Αυξημένα τα "ραβασάκια" της Τροχαίας στους οδηγούς μηχανών

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Να φοράς πάντα κράνος είπε ο σοφός... Και έφυγε τρακοσαριζοντας με το busa του.

Λέτε λέτε τα χάλια μας δε τα κοιτάτε. Που οι περισσότεροι πάμε χωρίς πινακίδα για να μη μας πιάνει το ραντάρ στην εθνική που κάτω από 150 δε πέφτουμε, (εντάξει είναι και αυτοί που την έχουν τη πινακίδα αλλά τη διακοσμεί κάποιο αυτοκόλλητο), άλλοι με τις σφήνες τους τις ωραίες μη και δε προλάβουν το κόκκινο φανάρι...

Τσα. Το δάχτυλο μ είναι και κρύβομαι..
Ο κάθε ένας που εύκολα παραδίδει μαθήματα για τους άλλους ας σκεφτεί πρώτα πόσο μλκς γίνεται ο ίδιος κάθε μέρα..
Καλημέρα. Ας συμφωνήσουμε 100% εδω μέσα τουλάχιστον που έχει σοβαρούς μοτοσυκλετιστές πως το να μην φοράς κράνος είναι απλά έγκλημα και χαζό και μετά πάμε και στο θέμα οδηγική συμπεριφορά και παιδεία. Επειδή κάποιοι καβαλάνε τη Busa Και πάνε με 300 δεν δίνει σε καποιον άλλοθι να μην φοράει κράνος. Βασικά δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο. Και νομίζω κάποιος που οδηγάει χωρίς πινακίδα και με 300άρες μάλλον δεν είναι κι εδω μέσα να συμμετάσχει στην συζήτηση έτσι κι αλλιώς.
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Οδική αγωγή από το σχολείο, τα πρόστιμα δεν χρειάζεται να είναι χρηματικά, ας είναι κοινωνική προσφορά, το θεωρώ πιο σωστό γιατί έτσι μπορεί και να στρώσει χαρακτήρα ο παραβάτης.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Σόρι που δεν απάντησα νωρίτερα, αλλά δεν πρόσεξα το ποστ σου. Μην νομίζεις ότι σε αποφεύγω κιόλας. :p

Δεν έχω στατιστικά στα χέρια μου αυτή τη στιγμή, αλλά δεν είναι καθόλου δύσκολο να βρεις αριθμούς, οι οποίοι είμαι σίγουρος ότι θα με επιβεβαιώσουν. Τα "στοιχεία" μου είναι ότι κυκλοφορώ πολύ, και το ίδιο κυκλοφορούν και οι φίλοι μου και μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας. Δε με έχουν σταματήσει ούτε μια φορά για έλεγχο εδώ και αρκετά χρόνια, με οποιοδήποτε μέσο. Κάθε μέρα συναντώ τουλάχιστον 30 περιστατικά ξεκράνωτων μοτοσικλετιστών, παπιοσκουτεράδων και ταξιτζήδων που μπαίνουν ανάποδα σε μονόδρομους επειδή βαριούνται να κάνουν τον κύκλο, ποδηλάτες/μοτοσικλετιστές να σφάζουν κόκκινα γιατί βαριούνται να περιμένουν, πιτσιρικάδες σε αυτοκίνητα να κάνουν ζιγκ ζαγκ στην αριστερή λωρίδα επειδή κάνουν λάικ στο φέισμπουκ, σκουτεράδες να στέλνουν sms εν κινήσει κτλ κτλ. Πόσες φορές έχω δει να τους σταματάνε για πρόστιμο ή έστω για έλεγχο; Ούτε μια που θυμάμαι, τα τελευταία 5-6 χρόνια. 2-3 φορές τον χρόνο πετυχαίνω κάποιο σταθερό μπλόκο, σε πολύ συγκεκριμένα σημεία, το κλασικό εισπρακτικό που γνωρίζουμε όλοι, συνήθως για αυτοκίνητα και αυτό είναι όλο. Έχεις κάποια διαφορετική εμπειρία;
Πίστεψέ με...έχει. ;)
Μπορεί επίσης ,αν θέλει ,να σου αλλάξει τα προσωπικά στατιστικά σου ,σε μιά βδομάδα μόνο. :p
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Εγω το φοραω το κρανος μου,γιατι? επειδη νοιωθω γυμνος χωρις αυτο,παρολα αυτα δεν κρινω οσους δεν το φορουν,λυπαμαι γι αυτους αλλα δεν τους την λεω,ισως απλα να σχολιασω οτι το κρανος ειναι καλο ,αλλα αν καποιος δεν καταλαβαινει και δεν θελει δεν συνεχιζω.Θα μου πεις (οπως και αλλοι πιο πριν)οτι θα σκοτωθει , θα μεινει αναπηρος και θα εχουμε συνεπειες(οικονομικες ) κι εμεις οι υπολοιποι κλπ κλπ.Τονιζω για ακομα μια φορα οτι ειμαι υπερ του κρανους αλλα αν λογω του προηγουμενου επιχειρηματος πρεπει να του το επιβαλουμε ,τοτε με την ιδια λογικη πρεπει να απαγορευτει το καπνισμα (μεγανες δαπανες για καρκινοπαθεις),το αλκοολ(ακριβες οι θεραπειες ,αποτοξινωσεις,κλπ),ακομα και οι λιπαρες τροφες ...και τελειωμο δεν εχει.
Κυριοι ,το κρανος σωζει (ναι,οχι παντα,αλλα τις περισσοτερες φορες) ζωες,, εαν το καταλαβατε εχει καλως,εαν οχι ,σας ευχομαι καλη τυχη.

