Βαλίτσες μεταλλικές, σαμάρια και λουκάνικα...

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
όχι φρανκφούρτης ούτε χωριάτικα.
Για χωμάτινες εξορμήσεις αντιλαμβάνομαι ότι ένα σετ από σαμάρια βοηθάει στο να παραμείνει το συνολικό βάρος της μηχανής χαμηλά σε σχέση με μεταλλικές βαλίτσες. Σε ασφάλτινα ταξίδια όμως είναι κάποια από τις παραπάνω επιλογές προτιμότερη και γιατί; Σημειωτέον δεν υπάρχει topcase...Σκεφτόμουν αντί για μεταλλικές βαλίτσες ή σαμάρια, την επιλογή ενός σάκου που να καλύπτει την πίσω σέλα. κάτι τέτοιο δηλαδή

Δεν ξέρω όμως για οδήγηση σε άσφαλτο και με ταχύτητες πάνω από 100 αν προκύπτουν θέματα αεροδυναμικής αστάθειας κτλ.
Άλλη εναλλακτική λύση είναι σαμάρια kriega ή της giant loop...
ή

Οι τιμές όμως αν προσθέσουμε και τους αντάπτορες για τις μαλακές βαλίτσες είναι κοντά σε αυτές για συστήματα με μεταλλικές βαλίτσες...
Εσείς τι προτιμάτε; θεωρείτε ότι κάποια από τις παραπάνω επιλογές επηρεάζει αρνητικά την οδηγική συμπεριφορά της μοτό σας περισσότερο ή λιγότερο;
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Φίλε al800 ο κανόνας είναι ότι όσο πιο χαμηλά το βάρος τόσο καλύτερα άρα με τα σαμάρια κάνεις δουλειά.
Ο σάκος στην θέση του συνεπιβάτη (ακόμα και αυτός στην φωτό) είναι η πιό απλή και εύκολη λύση αλλά ανεβάζει το κέντρο βάρους.
Προσωπικά χρησιμοποιώ σάκο και σε σχέση με τα σαμάρια που είχα παλιά παρατηρώ ότι στο χώμα είναι λίγο πιο δύσκολη στην
οδήγηση και στην...άρση όταν πέσει , αλλά τίποτα το φοβερό. Στην άσφαλτο μέχρι 130 - 140 δεν παρατηρώ κάτι αρνητικό.
Ποτέ δεν θα πήγαινα χώμα με βαλίτσες , top case , κ.τ.λ. εκτός αν πήγαινα Κιργιστάν ή αν έκανα τον δρόμο του μεταξιού...!
Κοντολογίς όλο το κόλπο είναι να βολευτείς με τα απολύτως απαραίτητα (για χωμάτινες) οπότε το χαμηλό βάρος αποσκευών δεν θα επηρεάσει πολύ.
Σκεπτόμενος όπως οι ορειβάτες που τα κουβαλάνε στην πλάτη τους.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Αφου οι τιμες ειναι σχεδον ιδιες με τις μεταλλικες στην θεση σου θα προτιμουσα ενα ζευγαρι πλαινες βαλιτσες και ενα μικρο λουκανικο.
 

Amberjack

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200 GSΑ '14
Το σαμάρι/σάκος της motech δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να κρατήσει χαμηλά το κέντρο βάρος. Είναι σαν να έχεις αναβάτη.
Τα άλλα είναι πιο σωστές λύσεις και αυτό ισχύει είτε οδηγάς σε άσφαλτο είτε σε χώμα. Συνοπτικά τα πλεονεκτήματα έναντι των μεταλικών είναι τα εξής:
  1. Πολύ μικρότερη αεροδυναμική αντίσταση η οποία σε μεγάλες αποστάσεις μεταφράζεται σε καύσιμο
  2. Όταν φυσάει πας όπου θέλεις εσύ και όχι οι βαλίτσες
  3. Αν πέσεις:
α. δεν κινδυνεύεις να σπάσεις πόδι
β. δεν χαλάει η βαλίτσα (ακόμη και στατικό πέσιμο μπορεί να καταστρέψει μια μεταλική βαλίτσα και να σου χαλάσει το ταξίδι)
γ. δεν θα στραβώσουν οι βάσεις της βαλίτσας
δ. δεν κινδυνεύει το πλαίσιο της μηχανής

