Ασφάλτινη βόλτα προς Πελοπόννησο.

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Απορία...
Στα Τζουμέρκα 1, Βοβουσα 2, Αετομηλιτσα 3, Βάργιανη 4 οι αριθμοί τι συμβολίζουν ?
με ρώτησε αν οι άλλοι μένουν για πάντα στα βουνά :) οι διανυκτερεύσεις…
 

mpachnis

Μέλος
Όνομα
Μηνάς
Μοτό
Yamaha, Tracer 9 GT
Ωραία βόλτα φαίνεται, μέσα κι εγώ, αν έχουμε την επιλογή να μην πατήσουμε χώμα θα το προτιμούσα
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
jojo72 ανακατεμένα μας τα έχεις.

Κοίτα τα τακτοποίησα :p

Ορεινή Αρκαδία

Χιονοδρομικό Μαινάλου
Βυτινα καφέ
Κατεύθυνση προς Πιάνα αλλά πριν φτάσουμε δεξιά να μπούμε στο δρυμό (στίγμα c)
Λιβομπίσι
Ελάτη
Δημητσανα
Στεμνίτσα
Ελληνικό φαγητό
Χρυσοβιτσι
Τρίπολη
Δεν χρειάζεται να ανέβουμε προς χιονοδρομικό,όπως επίσης άμα δεν έχουμε σκοπό για φαγητό ή καφέ στη Βυτίνα να μην μπούμε καν.
Αμα μπούμε από Λεβίδι προς Βυτίνα με διέλευση Αλωνίσταινα και πιάνα έχει ενα δρόμο που βγάζει ανάμεσα λυμποβισι / χρυσόβιτσι και πιάνουμε μετά από την διασταύρωση στη πρώην βίλα κοτσωβολου για Στεμνίτσα.

Εκεί είτε πάμε Στεμνίτσα είτε ελληνικό (έχει άξιο ταβερνιον ) θα μετρήσει άσχημα καθότι διαδρομαρα μέσα στο δάσος με ωραίο οδόστρωμα.

Βέβαια έχουμε 2 μηνακια για το σχεδιασμό.....


Αν και κάτι μου βρωμάει έντονα advOnRide σε εκείνα τα μέρη στις ημερομηνίες που λέμε...

tc-drift ομολόγησε ....
 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Συμφωνώ μαζί σου Γιώργο, για το χιονοδρομικό και Βυτίνα τα έχω γράψει πιο πάνω αλλά κάποιοι ίσως να θέλουν να δούν και λίγο κόσμο!... ;) Δεν βλέπω το λόγο να πάμε προς Ελληνικό μόνο για την ταβέρνα. Χάνουμε έτσι το πολύ όμορφο βορειο, βορειοδυτικό κομμάτι του Μαινάλου που είναι υπέροχο.
Να ξέρεις επίσης ότι από Λεβίδι προς Βυτίνα με διέλευση από Αλωνίσταινα, όπως γράφεις, μόνο με τα πόδια πας :yew: . Πρέπει αναγκαστικά να φτάσεις Βυτίνα για να περάσεις το διάσελο ή να πας από Πιάνα. Ο δρόμος που λες σε βγάζει στο Λυμποβίσι και από εκεί κατεβαίνεις στη διασταύρωση Λυκοχίων μέσα από το Αρκουδόρεμα και ακολουθείς την κατεύθυνση προς Στεμνίτσα και Ραπούνι για να βγείς στον "Κωτσόβολο" ( το σωστό είναι βίλες Παράβαλου, έτσι για την ιστορία ) και στην επόμενη διασταύρωση στρίβεις προς Ελληνικό. Διαφορετικά πας από το δρόμο για Ελάτη. Άλλος ένας δρόμος βγάζει Λυμποβίσι από το Μεθύδριο αλλά είναι χωματόδρομος...

Αυτή είναι η διαδρομή κατά κύριο λόγο που είχα ανεβάσει το πρωί... station 14 to Chaïdari...

Αλλαγές θα γίνουν αρκετές υποθέτω ακόμα και στην πορεία. Όπως είπες έχουμε καιρό να το δούμε. Πιστεύω ότι θα εξαρτηθεί κυρίως από τον αριθμό των συμμετοχών και από τον καιρό.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
9.30 ώρες οδήγηση + στάσεις για καφέ φαι θα ξεκινήσεις 7 το πρωί να γυρίσεις 9 το βράδυ.....

Σκληροοοοος.
το εχω κανει με 10 + μοτο με 2 καφε και μασα μεγαλοπολη σουβλάκια και βγήκε ανετά
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
το εχω κανει με 10 + μοτο με 2 καφε και μασα μεγαλοπολη σουβλάκια και βγήκε ανετά
Το άνετο είναι σχετικό για τον καθένα.
Κατά την γνώμη μου είναι αρκετά μεγάλη για Απρίλιο που η μέρα είναι σχετικά πιο μικρή από ότι Ιούνιο ας πούμε.
Αλλά ότι θέλει ο λαός.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
ωραια βολτα ,βγαινει μονοημερο ειμαι απο εκει και οι γονεις μενουν μονιμα σε ενα χωριο μετα την καριταινα ,λογικα μεσα θα ειμαι , μπορουμε να το κανουμε και σαββατο μηπως και καποιος θελει να μεινει ενα βραδυ. Αν θελετε περναμε και απο το χωριο μου που σιγουρα δεν εχετε παει
 
Τελευταία επεξεργασία:

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Αυτο το κομματάκι λέω .
Το Αρκουδόρεμα είναι, αυτόν το δρόμο λέμε...απλά στο δικό μου χάρτη έχω βάλει τη διαδρομή να πάει δεξιά για Ελάτη όπως το παιδί με το σκουτεράκι στο βίντεο.. Το σπίτι των Κολοκοτρωναίων είναι δυο τρεις στροφές από εκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
ωραια βολτα ,βγαινει μονοημερο ειμαι απο εκει και οι γονεις μενουν μονιμα σε ενα χωριο μετα την καριταινα ,λογικα μεσα θα ειμαι , μπορουμε να το κανουμε και σαββατο μηπως και καποιος θελει να μεινει ενα βραδυ. Αν θελετε περναμε και απο το χωριο μου που σιγουρα δεν εχετε παει
Από Ατσίχολο ή Βλαχόραπτη; Ή περνάς τη γέφυρα για Κωτύλιο;
 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000

Αυτή είναι όντως σιδερόκωλη.....τον Ταΰγετο τι ώρα υπολογίζεις να τον περάσεις όμως; Και επιστροφή από Δυράχι, Γιανναίους; Ζόρικο!
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Από Ατσίχολο ή Βλαχόραπτη; Ή περνάς τη γέφυρα για Κωτύλιο;
οχι το χωριο λεγεται Κουρουνιου αλλα για το σπιτι περνας το χωριο και κανεις αλλα 4 κμ χωμα ειναι μεσα στο βουνο
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτή είναι όντως σιδερόκωλη.....τον Ταΰγετο τι ώρα υπολογίζεις να τον περάσεις όμως; Και επιστροφή από Δυράχι, Γιανναίους; Ζόρικο!
Αυτή είναι γερή βόλτα λόγω ωρών, για να βγει θέλει καλό ρυθμό, αν σκοπεύεις να πιείς καφέ και φαγητό όχι στο πόδι. Επίσης θέλει πιο μεγάλη ημέρα για να πεις ότι το χαίρεσαι, αν πέσει η νύχτα δεν έχει αξία ο επαρχιακός πλέον.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Κάποια στιγμή έλεγα να κάνω το παρακάτω με Επικούρειο Απόλλων και κωλοσούρτη να ακούσουμε και λίγο μαρσπιέ στην ασφαλτο...δεν κακό
Το είχαμε κάνει πριν τρία χρόνια τέτοια εποχή.

https://maps.app.goo.gl/vMVS858nUqFuzB6N6
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Κάποια στιγμή έλεγα να κάνω το παρακάτω με Επικούρειο Απόλλων και κωλοσούρτη να ακούσουμε και λίγο μαρσπιέ στην ασφαλτο...δεν κακό
Το είχαμε κάνει πριν τρία χρόνια τέτοια εποχή.

https://maps.app.goo.gl/vMVS858nUqFuzB6N6
Κατι τετοιο ειχα στο μυαλό μου οταν ανέφερα Ανδριτσαινα στην αρχή του θέματος και στο γυρνα απο Σκοτεινή - Στυμφαλια που εγραψα παρακάτω, ωραία ιδέα-διαδρομή.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Αυτή είναι όντως σιδερόκωλη.....τον Ταΰγετο τι ώρα υπολογίζεις να τον περάσεις όμως; Και επιστροφή από Δυράχι, Γιανναίους; Ζόρικο!
Δυρράχι μαμαει... η διαδρομή, ανάλογα τι ωρα ξεκινήσεις
 
Top Bottom