Ασφαλιστική κάλυψη σε Γεωργία-Αρμενία

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλο δρομο
Εχω μεγαλο ενδιαφέρον για το ταξιδι σου διότι ειναι και δικός μου προορισμός
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@Manouel650 , ρε φίλος αφού είσαι εκεί πλέον και λύθηκαν ουσιαστικά τα ερωτήματα περί visa-ασφάλεια, δεν ανοίγεις άλλο θέμα και να μας κρατάς ενήμερους με φώτο κλπ ;)

Καλή συνέχεια!!!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Καλο δρομο
Εχω μεγαλο ενδιαφέρον για το ταξιδι σου διότι ειναι και δικός μου προορισμός
Πολυ καλο ταξιδιωτικο απο φιλο, Αρμενια Γεωργια Ναγκορνο Καραμπαχ http://motoadv.gr/2015/04/06/armenistes/

Απ τα πολυ καλα ταξιδιωτικα blog που υπαρχουν
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Ρε παιδιά, μετά από παραμονή 2-3 ημερών στο Βατούμι και φιλοξενία σε σπίτι Γεωργιανών μοτοσυκλετιστών που γνώρισα τυχαία, σήμερα το πρωί ξεκίνησα για τη περιοχή Svaneti στο Καύκασο.

Καθότι όμως είχα αρνητικά συναισθήματα(τα οποία έχω μάθει να εμπιστεύομαι), έκανα μεταβολή και ξαναμπήκα στη Τουρκία. Έμμεσα λοιπόν ακυρώθηκε και η Αρμενία και το όποιο πρόγραμμα είχα, κατέρρευσε.

Αυτή τη στιγμή είμαι στο Erzurum μετά από μια καταπληκτική διαδρομή από την οποία θα προσπαθήσω να βάλω φωτό σε άλλο ποστ. Η πρόθεση μου είναι να πάω στη Παναγία Σουμελά διαμέσου των βουνών Kackar που όπως διαβάζω είναι από τα ωραιότερα μέρη της Τουρκίας. Εκεί ελπίζω να εμπνευστώ τη συνέχεια της εκδρομής.

Ζητώ συγνώμη...



@Manouel650 , ρε φίλος αφού είσαι εκεί πλέον και λύθηκαν ουσιαστικά τα ερωτήματα περί visa-ασφάλεια, δεν ανοίγεις άλλο θέμα και να μας κρατάς ενήμερους με φώτο κλπ ;)

Καλή συνέχεια!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ασε τα συγνωμη και προχωρα δυναμικα.......:friendship:
Μας τα λες- γραφεις, οταν γυρισεις.....προεχει η βολτα σου!!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
@Manouel650 εχει φανταστικες χωματινες διαδρομες που θα κινηθεις με ασφάλεια , προσεξε να μην χαθεις γιατι δεν υπαρχει πινακιδα ουτε για δειγμα .

εχει ενα περασμα στα 2500+ , λογικα θα περασεις και απο το χωριο uzungol (ειναι λιγο πιο δυτικα), και μετα θα πεσεις απο πισω για Τραπεζουντα .
Ρωτα τους τοπικους , να σου πουνε δρομους χωματινους για να γλυτωσεις χιλιομετρα .
Νομιζω αυτο το κομματι αποτελει μερος τον ποντιακων αλπεων .

Καλα κανεις και ακους το προαισθημα σου .

Να φυλας τον εαυτο σου και το μηχανακι σου για να σε φερει πισω .
 
Τελευταία επεξεργασία:

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
είχα αρνητικά συναισθήματα(τα οποία έχω μάθει να εμπιστεύομαι), έκανα μεταβολή και ξαναμπήκα στη Τουρκία. Έμμεσα λοιπόν ακυρώθηκε και η Αρμενία και το όποιο πρόγραμμα είχα, κατέρρευσε.

Αυτή τη στιγμή είμαι στο Erzurum μετά από μια καταπληκτική διαδρομή από την οποία θα προσπαθήσω να βάλω φωτό σε άλλο ποστ. Η πρόθεση μου είναι να πάω στη Παναγία Σουμελά διαμέσου των βουνών Kackar που όπως διαβάζω είναι από τα ωραιότερα μέρη της Τουρκίας. Εκεί ελπίζω να εμπνευστώ τη συνέχεια της εκδρομής.

