Ατύχημα και αντιδράσεις περαστικών

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Προχθές το βράδυ την ώρα που έκλεινα το μαγαζί για να φύγω ακούω απ' έξω ταραχή. Κοιτάζω και βλέπω ένα σώμα ξαπλωμένο στο δρόμο και κόσμο από πάνω. Βγαίνω και βλέπω πως είναι ένα παιδί, έπεσε με το ποδήλατο και πρέπει να έφαγε όλη την τούμπα με το πρόσωπο κάτω.

Η γειτονιά είναι κάθε βράδυ γεμάτη από κόσμο, έχει και ένα παρκάκι δίπλα και γίνεται χαμός! Βασικά είναι πιο πολλοί από πριν την καραντίνα, είναι λες γίναμε περισσότεροι ξαφνικά. Παππούδες γιαγιάδες, "αθλητές" πιτσιρίκια με ποδήλατα κατά δεκάδες, οικογένειες με καρότσια, το πανηγύρι της Αγίας Παρασκευής.

Ε, το τι έγινε πάνω από το παιδάκι δεν μπορώ να το περιγράψω! Κατ' αρχήν έμαθα αργότερα πως στην αρχή δεν πλησίαζε κανείς. Ήταν το παιδί ξαπλωμένο κάτω με αίματα και για 3-4 λεπτά αυτοί που ήταν εκεί το κοίταγαν από μακρυά. Και μετά πέσαν όλοι επάνω!!! Ευτυχώς βρέθηκαν δυο ψύχραιμοι άνθρωποι και προστάτευσαν το παιδί απ' ότι ακολούθησε μέχρι να έρθουν οι γονείς και το ασθενοφόρο (40 λεπτά μετά).
Πλησίασα για να δώσω νερά, να σιγουρευτώ πως έχουν καλέσει ασθενοφόρο (έχει τύχει να νομίζει ο ένας για τον άλλο ότι έχουν καλέσει και τελικά να μην έχει πάρει κανένας τηλέφωνο) και για να κλείσω το δρόμο.
Το τι παρέλαση έγινε από άσχετους και ηλίθιους είναι άλλο πράγμα. Μέχρι μια γιαγιά έφερε το 4χρονο εγγονάκι της κοντά για του πει: "κοίτα τι πεθαίνεις άμα τρέχεις" και του έδειχνε το παιδάκι μέσα στα αίματα! Ο άλλος πλησίασε με ένα τεράστιο σκύλο στο ένα μέτρο, ένας γείτονας υδραυλικός έπεσε κάτω και έβγαλε φακό για να δει καλύτερα!!! Δεν ήξερες ποιόν να πρώτο-προλάβεις!!!

Είχα πάρα πολύ καιρό να βρεθώ σε ατύχημα και είχα ξεχάσει πως αντιδρά ο κόσμος. Για κάθε έναν ψύχραιμο άνθρωπο που βρέθηκε εκεί ήταν άλλοι δέκα ως εμπόδιο ή και επικίνδυνοι.

Δεν είμαι καλός στα δύσκολα θεάματα, βασικά ούτε θρίλερ δεν βλέπω, αλλά έχω αποφασίσει πως κάποια στιγμή πρέπει να πάω για αυτό το σεμινάριο πρώτων βοηθειών που τόσο καιρό αναβάλλω.
Την τελευταία φορά δεν πήγα γιατί στο τέλος της εκπαίδευσης έβγαινες για μια μέρα και με ένα πλήρωμα του ΕΚΑΒ και έκανα πίσω.
Πλέον το βλέπω πολύ σοβαρά, κατ' αρχήν για την ασφάλεια των δικών μου ανθρώπων αλλά και για όποιον μπορεί να βρεθεί στον δρόμο σου σε ανάγκη.

Δεν ξέρω αν θα υπήρχε ενδιαφέρον και από άλλους για κάτι τέτοιο;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
το είχαμε κανονίσει κάποτε από άλλο φόρουμ, τελικά δεν θυμάμαι τι είχε γίνει και δεν πραγματοποιήθηκε ποτέΣ.

Ενδιαφέρον είναι και χρήσιμο, από εμένα ναι.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τα σεμινάρια Α' βοηθειών είναι πολύ χρήσιμα. Παρακολούθησα ένα πριν από δυο χρόνια και αυτό που κατάλαβα είναι πως είναι πολλά πράγματα που είτε τα έχουμε λάθος στο μυαλό μας είτε έχουν αλλάξει με νέες οδηγίες και νέα δεδομένα. Επίσης είναι πολλές οι μικρές λεπτομέρειες και τελικά είναι απαραίτητο να έχεις μια τακτικότητα π.χ. να πηγαίνεις κάθε χρόνο για να φρεσκάρεις τη μνήμη σου. Ένα μεγάλο πρόβλημα είναι να νικήσεις το ένστικτό σου και με ψυχραιμία να εφαρμόζεις αυτά που έμαθες, πράγμα πολύ δύσκολο. Όπως πολύ σωστά επισήμανες Αντώνη antsoar ένα άλλο μεγάλο πρόβλημα είναι ο χειρισμός των παρευρισκομένων που είναι εύκολο είτε να κάνουν ζημιά είτε να σε εμποδίσουν είτε να σε παρασύρουν σε λανθασμένες επιλογές. Ο τόνος της φωνής όταν απευθύνεσαι στο πλήθος έχει επίσης τη σημασία του.
Ωραίο θέμα άνοιξες, αρκετά πιο σύνθετο από ότι φαίνεται.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Έχουμε κάνει κάνα 2-3 σεμιναρια νομίζω πίσω στα χρόνια που πέρασαν .


Αξίζει και 'επιβάλλετε"
Ειδικά για μας που καβαλάμε 2 ροδες.
Αλλά και για όλους τους πολίτες.
Και αχρειαστες να είναι οι γνώσεις..
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Έχω παρακολουθήσει παλαιότερα 2-3 φορές και πάντα με ενδιαφέρει να ανανεώνω γιατί όπως είπαν και τα παιδιά είτε αλλάζουν κάποιοι τρόποι αντιμετώπισης ή τα ξεχνάμε. Εγώ ενδιαφέρομαι και αν χρειαστεί βοήθεια στην οργάνωση είμαι εδώ.

Ωραίο θέμα Αντώνη.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Βράδυ με βροχή την τρώω γερή έξω από τα Τρίκαλα προς Καλαμπάκα
Καθ οδών προς Μαυροβούνιο.
Αποσκευές στο δρόμο μηχανή στο δρόμο πτν όλα κι εγώ να πονάω και προσπαθώ να σηκωθώ
να μαζέψω τα αμάζευτα.
Το 12ο αμάξι σταμάτησε και το παιδί είχε μηχανή Μετρημένα 12 έβγαλαν φλασάκι και προσπέρασαν
τσααααακ σα να μην τρέχει τίποτα.
Αυτααααααααααααά..........

υγ
Τώρα βέβαια έχω και 2 πιο καλές ιστορίες απ αυτή αλλά οκ την επόμενη
:disgust:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Μην περιμενεις να μαζευτου αλλοι.Επικοινωνησε με τον Ερυθρο Σταυρο και δηλωσε ενδιαφερον.Μολις μαζευτουν τα απαραιτητα ατομα θα σε καλεσουν.
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
μπειτε και ενημερωθειτε και στο www.ekyz.gr, ειναι συζητήσιμα ατομα με μεγάλη εμπειρια. εγω προσωπικα ειμαι σαμαρειτης στην εργασία μου (δινω πρωτες βοήθειες και αν χρειαστει και διακομηδη σε νοσοκομείο με ασθενοφορο της εταιρίας ) και έχω συνεργαστεί με τα παιδια πολλες φορες με σεμινάρια και πρακτικη στο χώρο του εργοστασιου. για οποιον ενδιαφερεται μεσω του σαιτ υπαρχει και φορμα επικοινωνίας . τα τηλεφωνα αμεσης αναγκης ειναι τα 112 ή το 166 και λειτουργουν και τα δυο. και να ξερετε πάντα..δινεις πρωτες βοήθειες σε καποιον εφ όσον εχεις διασφαλίσει πρώτα την δική σου υγεία και ακεραιότητα..
η ενημέρωση ειναι χρήσιμη για όλους
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
μπειτε και ενημερωθειτε και στο www.ekyz.gr, ειναι συζητήσιμα ατομα με μεγάλη εμπειρια. εγω προσωπικα ειμαι σαμαρειτης στην εργασία μου (δινω πρωτες βοήθειες και αν χρειαστει και διακομηδη σε νοσοκομείο με ασθενοφορο της εταιρίας ) και έχω συνεργαστεί με τα παιδια πολλες φορες με σεμινάρια και πρακτικη στο χώρο του εργοστασιου. για οποιον ενδιαφερεται μεσω του σαιτ υπαρχει και φορμα επικοινωνίας . τα τηλεφωνα αμεσης αναγκης ειναι τα 112 ή το 166 και λειτουργουν και τα δυο. και να ξερετε πάντα..δινεις πρωτες βοήθειες σε καποιον εφ όσον εχεις διασφαλίσει πρώτα την δική σου υγεία και ακεραιότητα..
η ενημέρωση ειναι χρήσιμη για όλους
Πολύ καλό, ευχαριστούμε!

Βλέπω έχουν και webinars, και ότι έψαχνα αν υπάρχουν τέτοια προγράμματα.
 
Reactions: STF

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
...δινεις πρωτες βοήθειες σε καποιον εφ όσον εχεις διασφαλίσει πρώτα την δική σου υγεία και ακεραιότητα...
Μεγάλη κουβέντα. Αυτό το έμαθα σε βάθος πριν απο 1-2χρόνια σε αντίστοιχο σεμινάριο του Νίκου Σπανού ενώ έχω παρακολουθήσει σεμινάρια πρώτων βοηθειών και στο παρελθόν όπως έγραψα. Πάντα θα μαθαίνουμε και καλό είναι να ξεκλέβουμε χρόνο για τέτοια θέματα, είναι επένδυση για την κοινωνία μας.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Βρήκα αυτό και μου φάνηκε ενδιαφέρον. Δήλωσα συμμετοχή και περιμένω απάντηση, βλέπω είναι για λίγα άτομα.
Το βάζω μήπως ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος

Δήλωσα και εγώ αλλά φυσικά με ενημέρωσαν οτι είχαν συμπληρωθεί οι θέσεις. Λογικό και ευχάριστο αρκετός κόσμος να θα θέλει να το παρακολουθήσει.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Δήλωσα και εγώ αλλά φυσικά με ενημέρωσαν οτι είχαν συμπληρωθεί οι θέσεις. Λογικό και ευχάριστο αρκετός κόσμος να θα θέλει να το παρακολουθήσει.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
Ναι ήταν λίγες θέσεις, και εγώ πρέπει να πρόλαβα από τις τελευταίες. Ελπίζω να έχει επιτυχία και να το ξανακάνουν.
Θα γράψω εντυπώσεις αφού το παρακολουθήσω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι ήταν λίγες θέσεις, και εγώ πρέπει να πρόλαβα από τις τελευταίες. Ελπίζω να έχει επιτυχία και να το ξανακάνουν.
Θα γράψω εντυπώσεις αφού το παρακολουθήσω.
Μπορεις να κάνεις γνωριμία με τον άνθρωπο και να διοργανώσουμε και εμείς μια τέτοια συναντηση
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Γύρισα πριν λίγο από το σεμινάριο πρώτον βοηθειών που οργάνωσε η ΜΑΚΑΝ. Ναι σωστά διαβάζετε, ξεκίνησε κάπου στις έξι και τελείωσε στις έντεκα το βράδυ!!!
Για να πω την αλήθεια πήγα με μικρές προσδοκίες, δεν περίμενα και πολλά από ένα δωρεάν σεμινάριο, και ο χώρος στην αρχή δεν μου γέμισε το μάτι.

Έκανα λάθος, ξεπέρασε κατά πολύ αυτά που περίμενα! Πλήρης θεματολογία, χωρίς να πλατιάζει, από ανθρώπου που ξέρουν πολύ καλά την δουλειά τους. Ειδικά ο Γιώργος, που δυστυχώς δεν συγκράτησα το επίθετο, ήταν εξαιρετικός!!!! Φαινόταν ότι ο άνθρωπος είχε εμπειρία και από εκπαίδευση και διαχείριση κοινού. Με πολύ χιούμορ κατάφερε να κρατήσει το ενδιαφέρον για πέντε ώρες που διήρκεσε το σεμινάριο, λύνοντας απορίες αλλά χωρίς να αφήσει την κουβέντα να ξεφύγει πουθενά.

Λεπτομέρειες επί της ουσίας από αύριο
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ο achalatsis έχει σκοτώσει πολύ κόσμο πάντως... Τουλάχιστον το μισό πανηγύρι και την πεθερά του Γιώργου.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Δυο λόγια επί τις ουσίας όσων μάθαμε εχθές.

Ένα από τα πράγματα που δόθηκε μεγάλη έμφαση ήταν όχι το πως θα κάνεις αυτά που πρέπει όταν θα βρεθείς στην δύσκολη στιγμή, αλλά στο πως ΔΕΝ θα κάνεις αυτά που δεν πρέπει. Όπως μας είπαν οι άνθρωποι εκεί είναι πάρα πολύ συχνό ένα μέτριας σοβαρότητας ατύχημα να μετατρέπεται σε τραγωδία από τα λάθη που κάνουν αυτοί που τρέχουν να βοηθήσουν.
Και το θέμα είναι πως οι σωστές κινήσεις συχνά αντιβαίνουν το προφανές, είναι δηλαδή τα αντίθετα πράγματα από αυτά που ενστικτωδώς θα τρέξεις να κάνεις. Ακριβώς για αυτό χρειάζονται εκπαίδευση γιατί στην κρίσιμη στιγμή δεν θα προκύψουν.

Η εκπαίδευσή λοιπόν είναι ένα σύστημα βασισμένο σε διαδικασίες και πρωτόκολλα. Μέσα από την εμπειρία εκατομμυρίων περιστατικών σε παγκόσμιο επίπεδο έχουν προκύψει τυποποιημένες διαδικασίες που καθορίζουν βήμα βήμα τι πρέπει να γίνει σε κάθε περίπτωση. Όταν γνωρίζεις αυτόν το μπούσουλα το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ακολουθήσεις τα βήματα σωστά. Για τον καθημερινό άνθρωπο μιλάμε για απλά πράγματα που μπορούν να μάθουν όλοι, δεν θα χειρουργήσεις κανέναν στο πεζοδρόμιο, ούτε θα γίνεις γιατρός από ένα σεμινάριο, αυτά τα απλά πράγματα όμως μπορεί να κάνουν την διαφορά ανάμεσα στην ζωή και στον θάνατο για κάποιον.

Όσον αφορά το τελευταίο οι άνθρωποι το ξεκαθάρισαν πολύ ωμά. Κάποιοι θα πεθάνουν και δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό. Όσο και αν το θέλεις, όποιοι κι αν είναι shit happens. Απο την άλλη όμως θεωρώ εξίσου τραγικό να μπορεί να σωθεί κάποιος κάνοντας κάτι γελοία απλό και να μην ξέρει κανείς να το κάνει. Είναι απίστευτο δηλαδή να πεθαίνει κάποιος επειδή κανείς από τους παρευρισκόμενους δεν ήξερε σε τι στάση πρέπει να τον ξαπλώσουν κάτω, ή επειδή δεν βρέθηκε κάποιος να χρησιμοποιήσει ένα πανεύκολο μηχάνημα όπως ο αυτόματος απινιδωτής.

Σε γενικές γραμμές χάρηκα πάρα πολύ με την γνώση που πήρα και για να είμαι ειλικρινείς με έβαλε στην πρίζα για να εμβαθύνω και λίγο παραπάνω ίσως με κάποιο ποιο προχωρημένο πρόγραμμα.

Ένα τελευταίο, δεν είμαι φίλος της ΜΑΚΑΝ, δεν έχει τύχει να ψωνίσω τίποτα ποτέ από εκεί, πρέπει να πως όμως, (γνωρίζοντας πολύ καλά και από εταιρικές εκδηλώσεις), ότι το όνομα της εταιρείας δεν αναφέρθηκε καθόλου σε όλη την διάρκεια του event, πουθενά! Ούτε υπήρξε καμιά προσπάθεια προώθησης με κανένα άλλο τρόπο. Όλο αυτό μου φάνηκε σαν μια ειλικρινής προσφορά και μπράβο τους!

Ελπίζω να μείνει αχρείαστη γνώση για όλους μας!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δυο λόγια επί τις ουσίας όσων μάθαμε εχθές.

Ένα από τα πράγματα που δόθηκε μεγάλη έμφαση ήταν όχι το πως θα κάνεις αυτά που πρέπει όταν θα βρεθείς στην δύσκολη στιγμή, αλλά στο πως ΔΕΝ θα κάνεις αυτά που δεν πρέπει. Όπως μας είπαν οι άνθρωποι εκεί είναι πάρα πολύ συχνό ένα μέτριας σοβαρότητας ατύχημα να μετατρέπεται σε τραγωδία από τα λάθη που κάνουν αυτοί που τρέχουν να βοηθήσουν.
Και το θέμα είναι πως οι σωστές κινήσεις συχνά αντιβαίνουν το προφανές, είναι δηλαδή τα αντίθετα πράγματα από αυτά που ενστικτωδώς θα τρέξεις να κάνεις. Ακριβώς για αυτό χρειάζονται εκπαίδευση γιατί στην κρίσιμη στιγμή δεν θα προκύψουν.

Η εκπαίδευσή λοιπόν είναι ένα σύστημα βασισμένο σε διαδικασίες και πρωτόκολλα. Μέσα από την εμπειρία εκατομμυρίων περιστατικών σε παγκόσμιο επίπεδο έχουν προκύψει τυποποιημένες διαδικασίες που καθορίζουν βήμα βήμα τι πρέπει να γίνει σε κάθε περίπτωση. Όταν γνωρίζεις αυτόν το μπούσουλα το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ακολουθήσεις τα βήματα σωστά. Για τον καθημερινό άνθρωπο μιλάμε για απλά πράγματα που μπορούν να μάθουν όλοι, δεν θα χειρουργήσεις κανέναν στο πεζοδρόμιο, ούτε θα γίνεις γιατρός από ένα σεμινάριο, αυτά τα απλά πράγματα όμως μπορεί να κάνουν την διαφορά ανάμεσα στην ζωή και στον θάνατο για κάποιον.

Όσον αφορά το τελευταίο οι άνθρωποι το ξεκαθάρισαν πολύ ωμά. Κάποιοι θα πεθάνουν και δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό. Όσο και αν το θέλεις, όποιοι κι αν είναι shit happens. Απο την άλλη όμως θεωρώ εξίσου τραγικό να μπορεί να σωθεί κάποιος κάνοντας κάτι γελοία απλό και να μην ξέρει κανείς να το κάνει. Είναι απίστευτο δηλαδή να πεθαίνει κάποιος επειδή κανείς από τους παρευρισκόμενους δεν ήξερε σε τι στάση πρέπει να τον ξαπλώσουν κάτω, ή επειδή δεν βρέθηκε κάποιος να χρησιμοποιήσει ένα πανεύκολο μηχάνημα όπως ο αυτόματος απινιδωτής.

Σε γενικές γραμμές χάρηκα πάρα πολύ με την γνώση που πήρα και για να είμαι ειλικρινείς με έβαλε στην πρίζα για να εμβαθύνω και λίγο παραπάνω ίσως με κάποιο ποιο προχωρημένο πρόγραμμα.

Ένα τελευταίο, δεν είμαι φίλος της ΜΑΚΑΝ, δεν έχει τύχει να ψωνίσω τίποτα ποτέ από εκεί, πρέπει να πως όμως, (γνωρίζοντας πολύ καλά και από εταιρικές εκδηλώσεις), ότι το όνομα της εταιρείας δεν αναφέρθηκε καθόλου σε όλη την διάρκεια του event, πουθενά! Ούτε υπήρξε καμιά προσπάθεια προώθησης με κανένα άλλο τρόπο. Όλο αυτό μου φάνηκε σαν μια ειλικρινής προσφορά και μπράβο τους!

Ελπίζω να μείνει αχρείαστη γνώση για όλους μας!
Μπράβο στη ΜΑΚΑΝ για το σεμινάριο... Γιατί να μην αναφερθεί δεν κατάλαβα?

