Αυτά παθαίνεις, άμα κάνεις παρέα με αναποφάσιστους...

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Υπαρχει και κατι που δεν το σκεφτηκες Γιαννο
Σε 6 μηνες νταν, θα πουλανε τα μηχανακια τους ο todor και ο onroad ......








....για να παρουν gs lc
:fun
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Μόνο εγώ θα σου δώσω λύση, όπως έδωσα και σε εμένα, να πιω λίγο καφέ πρώτα :)
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Σχετικά με το Tracer.

Ειναι απίστευτο μηχανάκι γιατί τα κάνει όλα καλά η σχεδόν καλά. Εκπληκτικό value for money, με γκαζι, ροπή, απίστευτο κινητήρα, ελαφρύ (215 κιλά γεμάτο με χαμηλό κέντρο βαρους) στην κίνηση είναι σαν παπί (δεν υπερβάλω), ταξιδεύει, είναι οικονομικό, είναι αξιόπιστο, είναι όμορφο (περί ορέξεως βέβαια)... μιλάμε για ένα απιστευτο σύνολο το οποίο καλύπτει το 100% ενός μέσου αναβάτη.
Σκέψου ότι μια βόλτα το έκανα και μου άλλαξε όλη την αντίληψη, τόσο που μετά από 4 μέρες το παρήγγειλα.

Τα μοναδικά μειονέκτηματα που παρατήρησα εκ των υστέρων, είναι ο περιορισμός στο φόρτωμα (δε μπορείς να φορτώσεις αρκετά γιατί έχει αδύναμο υποπλαισιο, είπαμε είναι sport touring) και η ικανότητά του να κινηθεί σβέλτα στο χαλασμενο, κακής ποιότητας δευτερεύον οδικό δίκτυο της χώρας.

Και αυτό με βοήθησε να το καταλάβω τα 2 οδηγικα τριήμερα που προηγήθηκαν με το 990 (η βόλτα στο Μπαρο του Θάνου tripper.gr και το ADVtrOFFy) όπου στο πρώτο συνδύασα χωματοβολτα στα Γεράνια, ταξίδι Εθνικη και φουλ επαρχιακό στροφιλικι φορτωμένος, και στο δεύτερο τριήμερο, Λίμνη Πλαστήρα από Παλαιά Εθνική + 2 ημέρες στα βουνα με κατασκήνωση + επιστροφή με τουρισμό στη Δυτική Ελλάδα.

Με το 990, φορτωμένος με τακουνατα.

Ε, αυτά με το Tracer δεν τα κάνεις ρε φιλαράκι.
Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ούτε με μονοκύλινδρο τα κάνεις, η μάλλον τα κάνεις, αλλά δεν το ευχαριστιεσαι.
Σε αυτή την απάντηση μου ανεβάζεις το ηθικό για την επιλογή του τενερε!! :)
Έχω σκεπτικό πολύ κοντά σε αυτό με το δικό σου για όλα όσα λες και για το tracer και τα υπόλοιπα. Επίσης ένας άγραφος νόμος λέει " ένα για όλα"
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Κατ αρχήν δες τι πιάνουν αυτά που έχεις. Μπορεί να λες θα πιάσω 9000ε από το τρέισερ και στα 7500ε να μην βαράει τηλ (πριν λίγο καιρό έλεγα να κρατήσω του πεθερού το ΙΧ και έλεγα για το δικό μου, αστρα 1400, δώστε όσο θέλετε, και ακόμη το έχω χαχα). Τώρα για τα άλλα, θα σε γλεντήσω σε λίγο :)
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Γιαννάκη 3 πράγματα!!!
1. Το 990 ΔΕΝ πουλιέται!!! (διαχρονικό, πολλά κέφια, και την φυσική σου κατάσταση θα την φτιάξεις για να αντέχεις το βάρος του, στο χώμα)
2.οι γυναίκες όλου του κόσμου θέλουν bmw
Και το ταξίδι 2 καβάλο τα bmw(boxer) το κάνουν όπως καμία άλλη μοτοσυκλέτα (διαχρονικό, το lc με γκάζι αρκετό, όμορφο)
3.το yamaha σου εινα θέμα χρόνου να το δώσεις!
Αυτό το ήξερες και το ήξερα και εγώ από το λίγο που σε ξέρω
Δεν είναι ΟΛΑ τα ktm όπως το 990.
Σκεψου γιατί η ζωή είναι μικρή!!!

Υ. Γ. Κερνάμε τσίπουρο στο μπαλκόνι να συζητήσουμε για ώρες
Οσον αφορά τα χρήματα Ειναι δικό σου θέμα!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Η Γυναίκα του το ξέρει ; :ha



Φίλε ,και αυτό επίσης στο είχα πεί...πρίν ψωνίσεις το Τρέϊλερ.
Δεν ξέρω αν θυμάσαι τι σου πα...
Οτι δεν καταλαβαίνω το γιατί ,κ δεν υπάρχει λόγος να ψωνίσεις Τρέϊσερ ,αφού έχεις αποφασίσει να κρατήσεις-βελτιώσεις κι'άλλο το 990 σου.
Το 990 μπορεί να κάνει όλα όσα κάνει το Τρέισερ ,κι άλλα τόσα που το Τρέϊσερ δεν μπορεί.
Νόημα αγοράς του Τρέϊσερ θα υπήρχε μόνο ,αν έδινες το 990 κ με τα ίδια λ7 έπαιρνες το 690 μου ,έτοιμο Rally.
Moυ πες τότε θυμάμαι ,ότι αγαπάς το 990 ,κ σε τρώει ο κwλος σου για αγορά καινούργιου ,κ το σεβάστηκα γιατί έχω μόνιμες παρόμοιες κwλοφαγούρες κ σε καταλαβαίνω.
Και τώρα σε καταλαβαίνω ,απλά θα σου στοιχίσει λίγο ακριβότερα το κόνσεπτ.
Και Βουρρρρ ,γιατι η Ζωή είναι Μικρή ,κτλ ,κτλ ,κτλ....
Το θυμάμαι ρε Κωστή, αλλά καβαλησα το Tracer και μου πήρε τα μυαλά, γι αυτό και πήγα ταμείο αμέσως. Και δεν το μετάνιωσα, γιατί μου έδωσε (και μου δίνει ακόμα) την οδηγική απόλαυση ακριβως που χρειαζομουν εκεινη την περίοδο.

Τη χασούρα που θα έχω πουλώντας το την αντιλαμβάνομαι, αλλά ρε φίλε δε μπορώ να τα έχω όλα. Κάπου θα χάσω, κάπου θα κερδίσω.
Δε γ@μιέται λοιπόν, μια ζωή την έχουμε...
 
Τελευταία επεξεργασία:

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Γιανναρα εφοσον εχεις θεμα με το tracer γενικα φορτωμα ταξιδι διπλος κτλ μια επιλογη ειναι να παρεις ενα μεγαλο ον οφ για τις ταξιδαρες σου gs/tenere1200/varadero/ multistada.
Και ενα μονοκυλινδρο για το χωμα low cost αγορα ωστε και να μην το λυπασαι ,και να μην λυπασαι τα λεφτα γιατι θα ειναι δευτερο μηχανακι ,και να του πιεις το αιμα στις χωματινες,και οταν το βαρεθεις και οταν δεν κανεις αλλο χωμα να μη σκεφτεσαι τα λεφτα που εδωσες για την αγορα του.
Το θετικο ειναι οτι ξερεις ακριβως τι θες...
Ευχομαι τα καλυτερα....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιανναρα εφοσον εχεις θεμα με το tracer γενικα φορτωμα ταξιδι διπλος κτλ μια επιλογη ειναι να παρεις ενα μεγαλο ον οφ για τις ταξιδαρες σου gs/tenere1200/varadero/ multistada.
Και ενα μονοκυλινδρο για το χωμα low cost αγορα ωστε και να μην το λυπασαι ,και να μην λυπασαι τα λεφτα γιατι θα ειναι δευτερο μηχανακι ,και να του πιεις το αιμα στις χωματινες,και οταν το βαρεθεις και οταν δεν κανεις αλλο χωμα να μη σκεφτεσαι τα λεφτα που εδωσες για την αγορα του.
Το θετικο ειναι οτι ξερεις ακριβως τι θες...
Ευχομαι τα καλυτερα....
Ναι Μάνο μου, αυτή είναι η πιο συνετή και πρακτική λύση, και αν ποτέ το μυαλό έρθει στα συγκαλα του, τότε μάλλον έτσι θα ξηγηθω.

Βλέπω όμως το 1290R και μου κλείνει το μάτι πονηρά, σαν να μου λέει:
"έλα, άστο.... αφού με το κάτω κεφάλι σκέφτεσαι.... τι ψάχνεις και ρωτάς, και ταλαιπωρείς και τα παιδιά στο φόρουμ.... έλα... βάλε τα μπουρδελ@ σου αγγελία και έλα στον βασιλιά της καυλ@ς"

Κατάλαβες....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Μήπως είσαι στα 40 ή εκεί γύρω?? Σε ρωτάω γιατί και εγώ βασανίζομαι και δεν μπορώ να καταλάβω τι μου συμβαίνει....:D:D:D:D

Πέρα από την πλάκα, αν είσαι διατεθειμένος να σκοτώσεις τα υπάρχοντα μηχανάκια (ειδικά το 990 που του έχεις σπρώξει και χρήμα), τότε βουρ. Για μένα, BMW ή 1290 είναι αντίστοιχα καλά μηχανάκια, τα οδηγάς για να δεις πιο θα σου κάτσει καλύτερα. Γιατί όμως 1290R αφού θα παίξεις και με μικρό εντουροτράβελ? Το ένα για όλα (που μάλλον δικαιολογεί και το 1290R) προσωπικά δεν με βρίσκει σύμφωνο, με τι καρδιά θα κουτρουβαλάς στα χώματα με 18Κ μηχανάκι????
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι Μάνο μου, αυτή είναι η πιο συνετή και πρακτική λύση, και αν ποτέ το μυαλό έρθει στα συγκαλα του, τότε μάλλον έτσι θα ξηγηθω.

Βλέπω όμως το 1290R και μου κλείνει το μάτι πονηρά, σαν να μου λέει:
"έλα, άστο.... αφού με το κάτω κεφάλι σκέφτεσαι.... τι ψάχνεις και ρωτάς, και ταλαιπωρείς και τα παιδιά στο φόρουμ.... έλα... βάλε τα μπουρδελ@ σου αγγελία και έλα στον βασιλιά της καυλ@ς"

Κατάλαβες....
Κάνε ένα test ride το 1250 πρώτα.
 
Top Bottom