ΑdvtrOFFy 2023...the ADVstory

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Σωστά αυτά που λες Κώστα, αλλά εγώ αναφερόμουν στους.... αναβάτες!!!! :laugh:
Τώρα, δεν έχω καταλάβει μέχρι πιο.... "φίλτρο" βρέχεσαι!!!! :roflmao:
Έχω μια... υποψία βέβαια :laugh:, αλλά μένει να μας το ξεδιαλύνει ο Αποστόλης!!!! :ha
Μερικοί το βάφουν άσπρο .....το φίλτρο ....έρευνες λένε ότι .....ρουφάει καλύτερα :ha
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Υπάρχει ο κίνδυνος να περάσει νερό στο φίλτρο αέρα και μετά αρχίζουν τα όργανα...

Θέλει ήρεμο πέρασμα από τα βαθιά ποτάμια με σταθερό γκάζι και καλό διάβασμα του περάσματος από πριν. Στα πιο ρηχά οκ το ανοίγουμε και βουρ... Μια καλή τεχνική είναι να τα περνάμε σουζαριστοί.

ΑΝ κάτι πάει στραβά και το χάσουμε μέσα στο ποτάμι, πριν γίνει υποβρύχιο η μοτό πρέπει να προλάβουμε να σβήσουμε το μοτέρ από το kill switch γιατί μετά θα πονέσει πολύ η τσέπη.
Διατηρώ την εσφαλμένη ίσως εντύπωσην, αλλά μπορεί και όχι, πως ορισμένοι εκ των γητευτών των 990 πιστεύουν ότι η κατοχή ενός 990 τους προσδίδει θεϊκές ιδιότητες και ημπορούν να περπατήσουν επάνω στο νερό. Σε παλαιότερη εκδοχή φίλος με 990 επιχείρησε τη διέλευση του υδάτινου κωλύματος στην απέναντί πλευρά του δρόμου εμπρός από το λουκουμαδομαγαζο του Αλεξίου εν Προκόπι με το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα. Τον παρέσυρε το ρέμα, μάνα μου δεν είναι ψέμα. Το 990 βουτηξε στον πατο του ρεματος και έφυγε στην καρότσα ενός αγροτικού.
Αν δεν με εξαπατά η μνήμη μου ήταν παρόν τότε και ο Γάτος
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Διατηρώ την εσφαλμένη ίσως εντύπωσην, αλλά μπορεί και όχι, πως ορισμένοι εκ των γητευτών των 990 πιστεύουν ότι η κατοχή ενός 990 τους προσδίδει θεϊκές ιδιότητες και ημπορούν να περπατήσουν επάνω στο νερό. Σε παλαιότερη εκδοχή φίλος με 990 επιχείρησε τη διέλευση του υδάτινου κωλύματος στην απέναντί πλευρά του δρόμου εμπρός από το λουκουμαδομαγαζο του Αλεξίου εν Προκόπι με το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα. Τον παρέσυρε το ρέμα, μάνα μου δεν είναι ψέμα. Το 990 βουτηξε στον πατο του ρεματος και έφυγε στην καρότσα ενός αγροτικού.
Αν δεν με εξαπατά η μνήμη μου ήταν παρόν τότε και ο Γάτος
Θωμά αν δεν έχεις υδάτινο ποταμίσιο λάστιχακι σε παίρνει το ποτάμι.
Όπως κ τα έχουμε πει στο χώμα χωμάτινα κ στην άσφαλτο ασφάλτινα.
Τι δεν καταλαβαίνουν μερικοί????
Μετά λέμε το πήρε το ποτάμι το ρδελο.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Είδα τώρα τον Αποστόλη και θυμήθηκα….

Αυτό το είδατε;;;;;;; :oops:

Τώρα το είδα το βίντεο με το ktm !
Μέχρι χθες το link μου έδειχνε άλλο βίντεο, απογείωση απο αεροπλανοφόρο ντουμπλαρισμενο με ήχο από 50αρι διχρονακι και περίμενα να δω ποτέ θα πέσει στα βαθιά :roflmao:

Εκεί όντως ,αρκετό βάθος ,αρκετό νερό περνάς απέναντι διαγώνια μαζι με τη ροή του ποταμού και όχι κάθετα
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Τώρα το είδα το βίντεο με το ktm !
Μέχρι χθες το link μου έδειχνε άλλο βίντεο, απογείωση απο αεροπλανοφόρο ντουμπλαρισμενο με ήχο από 50αρι διχρονακι και περίμενα να δω ποτέ θα πέσει στα βαθιά :roflmao:

Εκεί όντως ,αρκετό βάθος ,αρκετό νερό περνάς απέναντι διαγώνια μαζι με τη ροή του ποταμού και όχι κάθετα

Συμφωνώ Αποστόλη, έτσι είναι.

Και αν έχει ορμή το νερό, περνάς με τα πόδια δίπλα από το μηχανάκι από τη μεριά του ρεύματος με σταθερό γκάζι και ταχύτητα και ελαφρά κλίση της μοτό αντίθετα στη ροή.

Στην θεωρία μια χαρά τα λέμε στην πράξη μερικές φορές ζοριζει το πράμα.

(Στα 990 δεν βοηθάει χαμηλά ο ψεκασμός για αυτό μερικοί το χουφτούνουν κι ότι γίνει).
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Συμφωνώ Αποστόλη, έτσι είναι.

Και αν έχει ορμή το νερό, περνάς με τα πόδια δίπλα από το μηχανάκι από τη μεριά του ρεύματος με σταθερό γκάζι και ταχύτητα και ελαφρά κλίση της μοτό αντίθετα στη ροή.

Στην θεωρία μια χαρά τα λέμε στην πράξη μερικές φορές ζοριζει το πράμα.

(Στα 990 δεν βοηθάει χαμηλά ο ψεκασμός για αυτό μερικοί το χουφτούνουν κι ότι γίνει).
Γι'αυτό φωνάζει ο Άνταμ......γκαααζιιιι :roflmao:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Του έσβησε το μηχανάκι για αυτό έπεσε.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Του έσβησε το μηχανάκι για αυτό έπεσε.
Του έσβησε το μηχανάκι γιατί μπήκε στο ποτάμι σαν κανίβαλος και χοροπήδαγε στις κοτρόνες.
Και ναι... όταν βουτήξει στο νερό σβήνει...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Του έσβησε το μηχανάκι γιατί μπήκε στο ποτάμι σαν κανίβαλος και χοροπήδαγε στις κοτρόνες.
Και ναι... όταν βουτήξει στο νερό σβήνει...
Νταξ'.....
Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.

Στάλθηκε από το mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Πάλι καλά που έπεσε εκεί στην άκρη της όχθης,στα ρηχά κ με την λιγότερη πίεση του νερού η οποία ήταν αρκετή για να πάρει το μηχανάκι σβαρνα,πιο πέρα πιθανότατα ήταν πολύ βαθύτερα κ θα περίμενε πολύ καιρό να το τραβήξει έξω
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Είδα τώρα τον Αποστόλη και θυμήθηκα….

Αυτό το είδατε;;;;;;; :oops:

Μπάνια 1
Παγωτά 0
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τώρα το είδα το βίντεο με το ktm !
Μέχρι χθες το link μου έδειχνε άλλο βίντεο, απογείωση απο αεροπλανοφόρο ντουμπλαρισμενο με ήχο από 50αρι διχρονακι και περίμενα να δω ποτέ θα πέσει στα βαθιά :roflmao:

Εκεί όντως ,αρκετό βάθος ,αρκετό νερό περνάς απέναντι διαγώνια μαζι με τη ροή του ποταμού και όχι κάθετα
Του έσβησε το μηχανάκι για αυτό έπεσε.
Του έσβησε το μηχανάκι γιατί μπήκε στο ποτάμι σαν κανίβαλος και χοροπήδαγε στις κοτρόνες.
Και ναι... όταν βουτήξει στο νερό σβήνει...
Νταξ'.....
Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.

Στάλθηκε από το mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πάλι καλά που έπεσε εκεί στην άκρη της όχθης,στα ρηχά κ με την λιγότερη πίεση του νερού η οποία ήταν αρκετή για να πάρει το μηχανάκι σβαρνα,πιο πέρα πιθανότατα ήταν πολύ βαθύτερα κ θα περίμενε πολύ καιρό να το τραβήξει έξω
Το συγκεκριμένο παλικάρι από όσο έμαθα είναι ντόπιος και καλό τιμόνι. Έχει ξαναπεράσει το ποτάμι χωρίς πτώσεις. Τη συγκεκριμένη μέρα και πριν κάνει το εγχείρημα απέτρεπε τους πάντες να περάσουν γιατί καθώς φαίνεται το μάτι του διάβαζε την δυσκολία του εγχειρήματος. Ξαφνικά ο ίδιος έκανε το ανάποδο... Να τον κατηγορήσουμε; ΄Νομίζω ότι στον ενθουσιασμό μια βόλτας όλοι έχουμε τολμήσει πράγματα που συνοδευόντουσαν με "εσωτερικά" ερωτηματικά, ξαφνικά λες ένα δε γ@μιέται και προχωράς. Άλλες φορές καταλήγει σε χαμόγελα άλλες σε δυσάρεστες καταλήξεις.... μένει πάντα όμως η εμπειρία και ένα χαμόγελο όταν το σκέφτεσαι και έχει μείνει πίσω σου χωρίς κινδύνους για την σωματική σου ακεραιότητα.

Εδώ στο περσινό 1st Trichnida Trail Ride νομίζω πως είναι ο ίδιος στο 8,00 που περνάει το ποτάμι με άλλες συνθήκες.


Δυστυχώς ή ευτυχώς τα ποτάμια απαιτούν πιο εξειδικευμένες γνώσεις από το να είσαι καλό τιμόνι και υπάρχουν φορές που απλά... δεν μπορείς να τα περάσεις.
Έμαθα πως επιρρεπής στις πτώσεις κατά την διέλευση ποταμών είναι ο Pol Tarres και χόρτασε και αυτός βουτιές στο φετινό Hellas Rally Raid. Αλήθεια ή ψέμα δε ξέρω καθώς δεν βρήκα ντοκουμέντα στον σωλήνα....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Το συγκεκριμένο παλικάρι από όσο έμαθα είναι ντόπιος και καλό τιμόνι. Έχει ξαναπεράσει το ποτάμι χωρίς πτώσεις. Τη συγκεκριμένη μέρα και πριν κάνει το εγχείρημα απέτρεπε τους πάντες να περάσουν γιατί καθώς φαίνεται το μάτι του διάβαζε την δυσκολία του εγχειρήματος. Ξαφνικά ο ίδιος έκανε το ανάποδο... Να τον κατηγορήσουμε; ΄Νομίζω ότι στον ενθουσιασμό μια βόλτας όλοι έχουμε τολμήσει πράγματα που συνοδευόντουσαν με "εσωτερικά" ερωτηματικά, ξαφνικά λες ένα δε γ@μιέται και προχωράς. Άλλες φορές καταλήγει σε χαμόγελα άλλες σε δυσάρεστες καταλήξεις.... μένει πάντα όμως η εμπειρία και ένα χαμόγελο όταν το σκέφτεσαι και έχει μείνει πίσω σου χωρίς κινδύνους για την σωματική σου ακεραιότητα.

Εδώ στο περσινό 1st Trichnida Trail Ride νομίζω πως είναι ο ίδιος στο 8,00 που περνάει το ποτάμι με άλλες συνθήκες.


Δυστυχώς ή ευτυχώς τα ποτάμια απαιτούν πιο εξειδικευμένες γνώσεις από το να είσαι καλό τιμόνι και υπάρχουν φορές που απλά... δεν μπορείς να τα περάσεις.
Έμαθα πως επιρρεπής στις πτώσεις κατά την διέλευση ποταμών είναι ο Pol Tarres και χόρτασε και αυτός βουτιές στο φετινό Hellas Rally Raid. Αλήθεια ή ψέμα δε ξέρω καθώς δεν βρήκα ντοκουμέντα στον σωλήνα....
Νομίζω κανένας δεν θα είχε καμία ελπίδα.
Ήταν μεγάλη η ορμή του νερού κ πιθανότατα κ πιο βαθιά σε σχέση με το περσινό βίντεο,το οποίο το είχα δεί κ πραγματικά τον χάρηκα τον τύπο.
 
Reactions: STF

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Έμαθα πως επιρρεπής στις πτώσεις κατά την διέλευση ποταμών είναι ο Pol Tarres και χόρτασε και αυτός βουτιές στο φετινό Hellas Rally Raid. Αλήθεια ή ψέμα δε ξέρω καθώς δεν βρήκα ντοκουμέντα στον σωλήνα....
Στο σωλήνα δεν έχει, αλλά τον έχει πιάσει ο φωτογράφος του Hellas Rally σε εντυπωσιακό μπλονζόν μέσα στο ποτάμι
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Νομίζω κανένας δεν θα είχε καμία ελπίδα.
Ήταν μεγάλη η ορμή του νερού κ πιθανότατα κ πιο βαθιά σε σχέση με το περσινό βίντεο,το οποίο το είχα δεί κ πραγματικά τον χάρηκα τον τύπο.
άλλος πέρασε το ποτάμι, πέρυσι, όμως ήταν Ιούνιος με ζέστη, με ρηχό ποτάμι και λίγο πιο πάνω το περάσε, προς το γεφύρι...
Καλή η προσπάθεια πάντως , δεν μασάνε οι αγρινιώτες :)
ειχε έρθει κ ο μουρικης φετος για πλάνα....
 
Top Bottom