Εκανες επαφή αν μπορέσουμε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο σαν advride?
Νομίζω ότι πολλοί από εμάς θα ήθελαν να μάθουν 10 πράγματα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό που έκαναν χτες είναι σεμινάριο Α βοηθειών το οποίο μπορεί να γίνει ομαδικά σε δύο κέντρα στην Αθήνα, είτε ομάδα οργανωμένη από πριν είτε με δήλωση συμμετοχής και ειδοποίηση για το πότε να πας από εκείνους. Δεν απαιτείται κάποιου είδους "κονέ" ειδικού τύπου. Αυτό που είπε ο Αντώνης είναι ότι ΟΙ ΙΔΙΟΙ απέφυγαν το να αναφέρεται το όνομα τους και της εταιρίας κάθε δύο λεπτά (όπως γίνεται σε άλλες περιπτώσεις) και απλά προσέφεραν την εκδήλωση για καλό και όχι για διαφήμιση. Τέντες κλπ με λογότυπα εταιριών υπήρχαν εννοείται, δεν υπήρχε "πίεση" όμως.

Αυτό το οποίο δεν έγινε (και θεωρώ εξίσου χρήσιμο με όσα ακούσαμε) είναι να κάνει το κοινό και πρακτική εξάσκηση επάνω σε κούκλα για το CPR/KΑΡΠΑ, τον απινιδωτή με dummy συσκευή, την αφαίρεση κράνους και διάφορα άλλα που απαιτούν επαφή και λόγω κοβιδίου του μεγάλου δεν έγιναν.

Όπως είπε και ο Αντώνης είναι απίθανα τραγικό το πόσες λαϊκές δοξασίες έχουν περάσει στις μέρες μας, οι οποίες είναι βλαβερές ή/και θανάσιμες και πρέπει να μην γίνονται. Ίσως το πιο δύσκολο να χωνέψεις είναι το shit happens και το "μην κάνεις τίποτα" σε περιπτώσεις που δεν ξέρεις μήπως τα κάνεις χειρότερα.

Από προσωπική κάκιστη εμπειρία ατυχήματος σε βόλτα, χαίρομαι γιατί κάναμε πολλά πράγματα σωστά τότε, από ένστικτο. Και που δεν άργησε το ασθενοφόρο γιατί κάποια άλλα δεν ξέραμε πως και δεν κάναμε τίποτα (καλό και κακό ήταν αυτό, θυμούμενος κάποια). Και φυσικά χαίρομαι περισσότερο γιατί ο παθών είναι γερός και δυνατός, ορεξάτος για βόλτες ακόμα και χωρίς μνήμη του συμβάντος.



****Αυτό που ήταν εντυπωσιακό αλλά άργησα να το καταλάβω και θα ξαναπάω για να δω, ήταν δύο πίστες στον χώρο, σε μικρό χώρο, μία για MX και μία για πιο μεγάλα μηχανάκια, με δυνατότητα μαθήματος, χώρο για άραγμα με σουβλακομπύρες ακόμα και ντους για να πας προπόνηση, να καθαριστείς και να φύγεις. Όχι τίποτα πολυτελές βέβαια, αλλά σε Αμερικάνικα πρότυπα ερασιτεχνισμού που στην από εκεί όχθη υπάρχουν "παντού" και είναι τρελά φυτώρια αναβατών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Μπράβο στη ΜΑΚΑΝ για το σεμινάριο... Γιατί να μην αναφερθεί δεν κατάλαβα?

Εκανες επαφή αν μπορέσουμε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο σαν advride?
Νομίζω ότι πολλοί από εμάς θα ήθελαν να μάθουν 10 πράγματα.
Έχω στείλει μέιλ για να μιλήσω με τους εκπαιδευτές και μόλις έχω νέα ενημερώνω.


Ο Γιάννης έχει δίκιο, ξέχασα να αναφέρω ότι ο χώρος τελικά είχε ενδιαφέρον. Υπήρχε πιστακι με βραχοκηπο, κορμούς, άλματα κλπ για τα μικρά και μεγαλύτερη διαδρομή με ήπια εμπόδια για τα μεγάλα.
Επίσης κάτι που δεν βρίσκεις εύκολα, υπήρχε δυνατότητα ενοικίασης μικρών και ίσως μαθήματα.
Τα παιδιά που έχουν τον χώρο δεν τους ξέρω αλλά έχουν site με πληροφορίες που επίσης δεν συγκράτησα
 
Top Bottom