ΑdvtrOFFy 2023...the ADVstory

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Με αυτη την εικονα τελειωσε για εμενα ολο αυτο που ζησαμε ολοι μαζι και ευχομαι να περασατε οσο καλα περασα και εγω.
Ελπιδα να ειμαστε ολοι γεροι και να καταφερουμε του χρονου να ξαναβολταρουμε στα βουνα μας.

Το ADVtroffy 2024 εχει αρχισει να σχεδιαζεται


 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Με αυτη την εικονα τελειωσε για εμενα ολο αυτο που ζησαμε ολοι μαζι και ευχομαι να περασατε οσο καλα περασα και εγω.
Ελπιδα να ειμαστε ολοι γεροι και να καταφερουμε του χρονου να ξαναβολταρουμε στα βουνα μας.

Το ADVtroffy 2024 εχει αρχισει να σχεδιαζεται


κατάπτυστη φωτό, ειδικά γι αυτούς που δεν ήρθαν ... απλά λυπάμαι ...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
κατάπτυστη φωτό, ειδικά γι αυτούς που δεν ήρθαν ... απλά λυπάμαι ...
Μας έλειψες.....το ξέρεις
Είσαι και από τους πρώτους μου
 
Τελευταία επεξεργασία:

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Δυστυχώς λίγο που χουζουρέψαμε το πρωι, λίγο μια πρόκα που μας έβαλε σε mood πρακτικής εξάσκησης αλλαγής σαμπρέλας στο βουνό...φτάσαμε Καλάβρυτα και κάψαμε το κομμάτι των φαλακρών.
Ζηλεύω από τη μία τις φωτό που βλέπω, είναι όμως και ένας λόγος να ξαναβρεθούμε σε αυτά τα μέρη...

Μπράβο σε όλους όσους κόπιασαν, αφιέρωσαν χρόνο και χρήμα για να περάσουμε όλοι εμείς τέλεια. Ήταν το πρώτο μου και το καταευχαριστήθηκα και από οδηγικής πλευράς και φυσικά από πλευράς παρέας (το βασικότερο)! :friendship::thanx:

Όπως αρκετοί, έχω ελάχιστες φωτό γιατί ευχαριστιόμουν την διαδρομή και ήθελα να ρουφήξω ότι παραπάνω μπορούσα...βίντεο έχω όμως πολλά :D Μακάρι να βρω και χρόνο να κάνω ένα συμμάζεμα..
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Με την σειρά μου οφείλω ένα ευχαριστώ σε αυτούς που έτρεξαν, ξόδεψαν, κουράστηκαν, ανάλωσαν προσωπικό χρόνο για να περάσουμε οι υπόλοιποι καλά.

Χάρηκα που είδα κόσμο μετά από πολύ καιρό (άσχετα αν δεν μίλησα όσο θα έπρεπε μαζί τους) και ακόμη περισσότερο χάρηκα με αυτό που έβλεπαν τα μάτια μου. Μία γιορτή.
Γιορτή χωρίς εορταζόμενους ή καλεσμένους.... Γιορτή της παρέας του ADVride!

Πάτησα μέρη που δεν είχα ξαναδεί, το bmw πέρναγε τα πάντα και εγώ μόνο έβαζα το όριο (περισσότερο από φόβο για το βάρος).

Περιμένω το επόμενο κι εγώ, με την εικόνα του Κώστα να μου θυμίζει: Πέρα από τον δρόμο... Πέρα από τα πατημένα... Πέρα από τα όρια!




Και του χρόνου όλοι μας πάλι μαζί ! :friendship::friendship::friendship:
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Αφού θα καίγαμε τον Χελμό και τα καραφλά τουλάχιστον να πηγαίναμε κάπου αξιόλογα αλλά ασφάλτινα.
Επίσκεψη στο δρυόδασος της Φολόης το οποίο είχα δει εως τότε μόνο σε εικόνες.
Εντυπωσιακό μπορώ να πώ αν και καταλληλότερη εποχή θα ήταν προς τον Μάιο ή το φθινόπωρο.



Από κει τραβήξαμε για ορεινή Ναυπακτία μέσω Ναυπάκτου και κατεύθυνση προς Δομνίστα και Κρίκελο.
Σημαντική σημείωση...
Εάν θέλετε να κάνετε αυτή την διαδρομή φροντίστε να έχετε γεμάτα τα ρεζερβουάρ γιατί το τελευταίο που υπάρχει είναι στο Θέρμο και στην Ναυπακτο και έπειτα στον Αγιο Γεώργιο Τυμφρηστού.
(μη ρωτήσετε πως το έμαθα...):rolleyes:

Καταπληκτική διαδρομή και αυτή μέσα στο πράσινο με πολύ στροφή και φοβερή θέα!










Που πα ρε Καραμήτρο...:roflmao:


Αναγκαστικά κατεβήκαμε στον Αγ. Γεώργιο Τυμφρηστού για ανεφοδιασμό και σε μερικά χιλιόμετρα πίσω ακολουθήσαμε μια υπέροχη διαδρομή που δεν είχα ξαναπεράσει και βγάζει κοντά στα Φουρνά.

Ενδεικτική φωτογραφία της πριν το ελατόδασος...;)






Να ευχαριστήσω τους δημιουργούς της φετινής βόλτας για τον προσωπικό χρόνο και χρήμα που διαθέσαν διότι για να γίνει όλο αυτό χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια και άγχος για το εάν θα πάνε όλα καλά...
Και πήγαν όλα τέλεια!!!
Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στην παρέα μου στην διαμονή, στη διασκέδαση, στην βόλτα, τον Νίκο NikosRE ,τον Σταμάτη b2bstam ,τον Παναγιώτη ,τον Τάσο 2wheeler ,τον κάπταιν Aldebaran ,τον κουρέα Χρήστο και την σκούπα τον Βαγγ-λη tc-drift !
Επιπλέον respect στους φωτογράφους του τριήμερου που δώσαν τον καλύτερό τους εαυτό!:friendship:
Πολύ όμορφες φωτό και δεν λογίζεται βόλτα χωρίς αυτές...;)
Πλέον το βλέπω σαν μια ετήσια γιορτή και τρόπος συνάντησης με ανθρώπους που θες να δείς, να γνωρίσεις να αλλάξεις δυο κουβέντες δια ζώσης εν τέλει...
Κώστα D347H81, Θωμά drogo ,Γιώργη lospsi χάρηκα που σας γνώρισα από κοντά μετά από την διαδυκτιακή κουβέντα!:friendship:

Και του χρόνου στο επόμενο αν και κάτι πήρε το Αυτί μου για πέρασμα δέκα χωμάτινων πάσων προς τον Σεπτέμβρη και για κάτι λασπομαχίες πέριξ λίμνης προς το Νοέμβρη (ακούς Doc.DD ...?) οπότε μάλλον θα ειδωθούμε πιο σύντομα...;)

Εως τότε πάντα όρθιοι και υγιείς! :friendship::friendship::friendship:
Και εμείς εκεί κοντά παιδευόμαστε την Κυριακή. Μέχρι Ελατοβρυση φτάσαμε, μετά δεν πέρναγε. Άμα στραβώσει η δουλειά με τα καύσιμα να ξέρεις ότι βρίσκεις και στην Δομνιστα στο μάρκετ... σε μπιτονι βέβαια..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και εμείς εκεί κοντά παιδευόμαστε την Κυριακή. Μέχρι Ελατοβρυση φτάσαμε, μετά δεν πέρναγε. Άμα στραβώσει η δουλειά με τα καύσιμα να ξέρεις ότι βρίσκεις και στην Δομνιστα στο μάρκετ... σε μπιτονι βέβαια..
Το έμαθα εκ των υστέρων Γιάννη στο Κρίκελλο και αφού έβγαλα γύρω στα 20km κατηφορικά κομμάτια σβηστός... :rolleyes:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μετά από μια πολύ προσωπική πιεσμένη χρονική περίοδο, το φετινό ADVtrOFFy ήρθε σαν τη βροχή στο ξηρό χωράφι, σαν το φαγητό στον άστεγο, σαν την αγάπη στο μοναχικό παιδί και σαν το απάγκιο στο θαλασσοδαρμένο γέρικο σκαρί...

Μέχρι τελευταία στιγμή στην κυριολεξία, έτρεχα σαν το Βέγγο να μαζέψω υποχρεώσεις και να ετοιμάσω μηχανάκι και εξοπλισμό για να μπορέσω να είμαι στο ραντεβού με το γκρούπ της Παρασκευής στο οποίο μαζευτηκαμε καμία 20αρια μηχανάκια, τα οποια έγιναν 16, τα οποία έγιναν 11 και από τα οποία μείναμε οι έξι. Η αλήθεια είναι ότι λόγω της περασμένης βροχερης εβδομάδας , περίμενα το τεραιν στο Δρυοδάσος Μουγκοστού και Βελίνας να είναι ένας απέραντος βάλτος ο οποίος ήτο έτοιμος να μας καταπιεί στέλνοντάς μας στον πυρήνα της Γης, όμως το τηλεφώνημα του Λευτέρη μου άλλαξε τη διάθεση λέγοντας μας ότι το τεραιν δεν είναι όπως το περιμέναμε και το πέρασμα θα ήτο σχετικά ανώδυνο.

