρία μέτρα διεκδικεί τον τίτλο του μεγαλύτερου στον κόσμο, ενώ ενδεικτικό του μεγέθους του είναι το γεγονός ότι στην κουφάλα του έζησαν κρυμμένοι, για ενάμιση χρόνο, δύο Άγγλοι με τον ασύρματό τους, κατά τη γερμανική κατοχή.
"του Εγγλέζου ο πρίνος", όπως ονομάστηκε από τους ντόπιους το εντυπωσιακό πουρνάρι στο Λασίθι Κρήτης.
Στην ευρύτερη περιοχή πάντως υπάρχουν και άλλα εντυπωσιακά πουρνάρια, όπως ο "σγουρός πρίνος", ο "πρίνος του παπά" και άλλα μεγάλα πουρνάρια, το καθένα με τη δική του ιστορία.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Για πολλους τα ασφαλτινα,στριφτερα,σφιχτα και τσαχπινιαρικα Κρητικα βουνα ξεκινησαν παρασκευη βραδυ, οπως και για τους φιλους απο αθηνα-λαρισα-πατρα-λεωνιδιο ( ξεχναω κανεναν αλλο ;; )

Απο αριστερα Βασω-Γιαννης yns- Γιαννης ΒΙΟ -Νεκταρια(η κοπελα που ακολουθησε πολυ λιγο το σαββατο το πρωι) και ο κυριος Τζιμαρουλης.


Κοιτα δω ποσο καθαρο ηταν στις 6:20 το πρωι πριν φυγω απο το σπιτι για το λιμανι..



Και ενω εχω στηθει εξω απο το καραβι και περιμενω να βγουν ενας ενας να αποθανατισω τις στιγμες, περιμενω περιμενω, μια στιγμη βγαινει ενα φορτηγο κι απο πισω κρυμμενα τα παλικαρια μας, μεχρι να χαιρετησω τους πρωτους βγηκαν και οι υπολοιποι οποτε πρωτη φωτο εγινε εξω απο το λιμανι :(:(



Σταση στο οροπεδιο Λασιθιου



Επομενη σταση, η πρωτη σοβαρη της ημερας για ενα ανετο τσιγαρο και πορτακαλαδα εγινε στην Εμπαρο
μετα απο ενα απιστευτα ομορφο στροφιλικι



Μετα σταματαμε στα Τερτσα για να τσιμπησουμε κατι ψιλο.

****No photo available**** το μυαλο μου ηταν στο κοντοσουβλι :pointu::pointu::pointu:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Άλλη μια εξαιρετική βόλτα έλαβε τέλος!
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά απο την Κρήτη που τρέξανε ώστε να περάσουνε όλοι τέλεια!
Συγχαρητήρια σε αυτούς που καταφέρανε να πάνε γιατί εκτός των άλλων τέτοιες προσπάθειες πρέπει να στηρίζονται...!:ok:
Φυσικά και σας ζηλεύω μιας και δεν το κατάφερα να κατέβω λόγω Μέρφι...:rage: αλλά επιφυλάσσομαι για το μέλλον.
Πάντως είμαι σίγουρος οτι όλοι φύγατε με τις καλύτερες εντυπώσεις απο εκεί και έχοντας δημιουργήσει καινούριες φιλίες!

Παίδες,Κρητικοί και μή :crs: και πάλι μπράβο...!!!:brv:

"Στην Κρήτη πάει η λεβεντιά και η αντρειοσύνη αντάμα
και μαντινάδα γίνεται το γέλιο και το κλάμα"
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Φευγουμε απο Τερτσα,κινουμαστε παραλιακα μεχρι μυρτο και μετα κοβουμε μεσα στο βουνο απο μια επισης ομορφη διαδρομη μεχρι τις μαλες και μετα αρχιζουμε να κατηφοριζουμε για ιεραπετρα... οπου και η πρωτη ομαδικη σταση για βενζινα.

Η λεγομενη "χαρα του βενζινά"


Μετα απο πολυ ωρα παραλιακα, στο Γουδουρα,οταν αρχισαμε να ανεβαινουμε για Ζηρο φευγω μπρος να τραβηξω καμια φωτο τα μοτομοντελα :yew::yew::yew:

Εχουμε και λεμε : Κωστας Καττης απο Λεωνιδιο


@Mits


@NIKOS PAPADOPOULOS


O κ.Αυγολεμονος @Phoenix


@mAthosalas


Mε ενα σμπαρο, δυο τριγωνια @g.libi και @YANNISBIO



Tσαμπα τον κουβαλησατε τον ανθρωπο, δεν χρειαστηκε να σας φτιαξει τιποτα στα Γερμανοπολυγωνα σας
@BoxerGarage


Φοβερος Λαρισαιος, Νικος Πραπας.



Ο ΑΕΚτζης @Goukos (αναρρωτιεστε γιατι ΑΕΚτζης ;; θα μαθετε παρακατω :p:p:p:p)



Συμφωνα με τον @jmar πιο πριν, εδω βλεπουμε τον τετραπερατο @Markas που ειναι ο "leader","αργηγος των μαχητων","ο πλοηγος" και αλλα πολλα κοσμητικα στολιδια, μαλλον καμια χαρη θα θελει και τον καλοπιανει απο τωρα :p:p:p:p:woot::woot::woot::woot:
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
O ενας και μοναδικος, ο απιστευτος @xaritos, ακομα κι αν δεν καναμε παρεα και δεν γνωριζομαστε προσωπικα οπως με αλλα παιδια, ενα θα σας πω, ξεκινησε 4 τα ξημερωματα με το 250αρι που βλεπετε, και εκανε και ολη την βολτα του σαββατου που ηταν 300χλμ + 160χλμ τα ξημερωματα απο Χανια μεχρι Ηρακλειο.


@Adventure950


@milvas


O Γρηγορης


Ο Δημητρης απο Ηρακλειο


Ο Βαγγελης απο Ηρακλειο και ο Μιχαλης απο πισω


@ilai ο ξενυχτης της Κυριακης (χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα)


Παιδες σορρυ για τους υπολοιπους, ή ηταν κουνημενες ή δεν σας προλαβα ολους, οπως επισης δεν εβγαλα και τους 5-6 που ειχαν μεινει πισω, @kon/nos @GiorgosGS1200 @Kostas Hondakis η σκουπα και δεν θυμαμαι ποιοι αλλοι...

Την ωρα λοιπον που περναει ο τελευταιος, λεω ας αραξω λιγο μιας και εβλεπα θαλασσα και περιμενα να εμφανιστει η σκουπα..
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ερχετε η σκουπα με τα πτωματα,φευγουμε και ξεκιναει το απιστευτο στροφιλικι διχως αυριο,περναμε Ξηροκαμπο και παμε για Ζακρο....
Δεν μπορεις να μην σταματησεις να βγαλεις φωτο..ειναι αδυνατο.



Επειτα φτανουμε ζακρο, μπανιαριζομαστε και δινουμε ραντεβου κατα τις 8μιση παραλια.
Εγω με τον @Kostas Hondakis , ξαναβγαινουμε πανω ζακρο για να τακτοποιησουμε και το δωματιο του Σπυραρα μας..
Μου κανει ο γνησιος Χοντακιας:

-"ρε,δε μου το δινεις μια βολτα;;;"
-Παρτο να δω τι θα καταλαβεις :wacky::wacky::wacky::wacky::wacky:

Βρε λες να αλλαξοπιστησει ;;
Δεν τον εχω δει στο μηχανακι του πανω με τετοιο χαμογελο παντως :mooning::mooning::mooning:



τελοσπαντων, κατεβα του λεω καποια στιγμη,δεν μπορω το στρεετ με τιποτα, σε 2 χιλιομετρα ειχα ηδη ξεκινησει να βγαζω σπυρακια..

Κατεβαινουμε παραλια......και η απολυτη χαλαρωση ξεκιναει...


Δεν υπαρχει τιποτα πιο ωραιο απο μια παγωμενη μπυρα μεχρι να μαζευτουν ολοι ολοι να παμε για το φαγητο.

Οπου και η τελευταια φωτο για τη μερα του σαββατου,φαγαμε,σκασαμε,ηπιαμε ολοι απο μια ρακι στην υγειά του @Big twin , να σαι καλα φιλε εκει στα ξενα μεχρι να ανταμωσουμε ;)
 
Top Bottom