Ατύχημα και αντιδράσεις περαστικών

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω στείλει μέιλ για να μιλήσω με τους εκπαιδευτές και μόλις έχω νέα ενημερώνω.


Ο Γιάννης έχει δίκιο, ξέχασα να αναφέρω ότι ο χώρος τελικά είχε ενδιαφέρον. Υπήρχε πιστακι με βραχοκηπο, κορμούς, άλματα κλπ για τα μικρά και μεγαλύτερη διαδρομή με ήπια εμπόδια για τα μεγάλα.
Επίσης κάτι που δεν βρίσκεις εύκολα, υπήρχε δυνατότητα ενοικίασης μικρών και ίσως μαθήματα.
Τα παιδιά που έχουν τον χώρο δεν τους ξέρω αλλά έχουν site με πληροφορίες που επίσης δεν συγκράτησα
Εχουν περιορισμένο αριθμό παρακολούθησης μαθημάτων?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
εν τω μεταξύ η κάρτα που έδωσαν ήταν για εκπαίδευση σκυλιών... +1 για το μουλτιτάσκινγκ αλλά δεν είχε γραμμένο το site για να πάρουμε τις πληροφορίες που θέλουμε.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
εν τω μεταξύ η κάρτα που έδωσαν ήταν για εκπαίδευση σκυλιών... +1 για το μουλτιτάσκινγκ αλλά δεν είχε γραμμένο το site για να πάρουμε τις πληροφορίες που θέλουμε.
Ο Γιάννης λέει για τα παιδιά που είχαν το χώρο.
Ναι πράγματι ήταν πολύ multitasking America φάση. Όπως κάτι τύπους που βλέπεις στο σωλήνα που έχουν μέχρι πισίνα με αφρολεξ για ακροβατικά άλματα με mx :D:p:laugh:
 

CelioGR

Μέλος
Όνομα
John
Μοτό
KTM 790 Adv R
Γειά σας. Τι θέμα της ασφάλειας με απαχολεί πάντα. Λόγω δουλειάς (16 χρόνια σε κατασκευαστή στο χώρο του τραυματος (χειρουργικά εμφυτεύματα, EMS και AED), και λόγω ασχολιών (μηχανή καταδύσεις, Overlanding με αυτοκίνητα και μηχανές) είχα τη τύχη να κάνω αρκετές εκπαιδεύσεις και κάθε φορά μαθαίνεις νέα πράγματα. Ένα από αυτά είναι οτι ειδικά τα τροχαία και δει με μηχανή θέλουν και ειδικές γνώσεις. Στο εξωτερικό γνώρισα κάποιον που είχε παρόμοιες εμπειρίες και ταυτόχρονα είχε παρακολουθήσει και αυτό:

https://roadguardians.org/

Μου είπε ότι ήταν εξαιρετικά διαφωτιστικό, ειδικά για το θέμα της διαχείρισης του ατυχήματος και ειδικά για μηχανές.

Αν κάποιος που πηγε στο σεμινάριο της ΜΑΚΑΝ μπορεί να ρίξει μια ματια και πει αν είναι αντίστιχο;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σήμερα κάναμε το πρακτικό.

Λοιπόν... Μέχρι να πρέπει να το κάνεις στην πράξη, πχ το ΚΑΡΠΑ σε κούκλα, δεν καταλαβαίνεις το πόσο "δύσκολο" είναι να τα κάνεις όλα σωστά.

Αχρείαστες να είναι οι γνώσεις... Πραγματικά καλό να το κάνουν όσοι περισσότεροι μπορούν.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Παιδες να ριξω κι εγω το διφραγκακι μου, εχω κανει σε 3 εργα υποχρεωτικα μαθηματα HSE που περιλαμβαναν και ΚΑΡΠΑ πρακτικη σε κουκλα κτλ. Ενα το '13, ενα το '14 και ενα το '15. Δεν θυμαμαι σχεδον τιποτα. Δηλαδη θυμαμαι τα βασικα αλλα καποιες μικρες αλλα παρα πολυ σημαντικες λεπτομερειες της διαδικασιας συνειδητοποιω οτι τις εχω ξεχασει.

Καλο ειναι λοιπον οσοι κανετε αυτον τον κοπο να κανετε που και που κανενα φρεσκαρισμα εστω και θεωρητικο με πχ βιντεο απο Youtube.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Παιδες να ριξω κι εγω το διφραγκακι μου, εχω κανει σε 3 εργα υποχρεωτικα μαθηματα HSE που περιλαμβαναν και ΚΑΡΠΑ πρακτικη σε κουκλα κτλ. Ενα το '13, ενα το '14 και ενα το '15. Δεν θυμαμαι σχεδον τιποτα. Δηλαδη θυμαμαι τα βασικα αλλα καποιες μικρες αλλα παρα πολυ σημαντικες λεπτομερειες της διαδικασιας συνειδητοποιω οτι τις εχω ξεχασει.

Καλο ειναι λοιπον οσοι κανετε αυτον τον κοπο να κανετε που και που κανενα φρεσκαρισμα εστω και θεωρητικο με πχ βιντεο απο Youtube.
Αν πάρεις πιστοποίηση, θέλει κάθε χρόνο ανανέωση. Αλλάζουν τα πρωτόκολλα, διαδικασίες κλπ. Ίσως πιο σημαντικό από το τι να κάνεις είναι το τι να μην κάνεις, ξανά.
 
Top Bottom