Αυτά παθαίνεις, άμα κάνεις παρέα με αναποφάσιστους...

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σχετ. με το φόρτωμα, ο κατασκευαστής δίνει μέγιστο βάρος φόρτωσης τα 180 κιλά, συμπεριλαμβανομένου βάρος αναβάτη - βάρος επιβάτη + βάρος αξεσουάρ + βάρος αποσκευών.
Δηλαδή:
Μέσος αναβάτης = 80kg
Μέσος επιβάτης = 80kg
Βάρος αξεσουάρ (κάγκελα προστασίας 3 κιλά + βάρος διβάλιτσου 7 κιλά) = 10kg
Υπολοίπονται 10 κιλά για φόρτωμα, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Εγώ είμαι 115 κιλά και η σύζηγος 55, οπότε καταλαβαίνεις.... :)

Για την σβέλτη οδήγηση σε κλειστό επαρχιακό/ορεινό δρόμο, ίσως βοηθήσει μια aftermarket ανάρτηση/ελατήρια (ξέροντας πως να τη ρυθμίσεις), αλλά ο ενδιασμός μου έγκειται πιο πολύ σε άλλα χαρακτηριστικά της μοτο όπως το ύψος του κάρτερ από το έδαφος και τις ελαφρού κράματος ζάντες με ότι αυτό συνεπάγεται σε λακούβες, πέτρες, μεγάλα κομμάτια χωματόδρομου στην διαδρομή κ.α.
Για την ακρίβεια... Tracer GT 900 Maximum load: 179 Kg

Πάμε τώρα στην έκπληξη.... WR250R Maximum load: 185 Kg*

*μετά μου κάνουν καζούρα στη παρέα που έχω βάλει κάγκελα για βαλίτσες/σαμάρια με διαμετρο 18mm... αφού το εργαλείο έχει υποπλαισιάρα και αντέχει κιλά

:p :p :p
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ακόμα και ο πήγασος έχει μεγαλύτερο όριο από το τρέισερ, εντάξει, το καταλάβαμε, με το τρέισερ είσαι manual τύπος αν το τρως το φαγητό σου.

Aldebaran τέκνον δεν είναι "μέσο" 80 κιλά γυναίκα πίσω, θα μου πεις τώρα το σχόλιο είναι σεξιστικό γιατί όλα τα φύλα έχουν δικαίωμα στην επιβίβαση και όλα τα μεγέθη επίσης (πχ δες ποστάκι στο advrider από το νήμα του 790 το οποίο αποδεικνύει ότι αντέχει το ΚΤΜ) και έχω κάτσει και εγώ πίσω στο fazer με γυναίκα πολύ λιγότερα από 80 κιλά οδηγό. Γελάω τώρα γιατί μου θύμησες τον γυμναστή την Δευτέρα που μου λέει "δεν πιστεύω να κουράστηκες με την μπάρα, αν πάρεις μιά γυναίκα 80 κιλά και κάνεις τις ίδιες επαναλήψεις τι θα πεις" εν τω μεταξύ ο γυμναστής σχετίζεται με μιά αφρατούλα μελαχρινή από το τμήμα η οποία τα 80 κιλά τα έχει πατημένα χαλαρά και του κάνει ζηλίτσες όταν μιλάει στις άλλες, η οποία παρακολουθούσε τι θα πω. Και το είχα έτοιμο το τρολάρισμα, αλλά είναι κάμποσες οι αφράτες και θα είχα έτοιμο και το λιντσάρισμα.


Και μιά που το πιάσαμε, προσωπική παρατήρηση, όταν βλέπω την σέλα του οπισθίως καθήμενου εκτός μεταξονίου, καταλαβαίνω ότι θα επηρεάζει αρκετά. Είναι αρκετές μοτοσικλέτες που έχουν ακόμα τέτοια σχεδίαση, παρά το γεγονός ότι θεωρούνται "τουριστικές".
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δεν ξερω τι λες εσυ, εγω α
Aldebaran τέκνον δεν είναι "μέσο" 80 κιλά γυναίκα πίσω, θα μου πεις τώρα το σχόλιο είναι σεξιστικό γιατί όλα τα φύλα έχουν δικαίωμα στην επιβίβαση και όλα τα μεγέθη επίσης (πχ δες ποστάκι στο advrider από το νήμα του 790 το οποίο αποδεικνύει ότι αντέχει το ΚΤΜ) και έχω κάτσει και εγώ πίσω στο fazer με γυναίκα πολύ λιγότερα από 80 κιλά οδηγό. Γελάω τώρα γιατί μου θύμησες τον γυμναστή την Δευτέρα που μου λέει "δεν πιστεύω να κουράστηκες με την μπάρα, αν πάρεις μιά γυναίκα 80 κιλά και κάνεις τις ίδιες επαναλήψεις τι θα πεις" εν τω μεταξύ ο γυμναστής σχετίζεται με μιά αφρατούλα μελαχρινή από το τμήμα η οποία τα 80 κιλά τα έχει πατημένα χαλαρά και του κάνει ζηλίτσες όταν μιλάει στις άλλες, η οποία παρακολουθούσε τι θα πω. Και το είχα έτοιμο το τρολάρισμα, αλλά είναι κάμποσες οι αφράτες και θα είχα έτοιμο και το λιντσάρισμα.
Eχεις καμια σχεση με τον κυριο?

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τι δεν είναι μικρός θεούλης ο Αλ;
Βέβαια, αν τον έπιανε στα χέρια της η τηλεοπτική μετεξέλιξη της συζύγου από το SoA θα του έφευγαν τα τσισάκια.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
α όχι, δεν έχω τέτοιο ρατσισμό με τις αφράτες, κάθε άλλο, επίσης δόξα και τιμή στο τρολάκι που του έγραψε τις ατάκες και στην δεκαετία που δεν είχαν ακόμα εφευρεθεί ευθιξίες για τα πάντα παντού. σε τελική, την τελευταία 6ετία όπως φρόντισε να μου θυμήσει σήμερα το fb με ένα υπέροχο βίντεο πολύ συγκινητικό not, έχω ξεφτιλίσει κάθε πίνακα με ΔΜΣ στο γνωστό σύμπαν, οπότε δεν δικαιούμαι δια να ομιλώ. συζητώντας όμως για τα βάρη που απομένουν να μπουν στην μοτοσικλέτα αφού ανέβω εγώ, δεν μπορεί παρά να αστειευτώ με τα νούμερα. Ακόμα και αν χάσω 20 κιλά από τα 30 που λένε οι πίνακες ότι πρέπει, πάλι δεν περισσεύει ικανοποιητική ποσότητα φόρτωσης.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Kαλα, με 20κιλα αποσκευες μεταναστευεις, που λεει ο λογος. Δεν ειναι και λιγα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχω τόσο καιρό να πάω φορτωμένος οπουδήποτε που δεν θυμάμαι πόσο είναι 20 κιλά, ακούγεται λίγο όμως. Εκτός αν είναι τα κιλά που πρέπει να χάσω
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Για την ακρίβεια... Tracer GT 900 Maximum load: 179 Kg

Πάμε τώρα στην έκπληξη.... WR250R Maximum load: 185 Kg*

*μετά μου κάνουν καζούρα στη παρέα που έχω βάλει κάγκελα για βαλίτσες/σαμάρια με διαμετρο 18mm... αφού το εργαλείο έχει υποπλαισιάρα και αντέχει κιλά

:p :p :p
Αφου εχεις παρει εργαλειο λεμε, και το εχεις κανει το "απολυτο εργαλειο" :cool:!!!!! Τι να λεμε τωρα..... :ok:
 
Reactions: STF

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Στα χρονόμετρα το 1290 κερνάει τσάι το 1250, αλλά σε αίσθηση κερδίζει το πενφε..
Μας έχουν τρελάνει γαμωτ...

 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Στα χρονόμετρα το 1290 κερνάει τσάι το 1250, αλλά σε αίσθηση κερδίζει το πενφε..
Μας έχουν τρελάνει γαμωτ...

Πριν πεσεις για υπνο τα διαβαζεις αυτα?:zzz:
Και αντε και κατελειξες. Ποιο θα δωσεις? :hh::hh:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πριν πεσεις για υπνο τα διαβαζεις αυτα?:zzz:
Και αντε και κατελειξες. Ποιο θα δωσεις? :hh::hh:
Στο τέλος Λευτέρη τον βλέπω να ψάχνεται για μεγαλύτερο γκαράζ και όχι για μοτοσυκλέτα... :p
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Στο τέλος Λευτέρη τον βλέπω να ψάχνεται για μεγαλύτερο γκαράζ και όχι για μοτοσυκλέτα... :p
Άμα μπλέξεις με ΚΤΜια... Είναι μοιRαίο. ;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τελικα ο μοναδικος αναποφασιστος ειναι ο δημιουργος του θεματος.:fun:fun:fun
Την παροιμία "δείξε μου τον φίλο σου να σου πω ποιος είσαι" την ξέρεις φαντάζομαι... :fun
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
όλοι μπεμφε θα πάρετε........
 
Top Bottom