Αφαίρεση ασφάλτινης πίσσας

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Παίδες θέλω τη βοήθειά σας.

Πριν από καιρό είχα περάσει από φρεσκοστρωμμένη πίσσα, και σήμερα που πήγα να καθαρίσω το μηχανάκι, πρόσεξα ότι η ποδιά,το μπροστινό μέρος του κινητήρα και τα φτερά από κάτω είχαν κολλήσει φουλ πίσσα. Και δεν έβγαινε με τίποτα, όσο και να έτριβα. Στα μεταλλικά μέρη κάτι έγινε με degreaser κινητήρα, αλλά στα πλαστικά τίποτα. Το μόνο που κατάφερνα ήταν να γρατσουνίσω τα πλαστικά. Ενδεικτικές φώτο:



Οπότε τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Δοκιμασμενο; Για πες γιατι κατι πισσες στο ΤΑ περιμενουν κατι μηνες ποτε θα αξιωθω
Κάτι τέτοια είχα βάλει στο αμάξι πριν αρκετά χρόνια και είχα μείνει ικανοποιημένος θυμάμαι.

Στάλθηκε από το ASUS_AI2302 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000
Παραφινέλαιο από σούπερ μάρκετ με ένα ευρώ.Κανει και για αλυσίδα οπότε με ένα σμπάρο κανείς τα πάντα στο πλύσιμο.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παραφινέλαιο από σούπερ μάρκετ με ένα ευρώ.Κανει και για αλυσίδα οπότε με ένα σμπάρο κανείς τα πάντα στο πλύσιμο.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
3-4 ευρώ έχει παει
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Παραφινέλαιο από σούπερ μάρκετ με ένα ευρώ.Κανει και για αλυσίδα οπότε με ένα σμπάρο κανείς τα πάντα στο πλύσιμο.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εννοείς σαν degreaser στην αλυσίδα;
 

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000
Εννοείς σαν degreaser στην αλυσίδα;
Ναι ακριβώς,την περνάς όλη με αυτό,τρίβεις με πινέλο σκληρό,ξεπλένεις με νερό και μένει φιλμ επάνω για μια βόλτα καλή.Έπειτα όταν στεγνώσει* μετά την βόλτα καλά βάζεις το σπρέι της αλυσίδας που προτιμάς.

*Αν προτιμάς να ρίξεις απευθείας σπρέι αλυσίδας,καθάρισε την καλά με πανάκι μετά το ξέπλυμα με νερό.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom