Βαλβίδες αποστράγγισης ρεζερβουάρ

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Έχω μπει στη διαδικασία βελτίωσης - ανανέωσης - συντήρησης του Caponord. Ανάμεσα στα διάφορα θέματα που είχα προγραμματίσει να ασχοληθώ βγαίνουν και κάποια άλλα που ή δεν είχα προσέξει ή παρουσιάστηκαν τώρα..

Ένα από αυτά είναι οι βαλβίδες αποστράγγισης στο κάτω μέρος του ρεζερβουάρ. Η αριστερή ( νομίζω είναι για την αποστράγγιση τυχόν νερού - καυσίμου, αν μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει γιατί κατά καιρούς μού έρχεται μυρωδιά βενζίνης - μη γίνουμε...φλαμπέ στα καλά καθούμενα
:dvl!
:pray:
) έχει φύγει και το σωληνάκι είναι στον αέρα... Στην αντιπροσωπεία δεν υπάρχει ( κλασσικά, δε μου κάνει εντύπωση πιά
:(
- τα δε σωληνάκια τα χρεώνουν στην... "προνομιακή" τιμή των 54€!! :oops::oops: ) και, αν και δε νομίζω να είναι πρόβλημα, είναι ευκαιρία μιας και έχω βγάλει πλαστικά κλπ, να το φτιάξω και να μην το αφήσω έτσι...

Επομένως... Ξέρει κανείς αν υπάρχει/ταιριάζει βαλβίδα - "τσουτσούνι" από άλλο μοντέλο/μάρκα ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί από άλλο μηχάνημα (διαστάσεις, σπείρωμα κ.α.) και που μπορώ να το βρω;
Επισυνάπτω και μια φωτογραφία για να γίνω πιο κατανοητός...
InkedIMG 20230217 171144 (1)

Επίσης για επιβεβαίωση....η άλλη τρύπα είναι εισαγωγής αέρα για τη ροή του καυσίμου... drain and breather όπως το λένε οι Άγγλοι. Σωστά;
 
Top Bottom