Αnakee3 vs Tourance next vs pilot road3 on R1200GS

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
δεν μιλάμε καθόλου για χώμα Γιάννη΄μ.,
για καθαρά ευρωπαικους δρομους.,,
.[αχ ευρώπη εσυ μας μάρανες.,που λέει και ο τζιμάκος.,]


τα έχω φορέσει τα παλια τα τουράνσ.,βαλκάνια ότι πρέπει για εκει πάνω.,.κουρσούμια.,.
, δεν λιώνουν με τίποτα.
αλλα δεν ζεστένονται και με τίποτα.,.,,.χα.,χα.,
αυτα ειναι τα νεα φιλος το 2013 ανανεωθηκαν αν δεις το μπροστα ειναι σαν τη χαραξη των EXP ;)

Εσυ ξες! :ok:
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Τα bridgestone ειναι εγγυηση για οδηγηση σε ευρωπαικους αυτοκινητοδρομους. Δοκιμασμενα σε Ευρωπη, δεν εκαναν κιχ!
Σημειωτέον οτι η BMW τα εβαζε χρονια στις R1200GS.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα bridgestone ειναι εγγυηση για οδηγηση σε ευρωπαικους αυτοκινητοδρομους. Δοκιμασμενα σε Ευρωπη, δεν εκαναν κιχ!
Σημειωτέον οτι η BMW τα εβαζε χρονια στις R1200GS.
ναι......εχουν μεινει πολλα χρονια πισω:cool:
 
Reactions: n.l

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αη Μαρη κουλη τωρα που γερασες θες νεο λαστιχο για να στριψεις?? :friend:
στα σοβαρα ......μιλαμε για μια μηχανη, που και με τις ζαντες, ειναι τρενο.
τα λαστιχα εχουν καποιες διαφορες, αλλα ολα ειναι καλα.
τα συγκεκριμενα...ηταν τα καλυτερα πριν 7 χρονια, οχι πια.
αλλα η επιλογη, ειναι καθαρα προσωπικο θεμα και δεν βγαινει ακρη σε αυτες τις κουβεντες
 

moby_gr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1200GS Adventure
Εγώ έχοντας κάνει δύο 10άρια ταξίδια,
στο πρώτο που ήταν Δυτική Ευρώπη (άρα σε καλή άσφαλτο) ήμουν με michelin pilot road 3 και ήταν άψογα, σε όλες τις συνθήκες ("μαλακό", ζεσταινόταν γρήγορα, άριστο σε βρεγμένο).
Καταλαβαίνω όμως αυτούς που δεν τα συμπάθησαν γιατί και σε μένα στους Ελληνικούς δρόμους μετά, είχαν "ασάφειες"... οπότε και δεν τα ξαναέβαλα!

Στο δεύτερο ταξίδι σε πιο...ανατολικές (άρα με χειρότερη -σε κάποια σημεία ακόμα και της δικής μας- άσφαλτο) χώρες με ένα τόσο ασφάλτινο ελαστικό, θα είχα σίγουρα θεματάκια, οπότε και προτίμησα το metzeler tourance exp (όντως δεν υπάρχει πια?!), το οποίο επίσης με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Πιο σκληρό, αλλά σταθερό και απροβλημάτιστο!

Να πω και για το metzeler tourance next πως επίσης είναι πολύ καλό ελαστικό κατά τη γνώμη μου και θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα (το φοράω τώρα και μετά τα πρώτα 2000 χλμ είναι σούπερ, για άσφαλτο!)

Το πρώτο δεν το ξέρω.
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Εκανα δυο αλλαγες με metzeler tourans exp και ημουν υπερ ευχαριστημένος στους Ελληνικούς δρομους!Μαλιστα μεσα σε ένα μηνα εκανα γυρω στα 6000 χλμ και σε βροχη και σε ζεστη μ'εβγαλαν ασπροπροσωπο!Βεβαια την πρωτη φορα το μπροστα μου εκανε ραγισματα,πιθανον αστοχια υλικου και το αντικατεστησα,αλλα εκτοτε τιποτα.Τα αλλα δεν τα γνωριζω,αλλα υποθετω τα metzeler είναι κορυφη,και πριν 22 χρονια metzeler φορουσα και αισθανομουν αρκετη ασφαλεια.Χρησταρα δεν ξερω αν βοηθησα..
 

Kamikaze

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
R1150GS
Στις 2 τελευταίες αλλαγές ελαστικών προτίμησα τα Dunlop tr91. Βρεγμενο στεγνό μονος διπλός, η μηχανή ακλόνητη. Στα 9500 χλμ αλλάχθηκαν λόγω σκλήρυνσης μετά από 2μιση χρόνια, πέλμα είχαν αρκετό.

Στάλθηκε από το HTC Sensation Z710e μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Στις 2 τελευταίες αλλαγές ελαστικών προτίμησα τα Dunlop tr91. Βρεγμενο στεγνό μονος διπλός, η μηχανή ακλόνητη. Στα 9500 χλμ αλλάχθηκαν λόγω σκλήρυνσης μετά από 2μιση χρόνια, πέλμα είχαν αρκετό.

Στάλθηκε από το HTC Sensation Z710e μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εδώ θα ξαναπάω κ εγώ, αδερφάκι του EXP.


from wolves city
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σε μια κουβέντα χθες με μάστορα λαστιχά, όχι τον μαγαζάτορα, το μάστορα λέω.... οι απόψεις για το ΝΕΧΤ ήταν ταυτόσημες. Τίμιο λάστιχο, βγάζει χιλιόμετρα, προοδευτικό στις αντιδράσεις του και όντας ζεσταμένο, είναι "σλικαδούρα":). Στο βρεγμένο πολύ καλό, όχι άριστο. Δε συγκρίνεται με τα πολύ πιο ασφάλτινα Dunlop Road smart, πολύ κοντά στα TR91. Πατάει χώμα χωρίς να καταστρέφεται. Θόρυβος κλπ εντός των πλαισίων της κατηγορίας κι από τα πιο καλά μάλιστα. Βλέποντας τα δικά μου με 9000χλμ πλέον, θαύμασε την ομοιόμορφη φθορά τους κι ας κινούμαι 90-95% στην Αθήνα. Κι έχω πάνω από 80% βάθος στο πέλμα. Με δεδομένο ότι κάνω 20000χλμ το χρόνο, κι ως εκ τούτου δεν "καίγεται" η γόμα, θα με βγάλουν ένα χρόνο. Όπως και τα EXP, αλλά με καλύτερες επιδόσεις παντού, πλην χώματος.
Τα ξαναβάζω????
Με 1200!!!!:)

Αλλά ίσως να βάλω και τα TR91 , έτσι γι αλλαγή;)
 

peterv

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
BMW R1200GS
Έχω κάνει μερικά ταξίδια εξωτερικό με metzeler , τώρα φοράω anakee 3 ,

Στο ταξίδι στο εξωτερικό θέλεις λάστιχο που να αντέχει στην φθορά , να έχει καλή πρόσφυση και σε βρεμένο δρόμο, να είναι σταθερό σε μεγάλες ταχύτητες, και δεν πειράζει αν ζεσταίνεται αργά ίσως και καλύτερα.

Το προηγούμενο καλοκαίρι πήγα Ευρώπη με λάστιχα metzeler exp του giamil , (και τους είχα κάνει αρκετά χλμ. 18.000 πριν) δικάβαλος τριβάλιτσος με tankbag ανώτερη ταχύτητα ταξιδιού 180 , μέση ταχύτητα σταθερά 20 χλμ πάνω απο το όριο σε ότι δρόμο και να πηγαίναμε. Συναντήσαμε από καύσωνα -βροχή αρκετή - ακόμα περάσαμε και από περιοχές που χιόνιζε κανονικά σε μερικά πάσα σε σημείο που αμφιβάλαμε αν πρέπει να προχωρήσουμε . Το λαστιχάκι δεν έκανε ποτέ κιχ , δεν γλίστρησε ποτέ , δεν βόγγηξε ποτέ, σε κάνα δυό μαμακίες μου κρατήθηκε αρκετά καλά και με έσωσε . Το είχα άγχος αν τα λάστιχα θα με βγάλουν με τόσα χλμ. που είχαν , αλλά προτίμησα να κρατήσω τα λεφτά μαζί μου και αν είχα πρόβλημα με γλιστρήματα θα άλλαζα κάπου στην Ευρώπη ελαστικά (ίσως και πιο φθηνά). Τελικά γύρισα πίσω και τα κράτησα για άλλα 5.000 χλμ. μέχρι να τα αλλάξω.

Το metzeler next ειδικά στους Ευρωπαίους δρόμους θα σου αποδώσει μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα και θα σου κρατήσει μικρή την φθορά του ώστε να το χαρείς και μετά την επιστροφή σου.
Όλα είναι στο στυλ οδήγησης πιστεύω , αν οδηγάς νορμάλ , χωρίς ιδιαίτερες ακρότητες όλα θα πάνε μια χαρά.....

Καλό ταξίδι φίλε :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Αnakee3.,.,.,.,?

Tourance next.,?

pilot road 3.,.,,?
Πριν πάμε στα τρία λάστιχα που έχεις, μια κουβέντα για τα BT 501/502. Μετά τα πρώτα 500 χλμ είναι κατάλληλα μόνο για τσολιάδες. Άκουσα διάφορους στο Βαραντέρο φόρουμ που τα εκθειάζανε και τα φόρεσα (όταν πήγα μια βόλτα μαζί τους, τότε κατάλαβα γιατί τους άρεζαν, τσολιάδες λέμε) και μετά τα πρώτα 1000 χλμ δεν έβλεπα την ώρα να τα πετάξω. Πληροφόρηση μηδέν, δεν ζεσταινόταν με τίποτα, γλυστρούσαν στο φρένο, χάλι μαύρο λέμε.

Πάμε τώρα στα τρία που ρωτάς.

Anakee 3: Τα φοράω στο Άφρικα εδώ και 15.000 χλμ εντυπώσεις εδώ: Michelin Anakee III - Πρώτο test επί Ελληνικού εδάφους (Δεκ. 2012). Οι εντυπώσεις ισχύουν στο ακέραιο.

Pilot Road 3:Τα φοράω στο Ντέρο εδώ και 8.000 χλμ με δύο "λαστιχοφάγες" επισκέψεις σε Δολομίτες. Αν δεν πατάς χώμα, το λάστιχο είναι μονόδρομος. Εξαιρετικό στην άσφαλτο, και στην βροχή είναι σαν να πηγαίνεις στον στεγνό. Το 4 που βγήκε τώρα λένε πως είναι ακόμη καλύτερο, θα είναι η επιλογή μου τον Σεπτέμβρη που προβλέπεται να αλλάξω λάστιχα.

Τα Tourance next τα φοράει ο κολλητός μου σε Βαραντέρο και τα έκανα μια καλή διαδρομή με πολύ βροχή (αυτήν: http://goo.gl/maps/UROuq). Στις στροφές της Εγνατίας πραγματικά μου φάνηκε πολλά χρόνια πίσω και από τα ΑΝΑΚΕΕ 3, και από τα Pilot Road 3 που φοράω στο δικό μου. Δεν έδιωχνε το νερό τόσο αποτελεσματικά (άρα έπρεπε να πηγαίνω αρκετά πιο σιγά) και δεν μου ενέπνεε καμία εμπιστοσύνη να το πάω όπως πάω στον ίδιο δρόμο με το δικό μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Top Bottom