Βάση για action cam

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Καλησπέρα σε όλους .

Έχω κάποιες action cam και θέλω να τις τοποθετήσω για το επόμενο ταξίδι .

Η μια θα μπει στο κράνος , όποτε ειμαστε οκ

Την άλλη σκευτομαι να την τοποθετήσω σε ένα κοντάρι σαν μονοπόδι και να μπει είτε εμπρός απο την μηχανή και να τραβάει πίσω ( σε αυτή την περίπτωση το βιντεάκι θα "κλωτσάει " , θα ειναι μόνο για αρχή η για κλείσιμο ) και επισης πιστεύω οτι ειναι λίγο επικίνδυνο , όποτε θα τοποθετήται μόνο εκτός δρόμου και με αργές ταχύτητες

Και η άλλη περίπτωση απο πίσω προς τα εμπρός πάλι με ένα μονοπόδι περίπου 1 μέτρο δεμένο στην σχάρα με μια κουρμπα προς τα επάνω

Πως σας φαίνεται ;

Αν έχετε δει να υπάρχει κάτι έτοιμο για αγορά βάλτε ένα Λίνκ

Αν έχετε κάποια ένσταση παρακαλώ να την πείτε ώστε να γλυτωσω απο τον κόπο τις κατασκευής .

Επισεις δεν ξέρω αν το πλάνο που θα τραβάει θα ειναι καλό , αν έχετε κάποια εμπειρία -καταθέστε την .




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
λογικά με το κοντάρι ακόμη και αν το τοποθετήσεις σταθερά θα κουνάει αρκετά το video μιας και το μήκος του κονταριού είναι μεγάλο και θα παίζει , μάλλον άσκοπα θα ταλαιπωρηθείς. Αν έχεις κάγκελα στην africa πολύ ωραία τραβάει με τσιμπίδα πιασμένη στο κάγκελο μπροστά από το φανάρι (δοκιμασμένο) ενώ μπορείς πολύ εύκολα να τη βάζεις και σε άλλα σημεία για διαφορετικές λήψεις.
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Για λήψη από μπρός μπορείς να την βάλεις στη ζελατίνα αν είναι σταθερή: youtu.be/IydvFepDu7k?t=1m25s
Για ληψη από πίσω μπορείς να την βάλεις πάνω στην κεντρική βαλίτσα (δεν έχω δείγμα αυτή τη στιγμή).
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Όπως προείπαν, με (self)κοντάρι θα κουνάει. Και αφου θέλεις μονο introvideo τότε καλύτερα κράτα εσυ το (self)κονταρι και τράβα μερικά πλάνα λιγων δευτερολέπτων για χρηση. Το χέρι μας πάντα κάνει καλύτερη σταθεροποίηση με το (self)κοντάρι...

Στη πίσω βαλίτσα κατα καιρούς βάζω μια ActCam απευθείας σε RAM μπίλια χωρίς προεκτάσεις κλπ γιατί με κονταρι τις περισσότερες φορές κουνάει και μάλιστα προς όλες τις κατευθύνσεις, οπότε δεν γινεται ούτε σωστό stabilize αργότερα.
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Αφού έχω φάει τον κόσμο να βρω βάση και η sonny σφυρίζει αδιάφορα κοιτώντας το υπερπέραν, έχω απελπιστεί και τα έχω πάρει κιόλας.
Οπότε ας κάνω μια ερώτηση και εδώ μπας και κάποιος εκλεκτός συνδαιτημόνας γνωρίζει κάτι που μου διαφεύγει.
Γνωρίζει κανείς εκλεκτός σύντροχος αν έχω έστω και την παραμικρή ελπίδα να βρω αυτοκόλλητη βάση κράνους για action cam sonny?
Θέλω να μπορώ να τοποθετήσω την cam στο νέο κράνος αλλά αδυνατώ να βρω βάσεις για να γίνει αυτό
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Υπάρχει ένα ανταπτορακι που θα σου λύσει το πρόβλημα.
Ελπίζω να θυμηθώ το απόγευμα να ποσταρω για να δεις τι εννοώ.
Αν δεν απαντήσω, στείλε μήνυμα υπενθύμισης ;):happy:
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχει και ένα πολύ δυνατό μαγαζί στην Γλυφάδα η sony με μπόλικα τσιτσιμπλικια
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Έχει και ένα πολύ δυνατό μαγαζί στην Γλυφάδα η sony με μπόλικα τσιτσιμπλικια
Oταν αναφέρομε…..η Sony σφυρίζει αδιάφορα κοιτώντας το υπερπέραν… στο Sony center Γλυφάδας αναφέρομε με το οποίο επικοινώνησα τηλεφωνικώς και ενώ η ιστοσελίδα της Sony το υποδεικνύει σαν σημείο για να εξυπηρετηθώ για το συγκεκριμένο αξεσουάρ οι ίδιοι δήλωσαν αναρμόδιοι με παρέπεμψαν στο σέρβις. Το σέρβις με το οποίο επικοινώνησα μετα από 4 ημέρες προσπαθειών να πιάσω γραμμή, μου απάντησε καλέ μου κύριε εμείς ήμαστε σέρβις δεν εμπορευόμαστε αξεσουάρ κλπ. κλπ. Δύσκολα θα ξαναγοράσω προϊόν Sony (το οποίο και πλήρωσα χρυσό) ακόμα και αν είναι μακαρόνια που δεν χρειάζονται υποστήριξη μετα την πώληση.
Τώρα την πάτησα πρεπει να δω πως θα καταφέρω να μην καταστεί άχρηστη η κάμερα
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Υπάρχουν Online κάποιες αυτοκόλλητες βάσεις για κράνη

