Αυξημένα τα "ραβασάκια" της Τροχαίας στους οδηγούς μηχανών

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Σημερινη κουβεντα με πελατισα μου σε κωμοπολη της Ηπειρου.
Γιατι δεν φορας κρανος ρε Ζοζω;
Αν και θα πρεπε δεν το κανω,γιατι δεν φοραει κανεις και θα με κοιταν περιεργα.
Αν πεσεις και σπασεις το κεφαλι σου πως θα σε κοιτανε;
Παναγιωτη πριν 30 μερες επεσα ενω εκανα στροφη σχεδον σταματημενη,χτυπησα στην εξατμιση και καπου αλλου σε ενα μηχανακι που ηταν παρκαρισμενο.Εσπασα την μυτη μου σε τρια σημεια,κοντεψα να βγαλω το ματι μου.χτυπησα στο κεφαλι μου και γενικα δεν βλεπομουν απο τα χτυπηματα.Αν δεν ηταν εκει το μηχανακι θα ειχα χτυπησει στο μαρμαρινο κρασπεδο το οποιο ειχε σπασιματα και εκοβε σαν μαχαιρι.

Τυχερη η Ζοζω,μητερα δυο ανηλικων παιδιων,αλλα μεχρι ποτε;
 
Reactions: kaf

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Ο Τάκης ήταν γείτονας. Τι γείτονας δηλαδή, το διπλανό σπίτι μεσοτοιχία. Παντρεμένος με την Ζωή εδώ και 5 χρόνια και είχαν αποκτήσει ένα υπέροχο κοριτσάκι την Μαρία (ετών 2).

Κάθε πρωί ο Τάκης έφευγε με το αυτοκίνητο του, ένα Peugeot 106 τρίπορτο να πάει από τον Αγ. Στέφανο στο Κορωπί που δούλευε. Ήταν υπεύθυνος βάρδιας μηχανής σε ένα εργοστάσιο. Κάθε πρωί στις 4:30 άκουγα το πεζουδάκι που έπαιρνε εμπρός και έφευγε όσο πιο ήσυχα μπορούσε για να μην ενοχλήσει κανέναν. 5:30 έπρεπε να έχει πιάσει δουλειά…

Εκείνο το ξημέρωμα έμελε να είναι και το τελευταίο νορμάλ ξεκίνημα που έκανε ο Τάκης….

Σε κάποιες στροφές μετά το Καλέτζι, ένας πιτσιρικάς που διασκέδαζε στον Μαραθώνα, ανέβαινε με το XTγια το σπίτι του (μάλλον). Πιωμένος λίγο, ξαναμμένος λίγο, άμυαλος πολύ… σε μία στροφή (δεξιά για τον Τάκη), το XT το έγειρε παραπάνω, έκλεισε την στροφή παραπάνω, με αποτέλεσμα να βρει το πεζό του Τάκη στο εμπρός αριστερό φανάρι, καπό, μπαρμπρίζ… Ο Τάκης δεν πρόλαβε να κάνει κάτι και αυτό το συμπεράνουμε από τις 2 χιλιάδες και κάτι φορές που ψέλλιζε ‘’δεν πρόλαβα’’ ‘’δεν πρόλαβα’’… βλέπεις ο Τάκης έπαθε έναν μάλλον ισχυρό κλονισμό όταν διαπίστωσε πως ο πιτσιρικάς άφηνε την τελευταία του πνοή εκεί, στο απέναντι ρεύμα, πάνω στις πέτρες και στα χόρτα που τον είχε στείλει η πρόσκρουση.

Το ΕΚΑΒ ήρθε σχετικά νωρίς, μισή ώρα έκανε από την Κηφισιά, αλλά δεν πρόλαβε. Μαζί με τον πιτσιρίκο, πήρε και τον Τάκη γιατί από το σοκ είχε υποστεί νευρικό κλονισμό και δεν σταμάταγε το τρέμουλο.

Η Τροχαία όπως απεφάνθη μετά τον έλεγχο, η μοτοσυκλέτα παρεκτάπη της πορείας της και εμβόλισε το διερχόμενο όχημα… Η μήνυση αυτεπάγγελτη μιας και υπάρχει ανθρωποκτονία.

Για την οικογένεια του πιτσιρικά ούτε λόγος. Θρήνος κι οδυρμός. Χάσανε ένα πολύ καλό παιδί. Ένα διαμάντι! Κανείς δεν ήξερε γιατί εκείνο το πρωινό (ή ξημέρωμα αν θέλετε) δεν είχε το κράνος του μαζί.

