Αυξημένα τα "ραβασάκια" της Τροχαίας στους οδηγούς μηχανών

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Στο πλαίσιο στοχευμένων δράσεων της Διεύθυνσης Τροχαίας Αττικής, για τον περιορισμό τροχαίων στα οποία εμπλέκονται δικυκλιστές, πραγματοποιήθηκε ειδική εξόρμηση την περασμένη Τετάρτη, κατά τη διάρκεια της οποίας βεβαιώθηκαν 673 παραβάσεις σε βάρος οδηγών και επιβατών μηχανών, που δεν φορούσαν προστατευτικό κράνος.

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/211569/afksimena-ta-ravasakia-tis-troxaias-stous-odigoys-mixanon?m=1
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
με τα κωλοκινητά να δούμε πότε θα αποφασίσουν να παίρνουν διπλώματα να ξεμπερδεύουμε με τους καραγκιόζηδες. Πας στον δρόμο και αυτοκίνητα πηγαίνουν ζιγκ ζαγκ. Στην παραλιακή σήμερα 1/5 αυτοκίνητα μίλαγε ή έγραφε στο κωλοκινητό και τα αμάξια να πηγαίνουν σαν ακυβέρνητες βάρκες. Σε λίγο μα το Χριστό θα αρχίσω να βουτάω κινητά απο τα χέρια να τα εκσφεντονίζω, δεν πάει άλλο..!

Όσο για τα κράνη, νομίζω το 90% των αναβατών εδω μέσα χαίρεται να βλέπει να γράφουν για κράνος ειδικά μπας και σώσουν καμιά ζωούλα απο τους άμυαλους. Έστω ένα Jet κρανάκι μέσα στη πόλη άμα δεν αντέχουμε το κανονικό είναι 100% απαραίτητο.
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Καλά όλα αυτά και καλά κάνει η τροχαία αλλά γιατί πάντα οι μηχανές να είναι το εύκολο θύμα; γιατί κυνηγάνε τα μηχανάκια; γιατί δεν στήνονται σε ένα δύο τρία πέντε φανάρια να γράψουν τα δεκάδες αμάξια που περνάνε <προκλητικά> με κόκκινο; που στρίβουν χωρίς φλας και άμα τους πεις κάτι σου την λένε και από πάνω; γιατί δεν λύνουν το πρόβλημα απτή ρίζα του να καταπολεμησουν τα τροχαία σε αυτή τη χώρα που δεν υπάρχει ούτε για δείγμα οδηγική παιδεία;
Εισπρακτικό το θέμα καθαρά δυστυχώς..
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Καλά όλα αυτά και καλά κάνει η τροχαία αλλά γιατί πάντα οι μηχανές να είναι το εύκολο θύμα; γιατί κυνηγάνε τα μηχανάκια; γιατί δεν στήνονται σε ένα δύο τρία πέντε φανάρια να γράψουν τα δεκάδες αμάξια που περνάνε <προκλητικά> με κόκκινο; που στρίβουν χωρίς φλας και άμα τους πεις κάτι σου την λένε και από πάνω; γιατί δεν λύνουν το πρόβλημα απτή ρίζα του να καταπολεμησουν τα τροχαία σε αυτή τη χώρα που δεν υπάρχει ούτε για δείγμα οδηγική παιδεία;
Εισπρακτικό το θέμα καθαρά δυστυχώς..
Πάμε ξανά... "Στο πλαίσιο στοχευμένων δράσεων της Διεύθυνσης Τροχαίας Αττικής, για τον περιορισμό τροχαίων στα οποία εμπλέκονται δικυκλιστές,..."



Με το συμπάθιο να σε ρωτήξω φίλε εσένα που παραπονιέσαι... εσύ είσαι ΟΚ με κράνος, ασφάλεια, κόκκινα φανάρια, κλπ.;;;

Αν ναι, γιατί παραπονιέσαι;;;

Αν όχι, γιατί παραπονιέσαι;;;
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Βαρύς ο «φόρος αίματος» στους δρόμους της Αθήνας τον Μάιο

https://goo.gl/fb/Ca8xo4
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Πάμε ξανά... "Στο πλαίσιο στοχευμένων δράσεων της Διεύθυνσης Τροχαίας Αττικής, για τον περιορισμό τροχαίων στα οποία εμπλέκονται δικυκλιστές, πραγματοποιήθηκε ειδική εξόρμηση..."



Με το συμπάθιο να σε ρωτήξω φίλε εσένα που παραπονιέσαι... εσύ είσαι ΟΚ με κράνος, ασφάλεια, κόκκινα φανάρια, κλπ.;;; Αν ναι, γιατί παραπονιέσαι;;;
Είμαι με το παραπάνω οκ. Δουλεύω χρόνια με μηχανάκι μίνιμουμ 10 ώρες την μέρα είμαι πάνω στο διαολι.
Δυστυχώς αυτός είναι ο τρόπος να βγάλω το ψωμί μου και πραγματικά το έχω σιχαθεί και βλαστημάω κάθε πρωί που ξεκινάω και καβαλαω το παπί.
Ο λόγος που παραπονιέμαι είναι ότι καθημερινά βλέπω αμέτρητους μαλακες με αυτοκίνητα να κάνουν ότι γουστάρουν, να μην τους νοιάζει τίποτα, να τους έχει ρουφήξει το κινητό τους.
Βλέπω συνέχεια τροχαία και 9 στις 10 φταίνε τα αυτοκίνητα.
Και σε περιπτώσεις που βλέπω κάτι άσχημο και μιλάω όλοι ψάχνονται και να τσακωθούν αντί να ζητήσουν ένα συγνώμη και να κατανοήσουν το λάθος τους.
Αυτό με ενοχλεί λοιπόν.
Το ότι δεν γινεται καμία δράση να αλλάξει όλο αυτό.
Τσιμπάμε 10-20-30 μαλακες χωρίς κράνος και όλα καλά.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Είμαι με το παραπάνω οκ. Δουλεύω χρόνια με μηχανάκι μίνιμουμ 10 ώρες την μέρα είμαι πάνω στο διαολι.
Δυστυχώς αυτός είναι ο τρόπος να βγάλω το ψωμί μου και πραγματικά το έχω σιχαθεί και βλαστημάω κάθε πρωί που ξεκινάω και καβαλαω το παπί.
Ο λόγος που παραπονιέμαι είναι ότι καθημερινά βλέπω αμέτρητους μαλακες με αυτοκίνητα να κάνουν ότι γουστάρουν, να μην τους νοιάζει τίποτα, να τους έχει ρουφήξει το κινητό τους.
Βλέπω συνέχεια τροχαία και 9 στις 10 φταίνε τα αυτοκίνητα.
Και σε περιπτώσεις που βλέπω κάτι άσχημο και μιλάω όλοι ψάχνονται και να τσακωθούν αντί να ζητήσουν ένα συγνώμη και να κατανοήσουν το λάθος τους.
Αυτό με ενοχλεί λοιπόν.
Το ότι δεν γινεται καμία δράση να αλλάξει όλο αυτό.
Τσιμπάμε 10-20-30 μαλακες χωρίς κράνος και όλα καλά.
Αυτό το είδες;

Βαρύς ο «φόρος αίματος» στους δρόμους της Αθήνας τον Μάιο

https://goo.gl/fb/Ca8xo4
Να προσέχεις φιλαράκι τόσες ώρες πάνω στο μηχανάκι... και να είσαι εντάξει σε όλα σου!

:friendship:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επειδή δουλεύω και με τα δύο, ότι βολεύει/κάνει κέφι κάθε φορά, μαλάκες έχει άπειρους και με 2 τροχούς και με 4. ΟΛΟΙ έχουν την νοοτροπία "ο δρόμος είναι δικός μου", γιατί είμαι γρήγορος και ευέλικτος, γιατί έχω δυό τόνους λαμαρίνα, πάντως ΟΛΟΙ είναι αφιονισμένοι και θα σε σκοτώσουν για ένα πόντο ασφάλτου.

Και πολύ καλά κάνουν και γράφουν για κράνος και ας είναι το εύκολο. Και όταν τελειώσουν με τα εύκολα, ας ζητήσουμε να ασχοληθούν με τα δύσκολα.
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Επειδή δουλεύω και με τα δύο, ότι βολεύει/κάνει κέφι κάθε φορά, μαλάκες έχει άπειρους και με 2 τροχούς και με 4. ΟΛΟΙ έχουν την νοοτροπία "ο δρόμος είναι δικός μου", γιατί είμαι γρήγορος και ευέλικτος, γιατί έχω δυό τόνους λαμαρίνα, πάντως ΟΛΟΙ είναι αφιονισμένοι και θα σε σκοτώσουν για ένα πόντο ασφάλτου.

Και πολύ καλά κάνουν και γράφουν για κράνος και ας είναι το εύκολο. Και όταν τελειώσουν με τα εύκολα, ας ζητήσουμε να ασχοληθούν με τα δύσκολα.
Συμφωνώ μαζί σου αλλά είμαι της άποψης ότι ένα πρόβλημα το λύνεις απτή ρίζα του. Ναι. Κόψε κλήσεις για κράνος. Είναι αυτονόητο.. Αλλά ο αναβάτης στο μηχανάκι θα σκοτωθεί. Το αμάξι θα σκοτώσει.
Τι να πω. Ίσως μετά από τόσο καιρό, τόσα που έχω δει και τόσες απόπειρες δολοφονίας μου, έχω αρχίσει και τα βλέπω εγώ περίεργα τα πράγματα.... :hungover::roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το πρόβλημα του ότι δεν φοράει κανένας (ΟΚ, το 95% των αναβατών) κράνος το καλοκαίρι, δεν θα το λύσει ούτε αν το αναλάβει η θρησκευτική αστυνομία των αραβικών χωρών με τον βούρδουλα, οπότε συζητάμε απλά για να συζητήσουμε στο συγκεκριμένο θέμα. Το ποιός θα πεθάνει και ποιός όχι είναι αδιάφορο, αυτό που έχει σημασία είναι ότι κανείς μα κανείς δεν σέβεται εαυτόν και αλλήλους.

Η "δολοφονία" περιέχει "δόλο". Κανείς δεν έχει λόγο να σε σκοτώσει. Το ότι από απροσεξία/βιασύνη/αδιαφορία/τσάμπα μαγκιά μπορεί και να πας άκλαφτος, λόγω του τυχαίου τετράτροχου και δίτροχου κρετίνου, είναι άλλο ζήτημα.
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Πολύ καλά κάνουν και γράφουν για κράνος. Σε άλλα θέλουμε να είμαστε "ευρώπη" και σε άλλα γουστάρουμε να είμαστε αρχιτσέλιγκες στην κωλοπετεινίτσα. Και, ναι, εννοείται ότι πολλές φορές είναι εισπρακτικοί οι λόγοι, αλλά στην ουσία του το πράγμα δεν αλλάζει, πρέπει να φοράς κράνος. Και μπορεί σε κίνδυνο να είναι κυρίως ο εαυτός μας, όπως ακούω πολλές φορές, αλλά σε περίπτωση ατυχήματος, το αν φοράμε ή όχι κράνος δεν επηρεάζει μόνο εμάς! Δε νομίζω ότι χρειάζεται μεγάλη ανάλυση. Πάντως, αυτό με το κινητό είναι σήμερα ο νούμερο 1 κίνδυνος και έχει παραγίνει. Δε μπορώ να καταλάβω τι περιμένουν. Εάν επιθυμούν να μειωθούν τα τροχαία ΚΑΙ να εισπράξουν χρήματα για το κράτος, ας αρχίσουν να γράφουν για τη χρήση κινητών. Και θα θησαυρίσουν και θα κυκλοφορούμε λίγο πιο ήσυχοι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θεωρώ μεγαλύτερους εγκληματίες τους "γονείς" που βάζουν παιδάκια χωρίς προστασία πάνω στα μηχανάκια.
Και δυστυχώς αυξάνονται καθημερινά αυτές οι εικόνες.
Όσο για τα κράνη και τα πρόστιμα.... Βαρέθηκα να ακούω 35 χρόνια που ασχολουμε με τις μηχανές, ότι βγήκαν να γράψουν για κράνος.
Θεωρώ ότι αν θέλουν να φοράει συνέχεια κράνος ο αναβάτης πρέπει να πέσουν πιο μεγάλα πρόστιμα και καθημερινά.... Όχι μια φορά το χρόνο.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Θεωρώ μεγαλύτερους εγκληματίες τους "γονείς" που βάζουν παιδάκια χωρίς προστασία πάνω στα μηχανάκια.
Και δυστυχώς αυξάνονται καθημερινά αυτές οι εικόνες.
Όσο για τα κράνη και τα πρόστιμα.... Βαρέθηκα να ακούω 35 χρόνια που ασχολουμε με τις μηχανές, ότι βγήκαν να γράψουν για κράνος.
Θεωρώ ότι αν θέλουν να φοράει συνέχεια κράνος ο αναβάτης πρέπει να πέσουν πιο μεγάλα πρόστιμα και καθημερινά.... Όχι μια φορά το χρόνο.
Ο νόμος υπάρχει Κωστή ,κ είναι ιδιέταιρα αυστηρός.
Εκτός του υψηλού προστίμου(κλήσης) για τον μή φέροντα κράνος ,προβλέπει επίσης ακινητοποίηση της μοτοσυκλέτας ,κ μεταφορά της με γερανό στο πάρκινγκ της τροχαίας ,απ'όπου ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να πάει να την παραλάβει ΜΕ το κράνος του.
Αυτό λοιπόν ,αν τηρηθεί ,2πλασιάζει το πρόστιμό(βλ.μεταφρικά-κόστος γερανού-γκαραζ) ,κ το 3πλασιάζει σχεδόν ,αν το αφήσεις κ 1-2 μερες στο γκαράζ(βλ.κόστος φύλαξης)
Οταν είχε πρωτοβγεί ,τηρούταν κανονικά ,μετά από λιγους μήνες ,η ακινητοποίηση ατόνησε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ο νόμος υπάρχει Κωστή ,κ είναι ιδιέταιρα αυστηρός.
Εκτός του υψηλού προστίμου(κλήσης) για τον μή φέροντα κράνος ,προβλέπει επίσης ακινητοποίηση της μοτοσυκλέτας ,κ μεταφορά της με γερανό στο πάρκινγκ της τροχαίας ,απ'όπου ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να πάει να την παραλάβει ΜΕ το κράνος του.
Αυτό λοιπόν ,αν τηρηθεί ,2πλασιάζει το πρόστιμό(βλ.μεταφρικά-κόστος γερανού-γκαραζ) ,κ το 3πλασιάζει σχεδόν ,αν το αφήσεις κ 1-2 μερες στο γκαράζ(βλ.κόστος φύλαξης)
Οταν είχε πρωτοβγεί ,τηρούταν κανονικά ,μετά από λιγους μήνες ,η ακινητοποίηση ατόνησε.
Έχεις δικιο.... Εφαρμογή του νόμου λοιπόν!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Η υπευθυνοτητά μας ειναι υπεράνω ολων των νόμων...;)
Εαν δεν αλλάξει η νοοτροπία μας και η οδηγική μας παιδεία κανένας νόμος δεν θα μας σταματήσει...:(
Και αν θα γινει θα είναι για λίγο...
Μετά...ποιος τον θυμάται...
Αν ειναι δυνατόν, να περιμένω καποιον νόμο του κράτους για να προστατεύσω τη ζωή μου...;:eek:
Τωρα θα μου πεις και τι γινεται με ολους αυτους τους ασυνείδητους...;
Ο σώζων εαυτόν σωθήτω...:)
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Επειδή η διατύπωση στο άρθρο του ΚΟΚ όπως το διάβασα δεν είναι απολύτως σαφής , τί γίνεται όταν δεν φορά κράνος ο συνεπιβάτης?
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Επειδή η διατύπωση στο άρθρο του ΚΟΚ όπως το διάβασα δεν είναι απολύτως σαφής , τί γίνεται όταν δεν φορά κράνος ο συνεπιβάτης?
Προστιμο και οι δυο
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Πλέον για τις παραβάσεις κρανος-ζώνη-κινητο είναι υποχρεωτική η αφαίρεση διπλώματος-άδειας κυκλοφοριας-πινακίδες για δυο μήνες...Με τον καινούργιο ΚΟΚ που εχει τεθεί σε ισχύ απο τον Απρίλιο.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
ας μειωθει το προστιμο.. δεν εχει σημασια αυτο.. απλα να ξερεις οτι αν βγω χωρις κρανος θα παρω σιγουρα προστιμο.. εστω και 50€ αλλα θα πατω σιγουρα..
 
Top Bottom