Ζητώ συγνώμη...

Τι συγγνώμη, εσύ να νιώθεις καλά, κι εφόσον είχες αρνητικά συναισθήματα καλά έκανες, καλή επιστροφή! Το μέρος που προτείνει ο onroad είναι πανέμορφο
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650


ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΝΑΥΤΙΛΟΜΕΝΟΥΣ

Μετά από ένα ατύχημα που είχα στο πρόσφατο ταξίδι μου στη Τουρκία, στο οποίο έφταιγε τουρκος οδηγός αυτοκινήτου, έμαθα ότι:

-H πράσινη ασφάλεια αφορά ΜΟΝΟ την αποζημίωση εναντίον τρίτων στη περίπτωση που φταίμε εμείς.

-Στη δική μου περίπτωση κατά την οποία θέλω να αποκαταστήσω τις ζημιές της μοτοσυκλέτας μου, η ασφάλειά μου δεν υποχρεούται να κάνει καμμία διαδικασία και την αποζημίωση από την ασφάλεια του τούρκου πρέπει να τη διεκδικήσω εγώ!!!:(
Αυτό ισχύει για όλες τις ασφαλιστικές εταιρείες και για ΟΛΕΣ τις χώρες εκτός Ε.Ε. Αλλάζει μόνο στη περίπτωση που η ασφάλεια μας είναι μικτή.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Μια απλή πράσινη κάρτα ΔΕΝ αρκεί για να μας καλύψει ασφαλιστικά στις χώρες εκτός Ε.Ε. Ας το αξιολογήσει αυτό ο καθένας που προτίθεται να ταξιδεύσει, κατά βούληση...

;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΝΑΥΤΙΛΟΜΕΝΟΥΣ

Μετά από ένα ατύχημα που είχα στο πρόσφατο ταξίδι μου στη Τουρκία, στο οποίο έφταιγε τουρκος οδηγός αυτοκινήτου, έμαθα ότι:

-H πράσινη ασφάλεια αφορά ΜΟΝΟ την αποζημίωση εναντίον τρίτων στη περίπτωση που φταίμε εμείς.

-Στη δική μου περίπτωση κατά την οποία θέλω να αποκαταστήσω τις ζημιές της μοτοσυκλέτας μου, η ασφάλειά μου δεν υποχρεούται να κάνει καμμία διαδικασία και την αποζημίωση από την ασφάλεια του τούρκου πρέπει να τη διεκδικήσω εγώ!!!:(
Αυτό ισχύει για όλες τις ασφαλιστικές εταιρείες και για ΟΛΕΣ τις χώρες εκτός Ε.Ε. Αλλάζει μόνο στη περίπτωση που η ασφάλεια μας είναι μικτή.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Μια απλή πράσινη κάρτα ΔΕΝ αρκεί για να μας καλύψει ασφαλιστικά στις χώρες εκτός Ε.Ε. Ας το αξιολογήσει αυτό ο καθένας που προτίθεται να ταξιδεύσει, κατά βούληση...

;)
Πολύ σημαντικό!
Λίγοι το έχουν σκεφτεί αυτό, αν και μοιάζει αυτονόητο όπως το λες τώρα. Δεν έχω πάει με όχημα δικό μου έξω (νοικιάρικα από εκεί, ή νοικιασμένα από εδώ μόνο-όπερ και μικτή) και δε με είχε απασχολήσει.
Τώρα όμως στα υπόψη για κάθε επόμενη - μελλοντική βόλτα ;)
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΝΑΥΤΙΛΟΜΕΝΟΥΣ

Μετά από ένα ατύχημα που είχα στο πρόσφατο ταξίδι μου στη Τουρκία, στο οποίο έφταιγε τουρκος οδηγός αυτοκινήτου, έμαθα ότι:

-H πράσινη ασφάλεια αφορά ΜΟΝΟ την αποζημίωση εναντίον τρίτων στη περίπτωση που φταίμε εμείς.

-Στη δική μου περίπτωση κατά την οποία θέλω να αποκαταστήσω τις ζημιές της μοτοσυκλέτας μου, η ασφάλειά μου δεν υποχρεούται να κάνει καμμία διαδικασία και την αποζημίωση από την ασφάλεια του τούρκου πρέπει να τη διεκδικήσω εγώ!!!:(
Αυτό ισχύει για όλες τις ασφαλιστικές εταιρείες και για ΟΛΕΣ τις χώρες εκτός Ε.Ε. Αλλάζει μόνο στη περίπτωση που η ασφάλεια μας είναι μικτή.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Μια απλή πράσινη κάρτα ΔΕΝ αρκεί για να μας καλύψει ασφαλιστικά στις χώρες εκτός Ε.Ε. Ας το αξιολογήσει αυτό ο καθένας που προτίθεται να ταξιδεύσει, κατά βούληση...

;)

Ενδιαφερον....

Τι καλυψη θα μπορουσαμε να κανουμε για να ειμαστε καλυμενοι ?
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Ενδιαφερον....

Τι καλυψη θα μπορουσαμε να κανουμε για να ειμαστε καλυμενοι ?
Απότι έχω καταλάβει από τις μέχρι τώρα συζητήσεις μου με το γραφείο Διεθνούς Ασφάλισης που είναι κοινό για όλες τις ασφάλειες, θέλουν ΜΙΚΤΗ ασφάλεια.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι ασφαλιστές δεν έχουν γνώση του προβλήματος, εκτός κι αν τους έχει ξανατύχει...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Νομική προστασία...?
ADAC κλπ...?
Γιατί αυτό είναι θέμα διεκδίκησης, όχι ασφαλιστικής κάλυψης αμιγώς.
Αν έχεις μικτή, η ασφάλειά σου σε καλύπτει ως οφείλει, αφού θα σε κάλυπτε επίσης κι αν έφταιγες. Δες είναι η λύση στο θέμα.
Εδώ έχουμε να κάνουμε με έλλειψη του φιλικού διακανονισμού. Όπως δηλαδή κάνουμε άνευ φιλικου, σε μια εμπλοκή σε ατύχημα στην Ελλάδα, έτσι κάνουμε και στο εξωτερικό. Αντίστοιχη περίπτωση είναι, απλώς εδώ όλα είναι πιο απλά, γλώσσα, συνεννόηση, δυνατότητα προσωπικής επαφής κλπ.
Ρωτάω μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει διεθνής υπηρεσία παροχής νομικής προστασίας (ή κάτι τέτοιο) που θα βοηθάει στη διεκδίκηση!!! Γιατί πολλοί έχουμε νομική προστασία στο συμβόλαιο, αλλά προφανώς αναφέρεται σε υποθέσεις εντός ΕΛλάδος (πχ ανασφάλιστο, άλλες εταιρείες εκτός φιλικού κλπ).


ΥΓ: αυτό που επισημαίνει ο Μανώλης στο τέλος, δυκνείει και την ασχετοσύνη στον κλάδο... ;) Λίγοι ξέρουν πραγματικά τη δουλειά τους!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Νομική προστασία...?
ADAC κλπ...?
Γιατί αυτό είναι θέμα διεκδίκησης, όχι ασφαλιστικής κάλυψης αμιγώς.
Αν έχεις μικτή, η ασφάλειά σου σε καλύπτει ως οφείλει, αφού θα σε κάλυπτε επίσης κι αν έφταιγες. Δες είναι η λύση στο θέμα.
Εδώ έχουμε να κάνουμε με έλλειψη του φιλικού διακανονισμού. Όπως δηλαδή κάνουμε άνευ φιλικου, σε μια εμπλοκή σε ατύχημα στην Ελλάδα, έτσι κάνουμε και στο εξωτερικό. Αντίστοιχη περίπτωση είναι, απλώς εδώ όλα είναι πιο απλά, γλώσσα, συνεννόηση, δυνατότητα προσωπικής επαφής κλπ.
Ρωτάω μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει διεθνής υπηρεσία παροχής νομικής προστασίας (ή κάτι τέτοιο) που θα βοηθάει στη διεκδίκηση!!! Γιατί πολλοί έχουμε νομική προστασία στο συμβόλαιο, αλλά προφανώς αναφέρεται σε υποθέσεις εντός ΕΛλάδος (πχ ανασφάλιστο, άλλες εταιρείες εκτός φιλικού κλπ).


ΥΓ: αυτό που επισημαίνει ο Μανώλης στο τέλος, δυκνείει και την ασχετοσύνη στον κλάδο... ;) Λίγοι ξέρουν πραγματικά τη δουλειά τους!
Θοδωρη φανταζομαι πως ειναι δυσκολο για την adac καθ οτι ποιο δικαστηριο να ειναι αρμοδιο ?

Πολυ καλη πληροφορια αυτη για την ελλιπης ασφαλιση εκτος ΕΕ.

Να καναμε μικτη για 1 εξαμηνο ισως ?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρη φανταζομαι πως ειναι δυσκολο για την adac καθ οτι ποιο δικαστηριο να ειναι αρμοδιο ?

Πολυ καλη πληροφορια αυτη για την ελλιπης ασφαλιση εκτος ΕΕ.

Να καναμε μικτη για 1 εξαμηνο ισως ?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Γιώργο η κάλυψη ΔΕΝ είναι ελλειπής!
Ακριβώς ότι συμβαίνει στην Ελλάδα συμβαίνει και έξω. Αν τρακάρουμε εμείς και φταίω, αλλά δεν είμαι στο φιλικό διακανονισμό. Εσύ θα πρέπει να απευθυνθείς στη δική μου εταιρεία γι αποζημίωση (αφού έχω κάνει δήλωση, έχει ανοίξει φάκελος κλπ).
Το ίδιο κι εκεί, οπουδήποτε...
Πρέπει ο παθών, να απευθυνθεί στην εταιρεία του υπαίτιου. Εδώ χρειάζεται μια υπηρεσία (επί πληρωμή βέβαια) που θα απευθύνεσαι σ αυτη (τους δίνεις όλο το φάκελο, τιμολόγια, φώτο, εκτιμήσεις κλπ) κι αυτοί ακολούθως κάνουν τα πάντα με την εταιρεία του υπαίτιου.
Αλλιώς τώρα...., άμα σου κάτσει στραβή στο Αζερμπαϊτζαν, άντε συνεννοήσου με τους Αζέρους...
Η σε περιοχές με πόλεμο ας πούμε.... Ποιος θα ασχοληθεί?

Κάποτε που πήγα 2-3 ταξίδια μαζεμένα στη Βουλγαρία, προτίμησα το νοικιάρικο αμάξι γι αυτό το λόγο. Ελεγε ο αδερφός μ' να πάμε με το Ιmpreza. Αυτό του είπα τότες... Αμα μας κοπανήσει κάποιος, πώς θα βρούμε άκρη , ειδικά όταν είναι εκείνος υπάιτιος?

Αρμόδιο δικαστήριο είναι πάντα το δικαστήριο της χώρας που έγινε το συμβάν. Δεν υπάρχει αμφισβήτηση σ αυτό.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Γιώργο η κάλυψη ΔΕΝ είναι ελλειπής!
Ακριβώς ότι συμβαίνει στην Ελλάδα συμβαίνει και έξω. Αν τρακάρουμε εμείς και φταίω, αλλά δεν είμαι στο φιλικό διακανονισμό. Εσύ θα πρέπει να απευθυνθείς στη δική μου εταιρεία γι αποζημίωση (αφού έχω κάνει δήλωση, έχει ανοίξει φάκελος κλπ).
Το ίδιο κι εκεί, οπουδήποτε...
Πρέπει ο παθών, να απευθυνθεί στην εταιρεία του υπαίτιου. Εδώ χρειάζεται μια υπηρεσία (επί πληρωμή βέβαια) που θα απευθύνεσαι σ αυτη (τους δίνεις όλο το φάκελο, τιμολόγια, φώτο, εκτιμήσεις κλπ) κι αυτοί ακολούθως κάνουν τα πάντα με την εταιρεία του υπαίτιου.
Αλλιώς τώρα...., άμα σου κάτσει στραβή στο Αζερμπαϊτζαν, άντε συνεννοήσου με τους Αζέρους...
Η σε περιοχές με πόλεμο ας πούμε.... Ποιος θα ασχοληθεί?

Κάποτε που πήγα 2-3 ταξίδια μαζεμένα στη Βουλγαρία, προτίμησα το νοικιάρικο αμάξι γι αυτό το λόγο. Ελεγε ο αδερφός μ' να πάμε με το Ιmpreza. Αυτό του είπα τότες... Αμα μας κοπανήσει κάποιος, πώς θα βρούμε άκρη , ειδικά όταν είναι εκείνος υπάιτιος?

Αρμόδιο δικαστήριο είναι πάντα το δικαστήριο της χώρας που έγινε το συμβάν. Δεν υπάρχει αμφισβήτηση σ αυτό.
Κατανοητον.




Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Νομική προστασία...?
ADAC κλπ...?
Γιατί αυτό είναι θέμα διεκδίκησης, όχι ασφαλιστικής κάλυψης αμιγώς.

Εδώ έχουμε να κάνουμε με έλλειψη του φιλικού διακανονισμού.
Πολή σωστά το έθεσες!

Ενώ εγώ έχω φιλικό διακανονισμό από το Τούρκο οδηγό, δεν ισχύει λόγω ελλειπών διακρατικών συμφωνιών.
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Πρέπει ο παθών, να απευθυνθεί στην εταιρεία του υπαίτιου. Εδώ χρειάζεται μια υπηρεσία (επί πληρωμή βέβαια) που θα απευθύνεσαι σ αυτη (τους δίνεις όλο το φάκελο, τιμολόγια, φώτο, εκτιμήσεις κλπ) κι αυτοί ακολούθως κάνουν τα πάντα με την εταιρεία του υπαίτιου.
Αλλιώς τώρα...., άμα σου κάτσει στραβή στο Αζερμπαϊτζαν, άντε συνεννοήσου με τους Αζέρους...
Η σε περιοχές με πόλεμο ας πούμε.... Ποιος θα ασχοληθεί?


Αρμόδιο δικαστήριο είναι πάντα το δικαστήριο της χώρας που έγινε το συμβάν. Δεν υπάρχει αμφισβήτηση σ αυτό.
Ακριβώς έτσι!
Προφανώς θα χρειαστώ δικηγόρο που θα πρέπει να συνεργαστεί με Τούρκο δικηγόρο κλπ. Πολλά έξοδα δλδ που στη δική μου περίπτωση κάνουν ασύμφορη τη συνέχιση της διαδικασίας.

Θα επιμέινω όμως και θα ενημερώνω.
Ποτέ δε ξέρεις που και ποιός θα το χρειαστεί.

Μακρυά από μας βέβαια, αλλά να που έτυχε.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ακριβώς έτσι!
Προφανώς θα χρειαστώ δικηγόρο που θα πρέπει να συνεργαστεί με Τούρκο δικηγόρο κλπ. Πολλά έξοδα δλδ που στη δική μου περίπτωση κάνουν ασύμφορη τη συνέχιση της διαδικασίας.

Θα επιμέινω όμως και θα ενημερώνω.
Ποτέ δε ξέρεις που και ποιός θα το χρειαστεί.

Μακρυά από μας βέβαια, αλλά να που έτυχε.
Αυτό είναι το συμπέρασμα και το "κέρδος" για όσους θέλουν να πάνε βόλτα όξω ;)
Πρέπει να ψάξουμε να βρούμε κάτι κοντά στη "νομική κάλυψη" που είπα. Αλλιώς πάντα υπάρχει περίπτωση σοβαρών επιπλοκών. Κι αμα τσουλάει το μηχανάκι κι έιναι μικρή η ζημιά, όλα ΟΚ. Αμα πάθεις μεγάλη ζημιά, τι γίνεται....?
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Σε συνέχεια των παραπάνω και μια που τέθηκε το θέμα της μικτής ασφάλισης, ο ασφαλιστής μου, εκπρόσωπος γνωστής πολυεθνικής, μου είπε ότι δεν κάνουν μικτή ασφάλεια σε μοτό.

Έχει κάνει κάποιος από εσάς?
:thinking:
 
Top Bottom