Βάση gps

Jimiadv

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
ΒMW 1150GS ADV
Φτιάχνοντας βάση για το gps στο τιμόνι του 1150 όταν έχει και το σωστό ύψος και κλήση δεν βλέπεις τα όργανα. Πρέπει μάλλον να μπει επάνω απο αυτά. Έχει κάποιος επιχειρήσει να φτιάξει κάτι ή έχει βρει κάποια λύση έτοιμη?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πέρα από το πρόβλημα που λες, καλό είναι να βλέπεις το gps χωρίς να σκύβεις. Οπότε πάνω απο τα όργανα είναι η καλύτερη λύση. Όλες οι άλλες θέσεις, για μένα, είναι λύσεις ανάγκης.
Δεν ξέρω το 1150 και πώς θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, αλλά σου κάνω παρέα μέχρι να βρεθεί κάποιος που ξέρει.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Όπως είπαν και οι πάνω, στο τιμόνι θα σκύβεις αρκετά και αν έχεις και tankBag τότε άστα...

Μπορείς αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου ....
Να αφαιρέσεις το ασημένιο καπάκι των οργάνων ( αφού αφαιρέσεις την οθόνη) και να βρείς δυο βίδες όπου
μπορείς να βιδώσεις μια λεπτή μεταλλική πλάκα που να βγαίνει από τη χαραμάδα της ασημένιου καπακιού.
Εκεί μετά μπορείς να προσαρμόσεις ότι βάση νομίζεις, για gps, ότι άλλο....

Το είχα κάνει στο 1150 και ήταν μια χαρά, υπάρχει αρκετός χώρος για την λεπτή μεταλλική πλάκα...

Οι βίδες είναι κάπου πιο μέσα από εκεί που έχει τα πράσινα στη πάνω φωτό...
και εκεί θα δημιουργηθεί, ελαφρά ζορισμένα, η χαραμάδα που θα βγαίνει η πλάκα...
 

Jimiadv

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
ΒMW 1150GS ADV
Πέρα από το πρόβλημα που λες, καλό είναι να βλέπεις το gps χωρίς να σκύβεις. Οπότε πάνω απο τα όργανα είναι η καλύτερη λύση. Όλες οι άλλες θέσεις, για μένα, είναι λύσεις ανάγκης.
Δεν ξέρω το 1150 και πώς θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, αλλά σου κάνω παρέα μέχρι να βρεθεί κάποιος που ξέρει.
Η καλή παρέα η απαραίτητη αυτες τις δύσκολες στιγμές...
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Για γπσ δε ξερω ,αλλα το κινητο ειναι ακλονητο στην δικια μου.
και εκτος δρομου τσεκαρισμενο.
Δεν κρυβει τιποτα.
Μονο τα κατω λαμπακια βενζινης νεκρας φλας.
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Εγω ( κι αλλοι πολλοι κατοχοι) στο Varadero ειχα προσαρμοσει αυτοσχεδιο μπαρακι και εκει
φιλοξενουσε κινητο και gps. To ειχα πιασει στις βασεις τις ζελατινας απο μπροστα.
Δεν εχει κατι αναλογο στο gs?


 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ολο και καποια υποδοχη θα υπαρχει πισω απο τα οργανα, ωστε να τρυπησεις καποιο πλαστικο και να φτιαξεις μια βαση στα μετρα σου.
Αυτη ειναι η βαση που εχω φτιαξει εγω για το δικο μου, ριξε μια ματια, ολο και καποια ιδεα θα παρεις.
--->>> http://www.advride.gr/threads/diy-ktm-950-990-Βαση-gps-κινητου.5970/

Στην αρχη την εβαλα στο τιμονι αλλα ειναι εντελως ΛΑΘΟΣ!!! χανεις εντελως την προσοχη σου απο το δρομο μεχρι να δεις τι γραφει η οθονη... πανω απο τα οργανα, ισα ισα να κουνας ματια, αυτη ειναι η τελεια θεση!!!

Καλα μαστορεματα ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ολο και καποια υποδοχη θα υπαρχει πισω απο τα οργανα, ωστε να τρυπησεις καποιο πλαστικο και να φτιαξεις μια βαση στα μετρα σου.
Αυτη ειναι η βαση που εχω φτιαξει εγω για το δικο μου, ριξε μια ματια, ολο και καποια ιδεα θα παρεις.
--->>> http://www.advride.gr/threads/diy-ktm-950-990-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CE%AD%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%B6%CE%B1%CE%BC%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%84%CF%81%CF%8C%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%82-%CF%86%CF%81%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.5970/

Στην αρχη την εβαλα στο τιμονι αλλα ειναι εντελως ΛΑΘΟΣ!!! χανεις εντελως την προσοχη σου απο το δρομο μεχρι να δεις τι γραφει η οθονη... πανω απο τα οργανα, ισα ισα να κουνας ματια, αυτη ειναι η τελεια θεση!!!

Καλα μαστορεματα ;)
Νικόλα δεν ανοίγει το λίνκ...
Δεν βγάζεις το emoticon απο την μέση...?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παραξενο, πριν το δοκιμασα και μου ανοιξε,τωρα το εφτιαξα, για ξαναδες ;)
Εντάξει τώρα...:ok:
Αμάν αυτά τα ktm....:mad:
Ακόμα και στα λίνκ προβλήματα έχουνε...:fun
 

Jimiadv

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
ΒMW 1150GS ADV
Σας ευχαριστώ και σας συγχαίρω για τις κατασκευές σας. Μάλλον στην λύση του τρυπήματος του καπακιού των οργάνων θα καταφύγω. Σας ευχαριστώ πολύ και θα σας κρατώ ενήμερους.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Σας ευχαριστώ και σας συγχαίρω για τις κατασκευές σας. Μάλλον στην λύση του τρυπήματος του καπακιού των οργάνων θα καταφύγω. Σας ευχαριστώ πολύ και θα σας κρατώ ενήμερους.
Tοπος διαμονης,αν επιτρεπεται?
 

Jimiadv

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
ΒMW 1150GS ADV
Δυστυχώς δεν είμαι, αλλά μια βόλτα προς τα πάνω πολύ την γουστάρω....και παράτα το gps στην βάση που το εχω.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καλημέρα σάς

Για προτείνετε οι 1150 ρηδες καμιά βάση κινητού-gps γιατί είναι λίγο δύσκολο το μηχανάκι σε αυτό το θέμα.
 
Top Bottom