Ο Τάκης τώρα, μετά από την ψυχοθεραπεία που υποβληθεί, συνέχιζε να βλέπει την σκηνή μπροστά του. Κάθε λεπτό, κάθε δευτερόλεπτο. Δεν ήταν αδύναμος χαρακτήρας, αλλά το έριξε στο ποτό για να μην θυμάται. Την δουλειά την έχασε γιατί 3 μήνες μετά είχε γίνει ένα ανθρώπινο κουρέλι. Πού μυαλό για δουλειά. Η ταλαίπωρη η Ζωή προσπαθούσε να αντιμετωπίσει τρία μέτωπα. Τον άντρα της, την ανεργία και το μεγάλωμα του παιδιού.

Λύγισε όμως κι αυτή μετά από δύο καταλάθος σφαλιάρες του Τάκη, αποφάσισε να πάει κοντά στους δικούς της στα Φιλιατρά μιας και δουλειά δεν έβρισκε. Έτσι χωρίσανε με τον Τάκη, όχι γιατί δεν τον αγάπαγε, αλλά γιατί άλλαξε τελείως ο Τάκης και γινόταν όλο και πιο επιθετικός. Μετά από κάνα εξάμηνο έχασα τελείως τα ίχνη τους. Το πωλητήριο στο σπίτι μαρτυρούσε πως η Ζωή μάλλον δεν θα ξαναρχόταν Αθήνα. Ο Τάκης δεν απαντά στο κινητό μιας και είναι μόνιμα απενεργοποιημένο.

Ο πιτσιρικάς με το Xt ησύχασε…. Κάποια άλλοι όμως στοίχειωσαν….


Υ.Γ. Γεγονότα, πρόσωπα και καταστάσεις είναι προϊόν μυθοπλασίας και ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα.



Καημένε Τάκη….
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Δηλαδή ένας άνθρωπος το έριξε στο ποτό, στα ναρκωτικά, χώρισε, έχασε τη δουλειά του, του πήραν το σπίτι του, κυκλοφορεί με κουρέλια στην Ομόνοια και πλένει τζάμια για να αγοράσει μια τυρόπιτα να βάλει κάτι στο στόμα του, κι όλα αυτά από ένα παντελώς τυχαίο γεγονός, το οποίο μπορεί να τύχει στον καθένα, και για το οποίο δεν είχε καμία απολύτως ευθύνη; Αν δηλαδή ο πιτσιρικάς δεν έτρεχε, δεν είχε πιει, δεν ήταν άμυαλος και φορούσε πανοπλία, αλλά πάλι έχανε τον έλεγχο και πέθαινε, ο Τάκης πάλι θα το έριχνε στο ποτό ή δε βγαίνει καλό το σενάριο τότε;
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Δηλαδή ένας άνθρωπος το έριξε στο ποτό, στα ναρκωτικά, χώρισε, έχασε τη δουλειά του, του πήραν το σπίτι του, κυκλοφορεί με κουρέλια στην Ομόνοια και πλένει τζάμια για να αγοράσει μια τυρόπιτα να βάλει κάτι στο στόμα του, κι όλα αυτά από ένα παντελώς τυχαίο γεγονός, το οποίο μπορεί να τύχει στον καθένα, και για το οποίο δεν είχε καμία απολύτως ευθύνη; Αν δηλαδή ο πιτσιρικάς δεν έτρεχε, δεν είχε πιει, δεν ήταν άμυαλος και φορούσε πανοπλία, αλλά πάλι έχανε τον έλεγχο και πέθαινε, ο Τάκης πάλι θα το έριχνε στο ποτό ή δε βγαίνει καλό το σενάριο τότε;
Μάλλον δεν κατάλαβες η δεν θες να καταλάβεις αυτό που έγραψε ο Παντελής...Και βέβαια είναι και πάλι πιθανό να γίνει κάποιο ατύχημα αλλά είναι πολύ λιγότερες η πιθανότητες να καταλήξει θανατηφόρο...Γιατί κάποιος που θα έρθει σε σύγκρουση με κάποιον δικυκλιστη και ενώ αν εκείνος φόραγε κράνος να υπήρχαν κάποιες απλές σωματικές βλάβες,ενώ στην περίπτωση που δεν φοράει κράνος ένα απλό πέσιμο να καταλήξει σε θανατηφόρο καταδικάζοντας τον άλλον οδηγό φταει-δεν φτάει σε έναν πολύχρονο δικαστικό αγώνα με όλες τις συνέπειες είτε ψυχολογικές είτε χρηματικές;;;Πως περνει κάποιος αυτή την απόφαση;;;Οι δρόμοι είναι δημόσιοι και δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ότι θέλει και μάλιστα εις βάρος των άλλων...Από εκεί και πέρα υπάρχουν πίστες και άλλοι ιδιωτικοί χώροι όπου μπορεί ο καθένας να μπει μέσα μόνος του και να κάνει ότι γουσταρει χωρίς να πάρει στον λαιμό του κανέναν..
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Ακριβώς επειδή οι δρόμοι είναι δημόσιοι, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει. Δεν μπορείς να ελέγξεις τη συμπεριφορά όλων των χρηστών του δρόμου. Προστατεύεις τον εαυτό σου, φροντίζεις τον εαυτό σου και τους δικούς σου και οι υπόλοιποι ας κάνουν ό,τι θέλουν. Δεν είμαι αρμόδιος ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε κανείς μας για να βάλουμε μυαλό στον καθένα. Και σίγουρα δεν πρόκειται να βάλουν με δακρύβρεχτες ιστορίες και καφρίλες τύπου Ιαβέρη. Αν κάποιος δε θέλει να φορέσει κράνος για το κεφάλι του, σίγουρα δε θα φορέσει για να μην τρέχεις εσύ (όχι εσύ προσωπικά) στα δικαστήρια.

Το να σκοτώσεις κάποιον που παραβιάζει κόκκινο ή περνάει πεζός τη Συγγρού γιατί έτσι, είναι ΠΑΝΤΑ μια πιθανότητα, από τη στιγμή που οδηγούμε και κυκλοφορούμε εκεί έξω. Είναι τυχαίο, μπορεί να συμβεί στον καθένα, όσο συνετά κι αν οδηγεί, όσο κι αν προσέχει. Αν είναι να καταστραφεί η ζωή σου σε τέτοιο περιστατικό, καλύτερα κάτσε σπίτι σου.

Ξέρω ότι ακούγεται σκληρό, αλλά, καλώς ή κακώς, έτσι είναι. Και, φυσικά, όλα τα παραπάνω συμβαίνουν ελλείψει οποιασδήποτε μορφής κράτους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
καποιοι λετε για παιδεια...επειδη η παιδεια ξεκιναει πρωτιστως απο το σπιτι,την ανατροφη και τα παραδειγματα τα οποια βιωνει ενα παιδι, πως περιμενουμε τοτε ενα παιδι που μεγαλωνει και βλεπει τον πατερα του και οχι μονο ,ξεκρανωτο ,οταν ερθει η ωρα να καβαλησει να βαλει και αυτο κρανος?Η παιδεια στο συνολο της σε μια κοινωνια ειναι κατι που δεν αλλαζει απο μερα σε μερα.Οποτε ας πεφτει και κανενα προστιμο γιατι ο Ελληνας στη πλειοψηφια του δεν εχει παιδεια(οσον αφορα τα δικυκλα), και μονο με μαστιγιο βαζει το κρανος,και θα παρει πολλα χρονια ακομα να φτιαξει σε καλο βαθμο,(ηδη παντως υπαρχει διαφορα σε σχεση με προηγουμενες δεκαετιες),οποτε τουλαχιστον ετσι μαστιγωμενος θα δινει το παραδειγμα στους "μελλοντες" αναβατες.
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Μα ΔΕΝ πέφτουν πρόστιμα, αφού ΔΕΝ υπάρχουν έλεγχοι... ΑΥΤΟ ακριβώς είναι το θέμα. Στο εξωτερικό δεν είναι καλύτεροι άνθρωποι, απλά το κράτος είναι πανταχού παρόν. Εδώ είναι μονίμως άφαντο.