Accessories έχω πάρει για το shoei μου αλλά δεν βλέπω για airoh
Chin Mount for Airoh Commander/BMW GS Pure εδώ έχει για το κράνος σου

Με αυτή την βάση, ίσως μπορείς να βρεις κάποιο ανταπτοράκι από gopro σε sony?
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Καλησπέρα και από μένα, μπορεί κάποιος να περιγράψει τον τρόπο για mount σε κράνος, χωρίς αυτοκόλλητο, στην περιοχή μπροστά από το στόμα?

Το κράνος μου είναι HJC RHPA70, και έχει και ένα κομμάτι κάτω από την κάτω σιαγώνα, και θα προβληματίσει, αλλά μπορώ να το αφαιρέσω.
Επίσης τα λινκ, θα βοηθούσαν πολύ, όπως το σχόλιο του akis69.

Η κάμερά μου είναι μια SJ400 από το μακρινό 2016, αλλά είμαι για upgrade.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Καλησπέρα και από μένα, μπορεί κάποιος να περιγράψει τον τρόπο για mount σε κράνος, χωρίς αυτοκόλλητο, στην περιοχή μπροστά από το στόμα?

Το κράνος μου είναι HJC RHPA70, και έχει και ένα κομμάτι κάτω από την κάτω σιαγώνα, και θα προβληματίσει, αλλά μπορώ να το αφαιρέσω.
Επίσης τα λινκ, θα βοηθούσαν πολύ, όπως το σχόλιο του akis69.

Η κάμερά μου είναι μια SJ400 από το μακρινό 2016, αλλά είμαι για upgrade.
XTGP523 Motorcycle Helmet Chin Mount Holder for Action Cameras | Skroutz.gr
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Oταν αναφέρομε…..η Sony σφυρίζει αδιάφορα κοιτώντας το υπερπέραν… στο Sony center Γλυφάδας αναφέρομε με το οποίο επικοινώνησα τηλεφωνικώς και ενώ η ιστοσελίδα της Sony το υποδεικνύει σαν σημείο για να εξυπηρετηθώ για το συγκεκριμένο αξεσουάρ οι ίδιοι δήλωσαν αναρμόδιοι με παρέπεμψαν στο σέρβις. Το σέρβις με το οποίο επικοινώνησα μετα από 4 ημέρες προσπαθειών να πιάσω γραμμή, μου απάντησε καλέ μου κύριε εμείς ήμαστε σέρβις δεν εμπορευόμαστε αξεσουάρ κλπ. κλπ. Δύσκολα θα ξαναγοράσω προϊόν Sony (το οποίο και πλήρωσα χρυσό) ακόμα και αν είναι μακαρόνια που δεν χρειάζονται υποστήριξη μετα την πώληση.
Τώρα την πάτησα πρεπει να δω πως θα καταφέρω να μην καταστεί άχρηστη η κάμερα
ξαναπάρε εκεί, έπεσες στον λαλακα υπάλληλο
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Καλησπέρα και από μένα, μπορεί κάποιος να περιγράψει τον τρόπο για mount σε κράνος, χωρίς αυτοκόλλητο, στην περιοχή μπροστά από το στόμα?

Το κράνος μου είναι HJC RHPA70, και έχει και ένα κομμάτι κάτω από την κάτω σιαγώνα, και θα προβληματίσει, αλλά μπορώ να το αφαιρέσω.
Επίσης τα λινκ, θα βοηθούσαν πολύ, όπως το σχόλιο του akis69.

Η κάμερά μου είναι μια SJ400 από το μακρινό 2016, αλλά είμαι για upgrade.
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Υπάρχουν Online κάποιες αυτοκόλλητες βάσεις για κράνη

Accessories έχω πάρει για το shoei μου αλλά δεν βλέπω για airoh
Chin Mount for Airoh Commander/BMW GS Pure εδώ έχει για το κράνος σου

Με αυτή την βάση, ίσως μπορείς να βρεις κάποιο ανταπτοράκι από gopro σε sony?
Εμένα η airoh μαζί με το κράνος μου έδωσε 2 προσαρμογείς κράνους για βάσεις κάμερας ανάλογα αν θα χρησιμοποιηθεί η κάμερα στο κράνος με το γείσο η χωρίς αυτό. Μαζί μου έδωσε και μια αυτοκόλλητη βάση κάμερας για να κολληθεί σε κάποιον από τους προσαρμογείς αλλά δεν είναι για κάμερα Sony, και δεν ταιριάζει

Η βάση της Sony είναι μεγαλύτερη σε μέγεθος από αυτή που μου δόθηκε με το κράνος δεν χωράει σίγουρα ο ανταπτορας της κάμερας να κουμπώσει εκεί μέσα
 
Τελευταία επεξεργασία:

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Καλό, απλά θα ήθελα κάτι χωρίς αυτόκολλητο, γιατί παλιότερα μου είχε φύγει από το κράνος, την ώρα της βόλτας.
 
Top Bottom