Ασφάλτινο λάστιχο σε KTM adventure 990

Kounnas

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM ADVENTURE 990S
Καλησπέρα στα τρελόπαιδα!
Μετά από ανώριμη σκέψη, αποφάσισα να βάλω ασφάλτινο λάστιχο στο εργαλείο μου (μιας και για χωμάτινες έχω τακουνάκι γόβα στιλέτο D908).
Η ιδιοτροπία του όλου εγχειρήματος, είναι το 18άρι πισω ελαστικό που περιορίζει τις επιλογές.
Μετά από ψάξιμο και τα συναφή, διαπίστωσα πως ο περισσότερος περτικαλί κόσμος, κινείται μεταξύ conti attack και dunlop trailsmart. Και στις 2 περιπτώσεις υπάρχουν τα ναι-μεν-αλλά, αλλά όλοι περιγράφουν μεγάλη διαφορά σε σχέση με το εργοστασιακό pirelli.
Έτσι, μετά από τελείως ανώριμη σκέψη (ξανά), ένα σαββατοκύριακο με πολλά μπύρες και motogp, αποφάσισα να μην βάλω κανένα από τα 2 και να δοκιμάσω τα Metzeler Tourance Next.
Εντός της εβδομάδος θα περαστούν οπότε θα παίξει τεστ το ΣουΚού που έρχεται.
Αναμένετε εντυπώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Εγω την γνωμη μου στην εχω πει,conti trailattack2...
To οτι δεν ειναι σαν τα μαμα εννοουμαι οτι θελεις να πατησεις λιγο χωμα και το λυπασαι, οχι οτι δεν κραταει στην ασφαλτο σαν το μαμα,κραταει 3 φορες καλυτερα και νοιωθεις μια ασφαλεια παραπανω!!

προσεξε μονο μην το παρακανεις με τα λαστιχα γιατι ως γνωστον ολοι μετα απο χωματινα αν πανε βολτα με ασφαλτινο νομιζουν οτι ειναι rossi... σιγα σιγα στην αρχη να ξανασυνηθησεις!





Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Γιάννη φιλε continental tkc70 λαστιχαρα απλά !! στα πρώτα χλμ που έκανα εχω πάθει πλακα , παρα πολυ σταθερό παντού !! Το μονο μειων ειναι οτι εχει δείκτη ταχύτητας Τ στην διάσταση αυτη που σημαινει έως 190 χλμ ! Όσοι το εχουν δοκιμάσει λένε οτι βγάζει πολλα χλμ και στο βρεγμένο ειναι απεχτο επισης
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγω την γνωμη μου στην εχω πει,conti trailattack2...
To οτι δεν ειναι σαν τα μαμα εννοουμαι οτι θελεις να πατησεις λιγο χωμα και το λυπασαι, οχι οτι δεν κραταει στην ασφαλτο σαν το μαμα,κραταει 3 φορες καλυτερα και νοιωθεις μια ασφαλεια παραπανω!!

προσεξε μονο μην το παρακανεις με τα λαστιχα γιατι ως γνωστον ολοι μετα απο χωματινα αν πανε βολτα με ασφαλτινο νομιζουν οτι ειναι rossi... σιγα σιγα στην αρχη να ξανασυνηθησεις!





Sent from my iPhone using Tapatalk
Σωστός.. μιλάς σαν σοφός γεροντας:D
Όποιος πατάει χώμα με ασφαλτινα λάστιχα, θα πρέπει πριν μπει στο χώμα να τα αφήνει να κρυώνουν......διαφορετικα πραγματικά καταστρέφονται!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Σωστός.. μιλάς σαν σοφός γεροντας:D
Όποιος πατάει χώμα με ασφαλτινα λάστιχα, θα πρέπει πριν μπει στο χώμα να τα αφήνει να κρυώνουν......διαφορετικα πραγματικά καταστρέφονται!
εγω κυρ Κωστα, ειμαι σοφος γεροντας απο την ωρα που γεννηθηκα!!!!!!! :p
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
ψψψψψψψψψψψ, τι ειπα παλι!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
εγω κυρ Κωστα, ειμαι σοφος γεροντας απο την ωρα που γεννηθηκα!!!!!!! :p
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
ψψψψψψψψψψψ, τι ειπα παλι!!!!
Ωραίο.....:D
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
μαγκες εχω βαλει πριν βδομαδα αυτα που φοραει το αφρικα..
dunlop trailmax αλλα με δεικτη ταχυτητας H...μια χαρα ειναι σαν το μαμα λαστιχο
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
μαγκες εχω βαλει πριν βδομαδα αυτα που φοραει το αφρικα..
dunlop trailmax αλλα με δεικτη ταχυτητας H...μια χαρα ειναι σαν το μαμα λαστιχο
για μπροστα το αφρικα θελει 54Η ή 54S...για πισω 69Η....
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
210 χλμ max απο αφρικα 1000
μην περιοριζεσαι μονο στα χλμ....
εχει να κανει και με τα κιλα της μηχανης....
δεικτης φορτιου δηλαδη....
και αναφερομαι στο xrv 750...
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
αν και καπου πρεπει να το 'χουμε χασει το πραμα....
βρε μπας και μιλαμε για διαφορετικα πραγματα ???....:thumbsdown:
 

Kounnas

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM ADVENTURE 990S
Τα λάστιχα μπήκανε χθες! Αναμένπυμε σουκού για δοκιμές και λουκουμάδες στον Αλεξίου (Rossos TT).
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
μαγκες εχω βαλει πριν βδομαδα αυτα που φοραει το αφρικα..
dunlop trailmax αλλα με δεικτη ταχυτητας H...μια χαρα ειναι σαν το μαμα λαστιχο
Ναι, κι'εγω που το πιεζω τωρα το βλεπω μια χαρα στο στεγνο - σε ευρωπαϊκη ασφαλτο βεβαια. Εχοντας διαβασει διαφορα σκεφτομουνα να τ'αλλαξω με το καλημερα αλλα τωρα που τα ειδα στο μηχανακι μου σκεφτομαι να τα αφησω πανω για το καλοκαιρι που ερχεται και μετα βλεπουμε. Στο βρεγμενο παντως θελουν προσοχη.
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
μαγκες εχω βαλει πριν βδομαδα αυτα που φοραει το αφρικα..
dunlop trailmax αλλα με δεικτη ταχυτητας H...μια χαρα ειναι σαν το μαμα λαστιχο
Ναι, κι'εγω που το πιεζω τωρα το βλεπω μια χαρα στο στεγνο - σε ευρωπαϊκη ασφαλτο βεβαια. Εχοντας διαβασει διαφορα σκεφτομουνα να τ'αλλαξω με το καλημερα αλλα τωρα που τα ειδα στο μηχανακι μου σκεφτομαι να τα αφησω πανω για το καλοκαιρι που ερχεται και μετα βλεπουμε. Στο βρεγμενο παντως θελουν προσοχη.
Το λαστιχο ειναι πολυ καλο παιδια. Δεν ειχα εμπειριες απο το συγκεκριμενο πριν ,αλλα ανακαλυπτω οτι ειναι πολυ καλο. Το παταω 1500 xιλ. περιπου και μου αρεσει αρκετα. Σημερα κατεβηκα το πανοραμα απο Χορτιατη ( η ασφαλτος στις στροφες ειναι γυαλι) πιεζοντας το και ηταν ακλονητο. Αλλα προσοχη! Μπορει σε αλλο μηχανακι ( πιο βαρυ) να μη δουλευει το ιδιο
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Τα λάστιχα μπήκανε χθες! Αναμένπυμε σουκού για δοκιμές και λουκουμάδες στον Αλεξίου (Rossos TT).

για ποτε λες ?
 

Kounnas

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM ADVENTURE 990S
Για βάλε φωτό να τα δω πάνω στο μηχανάκι


Sent from my iPhone using Tapatalk
Θα τα βγάλω και θα σου στείλω μρε. Απλά τώρα είναι απάτητα και ντρέπομαι που φαίνεται το chicken strip.
 
Top Bottom