ΒΑΛΚΑΝΙΑ ΧΕΙΜΩΝΑ..

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Εχει ταξιδεψει κανενας βουλγαρια χειμωνα?Δηλ απο Σοφια ερχεσαι,πας?
Σερρες και πριν τα συνορα,αλλα και μετα τι παιζει?Για φεβρουαριο εδιαφερομαι..
Νοτος εδω και ρωταει...
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Εχει ταξιδεψει κανενας βουλγαρια χειμωνα?Δηλ απο Σοφια ερχεσαι,πας?
Σερρες και πριν τα συνορα,αλλα και μετα τι παιζει?Για φεβρουαριο εδιαφερομαι..
Νοτος εδω και ρωταει...
Ρε Μανο αφού έχετε ανταπόκριση από Σόφια μεριά !! Μέχρι Σέρρες θα πας πιστευώ απο κει και πάνω δύσκολο το βλέπω θα έχουν πολύ παγωνιά οι δρόμοι και θα είναι μάπα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όλα τα φτιάχνει/τα χαλάει ο στρατηγός-καιρός!
Έχοντας ζήσει 6-7 χρόνια στη Ρεντίνα, ξέρω ότι οι παγωνιές (και black ice) στους δρόμους είναι συχνό φαινόμενο. Αντιμετωπίζεται όμως αν κινείσαι μετά τις 10 το πρωί και μέχρι να δύσει ο ήλιος, νοουμένου ότι έχει κανονικό καιρό εκείνη την περίοδο. Αν πέσεις σε χιονιά, εξυπακούεται ότι δεν κάνεις βήμα, με μηχανάκι λέμε.
Καλό είναι να μην προγραμματίσεις ημερομηνίες, μέχρι να ξέρεις το γενικό πλαίσιο των καιρικών συνθηκών την περίοδο του ταξιδιού.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Ρε Μανο αφού έχετε ανταπόκριση από Σόφια μεριά !! Μέχρι Σέρρες θα πας πιστευώ απο κει και πάνω δύσκολο το βλέπω θα έχουν πολύ παγωνιά οι δρόμοι και θα είναι μάπα
λιακο ανταποκριση εχω απο σοφια μονο,απο κει θελουμε 180 χλμ και μεχρι σαλονικα αλλα 120 περιπου που θα ζεστανει
Όλα τα φτιάχνει/τα χαλάει ο στρατηγός-καιρός!
Έχοντας ζήσει 6-7 χρόνια στη Ρεντίνα, ξέρω ότι οι παγωνιές (και black ice) στους δρόμους είναι συχνό φαινόμενο. Αντιμετωπίζεται όμως αν κινείσαι μετά τις 10 το πρωί και μέχρι να δύσει ο ήλιος, νοουμένου ότι έχει κανονικό καιρό εκείνη την περίοδο. Αν πέσεις σε χιονιά, εξυπακούεται ότι δεν κάνεις βήμα, με μηχανάκι λέμε.
Καλό είναι να μην προγραμματίσεις ημερομηνίες, μέχρι να ξέρεις το γενικό πλαίσιο των καιρικών συνθηκών την περίοδο του ταξιδιού.
εννοειτε οτι θα παιξει ο καιρος..αλλα το κρυο δεν το φοβαμαι...
εργαλειο λεω να φερω..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πριν μερικά χρόνια θυμάμαι ότι είχα χρειαστεί αλυσίδες μεταξύ Θεσσαλονίκης και Σερρών!
Μέσα στην Βουλγαρία με πολύ χιόνι ήταν όλα πεντακάθαρα στις κεντρικές αρτηρίες μέχρι ΣΟΦΊΑ
Έχω πάει 3 φορές χειμωνα και τις 3 το πρόβλημα με πάγο κλπ το είχα στην Ελλάδα!!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Πριν μερικά χρόνια θυμάμαι ότι είχα χρειαστεί αλυσίδες μεταξύ Θεσσαλονίκης και Σερρών!
Μέσα στην Βουλγαρία με πολύ χιόνι ήταν όλα πεντακάθαρα στις κεντρικές αρτηρίες μέχρι ΣΟΦΊΑ
Έχω πάει 3 φορές χειμωνα και τις 3 το πρόβλημα με πάγο κλπ το είχα στην Ελλάδα!!
αθανατη ελλας...
κανα συμφουριτη εκτελωνιστη να ρωτησω κατι εχουμε?
να υποθεσω οτι χρειαστηκες αλυδισες στο κομματι που ανεβαινει μεσα στα βουνα?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αθανατη ελλας...
κανα συμφουριτη εκτελωνιστη να ρωτησω κατι εχουμε?
να υποθεσω οτι χρειαστηκες αλυδισες στο κομματι που ανεβαινει μεσα στα βουνα?
Πριν τον ποταμο Στρυμόνα....στο ωραίο στριφτερο κομμάτι!
Μέσα στην Βουλγαρία δεν χρειάστηκε πουθενά!
Δεν ξέρω τι ρίχνουν εκτός από αλάτι, αλλά δεν είχα πουθενά θέμα!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Πριν τον ποταμο Στρυμόνα....στο ωραίο στριφτερο κομμάτι!
Μέσα στην Βουλγαρία δεν χρειάστηκε πουθενά!
Δεν ξέρω τι ρίχνουν εκτός από αλάτι, αλλά δεν είχα πουθενά θέμα!
Ακριβως εκει
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Έχω ανεβεί πολλές φορές έως το μπανσκο που είναι κάπου στη μέση τις διαδρομής που θέλεις να κανεις και δεν είχα ποτέ πρόβλημα , οι κεντρικοί δρόμοι ήταν πάντα ανοιχτοί .
Εκτός αν σε κυνηγάει η γκαντεμιά και εκείνες τις μέρες κάνει τρελή βαρυχειμωνιά όποτε δεν ξεκινάς καν (αυτά κρατάνε περίπου μια εβδομάδα )

Πρόβλημα βρήκα μια χρόνια από Σόφια και πάνω προς Τρανσυλβανία (θερμοκρασία -25 )


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Έχω ανεβεί πολλές φορές...
Πρόβλημα βρήκα μια χρόνια ... προς Τρανσυλβανία (θερμοκρασία -25 )
Mα κι εσυ ρε παιδακι μου!!!:waiting:Με -25°C Τρανσυλβανια!!!Ραντεβου με το δρακουλα ειχες;:brr:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
χε χε χε
αλυσίδες έχω βάλει και έξω από τη Θήβα (τότε που αποκλείστηκε το σύμπαν και μοίραζαν κουβέρτες οι Πεζοναύτες).
Εχω βάλει και στην Κατερίνη (πάνω στην ΕΟ) κι εννοείται στις Σέρρες κλπ (πάντα προ Forester εποχής...).
Βουλγαρία με χιόνια του Αϊ Νικόλα ανήμερα (σαν τωρα εποχή) όλα κανονικά με 20 πόντους χιόνι μέσα στη Σόφια. Χωρίς αλυσίδες άπαντες! Όλα όμως κουτιά! Μηχανάκι ούτε για δείγμα.. ;)

Μάνο, αν δεν έχει θεομηνία, χιονιά κλπ πας κι έρχεσαι μια χαρά! Δες τον καιρό εκείνες τις μέρες και διάλεξε την περίοδο που θα είναι καλά.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Έχω ανεβεί πολλές φορές έως το μπανσκο που είναι κάπου στη μέση τις διαδρομής που θέλεις να κανεις και δεν είχα ποτέ πρόβλημα , οι κεντρικοί δρόμοι ήταν πάντα ανοιχτοί .
Εκτός αν σε κυνηγάει η γκαντεμιά και εκείνες τις μέρες κάνει τρελή βαρυχειμωνιά όποτε δεν ξεκινάς καν (αυτά κρατάνε περίπου μια εβδομάδα )

Πρόβλημα βρήκα μια χρόνια από Σόφια και πάνω προς Τρανσυλβανία (θερμοκρασία -25 )


Sent from my iPhone using Tapatalk
μαχιμος..με μηχανακι δηλ?
χε χε χε
αλυσίδες έχω βάλει και έξω από τη Θήβα (τότε που αποκλείστηκε το σύμπαν και μοίραζαν κουβέρτες οι Πεζοναύτες).
Εχω βάλει και στην Κατερίνη (πάνω στην ΕΟ) κι εννοείται στις Σέρρες κλπ (πάντα προ Forester εποχής...).
Βουλγαρία με χιόνια του Αϊ Νικόλα ανήμερα (σαν τωρα εποχή) όλα κανονικά με 20 πόντους χιόνι μέσα στη Σόφια. Χωρίς αλυσίδες άπαντες! Όλα όμως κουτιά! Μηχανάκι ούτε για δείγμα.. ;)

Μάνο, αν δεν έχει θεομηνία, χιονιά κλπ πας κι έρχεσαι μια χαρά! Δες τον καιρό εκείνες τις μέρες και διάλεξε την περίοδο που θα είναι καλά.
ο χρονος ειναι πλεονεκτημα για μενα...απλως μεχρι 15 φλεβαρη θελω να τελειωσω το θεμα διοτι μετα το μοτορι θα θελει βολτες
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
μαχιμος..με μηχανακι δηλ?

ο χρονος ειναι πλεονεκτημα για μενα...απλως μεχρι 15 φλεβαρη θελω να τελειωσω το θεμα διοτι μετα το μοτορι θα θελει βολτες
Φυγε αυριο τοτε......:D
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Που το κατάλαβες ???
ΚΤΜ απο Σοφια Λεωνιδιο και με κρυο;Πας καλα;...ουτε τα συνεργεια της δεν δουλευουν με τετοιες συνθηκες και αποστασεις...:D:ha
 
Top Bottom