Βαλίτσες 1200gs Adventure σε F800gs

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
3.8 δεν έχω δει ποτέ όμως...
Γιατί? Πήγες ποτέ ταξίδι με 80-90?:D:D:D
Έλλειψη μπερζίνας - απεργίες είπε ο άνθρωπας ;)
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
16 lt έχει ρεζερβουάρ. Κατανάλωση θα δεις από 4 έως 6 εκεί στα 140-150. Γενικά είναι πολύ οικονομικό σε τουριστικές επαρχιακές ταχύτητες στο εξωτερικό, είχα 4-4,5 δηλ πάνω από 350 χλμ. Πραγματικά θέλει 2-3 πραγματάκια (ζελατίνα-σέλα) αλλά είναι ένα πραγματικά on-off μηχανάκι το οποίο αν και 10 ετίας ο κινητήρας, ακόμα και τώρα είναι best value ειδικά αν το πάρει κάποιος μεταχειρισμένο σε χαμηλή τιμή! Δεν θα το μετανιώσεις! Αν το πάρεις και θελήσεις να βελτιώσεις επιδόσεις και κατανάλωση ακόμα καλύτερη μπορείς να απευθυνθείς στον @JOHNGS1100
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Γιατί? Πήγες ποτέ ταξίδι με 80-90?:D:D:D
Έλλειψη μπερζίνας - απεργίες είπε ο άνθρωπας ;)
Όταν πάω όπως πάω κάτω απο 6.5 δεν εχω δει κ στα 200χλμ ανάβει ρεζέρβα κ δεν εχει αντίστροφα το ποσα χλμετρα εχεις ακομα το δικο μου.Μηδενιζει κ στο manual γραφει 26 χλμετρα ακόμα.Έχω κάνει κ 270σύνολο..τωρα πως ολοι οι αλλοι κανουν 300+ δεν εχω καταλαβει..
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Για τις βαλίτσες ισχύει ότι είπε ο @yns . Κάγκελα holan φίλος με 1150 δεν έχει κανένα πρόβλημα αλλά φίλος με το 800 είχε κενό μεταξύ βαλίτσας και κάγκελο με αποτέλεσμα να "παίζει" η βαλίτσα! Βέβαια αντικαταστάθηκε. Αν δεν σου κάνουν βάλε τις βαλίτσες για πούλημα όπως είπε ο @forester και πάρε ή μαμά ή touratech!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όταν πάω όπως πάω κάτω απο 6.5 δεν εχω δει κ στα 200χλμ ανάβει ρεζέρβα κ δεν εχει αντίστροφα το ποσα χλμετρα εχεις ακομα το δικο μου.Μηδενιζει κ στο manual γραφει 26 χλμετρα ακόμα.Έχω κάνει κ 270σύνολο..τωρα πως ολοι οι αλλοι κανουν 300+ δεν εχω καταλαβει..

Το ίδιο δεν καταλαβαίνω κι εγώ όσους λένε 5,5 στα 100 για τα 1200αρια ;)

Άλλο εμείς :cool::cool::cool::cool:
 

Gous

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
F800 gs
Ειναι και αυτο που στην Ιταλία δεν εχουν βενζινάδικα , μωρε Καβάλα την κούκλα , βάλε και τις βαλίτσες και μετά ολα ειναι δρόμος .
Λογικά κάπου στα 300 θα θέλεις καύσιμο , αλλα θα σου γράψει σε λίγο κάποιος ιδιοκτήτης .
Μην σε απασχολεί αυτο , βρες μόνο ωραία σημεία να δεις .

Καλούς δρόμους να έχεις .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ευχαριστω!παντα όρθιοι να είμαστε παιδιά!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Πέτρος

Μέλος
Περιοχή
Μενίδι Αττική
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
BMW F 800 GS '15
Το 800 βγαίνει και σε Αdventure με μεταλλικές βαλίτσες σαν του 1200 αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ίδιες (εμφανισιακά πάντως μοιάζουν). Από Δευτέρα κανε ένα τηλέφωνο σε έναν από τους εξουσιοδοτημένους αντιπροσώπους και θα σου λύσουν όλες τις απορίες που έχεις. Όσο για την κατανάλωση (επειδή είχα και F 800 S και τώρα έχω F 800 GS )σ' αυτά τα κυβικά με αυτήν την ιπποδύναμη δεν υπάρχει σε άλλη εταιρεία ( έτσι λένε και τα περιοδικά στα mega test )στα τελευταία μοντέλα έχει επιπλέον μία χαρτογράφηση που την λέει ENDURO και με αυτήν πέφτει κι άλλο η κατανάλωση αλλά γίνεται πιο γραμμικό (δεν ξέρω αν μειώνεται και η ιπποδύναμη, πάντως η αυτονομία αυξάνεται )

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Όταν πάω όπως πάω κάτω απο 6.5 δεν εχω δει κ στα 200χλμ ανάβει ρεζέρβα κ δεν εχει αντίστροφα το ποσα χλμετρα εχεις ακομα το δικο μου.Μηδενιζει κ στο manual γραφει 26 χλμετρα ακόμα.Έχω κάνει κ 270σύνολο..τωρα πως ολοι οι αλλοι κανουν 300+ δεν εχω καταλαβει..
Έχω πάει ταξίδι από επαρχιακό τριβαλιτσος και διπλός με ταχύτητες 80-90 και έγραψε 4l/100km.
Τώρα μολις γύρισα από Εθνική διπλός μόνο με top case με ταχύτες 140-150 και η στιγμιαία κατανάλωση ήταν στα 7l/100km.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έχω πάει ταξίδι από επαρχιακό τριβαλιτσος και διπλός με ταχύτητες 80-90 και έγραψε 4l/100km.
Τώρα μολις γύρισα από Εθνική διπλός μόνο με top case με ταχύτες 140-150 και η στιγμιαία κατανάλωση ήταν στα 7l/100km.
To ίδιο λέτε!
Απλώς ο Πάνος δεν έχει κάνει ταξίδι με 80-90. Κι εγώ απορώ πώς γίνεται.....:thinking:

Αν εξαιρέσω ιδιαίτερη κατάσταση με απεργίες σε βενζινάδικα κλπ, ειλικρινά δεν το αντιλαμβάνομαι....
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
To ίδιο λέτε!
Απλώς ο Πάνος δεν έχει κάνει ταξίδι με 80-90. Κι εγώ απορώ πώς γίνεται.....:thinking:

Αν εξαιρέσω ιδιαίτερη κατάσταση με απεργίες σε βενζινάδικα κλπ, ειλικρινά δεν το αντιλαμβάνομαι....
Ναι το ξέρω, απλά το ανέλυσα για να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου. Μάλλον κάτι μεταφράζεται λαθος στις καταναλώσεις που βλέπει ο καθένας μας.
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Απλά το πρόβλημα στο 800 μου είναι οτι απο την ωρα που αναβει λαμπακι δεν εχει αντιστροφα το ποσα χλμετρα εχεις ακομα μεχρι να μεινεις αλλα βγαζει 0 κ ξεκιναει κ γραφει το ποσα χλμετρα θα κανεις με αναμμενο λαμπακι κ το manual λεει 26 ακομα.Το λαθος μου ειναι οτι ποτε δεν το εχω παει μεχρι να μεινει δοκιμαστικα για να δω ποια ειναι η αληθεια.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Απλά το πρόβλημα στο 800 μου είναι οτι απο την ωρα που αναβει λαμπακι δεν εχει αντιστροφα το ποσα χλμετρα εχεις ακομα μεχρι να μεινεις αλλα βγαζει 0 κ ξεκιναει κ γραφει το ποσα χλμετρα θα κανεις με αναμμενο λαμπακι κ το manual λεει 26 ακομα.Το λαθος μου ειναι οτι ποτε δεν το εχω παει μεχρι να μεινει δοκιμαστικα για να δω ποια ειναι η αληθεια.
Το δικό μου ήταν του 2009 και δεν μηδένιζε απλά συνέχιζε να σου λέει πόσα έχεις. Μία φορά του είχα βάλει τελικά βενζίνη στα 9 χλμ (δεν ήθελα να ριψοκινδυνέψω άλλο).
Και στο trip computer έδειχνε τη μέση κατανάλωση. Εκεί είχα δει και το 3,8 που έγινε όπως είπα με πολύ χαμηλές ταχύτητες, ΑΔΕΙΟΥΣ δρόμους (αναχώρηση από Γιάννενα 01:30 τη νύχτα) και 0 κίνηση και στοκ μηχανάκι όσον αφορά εξατμίσεις - φίλτρο. Παίζει και σε κάποιες κατηφόρες να πήγαινα ρελαντί... ;)
Έχω την εντύπωση πως το μοντέλο του 2010 είχε κάτι διαφορετικό στο trip computer.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Το δικό μου ήταν του 2009 και δεν μηδένιζε απλά συνέχιζε να σου λέει πόσα έχεις. Μία φορά του είχα βάλει τελικά βενζίνη στα 9 χλμ (δεν ήθελα να ριψοκινδυνέψω άλλο).
Και στο trip computer έδειχνε τη μέση κατανάλωση.
Έχω την εντύπωση πως το μοντέλο του 2010 είχε κάτι διαφορετικό στο trip computer.
Σε 2 ιδια 800αρια, 10αρια μοντελα το δικο μου 08ος/2010 και φιλου λιγο αργοτερα,επετειακα και τα 2,διαφορετικο λογισμικο.Στο δικο μου οταν μπαινει ρεζερβα μετρα αναποδα χλμ κατεβαινοντας ως το 0 ενω τού φιλου με το που εμπαινε ρεζερβα μηδενιζε κ αρχιζε να μετρα ποσα χλμ κάνεις με τη ρεζερβα.Σε ερωτηση στη BMW τού φιλου για να εγκαταστησει το δικο μου λογισμικο,απλα δεν γινοταν...
Σε μενα δειχνει και στιγμιαια καταναλωση και μεση.
Ας μας πει ενας φιλος με τα νεα τριπ κομπουτερ τι ενδειξεις εχει τωρα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Στο '14 μοντέλο που είχα (άρα υποθέτω ισχύει ακόμη και σε νεότερα μοντέλα), ίσχυε αυτό:

με το που εμπαινε ρεζερβα μηδενιζε κ αρχιζε να μετρα ποσα χλμ κάνεις με τη ρεζερβα.
 

Πέτρος

Μέλος
Περιοχή
Μενίδι Αττική
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
BMW F 800 GS '15
το δικό μου είναι 2015 και το trip computer έχει τις εξής ενδείξεις :
1)εξωτερική θερμοκρασία 2)στιγμιαία κατανάλωση 3)μέση κατανάλωση 4)μέση ωριαία ταχύτητα 5)γίνεται 4ος χιλιομετρητής όταν ανάψει το λαμπάκι της βενζίνης και αρχίζει να μετράει τα χιλιόμετρα που διανύεις,( όχι τα χιλιόμετρα που σου απομένουν να κάνεις ανάλογα με τον τρόπο που οδηγάς, που ίσχυε στα παλιότερα μοντέλα).
Εύκολα μπορείς να υπολογίσεις πόσα χιλιόμετρα σου μένουν με ρεζέρβα κάνοντας τα εξής :
με το που ανάψει λαμπάκι ρεζέρβας ξέρεις ότι σου απομένουν 4 λίτρα άρα μηδενίζοντας την μέση ωριαία κατανάλωση και βλέποντας πόσα λίτρα καις με τον τρέχων τρόπο που οδηγάς αμέσως καταλαβαίνεις πόσα χιλιόμετρα μπορείς να κάνεις με 4 λίτρα που σου απομένουν, παράδειγμα άμα η ΝΕΑ μέση ωριαία λέει 5 l/100km με γρήγορους υπολογισμούς :thinking:σου απομένουν 80 χιλιόμετρα).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom