Αυξημένα τα "ραβασάκια" της Τροχαίας στους οδηγούς μηχανών

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Επεκτεινεται η περιοδος σε 6 μηνες (απο 2 που ηταν) για να αφαιρεθουν οριστικα οι πινακιδες.
Ειχες 2 μηνες για να σε τσιμπησουν τωρα εχεις 6.
Τα προστιμα, προστιμα ομως ;)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Επεκτεινεται η περιοδος σε 6 μηνες (απο 2 που ηταν) για να αφαιρεθουν οριστικα οι πινακιδες.
Ειχες 2 μηνες για να σε τσιμπησουν τωρα εχεις 6.
Τα προστιμα, προστιμα ομως ;)
Αλλά.... αν θέλει ο φονιάς μπορεί να συνεχίσει να κυκλοφορεί ανασφάλιστος με πινακίδες για άλλους 6 μήνες... και αν χτυπήσει/σκοτώσει κάποιον το θύμα και η οικογένεια του απλά θα πάρει τα μέζεα του μ@λ@κα γιατί έτσι αποφάσισε να αυτοδιαθέσει το όχημα και τον εαυτό του! Όλα αυτά με τη βούλα του κράτους! Φυσικά τα πράγματα αλλάζουν όταν ο πόνος χτυπήσει τη δική του πόρτα.
Αυτοί είμαστε, τέτοιο κράτος μας αξίζει.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ετσι.
Και το κρατος εχει 6 μηνες να πιασει τον καθε ανασφαλιστο. Σε 2 που να προλαβει 500.000 ;
Να χασει τα προστιμα ;;;;
 
Reactions: STF

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μα δεν χάνει τα πρόστιμα, αφού πάνε στην εφορία και βεβαιώνονται στο ΑΦΜ του παραβάτη. Και εκεί δεν έχει "είχα μέσο και την έσβησε" φαντάζομαι.

Τις πινακίδες "χάνει" το κράτος. Βέβαια, κρίνοντας από το πόσοι κυκλοφορούν χωρίς πινακίδες χαλαρότατα και μέσα στην Αθήνα, καταλαβαίνεις ότι "αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ".
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για να επιβληθει προστιμο, πρεπει να γινει διασταυρωση.
Οταν επιβληθει, γινεται οπως λες. Με το εξαμηνο θα εχουν μεγαλυτερα ποσοστα επιβολης προατιμου, επι του συνολου των ανασφαλιστων.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Αυτο παντως με την αφαιρεση διπλωματος και πινακιδων για τοσο μεγαλα διαστηματα, εχω την εντυπωση οτι πολυ συντομα θα δημιουργησει τεραστιο προβλημα.Ενας στους τεσσερις θα κυκλοφορει παρανομα με οτι αυτο σημαινει.

Αυτη την στιγμη μπορει να λεω διαφορα για τους αλητες που κυκλοφορουν χωρις διπλωμα,αλλα αν μου παρουν το δικο μου,θεωρω σχεδον σιγουρο οτι θα κανω και εγω το ιδιο,μιας και δεν εχω αλλη εναλλακτικη.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
2 μέρες στη Γλυφάδα και ψάχνω να βρω αναβάτη με μοτο μεγάλου κυβισμού με κράνος...ειδικα στα ακριβα μηχανακια δε παιζει κρανος με τπτ σχεδον...Όταν βλέπω από κανέναν λέω να αρχίσω να βαράω παλαμάκια...
Το κεφάλι μας το ξερό φταίει πρωτίστως..τα πρόστιμα σε 2η μοίρα κατ' εμέ..
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Αυτο παντως με την αφαιρεση διπλωματος και πινακιδων για τοσο μεγαλα διαστηματα, εχω την εντυπωση οτι πολυ συντομα θα δημιουργησει τεραστιο προβλημα.Ενας στους τεσσερις θα κυκλοφορει παρανομα με οτι αυτο σημαινει.

Αυτη την στιγμη μπορει να λεω διαφορα για τους αλητες που κυκλοφορουν χωρις διπλωμα,αλλα αν μου παρουν το δικο μου,θεωρω σχεδον σιγουρο οτι θα κανω και εγω το ιδιο,μιας και δεν εχω αλλη εναλλακτικη.
Το χειρότερο πάντως για εμένα δεν είναι το τι θα γίνει στην περίπτωση που θα γίνει κάποιος έλεγχος από την αστυνομία και θα σε πιάσουν να οδηγείς ενώ σου έχουν αφαιρεθεί τα στοιχεία αλλά το τι θα γίνεται σε περίπτωση ατυχήματος και αν θα σε καλύπτει η ασφάλεια σου αν εμπλακείς ενώ σου έχουν αφαιρεθεί το δίπλωμα και οι πινακίδες....
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Το χειρότερο πάντως για εμένα δεν είναι το τι θα γίνει στην περίπτωση που θα γίνει κάποιος έλεγχος από την αστυνομία και θα σε πιάσουν να οδηγείς ενώ σου έχουν αφαιρεθεί τα στοιχεία αλλά το τι θα γίνεται σε περίπτωση ατυχήματος και αν θα σε καλύπτει η ασφάλεια σου αν εμπλακείς ενώ σου έχουν αφαιρεθεί το δίπλωμα και οι πινακίδες....
Το χειροτερο για μενα, ειναι οτι θα κανω αυτο που λεω στους αλλους να μην κανουν,για τους λογους που και εσυ αναφερεις.
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
H ασφαλεια δεν καλυπτει ασφαλισμενο χωρις διπλωμα , αδεια που εχουν παρακρατηθει απο παραβαση.
Εκει πληρωνεις το μαρμαρο ολο μονος σου.

Χειροτερο απο το να μπλεξεις σε δικαστηρια & αποζημειωσεις 10 ετιας δεν ειναι τιποτε αλλο που να πηγαινεις με τα ποδια καθε μερα οπου εχεις να πας.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτο παντως με την αφαιρεση διπλωματος και πινακιδων για τοσο μεγαλα διαστηματα, εχω την εντυπωση οτι πολυ συντομα θα δημιουργησει τεραστιο προβλημα.Ενας στους τεσσερις θα κυκλοφορει παρανομα με οτι αυτο σημαινει.

Αυτη την στιγμη μπορει να λεω διαφορα για τους αλητες που κυκλοφορουν χωρις διπλωμα,αλλα αν μου παρουν το δικο μου,θεωρω σχεδον σιγουρο οτι θα κανω και εγω το ιδιο,μιας και δεν εχω αλλη εναλλακτικη.
Για να καταλάβω.... γιατί να σου πάρουν το δίπλωμα;
Επειδή κυκλοφορούσες χωρίς κράνος;
Επειδή κυκλοφορούσες ανασφάλιστος;
Επειδή κυκλοφορούσες μεθυσμένος;
Γιατί;

Αν θυμάμαι καλά, αφαίρεση διπλώματος και πινακίδων γίνεται για συγκεκριμένες παραβάσεις, δε θέλω να πιστεύω ότι χρειάζεται να σκεφτόμαστε "τιμωρίες" για να μην κάνουμε τέτοιες.

EDIT: δε θέλω να το παίξω τέλειος και αλάθητος, αλλά αν για παράδειγμα με βρουν μεθυσμένο σε έναν έλεγχο και εκτός από το σχετικό πρόστιμο μου αφαιρέσουν δίπλωμα, ασφάλεια το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως θα ντραπώ με τον εαυτό μου. Σε καμία περίπτωση δε θα βγω στο δρόμο -ουσιαστικά ακάλυπτος από αφάλιση (χωρίς δίπλωμα η ασφάλεια παύει να ισχύει)- σα κοινός εγκληματίας. Πρέπει να σκεφτόμαστε τις συνέπειες στα χειρότερα σενάρια της φαντασίας μας γιατί απλούστατα η ζωή έχει δείξει πως αυτά συμβαίνουν και δυστυχώς σχεδόν σε καθημερινή βάση. Αρνούμαι να βάλω κι εγώ αυτό το αρνητικό λιθαράκι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Για να καταλάβω.... γιατί να σου πάρουν το δίπλωμα;
Επειδή κυκλοφορούσες χωρίς κράνος;
Επειδή κυκλοφορούσες ανασφάλιστος;
Επειδή κυκλοφορούσες μεθυσμένος;
Γιατί;

Αν θυμάμαι καλά, αφαίρεση διπλώματος και πινακίδων γίνεται για συγκεκριμένες παραβάσεις, δε θέλω να πιστεύω ότι χρειάζεται να σκεφτόμαστε "τιμωρίες" για να μην κάνουμε τέτοιες.

EDIT: δε θέλω να το παίξω τέλειος και αλάθητος, αλλά αν για παράδειγμα με βρουν μεθυσμένο σε έναν έλεγχο και εκτός από το σχετικό πρόστιμο μου αφαιρέσουν δίπλωμα, ασφάλεια το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως θα ντραπώ με τον εαυτό μου. Σε καμία περίπτωση δε θα βγω στο δρόμο -ουσιαστικά ακάλυπτος από αφάλιση (χωρίς δίπλωμα η ασφάλεια παύει να ισχύει)- σα κοινός εγκληματίας. Πρέπει να σκεφτόμαστε τις συνέπειες στα χειρότερα σενάρια της φαντασίας μας γιατί απλούστατα η ζωή έχει δείξει πως αυτά συμβαίνουν και δυστυχώς σχεδόν σε καθημερινή βάση. Αρνούμαι να βάλω κι εγώ αυτό το αρνητικό λιθαράκι.
Nα περασω κατα λαθος με κοκκινο ας πουμε?Οσο αλαθητος και να ειναι καποιος δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν το εχει κανει.
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Nα περασω κατα λαθος με κοκκινο ας πουμε?Οσο αλαθητος και να ειναι καποιος δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν το εχει κανει.
Πάντως εγώ εννοούσα πως ΔΕΝ είμαι αλάθητος.

Τώρα αν κάποιος περάσει το κόκκινο αφηρημένος είναι κάτι που πράγματι μπορεί να συμβεί στο καθένα.
Αν κάποιος περάσει το κόκκινο "εκ του πονηρού"... είναι δεν είναι αλάθητος έχει κάνει μαλ@κία (μπορεί να αφορά κι εμένα) και η τιμωρία του/μου αξίζει 100%.

Το θέμα είναι πως και στις δυο περιπτώσεις η παράβαση μπορεί να παράγει τραγικό αποτέλεσμα, στον εαυτό μας ή σε κάποιον άλλον. Επομένως κάθε παράβαση που μπορεί να εμπλέξει και τρίτο πρόσωπο λόγω δικού μας λάθους θα πρέπει να αντιμετωπιστεί με αποδοχή της ποινής αφού γλυτώσαμε τα χειρότερα. Νομίζω πως όσο και να μας στενοχωρεί έτσι πρέπει να το βλέπουμε και μάλιστα με στόχο να μην το επαναλάβουμε και όχι να το επαναλάβουμε με ακόμη χειρότερους όρους.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Nα περασω κατα λαθος με κοκκινο ας πουμε?Οσο αλαθητος και να ειναι καποιος δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν το εχει κανει.
Αν πέρναγα "κατά λάθος" (στ αλήθεια) με κόκκινο και τη σκαπουλάρα από του χάρου τα δόντια και της μοίρας το κάλεσμα, τότε θα παρέδιδα μόνος μου το δίπλωμά μου! :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Και δυο κεράσια Τουρκίας...:wacky:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Οπου ακους πολλα αυγα ,κρατα μικρο καλαθι! (ελεγε ο παππουλης μου)
Σου έχει τύχει τροχαίο και να σε εγκαταλείψουν διαλυμένο στην άσφαλτο; Μετά αν θες μπορούμε να ξανασυζητήσουμε για το μέγεθος του καλαθιού!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η ασφάλεια δεν καλύπτει εμάς. Καλύπτει τους τρίτους. Το ότι κάποιος οδηγεί χωρίς ζώνη, χωρίς κράνος, μιλούσε στο κινητό και τράκαρε κλπ, δεν καθίσταται ανασφάλιστος αυτόματα και δεν σημαίνει ότι ο παθών θα πάρει μηδενική αποζημίωση.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η ασφάλεια δεν καλύπτει εμάς. Καλύπτει τους τρίτους. Το ότι κάποιος οδηγεί χωρίς ζώνη, χωρίς κράνος, μιλούσε στο κινητό και τράκαρε κλπ, δεν καθίσταται ανασφάλιστος αυτόματα και δεν σημαίνει ότι ο παθών θα πάρει μηδενική αποζημίωση.
Αγαπητέ Γιάννη, προφανώς δεν έγινα αντιληπτός... το ότι η ασφάλεια καλύπτει τους τρίτους είναι ένας λόγος παραπάνω να είμαστε συνεπείς ως προς αυτό για κάθε λόγο και για κάθε αιτία (ακάλυπτος από νομικής άποψης ασφαλιστικά επειδή π.χ. μου έχει αφαιρεθεί το δίπλωμα).
Λιγάκι στενοχωρήθηκα που τα σχόλια μου αντιμετωπίστηκαν ως "πολλά αυγά".

Κάποια μεσάνυχτα τον Οκτώβριο του 2014 στον Κηφισό, εγώ και η σύζυγος μου βιώσαμε την "εγκατάλειψη". Δε θα αναλύσω τις επιπτώσεις, όμως τις επόμενες ημέρες -μέσα από το νοσοκομείο- και τους επόμενους δυο μήνες κατά την ανάρρωση, με διάφορες ανακοινώσεις έψαχνα να βρω τον υπαίτιο και ήταν τρομακτικό το γεγονός πως στη διαδικασία αναζήτησης προσέκρουα σε σχεδόν καθημερινά παρόμοια ατυχήματα ή και δυστυχήματα με κοινό παρονομαστή την εγκατάλειψη.

Αυτό που ανακάλυψα είναι πως τα συνηθέστερα αίτια για την ταχύτατη απόφαση με θέμα: "εγκαταλείπω το θύμα μου" μεταξύ άλλων έχει δυο κύριες ρίζες του κακού.
Αυτά είναι:
α) Η έλλειψη παιδείας (του θύτη) και
β) Ότι το όχημα (του θύτη) είναι ανασφάλιστο.

Δηλαδή η έλλειψη παιδείας είναι που δεν του επιτρέπει να καταλάβει πως η διάσωση της ζωής είναι σημαντικότερη από τη τιμωρία του, αλλά.... και η κυριευμένη από φόβο σκέψη, πως ως ανασφάλιστος θα έχει μεγαλύτερες επιπτώσεις χωρίς καμία νομική κάλυψη.
Αυτά τα δυο παρεούλα, τον οδηγούν στην άμεση απόφαση να σε εγκαταλείψει στην άσφαλτο.

Φαντάζομαι ότι οι πιθανότητες για παρόμοια συμπεριφορά θα είναι αυξημένες για κάθε περίπτωση όπου μπορεί να οδηγείς ένα όχημα με μειωμένη νομική κάλυψη.
Λοιπόν, τέτοιος ΔΕ θα γίνω και ας είναι το καλαθάκι μου του ενός αυγού.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom