Βαση για κινητο

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχει 30% η quadlock λόγω μαύρης Παρασκευής.



Επίσης για τους φίλους της πενφέ που έχουν σχετικά τελευταίο μοντέλο μηχανή, βάση κινητού που μπαίνει στην βάση του GPS που έχουν πολλά μοντέλα, με λειτουργικό το wonderwheel


Ψώνισα... Για τις χωμάτινες βόλτες.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Μιας που πίασαμε την κουβέντα περι βάσης κινητού, εγώ έχω βαλει την παρακάτω στη μηχανή.

Lockable smartphone holders

Ξεκινάει μόνο με τη βάση και από εκεί και πέρα της προσθέτεις πράγματα ανάλογα με το τι θες (περιστρεφόμενη βάση, ανακλεινόμενη, ασύρματη φόρτιση, κλπ.). Προσωπικά αποφάσισα να μην πάρω συσκευή αποκλειστικά για gps, οπότε ήθελα μια βάση που να μπορεί να προσαρμοστεί σε πολλά μεγέθη, να κλειδώσνει και να έχει ασύρματη φόρτιση. Στο μέλλον το πλάνο είναι να βάλω μια κινέζικη rugged smartphone με ασύρματη και να είναι μόνιμα απάνω. Προς το παρόν τη χρησιμοποιώ με το κινητό μου και είναι μπόμπα. Τώρα ου τοσ σκέφτομαι έχω μια βάση ram mount σε άριστη κατάσταση για πούλημα...
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Μιας που πίασαμε την κουβέντα περι βάσης κινητού, εγώ έχω βαλει την παρακάτω στη μηχανή.

Lockable smartphone holders

Ξεκινάει μόνο με τη βάση και από εκεί και πέρα της προσθέτεις πράγματα ανάλογα με το τι θες (περιστρεφόμενη βάση, ανακλεινόμενη, ασύρματη φόρτιση, κλπ.). Προσωπικά αποφάσισα να μην πάρω συσκευή αποκλειστικά για gps, οπότε ήθελα μια βάση που να μπορεί να προσαρμοστεί σε πολλά μεγέθη, να κλειδώσνει και να έχει ασύρματη φόρτιση. Στο μέλλον το πλάνο είναι να βάλω μια κινέζικη rugged smartphone με ασύρματη και να είναι μόνιμα απάνω. Προς το παρόν τη χρησιμοποιώ με το κινητό μου και είναι μπόμπα. Τώρα ου τοσ σκέφτομαι έχω μια βάση ram mount σε άριστη κατάσταση για πούλημα...
Σε ευρά πόσο βγαίνει κομπλέ στην πόρτα μας Στέφανε;
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Σε ευρά πόσο βγαίνει κομπλέ στην πόρτα μας Στέφανε;
Ανάλογα τι αξεσουάρ θα πάρεις, πέραν της βάσης, τα μεταφορικά είναι 8 ευρώ οπότε είναι αρκετά λογικά. Στην πόρτα ήρθε με ACS αν θυμαμαι καλά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σε ευρά πόσο βγαίνει κομπλέ στην πόρτα μας Στέφανε;
Βάση/στήριγμα 950/έξτρα αυτοκόλλητα 122 ευρώ. Και τα μεταφορικά 130.

Η quadlock τόσο βγαίνει με την ασύρματη φόρτιση. Δεν κλειδώνει βέβαια, αλλά προσωπικά κινητό/GPS κλπ πάνω στο μηχανάκι δεν αφήνω, οπότε...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ψώνισα... Για τις χωμάτινες βόλτες.
Κωστή μιά που και το δικό σου κινητό είναι γκουμούτσα εντίσιον σούπερ σπέσιαλ, τι μπράτσο πήρες; Λέω για το μικρό αλλά είναι οριακό για οθόνη 6+ ιντσών όπως το μετράω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κωστή μιά που και το δικό σου κινητό είναι γκουμούτσα εντίσιον σούπερ σπέσιαλ, τι μπράτσο πήρες; Λέω για το μικρό αλλά είναι οριακό για οθόνη 6+ ιντσών όπως το μετράω.
Μου το ψώνισε φίλος και δεν ξέρω ακριβώς, γιατί θα το βιδωσω στον πύργο που είναι κάτι εύκολο.
Αυτό που του είπα είναι να έχει το "αμορτισέρ", πραγμα που δίνουν εξτρα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δοκίμασα το GPS στο τιμόνι του ΚΤΜ και τελικά δεν είναι τόσο χάλια (δεν είναι σαν το πάνω από τα όργανα του XR βέβαια).

Στο X που έχω ήδη μιά RAM μπάλα στο τιμόνι και που (λογικά) το GPS δεν θα κάνει τόσο καλή δουλειά όσο το τηλέφωνο εκτός δρόμου, είναι μιά ευκαιρία να βάλω το παλιό ΧΖ1 με κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης. Μπράτσο RAM έχω από το GPS, οπότε κεφαλή, αποσβεστήρας και έτοιμο. Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι το αν αξίζει τα λεφτά το τροφοδοτικό της Quadlock, το κύκλωμα προστασίας και η ασφάλεια που "γιατρεύεται" μόνη της είναι έξυπνες ιδέες σε σχέση με μιά απλή πρίζα.

Στο Χ θα ήθελα και εγώ να το βάλω στον "πύργο" αλλά θέλει σκέψη το πως θα στερεωθεί.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ήρθε η βάση για κινητό της BMW.


Είναι πολλά τα λεφτά ναι. Είναι ίδια (ή φτηνότερη) σε σχέση με το Wunderlinq οπότε "συγχωρείται", θέλω να πω ότι το τμήμα μάρκετινγκ στόχευσε καλά στην τιμή.

Το γιατί στοιχίζει τόσο ενώ με κανένα 50ρικο παίρνεις απλή στήριξη και φόρτιση από τον ιμπέι και τον αλίκαιτρισαλί είναι απλό, δουλεύει όπως το NAVI με το wonderwheel και καλύτερα. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ δουλεύει και με το XR μου, υποτίθεται ότι σε όλα που έχουν την προεγκατάσταση GPS δουλεύει.

Προσωπικά το κινητό μου δεν το θέλω στο μηχανάκι, αν πάθω κάτι το θέλω επάνω μου και όχι πεταμένο κάπου αλλού, λέμε τώρα αν δεν είναι βαρύ το περιστατικό και μπορώ να πάρω τηλέφωνο κάποιον, αν έχει σήμα, αν πέσω σε εμβολιασμένη άσφαλτο που δεν σε στέλνει στην ΜΕΘ κλπ. Έχω παλιά συσκευή που θα κάνει αυτή την δουλειά, αλλά για την ώρα θα μπει σε "φτηνή" λύση της Quadlock.

Το πως δουλεύει το περιγράφει ο τυπικός πελάτης BMW στο βίντεο:

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ήρθε και η βαση
Πολύ ποιοτική κατασκευη και το "αμορτισέρ" φαίνεται να δουλεύει εξυπνα
Το έβαλα στην χοντρή και αναμένω την μπίλια για τον πύργο του Γκαντι



Advphone
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Ήρθε και η βαση
Πολύ ποιοτική κατασκευη και το "αμορτισέρ" φαίνεται να δουλεύει εξυπνα
Το έβαλα στην χοντρή και αναμένω την μπίλια για τον πύργο του Γκαντι



Advphone
καλοριζικη Κώστα.

ενα μικρό ριβιου όποτε μπορείς γιατί με ενδιαφέρει η αγορά της.

το Αμορτησερ είναι λόγο κάμερας αιφον;;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
καλοριζικη Κώστα.

ενα μικρό ριβιου όποτε μπορείς γιατί με ενδιαφέρει η αγορά της.

το Αμορτησερ είναι λόγο κάμερας αιφον;;
Εγώ έχω huawei και όλες οι κάμερες χαλάνε, ιδίως όταν έχεις το τηλέφωνο σε χωμάτινες διαδρομές σε σταθερή βαση
Η δική μου έχει χαλάσει στο τέρμα ζουμ
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Εγώ έχω huawei και όλες οι κάμερες χαλάνε, ιδίως όταν έχεις το τηλέφωνο σε χωμάτινες διαδρομές σε σταθερή βαση
Η δική μου έχει χαλάσει στο τέρμα ζουμ
Α. Οκ κατάλαβα. Απλά είχα διαβάσει για τα αιφον έχουν θέμα με την κάμερα στις βάσεις για Μοτο Και σκέφτηκα για το αμορτησερακι Που έβαλες

ευχαριστω Κώστα και όποτε μπορείς ένα μίνι ριβιου γιατί με ενδιαφέρει σαν βάση

κοιταω και την ραμ μαουντ να πω την αλήθεια αλλά η κουαντ λοκ ίσως ειναι καλύτερη
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια πατέντα γισ απόσβεση κραδασμών ώστε να προστατευτεί η κάμερα;
Τύπου θήκη σιλικόνης, κάποιο ελαστικό πρόσθετο γύρω από τη συσκευή.
Κυρίως για την πλάτη Ram Mount.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια πατέντα γισ απόσβεση κραδασμών ώστε να προστατευτεί η κάμερα;
Τύπου θήκη σιλικόνης, κάποιο ελαστικό πρόσθετο γύρω από τη συσκευή.
Κυρίως για την πλάτη Ram Mount.
η λύση νομίζω είναι η ύπαρξη βραχίονα ανάμεσα στο σημείο στήριξης στο τιμόνι και το σημείο στήριξης στο κινητό. Αυτό παίζει το ρόλο της απόσβεσης αρκετά καλά.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Εγώ αρχικά είχα μια τύπου ram με ενσωματωμένη παροχή usb, την κλασική που πιάνει στα 4 σημεία και ασφαλίζει και με το λάστιχο στα άκρα. Παίζει σε πολλά καταστήματα σε τιμή κάτω από 20€, είναι πολύ καλή και συγκρατεί το τηλέφωνο μια χαρά.
Επειδή ήθελα και προστασία από νερό και σκόνη, η επόμενη αγορά μου ήταν μια θήκη από το Ultimate Addons (Motorcycle Waterproof Tough Cases) που πέρα από τις θήκες έχει και ολόκληρη σειρά βάσεων. Η αδιάβροχη θήκη κάνει πραγματικά μεγάλη διαφορά. Βροχή, σκόνη, λάσπες κλπ κλπ, απλά δε σε νοιάζουν. Ακόμα και η παροχή για την φόρτιση είναι φροντισμένη ώστε να μην παίρνει νερό.

 
Top Bottom