Βαλβολίνες άξονα

spyrakos35

japanese axle power
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
fjr 1300
μοτό, fjr 1300

μέχρι τώρα, καλώς ή κακώς, έβαζα τη βαλβολίνη της yamalube η οποία είναι και πανάκριβη....

εφαγα φλασιά και πήρα της torco ιδίων προδιαγραφών...

πριν τη βάλω, έχει κανείς άποψη επ αυτής ή κάτι άλλο να προτείνει βάσει εμπειρίας του?

σας μερσώ προκαταβολικώς
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
φιλε μου δεν γνωριζω τιποτα σε αυτο το θεμα αλλα θα σου κανω παρεα μεχρι να ερθει ο τεχνικος το μονο που μπορω να πω ειναι οτι οι τελευταιες που μου εβαλε ο πετσαμαν ειναι για περισσοτερα χλμ ειναι λικι μολι και ειναι πληρες συνθετικες ......
 

spyrakos35

japanese axle power
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
fjr 1300
Αφού οι προδιαγραφές καλύπτονται, προχώρα.
καλά και στα λάδια καλύπτονται οι προδιαγραφές αλλά, άλλα μας αρέσουν άλλα όχι
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
καλά και στα λάδια καλύπτονται οι προδιαγραφές αλλά, άλλα μας αρέσουν άλλα όχι
Aν μιλούσαμε για σαζμάν (τα gs παίρνουν κι εκεί βαλβολίνη) τότε θα μιλάγαμε για το τι μας αρέσει σε αίσθηση. Εδώ υπάρχει ολόκληρο θέμα σχετικά. Είναι αυτές που σου έγραψε κι Στέργιος ο @Phoenix πιο πάνω.
Αλλά εσύ δεν έχεις τέτοια θέματα. Στη γωνιακή μετάδοση, τι και πώς θα καταλάβεις?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Paulos.gs

Μέλος
Περιοχή
ιεραπετρα
Όνομα
παυλος
Μοτό
r1200gs
φιλε μου δεν γνωριζω τιποτα σε αυτο το θεμα αλλα θα σου κανω παρεα μεχρι να ερθει ο τεχνικος το μονο που μπορω να πω ειναι οτι οι τελευταιες που μου εβαλε ο πετσαμαν ειναι για περισσοτερα χλμ ειναι λικι μολι και ειναι πληρες συνθετικες ......
Αυτές φοράω , για Ποσα χλμ σου είπε ; 15k ?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτές φοράω , για Ποσα χλμ σου είπε ; 15k ?
Παύλο, άλλο πράγμα εδώ...
Άλλο μηχανάκι, μόνο γωνιακή μετάδοση με χρήση βαλβολίνης κλπ....
Για το GS κάνε ένα κόπο και μπες στο αντίστοιχο θέμα για όποια απορία ;)
 

spyrakos35

japanese axle power
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
fjr 1300
Aν μιλούσαμε για σαζμάν (τα gs παίρνουν κι εκεί βαλβολίνη) τότε θα μιλάγαμε για το τι μας αρέσει σε αίσθηση. Εδώ υπάρχει ολόκληρο θέμα σχετικά. Είναι αυτές που σου έγραψε κι Στέργιος ο @Phoenix πιο πάνω.
Αλλά εσύ δεν έχεις τέτοια θέματα. Στη γωνιακή μετάδοση, τι και πώς θα καταλάβεις?
εμ αυτό ρωτάω, θα καταλάβω κάτι? πχ θα ακούγεται ο άξονας πιο πολύ ή λίγο? δεν έχω εμπειρία από διαφορετική μάρκα βαλβολίνη


φιλε μου δεν γνωριζω τιποτα σε αυτο το θεμα αλλα θα σου κανω παρεα μεχρι να ερθει ο τεχνικος το μονο που μπορω να πω ειναι οτι οι τελευταιες που μου εβαλε ο πετσαμαν ειναι για περισσοτερα χλμ ειναι λικι μολι και ειναι πληρες συνθετικες ......
για πες μας λοιπόν, είδες καμία διαφορά με τις βαλβολίνες αυτές συγκρινόμενες με τις προηγουμενες?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
εμ αυτό ρωτάω, θα καταλάβω κάτι? πχ θα ακούγεται ο άξονας πιο πολύ ή λίγο? δεν έχω εμπειρία από διαφορετική μάρκα βαλβολίνη




για πες μας λοιπόν, είδες καμία διαφορά με τις βαλβολίνες αυτές συγκρινόμενες με τις προηγουμενες?

Αν ακούγεται ο άξονας ...?
Μάλλον το κορωνο/πήνιο εννοείς! Η γωνιακή μετάδοση, σε αυτοκίνητο θα λέγαμε "διαφορικό" αλλά εδώ έχουμε έναν και μοναδικό τροχό!
Σε κάθε περίπτωση και σε κάθε όχημα, όταν ακούεγεται ο άξονας (σπάνιο αλλά συμβαίνει κι έχει άλλη αιτία) ή το διαφορικό, ή η γωνιακή μετάδοση (ανάλογα για τι όχημα μιλάμε), τότε μόνο η βαλβολίνη ΔΕ φταίει!!!!
Με άλλα λόγια, ότι και να βάλεις, δε θα ακούσεις τίποτα, αν όλα είναι σε καλή κατάσταση εντός (γραν΄ζια, ρουλεμάν κλπ).

Το άλλο που ρωτάς αν είδαμε διαφορά με τις Liqui Moly , αναλύεται εκτενώς στο άλλο θέμα που σου είπα. Εν ολίγοις, ναι! είδαμε διαφορά όσοι τις δοκιμάσαμε, αλλά μιλάμε για διαφορά στην αλλαγή ταχυτήτων. Στην αίσθηση της αλλαγής και στον ήχο (απουσία θορύβων, που τα gs έχουν θορυβώδες κιβώτιο ταχυτήτων). Αλλά είναι εντελώς άλλη κατάσταση! Εμείς έχουμε ξεχωριστά το σαζμάν από τον κινητήρα και λιπαίνεται από βαλβολίνη (όπως τα αυτ/τα) ενώ τα μηχανάκια στο σύνολό τους, έχουν κοινό λιπαντικό κινητήρα-σαζμάν.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Στο σαζμαν ναι ειδα πολυ καλύτερη λειτουργία
Τωρα στο διαφορικό θα καταλάβω πιστεύω καποια πραματα οταν θα τις αλλάξω απο το χρώμα κλπ
 
Top Bottom