ΥΓ.Ουτε εγω ειμαι Αγιος,κανω αλλες μαλακιες...
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγω το φοραω το κρανος μου,γιατι? επειδη νοιωθω γυμνος χωρις αυτο,παρολα αυτα δεν κρινω οσους δεν το φορουν,λυπαμαι γι αυτους αλλα δεν τους την λεω,ισως απλα να σχολιασω οτι το κρανος ειναι καλο ,αλλα αν καποιος δεν καταλαβαινει και δεν θελει δεν συνεχιζω.Θα μου πεις (οπως και αλλοι πιο πριν)οτι θα σκοτωθει , θα μεινει αναπηρος και θα εχουμε συνεπειες(οικονομικες ) κι εμεις οι υπολοιποι κλπ κλπ.Τονιζω για ακομα μια ορα οτι ειμαι υπερ του κρανους αλλα αν λογω του προηγουμενου επιχειρηματος πρεπει να του το επιβαλουμε ,τοτε με την ιδια λογικη πρεπει να απαγορευτει το καπνισμα (μεγανες δαπανες για καρκινοπαθεις),το αλκοολ(ακριβες οι θεραπειες ,αποτοξονωσεις,κλπ),ακομα και οι λιπαρες τροφες ...και τελειωμο δεν εχει.
Κυριοι ,το κρανος σωζει (ναι,οχι παντα,αλλα τις περισσοτερες φορες) ζωες,, εαν το καταλαβατε εχει καλως,εαν οχι ,σας ευχομαι καλη τυχη.

ΥΓ.Ουτε εγω ειμαι Αγιος,κανω αλλες μαλακιες...
+ Η Παναγιά μαζί σας και να γίνετε και δωρητές οργάνων ;)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
...πρεπει να απαγορευτει...οι λιπαρες τροφες...

ΥΓ.Ουτε εγω ειμαι Αγιος,κανω αλλες μαλακιες...
Πες αλήθεια, τρως μπέικον, πιτόγυρα και γουρνοπούλες με πέτσα; Τέτοιος είσαι;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ενώ εσύ..........................μην ανοίξω τον στόμα μου.......
Εγώ δεν ζητάω απαγόρευση ούτε σαν αστείο.

Βέβαια τώρα που πήρα το αδυνάτισμα σοβαρά, θα ανοίξεις το δικό σου και θα κλείσω το δικό μου. Άδικη ζωή.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εγω το φοραω το κρανος μου,γιατι? επειδη νοιωθω γυμνος χωρις αυτο,παρολα αυτα δεν κρινω οσους δεν το φορουν,λυπαμαι γι αυτους αλλα δεν τους την λεω,ισως απλα να σχολιασω οτι το κρανος ειναι καλο ,αλλα αν καποιος δεν καταλαβαινει και δεν θελει δεν συνεχιζω.Θα μου πεις (οπως και αλλοι πιο πριν)οτι θα σκοτωθει , θα μεινει αναπηρος και θα εχουμε συνεπειες(οικονομικες ) κι εμεις οι υπολοιποι κλπ κλπ.Τονιζω για ακομα μια ορα οτι ειμαι υπερ του κρανους αλλα αν λογω του προηγουμενου επιχειρηματος πρεπει να του το επιβαλουμε ,τοτε με την ιδια λογικη πρεπει να απαγορευτει το καπνισμα (μεγανες δαπανες για καρκινοπαθεις),το αλκοολ(ακριβες οι θεραπειες ,αποτοξινωσεις,κλπ),ακομα και οι λιπαρες τροφες ...και τελειωμο δεν εχει.
Κυριοι ,το κρανος σωζει (ναι,οχι παντα,αλλα τις περισσοτερες φορες) ζωες,, εαν το καταλαβατε εχει καλως,εαν οχι ,σας ευχομαι καλη τυχη.

ΥΓ.Ουτε εγω ειμαι Αγιος,κανω αλλες μαλακιες...
+800 :yes:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το νέο επεισόδιο με το οποίο δεν πιστεύω να διαφωνήσει κανείς: 204 κλήσεις για κίνηση στη Λ.Ε.Α. - Bikeit.gr - Καθημερινό Περιοδικό Μοτοσυκλέτας



Συνολικά βεβαιώθηκαν -204- παραβάσεις σε οδηγούς οι οποίοι κινούνταν στην Λωρίδα Εκτάκτου Ανάγκης (Λ.Ε.Α.), εκ των οποίων οι -186- αφορούσαν Ε.Ι.Χ., οι -12- φορτηγά και οι -6- λεωφορεία.

Παράλληλα αφαιρέθηκαν -43- πινακίδες κυκλοφορίας, -58- άδειες κυκλοφορίας και -51- άδειες οδήγησης.
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Αν το πανε ετσι μεχρι το Σεπτεμβρη θα εχουν βαλει πολλοι μ@λ@κ$ς μυαλο!!!
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Δεν βάζουν μυαλό οι Έλληνες οδηγοί: 5.898 «επικίνδυνες» παραβάσεις σε μία εβδομάδα

Σε 17.454 ελέγχους που πραγματοποιήθηκαν σε οχήματα την περασμένη εβδομάδα (από τις 2 έως τις 8 Ιουλίου) σε όλη την Ελλάδα, στο πλαίσιο στοχευμένου προγράμματος της Ελληνικής Αστυνομίας για την αντιμετώπιση «επικίνδυνων» τροχονομικών παραβάσεων, με προτεραιότητα στην υπέρβαση του ορίου ταχύτητας, βεβαιώθηκαν συνολικά 5.898 παραβάσεις.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Διάβασα σήμερα ότι για λόγους που θα μπορούσαν να συνδέονται με πρόσφατες ανακοινώσεις περί εκλογών, αποφασίστηκε ότι τα ανασφάλιστα (περίπου 500,000 οχήματα) παίρνουν εξάμηνη περίοδο χάριτος για να τακτοποιηθούν ασφαλιστικά. Περαστικά μας.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Διάβασα σήμερα ότι για λόγους που θα μπορούσαν να συνδέονται με πρόσφατες ανακοινώσεις περί εκλογών, αποφασίστηκε ότι τα ανασφάλιστα (περίπου 500,000 οχήματα) παίρνουν εξάμηνη περίοδο χάριτος για να τακτοποιηθούν ασφαλιστικά. Περαστικά μας.
Ήδη όμως έχουν επιβληθεί πρόστιμα από το Μάρτιο!
Έχεις λινκ γι αυτό;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ήδη όμως έχουν επιβληθεί πρόστιμα από το Μάρτιο!
Έχεις λινκ γι αυτό;
To διάβασα πριν λίγη ώρα σε αυτοκινητιστικό site, το newsauto.gr σε άρθρο του Τάκη Τρακουσέλλη

...
ενώ ο νόμος αναφέρει ρητά ότι εφόσον ο κάτοχος του ανασφάλιστου οχήματος δεν ανταποκριθεί σε προειδοποιήσεις και πρόστιμα και επιμένει να μην το ασφαλίζει, μετά από δύο μήνες χάριτος από την τελευταία διασταύρωση, τα στοιχεία του μεταβιβάζονται από την ΑΑΔΕ στο αστυνομικό τμήμα που ανήκει, οπού και τα όργανα επισκέπτονται το σπίτι του με εντολή την αφαίρεση της άδειας κυκλοφορίας του οχήματος και τις πινακίδες του.

...
η υφυπουργός Οικονομικών Κατερίνα Παπανάτσιου με εγκύκλιο της, αντικαθιστά τη δίμηνη διορία σε εξάμηνη, δίνοντας ουσιαστικά περιθώριο… ανάσας των κατόχων ανασφάλιστων οχημάτων για μισό χρόνο. Χαρακτηριστικά η ΠΟΛ αναφέρει: «β. Στο πρώτο εδάφιο του άρθρο 6 της Απόφασης Αν. Υπουργού Οικονομικών ΠΟΛ 1033/2016, αντικαθίσταται η λέξη «διμήνου», με τη λέξη «εξαμήνου».
 

chaosm

Μέλος
Στην Ελλάδα είσαι. Περίμενες τπτ καλύτερο; ευτυχώς που το κράτος δουλεύει ρολόι.. Και εφαρμόζονται οι νόμοι πάνω απ όλα

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom