Αnakee3 vs Tourance next vs pilot road3 on R1200GS

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Μαζί με τον σχεδιασμό του κάθε καινούριου ταξιδιού.,
σχεδιαζω και το στήσημο της μηχανής.,
τι βαλίτσες να βάλω .,τι να πάρω.,
τι λάστιχα να βάλω.,

γνωρίζω ότι παντα οι γνώμες για τα ελαστικά είναι δύσκολες
και γενικά είναι πως του κάθετε τον
καθενα μας
θα ήθελα να ακούσω γνώμες για αυτα τα 3 ελαστικά.,
απο ανθρώπους που τα φορέσανε.,

Για ένα υποτιθέμενο ταξιδι στην ευρώπη
με πάνω κάτω καμια 10.000χλμ σε GS1200 μονός και φορτομένος
ποιο ελαστικό νομιζεις θα κάνει καλύτερα την δουλεια του.,


Αnakee3.,.,.,.,?


Tourance next.,?



pilot road 3.,.,,?



ευχαριστώ εκ το προτέρων
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
1η μου επιλογή θα ήταν το ContiTrail Attack2 - αν και δεν υπάρχει στην λίστα σου
2η μου επιλογή τα Metzeler Tourance Next
Το trailattack το έχω φορέσει σε ταξιδάκι.
.και έμεινα ευχαριστιμενος..γενικά..
Λέω να δοκιμάσουμε και κάνα άλλο
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Εχω τα anakee 3 ενα χρονο περιπου, με αρκετα ταξιδακια δικαβαλος και μονος.
Ειμαι πολυ ευχαριστημενος,δεν με εχουν ξαφνιασει ποτε, πλαγιαζουν μεχρι εκει που τελειωνει το πελμα τους.
Σε βροχη δεν ξερω, μια φορα που βραχηκαμε ημουν δικαβαλος και πηγαιναμε χαλαρα,κανενα προβλημα.
Πριν ειχα τα bringestone, αρκετα καλυτερα τα anakee 3
 

Nordic

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200R, 2012
θα ήθελα να ακούσω γνώμες για αυτα τα 3 ελαστικά.,
απο ανθρώπους που τα φορέσανε.,


pilot road 3.,.,,?

Φίλος, στην R1200R φοράω τα pilot road 3Β εδώ και ~8000 χιλ (το πισινό) και ~5000 χιλ (το μπροστινό). [Τα άλλαξα από Bridgestone (BATTLAXBT-021)].

+ : Μέχρι στιγμής ελάχιστη φθορά και τα δύο (πχ. το πίσω Bridgestone έδειξε λινά στα 7-8000χιλ και τα Pilot R δείχνουν καινούρια)
Το πίσω δίνει ωραία αίσθηση και σιγουριά, όχι ιδιαίτερα ανώτερη απ αυτό που φόραγα όμως.

- : Η αίσθηση που έχω στο μπροστινό δεν με ικανοποιεί (ασφαλώς η άποψη είναι υποκειμενική). Δεν μου έχει βγάλει κάτι αλλά... δεν μου δίνει την σιγουριά που θα ήθελα.

Εάν άλλαζα λάστιχα τώρα, δεν θα τα ξαναέβασα· όχι γιατί δεν είναι καλά, αλλά γιατί έχω την αίσθηση πως υπάρχουν καλύτερα. Τα Bridgestone ήταν καλά, αλλά φαγώθηκαν μέχρι να πάω από εδώ, εκεί.


Μετζελερ ;)
 

dimitris.t

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200 GS ADV,ducati 1098s
έχω κάνει με τα anakee 3 κοντά στα 3.000 χιλ . μπορώ να πω ότι μου άρεσαν πολύ! έχουν πολύ κάλο κράτημα στις στροφές ακόμα και σε βρεγμένο οδόστρωμα. έχω μπει και σε χώμα με κάποιους περιορισμούς βέβαια...
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Έχω τα pilot 3 εδω κ 3000Χλμ. Πολύ καλά αλλά δεν θα τα ξαναβαλω, τα έβαλα έτσι γιά την αλλαγή όμως δύο τρία χοροπηδηματα του πίσω σε ακραίες βέβαια συνθήκες με ξενερωσαν. Τα 91, ποτέ δεν μου το έκαναν αυτό.

from wolves city
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τα ΝΕΧΤ που φοραω εδω κι 8000χλμ, ειναι μια χαρα στους ελληνικους δρομους. Οταν γλιστρανε στην ασφαλτο-γυαλι, το κανουν πολυ ελεγχομενα και προοδευτικα. Η φθιρα τους ειναι μικρη. Σιγουρα θα σε βγαλουν μια χαρα για 10000χλμ!!!

Send from LG G2
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Για να βγάλεις πάνω απο 10.000 χιλ στο εξωτερικό ενα ειναι το σίγουρο οτι δεν θέλεις μαλακο λάστιχο
Ειναι τόσο καλη η άσφαλτος που το μαλακό λάστιχο θα το κάνει κουρέλι !!!
Για την Ελλάδα και εφόσον δεν πας χώμα ....... Μονο διγομο !!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για να βγάλεις πάνω απο 10.000 χιλ στο εξωτερικό ενα ειναι το σίγουρο οτι δεν θέλεις μαλακο λάστιχο
Ειναι τόσο καλη η άσφαλτος που το μαλακό λάστιχο θα το κάνει κουρέλι !!!
Για την Ελλάδα και εφόσον δεν πας χώμα ....... Μονο διγομο !!!
ΝΕΧΤ δηλαδή:cool:
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Michelin Pilot Road 4 για Ελλάδα
Εχω τα.
Michelin Pilot Road 3 και ειναι μια χαρά
Και στο βρεγμένο άπεχτα !!!:yew:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Michelin Pilot Road 4 για Ελλάδα
Εχω τα.
Michelin Pilot Road 3 και ειναι μια χαρά
Και στο βρεγμένο άπεχτα !!!:yew:
Και τι μηχανάκι έχεις?
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εμένα τα νεξτ δε μου αρέσουν παιδια
Τα θεωρω λίγο απρόβλεπτα !!!
Η οπως ειπε και ο rek κάπου το χάνουν !!!
Τα μισελεν δε τα εχω δοκιμάσει ούτε τα καινούργια παιλοτ
Τα προηγοενα παιλοτ μου άρεσαν πολυ παντου αλλα κράταγαν μόνο 10000χλμ σε μένα !!!
 

CrazyCow

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Στράτος
Μοτό
BMW R1200GSA
Αν σε ενδιαφέρει το ποια θα φαγωθουν λιγότερο πας για τα PR3.. Τα οδήγησα Τουρκία-Βαλκάνια πέρυσι..μέχρι 15Κ ήταν καλα κ μετα σταδιακά άρχισαν κ το έχαναν. Αλλα στο βρεγμένο μακράν το καλύτερο..
Και ειναι και διγομα ετσι ;; Σημαντικό !!
Απλα θεωρώ πλέον πως για πολυ φόρτωμα και ειδικά για Ευρώπη και πιο ειδικά για το GSA που ειναι 260κιλα και με πλήρωμα παει 400 βάλε και 50 κιλά αποσκευές χαλαρά τοτε τα Bridgestone battle wing ειναι μονόδρομος..τα λαστιχα ειναι αναισθητα στη φθορά με γερό σκελετό και δουλεύουν καλα μολις ζεσταθούν (το οποίο θα το πετύχεις γρήγορα με τόσο φορτίο)..


Sent from my Nokia 6110
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Αν σε ενδιαφέρει το ποια θα φαγωθουν λιγότερο πας για τα PR3.. Τα οδήγησα Τουρκία-Βαλκάνια πέρυσι..μέχρι 15Κ ήταν καλα κ μετα σταδιακά άρχισαν κ το έχαναν. Αλλα στο βρεγμένο μακράν το καλύτερο..
Και ειναι και διγομα ετσι ;; Σημαντικό !!
Απλα θεωρώ πλέον πως για πολυ φόρτωμα και ειδικά για Ευρώπη και πιο ειδικά για το GSA που ειναι 260κιλα και με πλήρωμα παει 400 βάλε και 50 κιλά αποσκευές χαλαρά τοτε τα Bridgestone battle wing ειναι μονόδρομος..τα λαστιχα ειναι αναισθητα στη φθορά με γερό σκελετό και δουλεύουν καλα μολις ζεσταθούν (το οποίο θα το πετύχεις γρήγορα με τόσο φορτίο)..


Sent from my Nokia 6110
thanx φίλος .,.
δεν τα είχα προσέξει πολύ τα battlewind.,



δειχνουν pretty cool.,.,..:cool:

στην ουσια σε ένα τετοιο ταξιδι αυτο που ψάχνω σε ένα ελλαστικό είναι να με
βγάλει ασπροπρόσωπο μέχρι τέλους .,
αν αρχιζει δηλαδη ένα λάστιχο να μην ''ακούει'' μετα απο 6-7000χλμ να το βράσω.,.χε.,χε.,
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kamo

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
R 1200GS
Αν θελεις να σου πω την προσωπικη μου εμπειρια χρονων με τα Bridgestone bw θα σου πω τα εξης. Οταν την αγορασα καινουρια φορουσε αυτα απο το εργοστασιο. Ημουν παρα πολυ ευχαριστημενος και στα κρατηματα και στην αντοχη τους. Τα αλλαξα στις 24.000 χλμ. με το πισω να αντεχει κι αλλο λογω του οτι εχει πολυ βαθυ πελμα. Φορεσα ξανα τα ιδια... Τωρα εχω 16.000 χλμ Η συμπεριφορα τους ειναι τελειως διαφορετικη απο τα προηγουμενα.Σαν να ειναι τελειως διαφορετικο λαστιχο. Ναι μεν εχω βγαλει πολλα χλμ και με αυτα, αλλα περιπου απο τις 10.000 αρχισαν να γλιστρουν πολυ και να μη ζεσταινονται ευκολα.Οποτε τωρα θα παω για αλλαγη νωριτερα του αναμενομενου.
 

tolhs

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Αποστόλης
Μοτό
BMW R1200GS '07
Χρησταρα...τα anakee 3 ειναι μακραν το χειροτερο λαστιχο που εχω βαλει...στα 1500 τα χαρισα. Γλυστρουσαν παντου και απροειδοποιητα...
NEXT καλο αλλα οχι το super λαστιχο..
Το αλλο δεν το εχω βαλει...

Παρα πολυ ευχαριστημενος....απο Bristestone Batlle wind...
Γρηγορη κορωνα αψογο φρεναρισμα και σπανια γλυστρηματα....φιλια :p:p
 

tolhs

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Αποστόλης
Μοτό
BMW R1200GS '07
thanx φίλος .,.
δεν τα είχα προσέξει πολύ τα battlewind.,



δειχνουν pretty cool.,.,..:cool:

στην ουσια σε ένα τετοιο ταξιδι αυτο που ψάχνω σε ένα ελλαστικό είναι να με
βγάλει ασπροπρόσωπο μέχρι τέλους .,
αν αρχιζει δηλαδη ένα λάστιχο να μην ''ακούει'' μετα απο 6-7000χλμ να το βράσω.,.χε.,χε.,
Για τετοιο ταξιδι φιλος ..με κλειστα ματια...battle wind
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Συμφωνω με τα παιδια παραπανω αν εχεις σκοπο να κανεις μεγαλο ασφαλτινο ταξιδι (10.000χλμ) στο εξωτερικο μη βαλεις μαλακο λαστιχο, θα τετραγωνισει και θα γινει χαλια και θα πας για αλλαγη παλι! Εγω που εχω στο νου τετοιο ταξιδι (λιγοτερα χλμ 6-7000) και ρωτησα και περιστερα μου ειπε να βαλω η τα bridgestone η τα καινουρια Metzeler tourance (τα απλα) Κι επειδη του ειπα οτι στην Κρητη θελω να μπω και ενα χαλικακι πετραδακι κροκαλακι :D το καλοκαιρι τοτε μΕ ειπε tourance μονοδρομος! Μετα απο 3000χλμ που εχω κανει (και με την βολτα στα βουνα οταν κατεβηκατε) δειχνουν σαν καινουργια αφαγωτα χωριε ιχνος απο σημαδια απ τις κροκαλες, αργουν λιγο παραπανω να ζεσταθουν απο τα αλλα ειπαμε καπου χανεις καπου κερδιζεις!



 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
δεν μιλάμε καθόλου για χώμα Γιάννη΄μ.,
για καθαρά ευρωπαικους δρομους.,,
.[αχ ευρώπη εσυ μας μάρανες.,που λέει και ο τζιμάκος.,]


τα έχω φορέσει τα παλια τα τουράνσ.,βαλκάνια ότι πρέπει για εκει πάνω.,.κουρσούμια.,.
, δεν λιώνουν με τίποτα.
αλλα δεν ζεστένονται και με τίποτα.,.,,.χα.,χα.,
 
Top Bottom