Όσο για την παιδεία, αν και γενικότερα συμφωνώ, σχεδόν τα πάντα ξεκινούν από το σπίτι, όμως υπάρχει και η κοινή λογική. ΟΛΟΙ οι φίλοι μου ήταν ξεκράνωτοι κάγκουρες με 1000άρια, όταν ξεκίνησα να καβαλάω. Οι γονείς μου δεν είχαν την παραμικρή επαφή με μοτοσικλέτες, πόσο μάλλον με εξοπλισμό (αμφιβάλλω αν ήξεραν ότι υπάρχει κάτι παραπάνω από κράνος). Μαζί με την πρώτη μου μοτοσικλέτα, αγόρασα και το πρώτο μου κράνος και όλος ο υπόλοιπος εξοπλισμός ακολούθησε. Απαραίτητη η σωστή παιδεία, αλλά και το να μην είσαι ηλίθιος βοηθάει.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Και πως να το κανουμε....αυτο ειναι το κοστος του να ζεις σε μια οργανωμενη κοινωνια.Η καθε πραξη σου μπορει να επηρρεασει τις ζωες των αλλων.Γιαυτο ο καθε ενας δε μπορει να κανει οτι γουσταρει και γιαυτο υπαρχουν και οι κανονισμοι συμβιωσης σε μια κοινωνια...οι νομοι.
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
@BLiTzER οσον αφορα αυτο που γραφεις για τους ελεγχους που δεν γινονται,τις κλησεις που δεν κοβονται και χωρίς κανένα ίχνος ειρωνίας μην με παρεξηγήσεις....Απλά επειδή και εγώ δεν γνωρίζω...Αυτό που γράφεις πιο πάνω το γνωρίζεις από καπου,είναι προσωπική σου εκτίμηση ή έχεις πάρει κάποια στατιστικά στοιχεία από την τροχαία πόσοι έλεγχοι και πόσες κλήσει κόβονται καθημερινά;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Ξέρω ότι ακούγεται σκληρό, αλλά, καλώς ή κακώς, έτσι είναι. Και, φυσικά, όλα τα παραπάνω συμβαίνουν ελλείψει οποιασδήποτε μορφής κράτους.
Φίλε μου είναι δικαίωμα σου να γράφεις και να νομίζεις ότι θες για τις παράπλευρες απώλειες ενός δυστυχήματος. Τα ίδια λόγια μπορείς να πεις και στους γονείς που χάσανε τα παιδιά τους στα Τέμπη.
Οι δακρύβρεχτες ιστορίες και καφρίλες τύπου Ιαβέρη που αναφέρεις, μπορεί να είναι υπερβολικές (κατά την γνώμη σου) αλλά αν γλυτώσουν έστω και έναν θα έχουν επιτυχία.
Όσο λοιπόν εξαρτώμαι από τον ανεγκέφαλο, θα λέω τις ''ιστορίες'' μου για να φτάσουν σε όσα περισσότερα αυτιά γίνεται και δεν θα κάτσω στα αυγά μου πιστεύοντας πως βρίσκομαι στο απυρόβλητο.
Πόσο περισσότερο να περιμένω αν μου τύχει να πω ''έλα μωρέ, μου έτυχε'' ...
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Μα ΔΕΝ πέφτουν πρόστιμα, αφού ΔΕΝ υπάρχουν έλεγχοι... ΑΥΤΟ ακριβώς είναι το θέμα. Στο εξωτερικό δεν είναι καλύτεροι άνθρωποι, απλά το κράτος είναι πανταχού παρόν. Εδώ είναι μονίμως άφαντο.

Όσο για την παιδεία, αν και γενικότερα συμφωνώ, σχεδόν τα πάντα ξεκινούν από το σπίτι, όμως υπάρχει και η κοινή λογική. ΟΛΟΙ οι φίλοι μου ήταν ξεκράνωτοι κάγκουρες με 1000άρια, όταν ξεκίνησα να καβαλάω. Οι γονείς μου δεν είχαν την παραμικρή επαφή με μοτοσικλέτες, πόσο μάλλον με εξοπλισμό (αμφιβάλλω αν ήξεραν ότι υπάρχει κάτι παραπάνω από κράνος). Μαζί με την πρώτη μου μοτοσικλέτα, αγόρασα και το πρώτο μου κράνος και όλος ο υπόλοιπος εξοπλισμός ακολούθησε. Απαραίτητη η σωστή παιδεία, αλλά και το να μην είσαι ηλίθιος βοηθάει.
Και εγω στην οικογενεια μου ειμαι ο μονος με δικυκλο.Ποτε κανεις δεν ειχε ,δεν ειχα παραδειγματα απο το οικογενειακο περιβαλλον, και εγω οταν πηρα το πρωτο μου το 2000 ,19 χρονων,δικυκλο μαζι και κρανος.Θυμαμαι κιολας τοτε επεφτε πολυ γραψιμο για κρανος, και καλα κανανε γιατι θυμαμαι ολοι ηταν με κρανος.
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Φίλε μου είναι δικαίωμα σου να γράφεις και να νομίζεις ότι θες για τις παράπλευρες απώλειες ενός δυστυχήματος. Τα ίδια λόγια μπορείς να πεις και στους γονείς που χάσανε τα παιδιά τους στα Τέμπη.
Οι δακρύβρεχτες ιστορίες και καφρίλες τύπου Ιαβέρη που αναφέρεις, μπορεί να είναι υπερβολικές (κατά την γνώμη σου) αλλά αν γλυτώσουν έστω και έναν θα έχουν επιτυχία.
Όσο λοιπόν εξαρτώμαι από τον ανεγκέφαλο, θα λέω τις ''ιστορίες'' μου για να φτάσουν σε όσα περισσότερα αυτιά γίνεται και δεν θα κάτσω στα αυγά μου πιστεύοντας πως βρίσκομαι στο απυρόβλητο.
Πόσο περισσότερο να περιμένω αν μου τύχει να πω ''έλα μωρέ, μου έτυχε'' ...
Μα δε γλιτώνουν ούτε έναν. Ίσα ίσα μάλλον αντίθετα αποτελέσματα έχουν. Ίσως το '74 να δούλευε αυτό στα τότε πιτσιρίκια. Τώρα δεν, έχουν αλλάξει οι εποχές. Ποια λόγια να πω στους γονείς των παιδιών; Ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα για τον κάθε κάφρο του δρόμου; Δηλαδή αν διάβαζαν τις ιστορίες σου θα είχαν σωθεί; Να γράψεις ένα βιβλίο, να διδάσκεται στα σχολεία. Κρίμα είναι να πάει χαμένη τόση γνώση.

Να κάνεις ό,τι θέλεις, προφανώς, δε σε εμποδίζει κανείς. Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι ένα ατύχημα μπορεί να τύχει στον καθένα μας, ανά πάσα στιγμή. Τα περί "απυρόβλητου" και "έλα μωρέ, μου έτυχε" δεν τα σχολιάζω καν, ως παντελώς εκτός θέματος.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Δεν θα απαντήσω στις ειρωνείες σου και πραγματικά λυπάμαι που το πληκτρολόγιο εγείρει τέτοιες καταστάσεις...

Θα σου απαντήσω όμως στο ''ότι ένα ατύχημα μπορεί να τύχει στον καθένα μας'' και θα σου πω πως όσο πιο ενημερωμένος είναι κάποιος, τόσο λιγότερες πιθανότητες έχει να προξενήσει κάποιο ατύχημα.
Και μιας και είμαι εκτός θέματος θα ήθελα να ισχύσει ισλαμικός νόμος και σε αυτούς που περνάνε με κόκκινο, και σε αυτούς που οδηγούν με το τηλέφωνο στο αυτί, και σε αυτούς που δεν σέβονται αναπήρους και πεζούς.
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Η ειρωνεία μου ήταν μόνο αντίδραση των δικών σου γραφομένων. Αν έγραφες ευγενικότερα, θα εισέπραττες καλύτερη αντιμετώπιση. Δε σου κρατάω μούτρα. Απλά το ξεκαθαρίζω, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Θα σου απαντήσω όμως στο ''ότι ένα ατύχημα μπορεί να τύχει στον καθένα μας'' και θα σου πω πως όσο πιο ενημερωμένος είναι κάποιος, τόσο λιγότερες πιθανότητες έχει να προξενήσει κάποιο ατύχημα.
Και μιας και είμαι εκτός θέματος θα ήθελα να ισχύσει ισλαμικός νόμος και σε αυτούς που περνάνε με κόκκινο, και σε αυτούς που οδηγούν με το τηλέφωνο στο αυτί...
Ναι, συμφωνούμε απολύτως σε αυτά. Δεν υποστήριξα ποτέ κάτι αντίθετο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πολύ κουβέντα για το τίποτα γίνεται.. Το να φοράς κράνος και ζώνη είναι ΝΟΜΟΣ του κράτους. Σε όποιον δεν αρέσει να βάλει υποψηφιότητα για βουλευτής και άμα εκλεγεί να προτείνει στη Βουλή των Ελλήνων να καταργήσουν αυτόν τον ΄΄χαζό΄΄ νόμο. Μέχρι τότε μπορεί να μην σας αρέσει αλλά είναι νόμος του κράτους, μην φοράτε το κράνος σας, εγώ προσωπικά εχέσθην!!

Το σκεπτικό του νομοθέτη νομίζω είναι απλό.. Απλά η κοινωνία πρέπει να προστατεύει τους ηλίθιους της. Είναι τοσο απλό.. Μερικοί δεν γεννήθηκαν ούτε με το στοιχειώδες IQ ώστε εν έτει 2018 να μην γνωρίζουν απλή φυσική και πως με 30km/h χωρίς ζώνη και κράνος παίζει να πεθάνεις. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. Ας είναι κάθε μέρα ο τροχονόμος εκεί να τους το θυμίζει με χορταστικά πρόστιμα. Εγώ προσωπικά όποιος δεν φοράει συνειδητά κράνος ή ζώνη τον θεωρώ απλά ανόητο και χαζούλη μάλλον να το πω και γλυκά γλυκά. Και το λέω ευθέως σε όποιον θέλει εδω μέσα και υποστηρίζει μια τέτοια άποψη. Είσαι χαζούλης φίλε, μπορεί να μην φταις εσύ αλλα΄είσαι οπότε μην είσαι και κακό παράδειγμα για τους άλλου προσπαθώντας να αποδείξεις την ανοησία υποστηρίζεις. Απλά παράτα το!!

Δεν σου αρέσει φίλε να φοράς το κράνος σου? Πρόστιμο. Για πολλούς λόγους. Πρώτα απ όλα γιατί η σφίγγα που θα έρθει και θα σου μπει στο μάτι και χάσεις το τιμόνι και πέσεις επάνω μου δεν μπόρεί να ελεγχεί! Σφίγγα είναι και πετάει όπου θέλει!! Γιατί άμα πέσεις και μείνεις ανάπηρος να σε ταίζουν με καλαμάκι τις ειδικές τροφές σου και τις πάνες σου και το επίδομα σου θα το πληρώνει η υπόλοιπη κοινωνία! Γιατί όταν ο αέρας σου έχει υγράνει τα μάτια και έχεις χάσει το 30% της όρασης σου και φύγει ένα παιδάκι απο το χέρι της μάνας του και δεν το δεις και το πατήσεις γιατί να κλαίει αυτή η μάνα επειδή εσύ είσαι άχρηστος να αποφύγεις ένα ατύχημα?

.Πρόστιμο φίλε και άμα δεν σου αρέσει μετανάστεύσε σε κάποια χώρα που δεν είναι υποχρεωτικό, προς το παρόν εδώ είναι νόμος του κράτους. Δεν φτάνει που δεν εφαρμόζονται οι νόμοι ο Ελληναράς θα τους αμφισβητήσει και ευθέως επειδή τον βολέυει!

Και για να σχολιάσω την ιστορία του Παντελάρα, δεν χρειάζεται κανείς καημένος Τάκης να χάσει την ψυχική του υγεία επειδή ήρθε και έπεσε πάνω του ένας ακράνωτος ή επειδή πέρασε κόκκινο ένας ακράνωτος ή επειδή πέρασε στοπ ένας χωρίς ζώνη. Βγαίνεις έξω, του προσφέρεις πρώτες βοήθειες ανθρώπινα, κάνεις ότι μπορείς και απο εκεί και έπειτα πας σπιτάκι σου και κοιμάσαι σαν πουλάκι επειδή εσύ είσαι σωστός, εσύ έκανες ότι μπορούσες για τον συνάνθρωπο σου και επειδή εκείνος ήταν ανόητος ή αυτοκτονικός δεν χρειάζεται να είσαι ευαίσθητος. Να είσαι ευαίσθητος μονάχα μην βλάψεις κάποιον συνάνθρωπο σου ακούσια ή εκούσια. Δεν μπορείς εσύ να σώσεις τον κόσμο.ς

Και δικαιολογία δεν υπάρχει για κανένα ειδικά 40 χρονών και βγάλε. Δεκαετία 90 κυκλοφορούσε ήδη το Auto Motor und Sport με crash tests και τί παθαίνεις χωρίς ζώνη και ο αείμνηστος ο Σταθάκης τα έλεγε κάθε σαβ/κο στην τηλεόραση!

Επίσης έτσι για την ιστορία σήμερα στο δρόμο για τη δουλειά ένα αμάξι μπροστά πέταξε ένα πετραδάκι με τη ρόδα του που ήρθε και χτύπησε με δύναμη τη ζελατίνα του κράνους και την γρανζτούνισε.. Μην φοράτε κράνος, σιγά και με ένα μάτι βλέπεις!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

chaosm

Μέλος
Να φοράς πάντα κράνος είπε ο σοφός... Και έφυγε τρακοσαριζοντας με το busa του.

Λέτε λέτε τα χάλια μας δε τα κοιτάτε. Που οι περισσότεροι πάμε χωρίς πινακίδα για να μη μας πιάνει το ραντάρ στην εθνική που κάτω από 150 δε πέφτουμε, (εντάξει είναι και αυτοί που την έχουν τη πινακίδα αλλά τη διακοσμεί κάποιο αυτοκόλλητο), άλλοι με τις σφήνες τους τις ωραίες μη και δε προλάβουν το κόκκινο φανάρι...

Τσα. Το δάχτυλο μ είναι και κρύβομαι..
Ο κάθε ένας που εύκολα παραδίδει μαθήματα για τους άλλους ας σκεφτεί πρώτα πόσο μλκς γίνεται ο ίδιος κάθε μέρα..
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το πας μακριά και με πιάνει γέλιο τώρα γιατί θυμάμαι σε αντίστοιχο χώρο μιά συζήτηση που γενικεύτηκε στα περί νομιμότητας και είχα εκφράσει αυτή την απορία σχετικά με πινακίδες, φλας σαν ύπαρξη και χρήση, καθρεφτών, ακόμα και φώτων και οι απαντήσεις ήταν στο στυλ "αφού δεν τα βλέπει/προσέχει κανείς και για τα δάνεια του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ δεν λέτε κάτι".

Δεν θέλει λέμε ο πολύς ο κόσμος. Δεν θέλει. Τόσο απλά. Εδώ άλλος συζητούσε με ζέση το δικαίωμά του στο να έχει ανασφάλιστο όχημα.
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
@BLiTzER οσον αφορα αυτο που γραφεις για τους ελεγχους που δεν γινονται,τις κλησεις που δεν κοβονται και χωρίς κανένα ίχνος ειρωνίας μην με παρεξηγήσεις....Απλά επειδή και εγώ δεν γνωρίζω...Αυτό που γράφεις πιο πάνω το γνωρίζεις από καπου,είναι προσωπική σου εκτίμηση ή έχεις πάρει κάποια στατιστικά στοιχεία από την τροχαία πόσοι έλεγχοι και πόσες κλήσει κόβονται καθημερινά;;;;
Σόρι που δεν απάντησα νωρίτερα, αλλά δεν πρόσεξα το ποστ σου. Μην νομίζεις ότι σε αποφεύγω κιόλας. :p

Δεν έχω στατιστικά στα χέρια μου αυτή τη στιγμή, αλλά δεν είναι καθόλου δύσκολο να βρεις αριθμούς, οι οποίοι είμαι σίγουρος ότι θα με επιβεβαιώσουν. Τα "στοιχεία" μου είναι ότι κυκλοφορώ πολύ, και το ίδιο κυκλοφορούν και οι φίλοι μου και μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας. Δε με έχουν σταματήσει ούτε μια φορά για έλεγχο εδώ και αρκετά χρόνια, με οποιοδήποτε μέσο. Κάθε μέρα συναντώ τουλάχιστον 30 περιστατικά ξεκράνωτων μοτοσικλετιστών, παπιοσκουτεράδων και ταξιτζήδων που μπαίνουν ανάποδα σε μονόδρομους επειδή βαριούνται να κάνουν τον κύκλο, ποδηλάτες/μοτοσικλετιστές να σφάζουν κόκκινα γιατί βαριούνται να περιμένουν, πιτσιρικάδες σε αυτοκίνητα να κάνουν ζιγκ ζαγκ στην αριστερή λωρίδα επειδή κάνουν λάικ στο φέισμπουκ, σκουτεράδες να στέλνουν sms εν κινήσει κτλ κτλ. Πόσες φορές έχω δει να τους σταματάνε για πρόστιμο ή έστω για έλεγχο; Ούτε μια που θυμάμαι, τα τελευταία 5-6 χρόνια. 2-3 φορές τον χρόνο πετυχαίνω κάποιο σταθερό μπλόκο, σε πολύ συγκεκριμένα σημεία, το κλασικό εισπρακτικό που γνωρίζουμε όλοι, συνήθως για αυτοκίνητα και αυτό είναι όλο. Έχεις κάποια διαφορετική εμπειρία;
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Ρόδος , Ιούνιος 2018

Βρέθηκα στο νησί για να δω αγαπημένα μου πρόσωπα. Καθόμουν σε κρεπερί για να γλυκαθώ και μετρούσα τις μηχανές (όλα τα δίκυκλα μηχανάκια ανεξάρτητου κυβικών) .Σε τρεις μετρήσεις που εκανα βγήκαν τα παρακάτω αποτελέσματα: 1η στα 15 περάσματα μηχανών 3 φορούσαν κράνος.
2η στα επόμενα 20 περάσματα φορούσαν 6 οδηγοί-συνοδηγοί και την 3ήμερο μέτρηση υπήρξε το εξής καταπληκτικό, στα 30 περάσματα μηχανών 6 (και πάλι) ήταν ΜΟΝΟ οι νόμιμοι.......
Συμπέρασμα ; Ότι μυαλό έχουμε μόνο στο κάτω κεφάλι (οι άνδρες) και αυτό σκουριασμένο, γιατί είναι τραγικό να συμβαίνει αυτό εν έτη 2018 σε ένα νησί που ο τουρισμός ξεκινάει τον Μάρτιο και τελειώνει τέλος Οκτωβρίου.Το αναφέρω γιατί η κίνηση είναι τρελή και συνεχόμενη, οι ντόπιοι δεν έχουν την στοιχειώδη οδηγική παιδεία,τα φλας δεν υπάρχουν εκεί (τα καταργούν οι περισσότεροι)και τα τροχαία είναι καθημερινό φαινόμενο χωρίς υπερβολή.
Στο συγκεκριμενο νησι όλο τον χρόνο χάνουν την ζωή τους περισσότερα από 5 άτομα από έλλειψη κράνους(δεν αναφέρομαι στις ζώνες και τα αυτοκίνητα).Εχω ζήσει εκεί 16 χρόνια και όπως ήταν από το 1994 μέχρι το 2010 που έφυγα, έτσι ΔΥΣΤΥΧΩΣ παραμένει ακόμα.... Κάποτε που υπηρετούσα εκεί επειδή οι θάνατοι φαντάρων ήταν παρά πολλοί και αυτό γινόταν λόγω της έλλειψης κράνους, είχε βγει οδηγία από την 95ΑΔΤΕ που ανήκει το νησί, πως όσοι στρατιώτες και μόνιμοι στρατιωτικοί οδηγούσαν χωρίς κράνος θα έπεφτε καμπάνα.
Για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα τα μηχανάκια τα έκρυβαν στα γύρω δάση γιατί κανένας δεν υπάκουσε τις οδηγίες που βγήκαν για να προστατευτούν όσοι ήταν εκτεθημένοι στους δρόμους και ξανά από την αρχή μετά από καιρό.. Το φαινόμενο συνεχίζει ακόμα, τα δε δυστυχήματα (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) είναι πολλαπλάσια γιατί έχει περισσότερο κόσμο αλλά το μυαλό όλων είναι κάπου ξεχασμένο..
Να πω πως από τους προηγούμενους που μέτρησα να φοράνε κράνη το 70 με 80% ήταν οδηγοί ενοικιαζομένων (που σημαινει τουρίστες), οι ντόπιοι στην κοσμάρα τους. Όταν ρώτησα ένα φίλο που και αυτός έχει μηχανή μεγάλου κυβισμού το γιατί γίνεται η απάντηση ήταν «σφαλιαρα» για εμένα και μου είπε: γιατί αυτό είναι το φυσιολογικό, σιγά μην κουβαλάω το κράνος ή να βάλω βαλίτσα στην μηχανή για να το αποθηκεύω.
Δηλαδή με αλλά λόγια, βαθειά μπαλιά στο ίδιο μέρος....
Του είπα για το δικό μου βίωμα πλέον στην συμπρωτεύουσα που το κράνος μπαίνει και για 300 μέτρα απόσταση στο 90% και παραπάνω, το οποίο τον άφησε να με κοιτάει με απορία...
Τέλος πάντων η Ρόδος αναφέρεται γιατί είναι καθρέφτης της Ελλάδας και τι θέλω να πω με αυτό : ότι δυστυχώς (ακόμα μια φορά η λέξη αυτή) έτσι είναι οι περισσότερες πόλεις-κωμοπόλεις και χωριά ανα την Ελλάδα... Σε όλες τις ημέρες αυτές που γυρνούσα στο νησί(με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο) η ύπαρξη της αστυνομία ήταν ανύπαρκτη, υπήρχαν μόνο μοτοσυκλετες και αυτοκίνητα με αστυνομιυσ τα οποία έκοβαν βολτες και κάρφωναν πισινούς γυναικείους και πίναν και το καφεδακι τους στο υπηρεσιακό όχημα.
Σε 5 ημέρες με 650 περίπου χιλιόμετρα στο νησί ΔΕΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΛΟΚΟ ΤΡΟΧΑΙΑΣ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟΥΣ, που είναι εντυπωσιακό για εμένα.. Για το τέλος αναφέρω ότι περνούσαν αστυνομικες νηχανεσ δίπλα από τα παπάκια ή τις μεγάλες μηχανές που οδηγούσαν ξεκράνωτοι ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ και απλα δεν έδιναν καμία σημασία.

Όλα αυτά που είναι πολύ φρέσκα στα μάτια μου και το μυαλό μου τα γράφω, γιατί δεν υπάρχει σωτηρία στο μυαλό του Έλληνα και αυτό συμβαίνει γιατί οι νόμοι που υπάρχουν ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ παρά μόνο σε λιγεσ περιπτώσεις και αυτοί ανάλογα τα πόσα παράθυρα έχει ο κάθε νόμος ανοικτά.
Καλά μυαλά σε όλους μας, για όποιον ενδιαφέρεται να καλυτερέψει η ζωή του, το οποίο θα γίνει όταν πάρουμε αποφάσεις ριζοσπαστικές που θα μας ξεβολεύουν επιτέλους από την κοσμάρα μας.
Πραγματικά δεν με λυπεί όταν χάνεται κάποιος από μη κράνος, γιατί τα θέλει τρέλα ο πισινός του και παίρνει αυτό που του αξίζει έστω και ας μην είναι αυτός που φταίει σε ένα δυστύχημα.
 
Top Bottom