Ασφάλτινο Πήλιο 2018

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Επειδή δεν το έχω γυρίσει παρά ελάχιστα το Πήλιο,θέλω και εγώ να έρθω,αλλά δεν δηλώνω ακόμα συμμετοχή γιατί δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω.
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Με διαμονή τι θα γίνει σύντροχοι ?
Βρίσκει μόνος του ο καθένας ή δηλώνουμε και μετά γίνεται κάποιος διακανονισμός από τους ντόπιους συντρόχους για κάποιο ξενοδοχείο όπου θα μείνουμε όλοι ?:thinking:
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Σάββα θα το κανονίσετε μόνοι σας αυτό. Ξενοδοχεία υπάρχουν μπόλικα και φθηνά!
Ευχαριστώ Θοδωρή.
Μερικές ερωτήσεις ακόμα αν δεν γίνομαι φορτικός αλλά επειδή με ρωτούν και εμένα πρέπει να απαντήσω .

Μέχρι πότε έχουμε περιθώριο να δηλώσουμε στη λίστα ?
Πώς θα βρεθούμε αν κλείσουμε ξενοδοχεία σε διάφορα σημεία που αυτό θα γίνει όπως αντιλαμβάνομαι ? Θα μπορέσουν να δοθούν συντεταγμένες να ερχόμαστε για να βρεθούμε είτε για τη βόλτα είτε για καφέ είτε για οτιδήποτε με GPS μιας και δεν ξέρουμε την περιοχή ?

Προσωπικά όπως το βλέπω εμείς θάρθουμε αν όλα πάνε καλά από Παρασκευή, θα κάνουμε τη βόλτα του Σαββάτου (δεν την επεκτείνουμε κιόλας και σε Τρικέρι κλπ ή δεν αξίζει ? Το λέω γιατί θάχουμε όλη τη μέρα ή έτσι ή αλλιώς), διανυκτέρευση ξανά και αναχώρηση για την έδρα μας την Κυριακή το πρωί.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Σάββα, για συντεταγμένες για GPS δε το βλέπω, τουλάχιστον όχι από μένα που δεν το έχω τόσο πολύ... Η διαδρομή θα βγει ακριβώς σε λίγες μέρες που θα την δούμε με τον Δημήτρη. Τρίκερι (για σούπερ καφεδάκι) ή Αγία Κυριακή (παραλιακά, με ωραίες ταβέρνες), θα δούμε αν βγει στη διαδρομή, αλλά σίγουρα αξίζει!!!
Για τα ξενοδοχεία, μη νομίζεις ότι είναι και τεράστιες οι αποστάσεις που θα μας χωρίζουν!! Μπορώ να σας προτείνω κάποια, που να είναι και κοντά στο κέντρο που θα βρεθούμε και να δούμε και κάποιες ενδεικτικές τιμές (ανάλογα πάντα με τα άτομα που θα έρθουν). Για Κυριακή μπορεί να παίξει και καμιά μικρή βόλτα γύρω από την λίμνη Κάρλα, στην ξεπέτα δλδ και μετά αναχώρηση, σχετικά νωρίς για τα μέρη σας :)
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Σάββα, για συντεταγμένες για GPS δε το βλέπω, τουλάχιστον όχι από μένα που δεν το έχω τόσο πολύ... Η διαδρομή θα βγει ακριβώς σε λίγες μέρες που θα την δούμε με τον Δημήτρη. Τρίκερι (για σούπερ καφεδάκι) ή Αγία Κυριακή (παραλιακά, με ωραίες ταβέρνες), θα δούμε αν βγει στη διαδρομή, αλλά σίγουρα αξίζει!!!
Για τα ξενοδοχεία, μη νομίζεις ότι είναι και τεράστιες οι αποστάσεις που θα μας χωρίζουν!! Μπορώ να σας προτείνω κάποια, που να είναι και κοντά στο κέντρο που θα βρεθούμε και να δούμε και κάποιες ενδεικτικές τιμές (ανάλογα πάντα με τα άτομα που θα έρθουν). Για Κυριακή μπορεί να παίξει και καμιά μικρή βόλτα γύρω από την λίμνη Κάρλα, στην ξεπέτα δλδ και μετά αναχώρηση, σχετικά νωρίς για τα μέρη σας :)
Ευχαριστώ Θοδωρή, αναμένουμε.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τρίκερι χωρίς προσκύνημα στον Μανώλα είναι ιεροσυλία, απλά. Και ας μην κλείνει το παντελόνι μετά.

Η διαδρομή εξαιρετική, τα έχω γυρίσει αρκετές φορές τα μέρη. Στα υπ' όψη.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Μανώλας στις Κότες (κάτω από το Τρίκερι).... Αστακο/καβουρο/γαριδομακαρονάδα.... Σιγά μη γυρίσουμε Βόλο μετα....

Στάλθηκε από το X5 μου
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Αν και ακολουθω φυσικά οπου κανονισετε ...

Βρισκόμαστε στον όγκο :D οπότε η διατροφη ειναι αυστηρή με ρύζι και κοτόπουλο στον ατμό , βραστά λαχανικά και από υγρά μέχρι perrier με λεμόνι ακόμα και στην νυχτερινή έξοδο:sav:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αν και ακολουθω φυσικά οπου κανονισετε ...

Βρισκόμαστε στον όγκο :D οπότε η διατροφη ειναι αυστηρή με ρύζι και κοτόπουλο στον ατμό , βραστά λαχανικά και από υγρά μέχρι perrier με λεμόνι ακόμα και στην νυχτερινή έξοδο:sav:
Αυτα ειναι για γραμμωση
Με μπερδεψες:D
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Αν και ακολουθω φυσικά οπου κανονισετε ...

Βρισκόμαστε στον όγκο :D οπότε η διατροφη ειναι αυστηρή με ρύζι και κοτόπουλο στον ατμό , βραστά λαχανικά και από υγρά μέχρι perrier με λεμόνι ακόμα και στην νυχτερινή έξοδο:sav:
Ετοιμαζεσαι για την εναρξη της....καλοκαιρινης περιοδου......"κυνηγε".....πιπινιων !!!!!!!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
περί διαμονής. Πήρα σβάρνα αρκετά ξεονοδοχεία, κεντρικά, παραλιακά και τα σχετικά και έμαθα τα εξής


1) εκείνο το Σαβ/κο (από 16 ως 19) έχουν κανονίσει να έρθουν 3ήμερες τα μισά σχολεία της Ελλάδας!!!! οπότε και μικρή διαθεσιμότητα σε δίκλινα (για τέτοια ρώτησα).
2) αυτά που βρήκα διαθέσιμα, δυστυχώς, δεν έχουν parking κλειστό, παρά μόνο στο πεζοδρόμιο (με πιθανότητα να σε γράψουν) ή όπου βρεις εκεί κοντάς
3) δεν ρώτησα σε 2-3 μεγάλα (και ακριβά) όπως το Volos Palace, Park Hotel, Xenia Βόλου (λογικά θα βρείτε να κλείσετε και θα έχουν και parking, αλλά και ακριβό αντίτιμο....)

Διάφορα που ρώτησα είναι τα εξής:
- ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΗΛΕΚΤΡΑ, ΤΟΠΑΛΗ 24, 51,5€ (B&B)
- HOTEL NEFELI, ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΥ 10, 55-65€ (B&B)
- HOTEL KIPSELI, Αγ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ 1, 66,5€ (B&B)
- HOTEL AIGLI, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ
- ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ

Αυτά.... πέσαμε στο Σαβ/κο ρε γμτ!!!!!
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Το διήμερο είναι ξεκάθαρα παρειστικο και χύμα ως συνήθως οπότε το θέμα της διαμονής είναι προσωπική υπόθεση του καθενός. Και καλύτερα έτσι, για να μην φορτώνουμε τον Θοδωρή και τον Δημήτρη με επιπλέον "ευθυνες". Άλλωστε εγώ τους πρότεινα την βόλτα μετά από "τσιγκλισμα" του @Jeronimo και προσφέρθηκαν από μόνοι τους να κάνουν την οργάνωση.

Ιδανικό σημείο συνάντησης είναι το πανεπιστήμιο του Βόλου στο κεντρο, πάνω ακριβώς στην παραλία του Βόλου. Άνετος χώρος για συγκέντρωση στάθμευση και καμμια φώτο.

Δεν ξέρω τι σχέδια έχετε όσοι θα έρθετε από μακριά, αλλά κι εγώ θα ψηνόμουν για μια βόλτα στο τρικερι την Κυριακή. Είναι 140χλμ πήγαινε-έλα από Βόλο, περίπου 3 ώρες σύνολο σύμφωνα με το Google. Αν δλδ μπορέσουμε να αναχωρισουμε Κυριακή πρωί κατά τις 10, θα είμαστε 11:30 εκεί, καφε-φαγητό μέχρι 13:30 πχ, και 15:00 θα είμαστε ξανά Βόλο, φιλιά-αγκαλιες και ο καθένας αναχωρεί για την βάση του.
Το ρίχνω σαν ιδέα για τον Θοδωρή και τον Δημήτρη, μιας και νομίζω ότι η περιοχή της καρλας δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
όλα είναι μια ιδέα :)

το σκεπτικό της Κάρλας ήταν η παρακάτω διαδρομή, μέσα στη στροφή και στο δάσος!!!!
https://goo.gl/maps/e6sLao5K1E42

Τρίκερι την Κυριακή???γιατί όχι??? μια διαδρομή σαν την παρακάτω δλδ, πάνε έλα από τον ίδιο δρόμο (χωρίς να είναι απαραίτητα "κακό" αυτό... απόλαυση είναι η διαδρομή)
https://goo.gl/maps/Ba24NcQ5VuR2
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
όλα είναι μια ιδέα :)

το σκεπτικό της Κάρλας ήταν η παρακάτω διαδρομή, μέσα στη στροφή και στο δάσος!!!!
https://goo.gl/maps/e6sLao5K1E42

Τρίκερι την Κυριακή???γιατί όχι??? μια διαδρομή σαν την παρακάτω δλδ, πάνε έλα από τον ίδιο δρόμο (χωρίς να είναι απαραίτητα "κακό" αυτό... απόλαυση είναι η διαδρομή)
https://goo.gl/maps/Ba24NcQ5VuR2
Το σκληθρο έχει κάτι καλό σε φαγητό? Να πω την αμαρτία μου, μπριζωθηκα όταν διάβασα για αστακομακαροναδες στο Τρίκερι

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Και πιάνουμε και παραλία, μιας και το Σάββατο θα έχουμε σχεδόν αποκλειστικά βουνό ;)

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
περί διαμονής. Πήρα σβάρνα αρκετά ξεονοδοχεία, κεντρικά, παραλιακά και τα σχετικά και έμαθα τα εξής


1) εκείνο το Σαβ/κο (από 16 ως 19) έχουν κανονίσει να έρθουν 3ήμερες τα μισά σχολεία της Ελλάδας!!!! οπότε και μικρή διαθεσιμότητα σε δίκλινα (για τέτοια ρώτησα).
2) αυτά που βρήκα διαθέσιμα, δυστυχώς, δεν έχουν parking κλειστό, παρά μόνο στο πεζοδρόμιο (με πιθανότητα να σε γράψουν) ή όπου βρεις εκεί κοντάς
3) δεν ρώτησα σε 2-3 μεγάλα (και ακριβά) όπως το Volos Palace, Park Hotel, Xenia Βόλου (λογικά θα βρείτε να κλείσετε και θα έχουν και parking, αλλά και ακριβό αντίτιμο....)

Διάφορα που ρώτησα είναι τα εξής:
- ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΗΛΕΚΤΡΑ, ΤΟΠΑΛΗ 24, 51,5€ (B&B)
- HOTEL NEFELI, ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΥ 10, 55-65€ (B&B)
- HOTEL KIPSELI, Αγ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ 1, 66,5€ (B&B)
- HOTEL AIGLI, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ
- ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ

Αυτά.... πέσαμε στο Σαβ/κο ρε γμτ!!!!!
Ευχαριστούμε Θοδωρή για το ψάξιμο και το τρέξιμο φίλε μου.

Δυστυχώς όμως τα νέα δεν είναι καλά κατά την άποψή μου διότι με τόσα Σχολεία σε τριήμερες και αντίστοιχα τόσα τουριστικά λεωφορεία να αγχομαχάνε στα στροφιλίκια και φυσικά να τα συναντάς με τη μηχανή κάθε λίγο και λιγάκι δεν είναι ότι καλύτερο για μοτοβόλτα.
Επίσης το να βρει κάποιος όχι μόνο να μείνει, που φάνηκε ότι κάτι περίεργο γίνεται από το Booking κλπ που δεν ήταν φυσιολογικό το να μη βρίσκουμε δωμάτια της προκοπής αλλά και το να φάει κλπ με τόση πιτσιρικαρία μέσα στην όμορφη νεανική τρέλα της με την καλή έννοια πάντα, να τριγυρνάει εκτιμώ ότι θάναι όχι ότι καλύτερο επίσης.

Επειδή εμείς έχουμε και κάποια ηλικία των -ήντα θα ροβολίσουμε κατά τα μέρη σας με ευνοϊκότερες - ησυχότερες συνθήκες οπότε σας ευχόμαστε να περάσετε υπέροχα.
Λυπούμαστε βαθύτατα βέβαια γιατί δεν θα μας δοθεί η ευκαιρία να γνωριστούμε αλλά θα γίνει και αυτό τηλεφωνικά όποτε αποφασίσουμε να ανηφορίσουμε κατά τα μέρη σας.

Ευχαριστούμε και πάλι.
 
Top Bottom