Το μοναδικό μειονέκτημα της μαλακής βαλίτσας είναι η ασφάλεια καθώς δεν κλειδώνουν (κάποιες κλειδώνουν μόνο πάνω στην μηχανή), με αποτέλεσμα ένας περαστικός να μπορέι να την ανοίξει και να πάρει πράγματα. Αν δεν θέλεις να έχεις το νου σου μονίμως στη μηχανή όταν σταματάς σε πόλη για καφέ, παίρνεις αυτά τα μεταλικά δίχτυα και λύνεις κι αυτό το θέμα. Τώρα αν είσαι γκαντέμης και πέσεις σε μάστορα, θα σου φάνε και τη βαλίτσα και τη μηχανή. Τις προάλες σε GS forum πόσταρε άγγλος ταξιδευτής που του φάγανε την μεταλική (!) βαλίτσα από την παρκαρισμένη μηχανή του κάπου στην Βαρκελώνη, βαλίτσα που κλειδώνει με λουκέτο στα κάγκελα της GSA με το κλειδί της μηχανής...
 
Τελευταία επεξεργασία:

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Καλημέρα και καλή βδομάδα και απο μένα.
Κάτοχος του Tenere 700 αναζητάω τι να κάνω με τις αποσκευές (σε σόλο βόλτα μιλάμε χωρις συνεπιβάτη).
Είδα κ εγω αυτο το ωραιο σάκο που δείχνει να αγκαλιάζει όλο το πίσω μέρος. Βέβαια δεν ξέρω αν κάνει σε όλες τις σέλες.
Σκέφτομαι να αρχίσω με ενα απλό σάκο πχ Motoraid 40L
Θέλω κ εγω να το δοκιμάσω πως θα ειναι συμπεριφορά στη χωμάτινη οδήγηση
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλημέρα και καλή βδομάδα και απο μένα.
Κάτοχος του Tenere 700 αναζητάω τι να κάνω με τις αποσκευές (σε σόλο βόλτα μιλάμε χωρις συνεπιβάτη).
Είδα κ εγω αυτο το ωραιο σάκο που δείχνει να αγκαλιάζει όλο το πίσω μέρος. Βέβαια δεν ξέρω αν κάνει σε όλες τις σέλες.
Σκέφτομαι να αρχίσω με ενα απλό σάκο πχ Motoraid 40L
Θέλω κ εγω να το δοκιμάσω πως θα ειναι συμπεριφορά στη χωμάτινη οδήγηση
Καλημέρα!
Θα συνιστούσα να κρατήσεις χαμηλά το κέντρο βάρους βάζοντας κάποια σαμάρια και έχοντας στην ουρά μόνο τα απολύτως απαραίτητα σε όγκο και βάρος.
Θα έχεις πλεονέκτημα στην οδήγηση...;)
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Σαμάρια κι άγιος ο θεός εάν δεν υπάρχει βλέψη για εξωτερικό.
Στο xt660z που έχω του έβαλα κάγκελα πλαϊνά (Πολωνία, 80-90€) και δένω τα σαμάρια μου μια χαρά εύκολα.
Στη σχάρα πίσω ένα σάκο, έχω και του Motoraid αλλά δυστυχώς δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Rogal 30lt , rogal rally & rogal xl απο τα 21 αδερφια .

Υπαρχουν και τα αντιστοιχα μοσκαρια απο την mosko , φυσικα πολυ καλυτερα αλλα με τιμη διπλασια +

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Παρε ενα σακο μοτοραιδ οπως είπες για αρχή,40-45 λιτρα
Χωράει ρουχα κ έργαλεια για ενα χωμάτινο 3ημερακι ανετα.
Ειναι και αδιαβροχος.
Μικρό κόστος κ αν δεν σου αρεσει πας σε κάτι αλλο.
Τοποθετείς κ στην σχαρα καθετα αλλα κ σε σέλα/σχαρα κατα μηκος.
Αγοράζεις κ 4 καλους ιμαντες κ εφυγες για βουνα.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Παρέλειψα να γράψω ότι τα ταξίδια και οι βόλτες εκτός πόλης θα είναι σόλο...Από motoraid έχω το μικρό λουκάνικο και 3-4 ιμάντες...Απλά επειδή σκέφτομαι για ένα ταξίδι εκτός ελλάδας και άλλες εσωτερικές βόλτες προσανατολίζομαι να πάρω κάποια κάγκελα που να μπορούν μάλλον να συνδυάσουν και τις μεταλλικές και τις μαλακές πλαϊνές. topcase δε θα έχω σε βαλίτσα, ίσως κάποιο λουκάνικο που θα στηρίζεται και στις 2 πλαϊνές...Οι GiantLoop μπαίνουν γενικά σε κάγκελα, δηλαδή δε θέλουν ειδικούς αντάπτορες, οπότε μπορούν να συνδυαστούν σε κάγκελα για μεταλλικές. Οι kriega όμως θέλουν τους αντάπτορές τους που θα κουμπώσουν σε συγκεκριμένα κάγκελα π.χ. sw-motech. Γενικά η ιδέα να έχει η μηχανή αρκετό βάρος είτε πίσω είτε μπροστά δε με ενθουσιάζει. Για να δούμε...
 

Amberjack

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200 GSΑ '14
Προσπάθησε να πάρεις βαλίτσες που δεν χρειάζονται δέσιμο-λύσιμο με ιμάντες αλλά έχουν τις δικές τους βάσεις και μπαινοβγαίνουν σε λίγα δευτερόλεπτα.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Προσπάθησε να πάρεις βαλίτσες που δεν χρειάζονται δέσιμο-λύσιμο με ιμάντες αλλά έχουν τις δικές τους βάσεις και μπαινοβγαίνουν σε λίγα δευτερόλεπτα.
Για μαλακές πλαϊνές εννοείς έτσι; Τέτοια επιλογή είναι οι kriega που έχουν δικούς τους αντάπτορες και μπαίνουν σε πλαϊνά κάγκελα της sw-motech...αλλά τα κάγκελα κοστίζουν περίπου 200 ευρώ. κι άλλα 130 ευρώ οι αντάπτορες και άλλα 450 οι 2 32αρες kriega αδιάβροχες βέβαια...πάμε κοντά στα 8 κατοστάρικα...Θα ψάξω να δω αν παίζουν κι άλλες με αντάπτορα.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Rogal 30lt , rogal rally & rogal xl απο τα 21 αδερφια .

Υπαρχουν και τα αντιστοιχα μοσκαρια απο την mosko , φυσικα πολυ καλυτερα αλλα με τιμη διπλασια +

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Θα συμφωνήσω για τα 21 brothers...πολύ καλά προϊόντα και σε πολύ καλή τιμή!
Τώρα σε σακο για πισω εγω απο το louis έχω πάρει έναν.αθανατοι.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Givi/Kappa πλαστικες για ασφαλτινα, μαζι με τα καγκελα τους (περιπου, αναλογα με τη μηχανη) ανετα παιρνεις ενα σετ με 300€. Κρατας τα καγκελα πανω και βαζεις σαμαρια για χωματινες διαδρομες ωστε να εχεις καλυτερη ασφαλεια. Πχ ενα σετ φτηνων αλλα μια χαρα για τη δουλεια βαλιτσων τυπου Held Οmera.
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Φτηνά αδιάβροχα και μεγάλα.


Έχω το αντίστοιχο tailbag απο αυτους και ειναι αθάνατο.
ετούτο
Δεν το αλλάζω με κανένα.
Γίνεται και backpack.
Δένεται απ τον πάτο του,και μπορείς να προσθέσεις κάτι απο πάνω on the road ανοίγωντας το.
Τα 40 lt της μοτορεηντ δεν θα μου εφταναν επ ουδενι για όσα πράγματα παίρνω.

(Σκηνηστρωμαμαξιλαριsleepingbagκαρεκλακιεστίαμαγειρέματοςρουχακατσαρολακιπριονιμαχαιριτρομπαγιαλαστιχαφαρμακειοαλκοολτροφιμαβιβλίατρίποδο2θερμός1ζευγάριπαπούτσιακιάλλαπουθαξεχνάω)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom