Ασφαλιστική κάλυψη σε Γεωργία-Αρμενία

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Λοιπόν, μόλις παρέλαβα τη πράσινη κάρτα από την ασφαλιστική μου για το ταξιδάκι που σχεδιάζω.
Όμως η πράσινη κάρτα δεν ισχύει στη Γεωργία και στην Αρμενία.

Μήπως έχει πάει κανένας για να μου πει τι έκανε με το θέμα αυτό?


:):):)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ενδιαφέρον αυτό !!!!!
Ας περιμενουμε μαζι
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Στη Γεωργία η πράσινη κάρτα δεν έχει ισχύ και δεν εκδίδεται καμία ασφάλεια στα σύνορα, στην Αρμενία εκδίδεται ασφάλεια στα σύνορα και ο φίλος που είχε πάει (πριν 2 χρόνια) του είχαν ζητήσει 20 ευρώ, αυτός με παζάρι το κατέβασε στα 10, βέβαια σε άλλο ταξιδιωτικό διάβασα ότι ζήτησαν 50 ευρώ!
Θα ρωτήσω κι ένα άλλο φίλο που είναι τώρα Αρμενία να μου πει και θα επανέλθω
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Ασφάλεια χρειάζεται και στην Γεωργία και στην Αρμενία. Αν θέλεις βγάζεις στα σύνορα. Και πέρυσι και φέτος που περάσαμε από Γεωργία εμείς δεν βγάλαμε. Στην Αρμενία όμως πέρυσι που δεν είχαμε βγάλει μας σταμάτησε αστυνομία και ζητούσε τα κέρατα της σε πρόστιμο (το οποίο αποφύγαμε με λίγο λαδάκι). Αν ήταν να ξαναπάω για αρκετές ημέρες σε αυτά τα μέρη εγώ θα έβαζα κανονικά.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Τώρα μου απάντησε γυρνάει από Τουρκία, λοιπόν στην Γεωργία δεν έβγαλε, στην Αρμενία πλήρωσε 5000 AMD περίπου 9 ευρώ μου είπε
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Καλημέρα , όπως είπαν οι από πάνω χρειάζεσαι έξτρα ασφάλεια που την βγάζεις μετά τα σύνορα , στην Γεωργία δεν ξέρω το ποσό αλλά καλό είναι να την βγάλεις , στην Αρμενία το ποσό είναι γύρο στα 10€ και το πρόστιμο άμα σε πιάσουν είναι λίγο πιο κάτω από τα 200€ ( με έπιασαν και ξέρω )
Στην Αρμενία με το που θα περάσεις τα σύνορα και θα τελειώσεις με την χαρτούρα έχει 2-3 γραφεία (κοντέινερ ) στο αριστερό σου χέρι , μπες εκεί και στην Γεωργία μόλις περάσεις τα σύνορα θα τα δεις απέναντι μαζί με τα ανταλλακτήρια χρημάτων .
Στη διάθεση σου και καλούς δρόμους .


Sent from my iPad using Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Καλημέρα , όπως είπαν οι από πάνω χρειάζεσαι έξτρα ασφάλεια που την βγάζεις μετά τα σύνορα , στην Γεωργία δεν ξέρω το ποσό αλλά καλό είναι να την βγάλεις , στην Αρμενία το ποσό είναι γύρο στα 10€ και το πρόστιμο άμα σε πιάσουν είναι λίγο πιο κάτω από τα 200€ ( με έπιασαν και ξέρω )
Στην Αρμενία με το που θα περάσεις τα σύνορα και θα τελειώσεις με την χαρτούρα έχει 2-3 γραφεία (κοντέινερ ) στο αριστερό σου χέρι , μπες εκεί και στην Γεωργία μόλις περάσεις τα σύνορα θα τα δεις απέναντι μαζί με τα ανταλλακτήρια χρημάτων .
Στη διάθεση σου και καλούς δρόμους .


Sent from my iPad using Tapatalk



 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Για Αζερμπαϊτζάν ? Ξέρει κανείς αν ισχύει η πράσινη κάρτα??? Σκεφτόμουν για βόλτα στο Μπακου τον Μάιο του 2018
Μονο πρασινη καρτα για Αζερμπαιτζαν και εισαι οκ , δεν θελει κατι αλλο.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Για Αζερμπαϊτζάν ? Ξέρει κανείς αν ισχύει η πράσινη κάρτα??? Σκεφτόμουν για βόλτα στο Μπακου τον Μάιο του 2018
Γιατί Μπακου; Από τις τρεις χώρες (Γεωργία, Αρμενία, Αζερμπαϊτζάν) είναι η πλέον αδιάφορη.
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Σας ευχαριστώ όλους.:)

Το συμπέρασμα είναι ότι και στις 2 χώρες, η ασφάλιση γίνεται κατά την είσοδο στη χώρα και καλό είναι να γίνει για να αποφύγουμε περαιτέρω ταλαιπωρίες...

:):):)
 

Nikolas77

Adventure Traveller
Όνομα
Nikolas
Μοτό
LC4 ADV'02
Μπακου γιατι ετσι μου εκατσε και μου αρεσαν και οι φωτογραφιες...
https://www.google.gr/search?rlz=1C1AVNE_enGR695GR695&biw=1366&bih=637&tbm=isch&sa=1&q=baku+azerbaijan&oq=baki+azer&gs_l=psy-ab.1.0.0i13k1j0i13i30k1l3.4953.7131.0.10772.5.5.0.0.0.0.280.685.0j1j2.3.0....0...1.1.64.psy-ab..2.3.681...0j0i30k1j0i19k1.0.dTcWe0oedho

Οχι για κατι αλλο, αλλωστε πιο σημαντικά ειναι αυτα που θα δω στη διαδρομη πιστευω, αλλα ειμαι ανοιχτος και σε αλλες προτασεις αν καποιος εχει παει και ειναι γνωστης..κανενα θεμα για οποιαδηποτε προταση
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Μπακου γιατι ετσι μου εκατσε και μου αρεσαν και οι φωτογραφιες...
https://www.google.gr/search?rlz=1C1AVNE_enGR695GR695&biw=1366&bih=637&tbm=isch&sa=1&q=baku azerbaijan&oq=baki azer&gs_l=psy-ab.1.0.0i13k1j0i13i30k1l3.4953.7131.0.10772.5.5.0.0.0.0.280.685.0j1j2.3.0....0...1.1.64.psy-ab..2.3.681...0j0i30k1j0i19k1.0.dTcWe0oedho

Οχι για κατι αλλο, αλλωστε πιο σημαντικά ειναι αυτα που θα δω στη διαδρομη πιστευω, αλλα ειμαι ανοιχτος και σε αλλες προτασεις αν καποιος εχει παει και ειναι γνωστης..κανενα θεμα για οποιαδηποτε προταση

Έλα μαζί μου μέχρι τη Γεωργία και στρίβεις αριστερά για Αζερμπαιτζάν.
Έτσι κι αλλοιώς από κει πρέπει να πας.

Φεύγω τη Δευτέρα...:):):)
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Σχετικα με ασφαλιση στα συνορα, αν εχει κανεις βρεταννικη πινακιδα (οπως εγω στα Αφρικα και VFR) δεν υπαρχει ασφαλιση στις χωρες της Ευρωπης που ειναι εκτος Ευρωπαϊκης Ενωσης. Προσφατα αγορασα ασφαλεια στα συνορα της Αλβανιας (12€) και του Μαυροβουνιου (10€) για την μικροτερη δυνατη διαρκεια - 15 μερες νομιζω. Στην Αλβανια δεν ζητησανε να δουνε ασφαλεια στα συνορα αλλα την εβγαλα για να μην εχω κανενα θεμα, στο Μαυροβουνι δεν με αφησανε να μπω προτου αγορασω ασφαλεια.

Στην ΠΔΓΜ επισης με αφησανε χωρις ασφαλεια/πρασινη καρτα αλλα απ'οτι εμαθα η μικροτερη ασφαλεια στοιχιζει 50€ και εχουνε στο παρελθον υποχρεωσει Ελληνες με μηχανη/ασφαλεια αλλα ΧΩΡΙΣ πρασινη καρτα να την αγορασουν, οποτε προσοχη! Και κατι αλλο σχετικο: αν και εχω ασφαλεια απο την Αγγλικη ασφαλιστικη για Τουρκια, δεν ειχα πρασινη καρτα, παρα το οτι ζητησα απο την ασφαλιστικη μου πριν το ταξιδι στην Ασια και μου ειπανε επιμονα οτι "για την Τουρκια δεν χρειαζεται". Δυστυχως ανακαλυψα το καλοκαιρι στον Τσεσμε οτι θελανε οπως-και-δηποτε να δουνε πρασινη καρτα και αγνοησανε τελειως το χαρτι της ασφαλειας μου που ελεγε οτι με καλυπτει στην Τουρκια. Πληρωσα λοιπον 120€ (!!) για 1 μηνα ασφαλεια αλλα επικοινωνησα προσφατα με την ασφαλιστικη και δεχτηκανε να μου τα αφαιρεσουν απο το ασφαλιστηριο της επομενης χρονιας.

Γενικα, χρειαζεται πρασινη καρτα τυπωμενη σε ΠΡΑΣΙΝΟ χαρτι, γιατι δεν δεχονται την ιδια πρασινη καρτα τυπωμενη σε ασπρο χαρτι :) Στις χωρες που δεν εχουμε, βγαζουμε στα συνορα ακομα και αν δεν ζητησουν για να μην εχουμε θεμα, εκτος και αν προκειται για μια απλη διελευση μιας μερας και παρουμε ενα μικρο ρισκο (οπως πχ εκανα προσφατα στην ΠΓΔΜ).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Χθες λοιπόν πέρασα τα σύνορα Τουρκίας-Γεωργίας από το Βατούμι.
Μαζί με χιλιάδες κόσμο που περνούσε μαζί μου και αντίθετα. Ο χαμός!
Κανείς δεν ασχολήθηκε μαζί μου για περισσότερο από ένα λεπτό.
Ούτε λόγος για ασφάλεια. Κάποιον που ρώτησα δεν έδειξε να καταλαβαίνει.
Στην έξοδο των συνόρων πάλι γινόταν ο κακός χαμός, δε νομίζω να έβγαζα άκρη, οπότε έφυγα και κυκλοφορώ χωρίς ασφάλεια. Θα δείξει...

Βέβαια όπως οδηγούν εδώ τι να σου κάνει η ασφάλεια, θωράκιση χρειάζεται...
 
Τελευταία επεξεργασία:

kevin

Μέλος
Περιοχή
ΑΙΓΑΛΕΩ
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R 1100 GS
XRV 650
R 100 GS
Καλό ταξίδι Μανώλη,ιδιαίτερη προσοχή στα δεξιοτίμονα αυτοκίνητα είναι μάστιγα
ειδικά στην περιοχή του Swaneti(Mestia)
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Καλό ταξίδι Μανώλη,ιδιαίτερη προσοχή στα δεξιοτίμονα αυτοκίνητα είναι μάστιγα
ειδικά στην περιοχή του Swaneti(Mestia)

Έχεις δίκιο με αυτά τα δεξιοτίμονα. Μεγάλο πρόβλημα.

Φεύγω το πρωί για Mestia...
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Χθες λοιπόν πέρασα τα σύνορα Τουρκίας-Γεωργίας από το Βατούμι.
Μαζί με χιλιάδες κόσμο που περνούσε μαζί μου και αντίθετα. Ο χαμός!
Κανείς δεν ασχολήθηκε μαζί μου για περισσότερο από ένα λεπτό.
Ούτε λόγος για ασφάλεια. Κάποιον που ρώτησα δεν έδειξε να καταλαβαίνει.
Στην έξοδο των συνόρων πάλι γινόταν ο κακός χαμός, δε νομίζω να έβγαζα άκρη, οπότε έφυγα και κυκλοφορώ χωρίς ασφάλεια. Θα δείξει...

Βέβαια όπως οδηγούν εδώ τι να σου κάνει η ασφάλεια, θωράκιση χρειάζεται...
Καλο δρομο συντεκνε!
 
Top Bottom