Ασφαλιστική κάλυψη μοτοταξιδιών στο Εξωτερικο.

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Για την φετινή εξόρμηση σκεφτόμαστε με τους κολλητούς μου να διασχίσουμε την Αλβανια με σκοπό να φτάσουμε στο Κότορ για πρώτη διανυκτέρευση.

Η ερώτηση είναι η εξής:

Από πού είναι προτιμότερο να διασχίσουμε την Αλβανια; Να περάσουμε μέσω Σκοπίων (Οχρίδα, Διβρη) ή να μπούμε από Καστοριά και να πάμε όπως το δίνει το google maps. Βλέποντας λίγο την επικαιρότητα μας απασχολούν λιγάκι οι αναταράξεις στο εσωτερικό των δύο χωρών + το γεγονός πως ο ασφαλιστης του ενός μας λέει πως καμιά οδική βοήθεια δεν σε καλύπτει στην Αλβανία. Ισχύει κάτι τέτοιο;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Για την φετινή εξόρμηση σκεφτόμαστε με τους κολλητούς μου να διασχίσουμε την Αλβανια με σκοπό να φτάσουμε στο Κότορ για πρώτη διανυκτέρευση.

Η ερώτηση είναι η εξής:

Από πού είναι προτιμότερο να διασχίσουμε την Αλβανια; Να περάσουμε μέσω Σκοπίων (Οχρίδα, Διβρη) ή να μπούμε από Καστοριά και να πάμε όπως το δίνει το google maps. Βλέποντας λίγο την επικαιρότητα μας απασχολούν λιγάκι οι αναταράξεις στο εσωτερικό των δύο χωρών + το γεγονός πως ο ασφαλιστης του ενός μας λέει πως καμιά οδική βοήθεια δεν σε καλύπτει στην Αλβανία. Ισχύει κάτι τέτοιο;
υπαρχει ενα θεμα με την καλυψη των ασφαλειων στην γειτονα χωρα ομως οσες φορες την περασα ειδα οτι η ανθρωποι εκει ηταν πολυ ευγενικοι και εξυπηρετικοι και δεν αντιμετωπισα προβλημα
την εχω κανει και απο τα παραλια και απο το ορεινο κομματι ( ελ μπασαν- τιρανα) καθως και απο σκοπια ( επισκοπη)
θα διαλεγα το ορεινο δηλαδη κρυσταλοπηγη κορυτσα ελμπασαν τιρανα σκοδρα κλπ)
 

tsambion

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
BMW F 800 GS 2009
Οσον αφορα την ασφαλεια κ κυριως την οδικη βοηθεια προσφατα επικοινωνησα με την ασφαλιστικη (enytime) και μου ειπε οτι ισχυει κανονικα με την πρασινη καρτα μαζι μου ακομα κ αν μεινω απο βενζινη η παθω λαστιχο και οχι μονο σε περιπτωση ατυχηματος (μακρια απο ολους) απλα θα πρεπει να τηλεφωνησω σε ενα διεθνη αριθμο που τωρα δεν τον εχω μαζι μου. ζητησα επιβεβαιωση για οσα μου ειπε κ η απαντηση ηταν θετικη.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Μόλις μίλησα τηλεφωνικά με anytime και με διαβεβαίωσαν πως οδική βοήθεια στην Αλβανία ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ δυστυχώς. :(
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μόλις μίλησα τηλεφωνικά με anytime και με διαβεβαίωσαν πως οδική βοήθεια στην Αλβανία ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ δυστυχώς. :(
Περυσι έκανε ένα μεγάλο ταξίδι στην Ευρώπη -μεταξύ των χωρών πέρασε κι έμεινε και στην Αλ ανία- ο @John-Elias_Tenere. Δε ξέρω πόσο συχνά μπαίνει στο forum αλλά στείλε του ένα Pm γνα σου στείλει τυχόν σημαντικές πληροφορίες και φαντάζομαι πως θα το δει και θα σου απαντήσει!
 

xarisiero

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα-Ηρακλειο
Όνομα
Χαρης
Μοτό
XRV 750
Παιδιά φέτος πέρασα την Αλβανία από βορρά στο νότο... Η ασφάλεια ισχύει κανονικά με την πράσινη κάρτα απλά δεν υπάρχει η κάλυψη της οδικής

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
Παιδες καλησπερα!Οπως ανεφερε ο καλος φιλος Stf περυσι μεταξυ αλλων πέρασα και απο Αλβανια...και απο μαυροβουνιο και εμεινα Κοτορ 2 μερες...Θα σας πω δυο τρια πραγματακια λοιπον μιας και ειμαι πολυλογας...

Κατεβαινοντας απο Βοσνια μπήκα Mαυροβουνιο οπου έγινε ελεγχος διαβατηριων και πρασινης καρτα και αδειας κυκλοφοριας...συνεχισα προς Κοτορ οπου και μειναμε σε ενα camping 2 βραδυα (Autocamp Naluka) το οποιο ειναι 23 χιλιομετρα απο Κοτορ...Το Κοτορ παιδες δεν μας τρελανε..ΠΟΛΥ τουριστικο τιμες οχι πολυ μαχηλες και γενικα αν κατσετε να φατε δεν νομιζω θα φατε καλα...Αξιζει να μπεις στην πολη και να βρεις την σκαλα που σε οδηγει στο καστρο ...απο εκει βλεπεις το Κοτορ απο ψηλα!Εισητηριο 3 ευρο ατελειωτα σκαλια (καπελο και νερακι οπωσδηποτε)...το καστρο ειναι παρεμελλημενο και βρωμικο και δεν αξιζει,ομως ξαναλεω...αξιζει η θεα! Πιο πριν απο το καστρο εχει και ενα εκκλησακι με τον ταφο ενος ιπποτη....Παραλιακα και κοντα στο Κοτορ υπαρχει ενα μερος που το λενε Perast! Ειναι ομορφο και φαγαμε πολυ καλα!Επισης νοικιαζεις και κανο σε καλη τιμη και κανεις τον κολπο του Κοτορ βολτα!Εχει και δυο μικρα νησακια με εκκλησια στην μεση!

Φευγοντας απο Μαυροβουνιο μην ξεχασετε την Budva...

Μπαινοντας Αλβανια παλι έλεγχος και πιο σοβαρος μαλιστα...εμεις μπηκαμε απο Σκοδρα και κατευθυνθηκαμε προς Τιρανα..οι δρομοι δεν ειναι και πολυ καλοί...Οι τιμες ειναι απιστευτες και ολοι σχεδον ξερουν Ελληνικα!Τιρανα ειναι μεγαλουπολη και οταν οδηγας νομιζεις οτι θα πεθανεις!Τρελοι ρυθμοι και κινηση!Γενικα θελει προσοχη!Αξιζει στην κετρικη πλατεια των τιρανων να επισκευτειτε το εθνικο μουσειο!Ειναι αληθεια φανταστικο!Αργοτερα μπηκαμε δυραχιο για να παμε Berat...ο δρομος ηταν πολυ καλυτερος και το Μπερατ φανταστικο!Ειναι παλια πολυ διατηρητέα απο την UNESCO και την κοβει ενα ποταμι στην μεση και εχει και καστρο ψηλα...επειδη κατσαμε δυο μερες εκει και ειναι η πολη που καταγεται το κοριτσι μου οτι πληροφορια θελετε για φαγητο κλπ στειλτε μου πμ...

Απο Μπερατ προς τεπελενι για κανα μισαωρο ο δρομος ειναι κακος και μετα ειναι μια χαρα και το τοπιο ομορφο με ενα ποταμι στα αριστερα και μπολικο στροφιλικι...Βγηκαμε απο Κακαβια που ο ελεγχος ηταν δυνατος και σου ψαχνουν και πραγματα ακομα....εμεις επειδη ειμασταν φορτωμένοι τοσο μαλλον μας λυπηθηκαν...


Ενα πραγμα που θα ηθελα να επισημανω ειναι οτι οι ασφαλεια και η πρασινη καρτα ισχυουν κανονικα.οχι ομως η οδικη οπως ειπατε και πιο πανω....πολυ προσοχη...στηνουν μπλοκα για ταχυτητα ΠΑΝΤΟΥ...αμα σε σταματησουν ζητανε χαρτζηλικια...να εχετε 5ευρα μαζι και αμα ζητησουν παραπαω καντε παζαρια και πειτε οτι αυτα εχετε μαζι...
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Παιδες καλησπερα!Οπως ανεφερε ο καλος φιλος Stf περυσι μεταξυ αλλων πέρασα και απο Αλβανια...και απο μαυροβουνιο και εμεινα Κοτορ 2 μερες...Θα σας πω δυο τρια πραγματακια λοιπον μιας και ειμαι πολυλογας...

Κατεβαινοντας απο Βοσνια μπήκα Mαυροβουνιο οπου έγινε ελεγχος διαβατηριων και πρασινης καρτα και αδειας κυκλοφοριας...συνεχισα προς Κοτορ οπου και μειναμε σε ενα camping 2 βραδυα (Autocamp Naluka) το οποιο ειναι 23 χιλιομετρα απο Κοτορ...Το Κοτορ παιδες δεν μας τρελανε..ΠΟΛΥ τουριστικο τιμες οχι πολυ μαχηλες και γενικα αν κατσετε να φατε δεν νομιζω θα φατε καλα...Αξιζει να μπεις στην πολη και να βρεις την σκαλα που σε οδηγει στο καστρο ...απο εκει βλεπεις το Κοτορ απο ψηλα!Εισητηριο 3 ευρο ατελειωτα σκαλια (καπελο και νερακι οπωσδηποτε)...το καστρο ειναι παρεμελλημενο και βρωμικο και δεν αξιζει,ομως ξαναλεω...αξιζει η θεα! Πιο πριν απο το καστρο εχει και ενα εκκλησακι με τον ταφο ενος ιπποτη....Παραλιακα και κοντα στο Κοτορ υπαρχει ενα μερος που το λενε Perast! Ειναι ομορφο και φαγαμε πολυ καλα!Επισης νοικιαζεις και κανο σε καλη τιμη και κανεις τον κολπο του Κοτορ βολτα!Εχει και δυο μικρα νησακια με εκκλησια στην μεση!

Φευγοντας απο Μαυροβουνιο μην ξεχασετε την Budva...

Μπαινοντας Αλβανια παλι έλεγχος και πιο σοβαρος μαλιστα...εμεις μπηκαμε απο Σκοδρα και κατευθυνθηκαμε προς Τιρανα..οι δρομοι δεν ειναι και πολυ καλοί...Οι τιμες ειναι απιστευτες και ολοι σχεδον ξερουν Ελληνικα!Τιρανα ειναι μεγαλουπολη και οταν οδηγας νομιζεις οτι θα πεθανεις!Τρελοι ρυθμοι και κινηση!Γενικα θελει προσοχη!Αξιζει στην κετρικη πλατεια των τιρανων να επισκευτειτε το εθνικο μουσειο!Ειναι αληθεια φανταστικο!Αργοτερα μπηκαμε δυραχιο για να παμε Berat...ο δρομος ηταν πολυ καλυτερος και το Μπερατ φανταστικο!Ειναι παλια πολυ διατηρητέα απο την UNESCO και την κοβει ενα ποταμι στην μεση και εχει και καστρο ψηλα...επειδη κατσαμε δυο μερες εκει και ειναι η πολη που καταγεται το κοριτσι μου οτι πληροφορια θελετε για φαγητο κλπ στειλτε μου πμ...

Απο Μπερατ προς τεπελενι για κανα μισαωρο ο δρομος ειναι κακος και μετα ειναι μια χαρα και το τοπιο ομορφο με ενα ποταμι στα αριστερα και μπολικο στροφιλικι...Βγηκαμε απο Κακαβια που ο ελεγχος ηταν δυνατος και σου ψαχνουν και πραγματα ακομα....εμεις επειδη ειμασταν φορτωμένοι τοσο μαλλον μας λυπηθηκαν...


Ενα πραγμα που θα ηθελα να επισημανω ειναι οτι οι ασφαλεια και η πρασινη καρτα ισχυουν κανονικα.οχι ομως η οδικη οπως ειπατε και πιο πανω....πολυ προσοχη...στηνουν μπλοκα για ταχυτητα ΠΑΝΤΟΥ...αμα σε σταματησουν ζητανε χαρτζηλικια...να εχετε 5ευρα μαζι και αμα ζητησουν παραπαω καντε παζαρια και πειτε οτι αυτα εχετε μαζι...
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου ,σε ευχαριστω πολύ !
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
εχθες γυρισα από μαυροβουνιο.εφυγα την τριτη του πασχα ,μαζι με ένα φιλο που εργαζεται στο sveti stefan,πολύ ωραιο μερος και γενικα οι τιμες πολύ καλες καφες στα καλυτερα 1,5 ευρω βενζινη 1,33 από εκο,αξιζει ο κοπος και εκτος από τις παραπανω πολεις υπαρχη και μια στενομακρη λιμνη στα σύνορα με βοσνια όταν εφτασα χιονιζε,τα χιλ από αθηνα μεχρι στεφαν είναι 900 οι οδηγοι ειτε στην αλβανια ειτε στο μαυροβουνιο θελουν πολύ προσοχη,στην αλβανια πολλα μπλοκα αλλα δεν με σταματησαν οι περισσοτεροι με χαιρεταγαν αυτά τα ολιγα
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Να κανω και εγω μια ερωτησουλα, μιας και οργανωνω κατι αντιστοιχο. Βοσνια, Μαυροβουνιο και Αλβανια περνας με ταυτοτητα η θελουν διαβατηριο οπωσδηποτε??
 

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro
@2wheeler Αστυνομική ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες και πράσινη κάρτα οχήματος.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Το επιβεβαιώνω κι εγώ. Μόνο η ταυτότητα (και με λατινικούς χαρακτηρες) αρκεί.
 

Paulos.gs

Μέλος
Περιοχή
ιεραπετρα
Όνομα
παυλος
Μοτό
r1200gs
περνας κανονικα με Α.Τ. με λατινικους χαρακτηρες,δεν χρειαζεσαι διαβατηριο.

οτι αλλο χρειαζεσαι πες μου.

ΑΓΙΟΣ ΜΑΡΙΝΟΣ, ΑΛΒΑΝΙΑ, ΑΝΔΟΡΑ, ΑΥΣΤΡΙΑ,
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ, ΒΟΣΝΙΑ ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ (ΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ), ΒΕΛΓΙΟ,
ΓΑΛΛΙΑ, ΓΕΡΜΑΝΙΑ,
ΔΑΝΙΑ,
ΕΛΒΕΤΙΑ, ΕΛΛΑΔΑ, ΕΣΘΟΝΙΑ,
ΙΡΛΑΝΔΙΑ, ΙΣΛΑΝΔΙΑ, ΙΣΠΑΝΙΑ, ΙΤΑΛΙΑ,
ΚΥΠΡΟΣ, ΚΡΟΑΤΙΑ,
ΛΕΤΟΝΝΙΑ, ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ, ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΙΝ, ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ,
ΜΑΛΤΑ, ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΤΑΝΙΑ, ΜΟΝΑΚΟ,
ΝΟΡΒΗΓΙΑ,
ΟΛΛΑΝΔΙΑ, ΟΥΓΓΑΡΙΑ,
π.Γ.Δ.Μ., ΠΟΛΩΝΙΑ, ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ,
ΡΟΥΜΑΝΙΑ,
ΣΕΡΒΙΑ, ΣΛΟΒΑΚΙΑ, ΣΛΟΒΕΝΙΑ, ΣΟΥΗΔΙΑ,
ΤΟΥΡΚΙΑ (ΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ), ΤΣΕΧΙΑ,
ΦΙΛΑΝΔΙΑ.
 

Paulos.gs

Μέλος
Περιοχή
ιεραπετρα
Όνομα
παυλος
Μοτό
r1200gs
Για την φετινή εξόρμηση σκεφτόμαστε με τους κολλητούς μου να διασχίσουμε την Αλβανια με σκοπό να φτάσουμε στο Κότορ για πρώτη διανυκτέρευση.

Η ερώτηση είναι η εξής:

Από πού είναι προτιμότερο να διασχίσουμε την Αλβανια; Να περάσουμε μέσω Σκοπίων (Οχρίδα, Διβρη) ή να μπούμε από Καστοριά και να πάμε όπως το δίνει το google maps. Βλέποντας λίγο την επικαιρότητα μας απασχολούν λιγάκι οι αναταράξεις στο εσωτερικό των δύο χωρών + το γεγονός πως ο ασφαλιστης του ενός μας λέει πως καμιά οδική βοήθεια δεν σε καλύπτει στην Αλβανία. Ισχύει κάτι τέτοιο;
σεπτεμβριο του 2016 εκανα το κοτορ οχριδα, γενικα δεν με εντυπωσιαζει η αλβανια σαν χωρα δεν εχει τιποτα να δειξει. κακη οδικη συμπεριφορα χειροτερα και απο τουρκια, κακη ποιοτητα δρομου γενικα δεν προσφερει τιποτα. για τα βουνα της αλβανιας που εχουν παει παιδια απο εδω δεν μπορω να εκφερω αποψη γιατι δεν εχω παει. η γνωμη μου ειναι περνα την γρηγορα μην σταματησεις δεν νομιζω να γινει κατι και να χρειαστεις οδικη.
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Επισης ισχυει αυτου που μου ανεφεραν για Ευρωπαικο διπλωμα? Για χωρες Βοσνια ,Κροατια, Μαυροβουνιο, Αλβανια...εχω το παλιο το χαρτινο.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Επισης ισχυει αυτου που μου ανεφεραν για Ευρωπαικο διπλωμα? Για χωρες Βοσνια ,Κροατια, Μαυροβουνιο, Αλβανια...εχω το παλιο το χαρτινο.
Μια χαρά περνάει το παλιό
 
Top Bottom