Καθαρίσαμε την Σκύλλα και τη Χάρυβδη σχετικά εύκολα, μπαίνοντας στη συνέχεια στο πέρασμα πάνω από το χωριό Κεφαλάρι στις παρυφές της Ζήρειας, περνώντας από το χωριό Κυλλήνη βάζοντας μας σε σκληρό πέτρινο και ενίοτε σαθρό τεραιν, μέχρι να πιάσουμε την ατέλειωτη χωμάτινη δασική ευθεία που θα μας έβγαζε στη λίμνη Δασίου σε ένα απέραντο λασπώδες μίνι ορολίβαδο. Στάση για τις απαραίτητες φωτογραφίες και ξεκινάμε περνώντας από ένα σκιερό, στενό και λασπώδες φιδωτο κομμάτι για να βγούμε σε ένα απέραντο ξέφωτο, έως ότου πάρουμε την κατηφόρα για Λίμνη Δόξα.

Η συνεχεια γνωστή σε όσους έχουν λάβει μέρος στην χωμάτινη Φολόη, ανέβασμα το διάσελο του Κυνηγού για να πέσουμε στο δημοφιλές Πλανητέρο με επισκέπτη τον Αθηναίο τουρίστα ο οποίος έρχεται να απολαύσει πλατάνι και πέστροφα κάτω από τους ήχους των τρεχούμενων νερών.

Αφού λοιπόν είμαστε πεινασμένοι και κοντεύουμε να φαμε τους Αθηναίους τουρίστες, μετά από λίγα χιλιόμετρα αποκαλύπτεται στο βάθος του δρόμου, θολά από τους καπνούς του καιόμενου άνθρακα μια όαση ζωϊκής πρωτεΐνης, ένας φάρος γεύσεων μέσα στο σκοτάδι της πείνας που μας είχε κυριεύσει, ένας φωτεινός σταυρός μέσα στις σατανικές σκέψεις που δημιουργούσε το άντερο που βρυχάται...

Κλειτορία, Μουριές, Σπαλομπριζόλα.
Η σερβιτόρα του μαγαζιού έμοιαζε με την Ornella Muti στο Ανατολικά της Εδέμ.

Οι Vegan πεποιθήσεις μου αίφνης καταρρίπτονται νιώθοντας σαν τον τοξικομανή που περιμένει να νιώσει το τσίμπημα της παραμύθας στην χαμένη του φλέβα, κάπου πάνω στο κορμί του.

Συνεχίζεται...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ο πιο θετικος ανθρωπος που εχω συναντησει.......χρυσαφι πραγματικο ο Κωστης kordix

:x3:

Με έκανες να κοκκινήσω. Μερικές φορές είμαι λίγο καψο-βαλβίδας...

Ευχαριστώ για όλα, για τις υπέροχες φωτογραφίες, για την οργάνωση, για το ξεσήκωμα και για την ευκαιρία που μας δώσατε μέσω του φόρουμ να γνωρίσουμε τόσο κόσμο και κυρίως καλά παιδιά.

:)
 

Lefteriskou

Μέλος
Περιοχή
Άγιος Στέφανος
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW F800GS
BETA 450RR
Γενικά δεν γράφω (ποτέ δεν είναι αργά), αλλά παρακολουθώ το φόρουμ τακτικά και συμμετέχω όσο μπορώ.

Αρχικά, ήταν ένα υπέροχο γεμάτο Παρασκευοσαββατοκύριακο για εμάς, που ξενοιασαμε από πολύ φορτωμένο 2023 μέχρι τώρα!
Η δουλειά που έκαναν όλοι όσοι ασχολήθηκαν για αυτό ήταν καταπληκτική, ευχαριστούμε πολύ και τα μέρη ήταν μαγευτικά.

Όλα τα παραπάνω όμως έχουν πολύ περισσότερη αξία και σημασία για μένα, καθώς έχω την ευκαιρία να τα ζω με αυτόν εδώ τον ψηλό τύπο!

Αφήνω για την ώρα αυτήν την φωτό με τον φαδερ, και μόλις βρω χρόνο νομίζω ότι έχω λίγο υλικό στο κινητό να ανεβάσω!

Με το καλό και στα επόμενα! Πάντα όρθιοι να είμαστε όλοι και να έχουμε την υγειά μας!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom