Βίντεο με ατύχημα (για εκπαιδευτικούς λόγους)

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
[URL="http://www.liveleak.com/view?t=UFhZ_1576704371[/URL]"]www.liveleak.com/view?t=UFhZ_1576704371[/URL]

Αισθάνθηκα την ανάγκη να μοιραστώ αυτό το βίντεο γιατί δείχνει ένα όχι συνηθισμένο ατύχημα αλλά είναι ένα καλό μάθημα πώς στο δρόμο εξαρτιόμαστε 99,9% απο τους εαυτούς μας πολλές φορές. Άλλοι οδηγοί μπορεί να κινούνται με κανένα σεβασμό στην ανθρώπινη ζωή, με καμία συναίσθηση του περιβάλλοντος, με καμία ικανότητα, μεθυσμένοι, βλαμμενοί, φτιαγμένοι κλπ κλπ.

Εδώ χάθηκαν 2 ζωές και αν ο αναβάτης της μηχανής ήταν έμπειρος θα είχε αποτρέψει αυτό το ατύχημα. Πάντα οδηγάμε με το ένα μάτι στους καθρέπτες. Είτε σε πορεία, είτε σταματημένοι σε φανάρι. Πολλες΄φορές είναι η διαφορά μεταξύ ζωής και θανάτου. Και σε τέτοιες περιπτώσεις φαίνεται η διαφορά μιας ισχυρής μοτοσυκλέτας που με μια γκαζιά θα αφήσεις πίσω το κάθε καραγκιόζη που έρχεται να σε φάει λάχανο.

και επίσης να τονίσω εδώ πως όποιος οδηγάει χωρίς καθρέπτες γενικά στον δρόμο έχει τάσεις αυτοκτονίας. Είναι περίπου σε επίπεδο βλακείας αντίστοιχο με το να μην φοράμε κράνος πιστεύω.

Σημείωση: Με κάθε σεβασμό σε όποιον έχει ευαίσθητο στομάχι απλά ας μην ανοίξει να δει το βίντεο. Νομίζω πώς είναι τεράστια μαθήματα να βλέπουμε τί έχει συμβεί σε άλλους και να φροντίζουμε να μην συμβεί σε εμάς. Εγώ μπαίνω συχνα στο LL κυρίως για αυτόν τον λόγο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
και αν ο αναβάτης της μηχανής ήταν έμπειρος θα είχε αποτρέψει αυτό το ατύχημα
Καλά μην τρελαθούμε ότι θα το είχε αποτρέψει αν είχε καθρέπτες και ήταν έμπειρος οδηγός.
Ο οδηγός του αυτοκινήτου πήγαινε σαν δαιμονισμένος... πολύ γρήγορα και πολύ αισιόδοξος ότι χώραγε ανάμεσα από τη μοτοσυκλέτα και το κράσπεδο
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Σαφως και ολες οι αποψεις σεβαστες, και σαφως πρεπει να εχουμε τα ματια μας 1014 στον δρομο, προς ολες τις κατευθυνσεις, αλλα συμφωνώντας με τον Srider, δεν μπορω να πω οτι ειχε περιθωρια αντιδρασης. Το 208 ερχοταν πολυ γρηγορα, εστω οτι τον εβλεπε εγκαιρως ειχε δυο επιλογες, ειτε να παει να κολλησει στο πλαι της νταλικας να του αφησει κενο -που δεν παιζει- , ειτε να ανοιξει γκαζι -που επισης δεν παιζει γιατι ειναι σκουτερακι. Προφανως το ζωον μεσα στο 208 δεν εβλεπε μπροστα του, αλλα στην αρχη του βιντεο φαινεται το σκουτερ να βγαινει στην αριστερη για προσπεραση πισω απο το φορτηγο. Εκει ειναι το θεμα εαν κοιταξε στον καθρεπτη του.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Δυστυχως ειναι απ τις περιπτωσεις γραμμενης μοιρας,ηταν γραμμενο να βρεθουν μπροστα στον Μαλακα Δολοφονο,δεν υπηρχαν περιθωρια αντιδρασης πιστευω
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας (απ' ότι δείχνει....) πάει με παπί δικάβαλο να προσπεράσει νταλίκα........:pce::pce::pce:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για ποιά αντίδραση μιλάμε; Ο 208 αν ήθελε να κόψει μπορούσε, δεν είναι ότι υπήρχαν ειδικές συνθήκες με κακή ορατότητα, τους είδε. Πάει τέρμα αριστερά και τους πετάει με μιά τιμονιά επάνω στο φορτηγό, όπως κάνουν στις ταινίες. Αντίστοιχοι "τιμωροί" που σε κλείνουν στην διήθηση (την πρόσφατα απαγορευμένη από τον ΚΟΚ) υπάρχουν και εδώ, μάλιστα με την λογική ότι "θα σε ρίξω και θα με πληρώσεις κιόλας" έχουν αποθρασυνθεί.
 

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Στο βίντεο,όπως εγω το βλέπω, γίνονται δύο μοιραία λάθη.
Το πρώτο είναι ότι ο δικυκλιστης θεωρεί ότι θα τον δει και θα τον σεβαστεί ο άλλος.
Εδώ μπαίνει και το θέμα εμπειρίας. Ένας έμπειρος οδηγός έχει μάθει πως πρέπει να θεωρεί τον εαυτό του αόρατο.
Το δεύτερο είναι ότι ο οδηγός του αυτοκινήτου υπερεκτιμά τις ικανότητες του και υποτιμά το κράσπεδο στο οποίο βρίσκει και τον πετάει απάνω στα θύματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι είχε περιθώριο ελιγμού( να πάει σε θέση διήθησης, κλείσιμο γκαζιού για να περάσει ο μαλακας και μετά αναλόγως τις συνθήκες συνεχίζει η όχι την προσπέραση)
Εάν έρχονταν και απλά τον χτύπαγε τότε δεν θα είχε ελπίδα αλλά αφού πάει και στριμώχνεται το αυτοκίνητο ίσως ο επιπλέον χώρος να έκανε την διαφορά.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Στο βίντεο,όπως εγω το βλέπω, γίνονται δύο μοιραία λάθη.
Το πρώτο είναι ότι ο δικυκλιστης θεωρεί ότι θα τον δει και θα τον σεβαστεί ο άλλος.
Εδώ μπαίνει και το θέμα εμπειρίας. Ένας έμπειρος οδηγός έχει μάθει πως πρέπει να θεωρεί τον εαυτό του αόρατο.
Το δεύτερο είναι ότι ο οδηγός του αυτοκινήτου υπερεκτιμά τις ικανότητες του και υποτιμά το κράσπεδο στο οποίο βρίσκει και τον πετάει απάνω στα θύματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι είχε περιθώριο ελιγμού( να πάει σε θέση διήθησης, κλείσιμο γκαζιού για να περάσει ο μαλακας και μετά αναλόγως τις συνθήκες συνεχίζει η όχι την προσπέραση)
Εάν έρχονταν και απλά τον χτύπαγε τότε δεν θα είχε ελπίδα αλλά αφού πάει και στριμώχνεται το αυτοκίνητο ίσως ο επιπλέον χώρος να έκανε την διαφορά.
Μην παρασυρεσαι,εσυ(και εμεις) το βλεπεις σε βιντεο,εχεις καλυτερη οπτικη γωνια και χρονο να σκεφτεις τι επρεπε να γινει...εκ των υστερων.ο μοτοσυκλετιστης δεν ειχε τπτ απ ολα αυτα !
 

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Μην παρασυρεσαι,εσυ(και εμεις) το βλεπεις σε βιντεο,εχεις καλυτερη οπτικη γωνια και χρονο να σκεφτεις τι επρεπε να γινει...εκ των υστερων.ο μοτοσυκλετιστης δεν ειχε τπτ απ ολα αυτα !
Σαν φοιτητής έχω κάνει με παπί πολλές μετακινήσεις σε εθνικό δίκτυο. Τότε ακριβώς επειδή είχα συνεχώς στο μυαλό μου ότι πηγαίνοντας με 90 km/h ήμουν σαν κινητό εμπόδιο πήγαινα κοιτάζοντας 80% καθρέφτη και 20% μπροστά. Δεν δικαιολογείται αργή προσπέραση και να υπάρχει όχημα στους καθρέφτες.
Δεύτερον ακριβώς επειδή είσαι υπερβολικά εκτεθημενος κατά την προσπέραση κοιτάς διαρκώς καθρεφτες.
Και τρίτον, όταν βλέπεις τον μαλακά ότι πάει να περάσει του δίνεις χώρο.
Βγήκε σε λάθος στιγμή και δεν έδωσε χώρο. Για έναν έμπειρο οδηγό δεν είναι δύσκολος ελιγμός να πλησιάσει την νταλίκα πηγαίνοντας με 70,80 χιλιόμετρα και τόσο μικρή σχετική ταχύτητα (με το φορτηγό).
Προς Θεού δεν δικαιολογείται με τίποτα ο οδηγός του αυτοκινήτου, απλά λέω τις σκέψεις μου για το τι θα μπορούσε να κάνει ο οδηγός του δικύκλου.
Γενικότερα θεωρώ ότι έχει πολύ μεγάλη σημασία η θέση που πρέπει να παίρνει το όχημα στον δρόμο, από την εθνική μέχρι την στάση σε κόκκινο φανάρι.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Στο βίντεο,όπως εγω το βλέπω, γίνονται δύο μοιραία λάθη.
Το πρώτο είναι ότι ο δικυκλιστης θεωρεί ότι θα τον δει και θα τον σεβαστεί ο άλλος.
Εδώ μπαίνει και το θέμα εμπειρίας. Ένας έμπειρος οδηγός έχει μάθει πως πρέπει να θεωρεί τον εαυτό του αόρατο.
Το δεύτερο είναι ότι ο οδηγός του αυτοκινήτου υπερεκτιμά τις ικανότητες του και υποτιμά το κράσπεδο στο οποίο βρίσκει και τον πετάει απάνω στα θύματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι είχε περιθώριο ελιγμού( να πάει σε θέση διήθησης, κλείσιμο γκαζιού για να περάσει ο μαλακας και μετά αναλόγως τις συνθήκες συνεχίζει η όχι την προσπέραση)
Εάν έρχονταν και απλά τον χτύπαγε τότε δεν θα είχε ελπίδα αλλά αφού πάει και στριμώχνεται το αυτοκίνητο ίσως ο επιπλέον χώρος να έκανε την διαφορά.
Συμφωνώ
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Βλέποντας (και ξαναβλέποντας) το video που δυστυχώς δεν μπορείς να έχεις σαφή εικόνα, καταλαβαίνω πως μερίδιο ευθύνης έχουν και οι 2 οδηγοί.
Σε ποιο ποσοστό δεν έχει σημασία. Σημασία έχει πως δεν υπάρχει σεβασμός στον αδύναμο που στην περίπτωση αυτή είναι οι δικυκλιστές. Το όποιο λάθος κάνει
ο πιτσιρικάς με το μηχανάκι, όφειλε ο οδηγός του αυτοκινήτου να προβλέψει.
 

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Βλέποντας (και ξαναβλέποντας) το video που δυστυχώς δεν μπορείς να έχεις σαφή εικόνα, καταλαβαίνω πως μερίδιο ευθύνης έχουν και οι 2 οδηγοί.
Σε ποιο ποσοστό δεν έχει σημασία. Σημασία έχει πως δεν υπάρχει σεβασμός στον αδύναμο που στην περίπτωση αυτή είναι οι δικυκλιστές. Το όποιο λάθος κάνει
ο πιτσιρικάς με το μηχανάκι, όφειλε ο οδηγός του αυτοκινήτου να προβλέψει.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει έστω και ένας στο φόρουμ που να μην συμφωνεί πως έπρεπε ο οδηγός του αυτοκινήτου να προστατεύσει το δίκυκλο ακόμα και χίλια λάθη να είχε κάνει.
Το ζήτημα είναι ότι ακριβώς επειδή δεν υπάρχει σεβασμός τι επιλογές έχουμε διαθέσιμες για την αυτοπροστασία μας όντας εκτεθειμενοι.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν νομίζω ότι υπάρχει έστω και ένας στο φόρουμ που να μην συμφωνεί πως έπρεπε ο οδηγός του αυτοκινήτου να προστατεύσει το δίκυκλο ακόμα και χίλια λάθη να είχε κάνει.
Το ζήτημα είναι ότι ακριβώς επειδή δεν υπάρχει σεβασμός τι επιλογές έχουμε διαθέσιμες για την αυτοπροστασία μας όντας εκτεθειμενοι.
Αυτό ακριβώς..

Καλως η κακώς η επιβιωση μας στους δρόμους είναι συνάρτηση του πόσο γρήγορα και αποτελεσματικά αντιλαμβανομαστε τις καταστάσεις και προβλεπουμε τη μ@λ@κια του άλλου.

Και ατυχήματα έμπειρων και εξαιρετικών οδηγών όπως ο Σπύρος πριν λίγες μέρες δείχνουν δυστυχώς πως ένα ποσοστό ακόμα είναι καθαρή τύχη.

Στο συγκεκριμένο βιντεο ο οδηγός δεν έπρεπε στην ουσία ποτέ να ξεκινήσει τη προσπέραση και αν το έκανε ξέροντας πως έχει αδύναμο μηχανάκι έπρεπε τα μάτια του να είναι στους καθρέπτες και μόλις έβλεπε τον ηλιθιο να έρχεται με χίλια να στριμωχτει κοντά στο φορτηγό μήπως και γλυτώσει το ατύχημα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Μου εχει τυχει πριν πολλααα χρονια, τοτε στο ξεκινημα της μοτοσυκλετιστικης μου ζωης:
Δικαβαλο με την τωρα συζηγο ταξιδευαμε με το ΧΤ για πελοποννησο Στο υψος της κακιας σκαλας πανω σε δεξια στροφη και ενω εκανα προσπεραση υπο ελαφρια κλιση και ημουν στην αριστερη λωριδα, στο δεξι της ομως μερος, με περασε "φιλερ" ο γρηγορος μαλακας στριμωγμενος αναμεσα σε μενα και το στηθαιο
Δεν τον ειδα -με αγνωστο με ποσα πολλα ερχοταν- γιατι απλα με το που βγηκα για προσπεραση στην αριστερη δεν κοιταγα πια τον καθρεφτη Και επιπλεον σαν δευτερο λαθος μου του αφησα και επαρκη χωρο, οπως τελικα φανηκε, για να στριμωχτει
...Τρομακτικη (κυριολεκτικα) εμπειρια και μεγαλο μαθημα ηταν ...ευτυχως αναιμακτο!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Εκανε δυο λαθη και τα πληρωσε.Το πρωτο οτι δεν ειχε καθρεφτες για να δει τι ερχεται,το δευτερο που δεν ελεγξε με καποιον αλλο τροπο πριν βγει να προσπερασει.

Τα λαθη αργα η γρηγορα πληρωνονται.
 
Top Bottom