Βαση για κινητο

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχω διαβάσει και άλλα παράπονα με την quadlock σε χρήση offroad.

Προσωπικά μόνο ram mount με αράχνη και λάστιχο, τόσα offroad χιλιόμετρα με κάθε είδους καταπόνηση και δεν έχει κάνει κιχ.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Με αυτό το μέγεθος των κινητών ,όλες θα έχουν πρόβλημα. Θεωρώ ότι κινητα πάνω από 6" ,θα τα κλάψουμε. Είναι τόσο μεγάλα που ταλαντώνονται σαν τρελά.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Το προηγούμενο ΣΚ, κινητό βαρύ, Poco X3, 6.67 ίντσες οθόνη, δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα σε βάση x grip της Ram mounts. Είχα βάλει το λάστιχο αράχνη για επιπλέον προστασία, σύντομα το είδα κομμένο και το αφαίρεσα εντελώς. Το κινητό δεν κουνήθηκε το παραμικρό. Σε χρήση χώμα πάντα.
Επιπλέον, πολύ καλή η εμπειρία χρήσης... πολύ καλύτερη από το Garmin Oregon 450,σε κάθε περίπτωση... δούλευε η οθόνη και με το γάντι, πάντα ευδιάκριτη στον ήλιο, πανεύκολη η δημιουργία νέας πορείας... πρόγραμμα, χάρτης OSM. Βλέπω το προηγούμενο κινητό να πιάνει ξανά δουλειά και το Oregon να παροπλίζεται.
 

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Πολλά χρόνια χρήσης RAM MOUNT X-GRIP
μέχρι το φετινό οδοιπορικό του Λεωνιδίου που ξαφνικά, κόπηκε ανάμεσα στην μπίλια και στην βάση σαν καροτο. Ευτυχώς δεν χάθηκε το κινητό αφού συγκρατηθηκε από το καλώδιο φόρτισης.
Πηγα παλι σε ram mount αυτή την φορά σε quick grip, έως τώρα κανένα πρόβλημα

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Θα ήθελα κι εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου απο βάσεις κινητού που πέρασαν από το τιμόνι μου.
Καλό το RAM Mount με το X-Grip αλλά όσο περνάν τα χρόνια κι εξελίσονται τα κινητά, γίνονται και πιο ευαίσθητα στους κραδασμούς και το X-Grip έχει από αυτούς πολλούς.
Μετά πήρα το σύστημα της Quad Lock που ήταν πολύ καλό αρχικά, αλλά όταν θέλησα να βάλω το αντικραδασμικό σε συνδυασμό με την επαγωγική φόρτιση, έπρεπε να μπούνε 2 έξτρα κουμούτσες και γινόταν πολύ ογκώδες. Αφήστε που το wireless charging ήθελε γεννήτρια για να έχει αρκετό ρεύμα ουτως ώστε να έχει θετικό πρόσιμο η φόρτιση και να μη χάνει.
Τώρα κατέληξα προς το παρόν σε ένα σύστημα από τη Peak Design με μαγνήτη και άγκιστρο μαζί. Πατάει πανω σε λάστιχα για να αποσβαίνει τους κραδασμούς χωρίς να γίνεται ογκώδες.
Η Peak Design είναι μια premium (και σχετικά ακριβή) Αμερικανική εταιρία που ασχολείται με σάκους, θήκες κλπ φωτογραφικού εξοπλισμού και τα τελευταία χρόνια μπήκε και στα κινητά. Λένε ότι ένα μέρος του staff είναι πρώην εργαζόμενοι της Apple.
Πάντως δεν είναι όλα τέλεια και σε αυτούς και για του λόγου το αληθές παραθέτω ένα βίντεο από την εμπειρία μου με το προϊόν.
Σε γενικές γραμμές όμως, νομίζω ότι οι σκληρές και άκαμπτες βάσεις για κινητά σε μοτοσυκλέτες, είναι πλέον στο δρόμο για τα "αποδητήρια". Όσο τα κινητά μας έχουν 3 και 4 κάμερες με στθεροποιητές εικόνας, και ευαίσθητα γυροσκοπικά και διάφορους αισθητήρες, τόσο θα πρέπει να τα βάζουμε στα "πούπουλα". Ακόμη και σε χωμάτινη χρήση, μια βάση που κουνιέται ελεγχόμενα, μπορεί να αποσβέσει όλους τους κραδασμούς και να είναι τελικά σταθερότερη και καλύτερη από πολλές άλλες φαινομενικά σταθερές και άκαμπτες βάσεις για το κινητό μας.
Τέλος, έχει τη σημασία του το πόσο "κουμούτσα" θέλουμε να είναι η βάση του κινητού μας στη μηχανή. Νομίζω ότι η Quad Lock με τη δική της μικρή, απλή, πλαστική, αλλά πολύ ανθεκτική βάση, κι όχι με RAM Mount, χωρίς όλα τα περιφεριακά μαζί, όπως αντικραδασμικό ταυτόχρονα με Wireless charging, και η Peak Design έχουν το προβάδισμα σε αυτόν τον τομέα.

Στο βίντεο αν θέλετε, κλικάρετε για Ελληνικούς υπότιτλους.

 
Τελευταία επεξεργασία:

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005

Για δείτε και αυτό, γιατί πολλά τα λεφτά πλέον για το innovation.
Ο κινεζος αποτυγχάνει μόνο στο αυτοκόλλητο. Ακόμα και χωρίς αντίκραδασμικο δείχνει λιγότερους κραδασμούς.
Το περιμένω τον Δεκέμβριο, αλλά και μούφα να είναι θα χάσω 15 ευρώ αντί να κλαίω τα 200ρια των ονομάτων.
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC

Για δείτε και αυτό, γιατί πολλά τα λεφτά πλέον για το innovation.
Ο κινεζος αποτυγχάνει μόνο στο αυτοκόλλητο. Ακόμα και χωρίς αντίκραδασμικο δείχνει λιγότερους κραδασμούς.
Το περιμένω τον Δεκέμβριο, αλλά και μούφα να είναι θα χάσω 15 ευρώ αντί να κλαίω τα 200ρια των ονομάτων.
Το γνωρίζω το συγκριτικό.
Αλλά ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα με τους Κινέζους;
Κάνουν απομιμήσεις στα πάντα. Ακόμη και στον εαυτό τους. Κι ενώ μπορεί να υπάρχει κάποιος Κινέζος που έκανε μια καλή και ποιοτική σχετικά απομίμηση, βγαίνουν άλλοι 1000 από πίσω που θα κάνουν ότι του κατεβεί του Λολοστεφανή. Καμμία φορά υπάρχει τύχη και το πετυχαίνεις Διάνα, άλλες πληρώνεις 2 και 3 φορές για το ίδιο αντικείμενο.
Ειδικά σε πράγματα που μπορούν να γίνουν επικίνδυνα για τραυματισμούς, μακριά από κινέζικα. Η ασφάλεια στην Κίνα έχει άλλη διάσταση απ' ότι στην Ευρώπη. Τράβηξα μια φορά την πρίζα από ένα φωτιστικό και μου έμεινε στα χέρια το κέλυφος του μετασχηματιστή και μείναν τα καλώδια γυμνά στο ρεύμα.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Όσο αστείο και να φαίνεται , η μόνη βάση που απορροφούσε τους κραδασμούς και δν μου έκανε ζημιά στο κινητό , ήταν αυτή :

Thicken Bike Phone Holder Siliconeadjustable Pull Button Anti-shock Phone Holder Mount Holder Phone Band Bike Gps Clip Universal - Holders & Stands - AliExpress

Τόσο χοντρό το λάστιχο που έπαιρνε όλη την ένταση. Το μόνο πρόβλημα τα τεράστια σημερινά κινητά που πλησιάζουν το μέγεθος τάμπλετ.

Υ.Γ Υπάρχει άλλη μία παρόμοια με 360 rotation , αλλά η βάση είναι πλαστική και ραγίζει.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Το γνωρίζω το συγκριτικό.
Αλλά ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα με τους Κινέζους;
Κάνουν απομιμήσεις στα πάντα. Ακόμη και στον εαυτό τους. Κι ενώ μπορεί να υπάρχει κάποιος Κινέζος που έκανε μια καλή και ποιοτική σχετικά απομίμηση, βγαίνουν άλλοι 1000 από πίσω που θα κάνουν ότι του κατεβεί του Λολοστεφανή. Καμμία φορά υπάρχει τύχη και το πετυχαίνεις Διάνα, άλλες πληρώνεις 2 και 3 φορές για το ίδιο αντικείμενο.
Ειδικά σε πράγματα που μπορούν να γίνουν επικίνδυνα για τραυματισμούς, μακριά από κινέζικα. Η ασφάλεια στην Κίνα έχει άλλη διάσταση απ' ότι στην Ευρώπη. Τράβηξα μια φορά την πρίζα από ένα φωτιστικό και μου έμεινε στα χέρια το κέλυφος του μετασχηματιστή και μείναν τα καλώδια γυμνά στο ρεύμα.
Συμφωνώ γενικά, αλλά το συγκεκριμένο μπορείς να αγοράσεις 10 φορές και πάλι λιγότερα θα χεις πληρώσει.
Το αυτοκόλλητο μπορείς απλά να το αντικαταστησεις με ένα 3Μ
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Όσο αστείο και να φαίνεται , η μόνη βάση που απορροφούσε τους κραδασμούς και δν μου έκανε ζημιά στο κινητό , ήταν αυτή :

Thicken Bike Phone Holder Siliconeadjustable Pull Button Anti-shock Phone Holder Mount Holder Phone Band Bike Gps Clip Universal - Holders & Stands - AliExpress

Τόσο χοντρό το λάστιχο που έπαιρνε όλη την ένταση. Το μόνο πρόβλημα τα τεράστια σημερινά κινητά που πλησιάζουν το μέγεθος τάμπλετ.

Υ.Γ Υπάρχει άλλη μία παρόμοια με 360 rotation , αλλά η βάση είναι πλαστική και ραγίζει.
Το γεγονός ότι κρύβει τη μισή οθόνη με τα λάστιχα, δε σου θύμιζε γυμνή κορμάρα στην παραλία που φορούσε μαγιό όλο το καλοκαίρι και μείναν οι γραμμές πάνω στο κορμί;:)
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Το γεγονός ότι κρύβει τη μισή οθόνη με τα λάστιχα, δε σου θύμιζε γυμνή κορμάρα στην παραλία που φορούσε μαγιό όλο το καλοκαίρι και μείναν οι γραμμές πάνω στο κορμί;:)
ααααααχ τι μου θυμισες...
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Συμφωνώ γενικά, αλλά το συγκεκριμένο μπορείς να αγοράσεις 10 φορές και πάλι λιγότερα θα χεις πληρώσει.
Το αυτοκόλλητο μπορείς απλά να το αντικαταστησεις με ένα 3Μ
Δεν είναι έτσι. Το αντίστοιχο σετάκι γνήσιο της Quad lock κάνει 60 € κι αν πετύχεις και καμμιά καλή έκπτωση, λιγότερα. Οπότε δεν είναι αυτή η διαφορά τιμής που λες. Παίρνεις όμως εγγύηση εφόρου ζωής, παίρνεις δυνατότητα αγοράς ανταλλακτικών, δυνατότητα επέκτασης με άλλα περιφερειακά και παίρνεις άλλη ποιότητα υλικών. Γιατί πλαστικά μεν και τα δύο, αλλά πλαστικό με πλαστικό έχει μεγάλες διαφορές. Αυτό της Quad Lock, επειδή το έχω ακόμη, μοιάζει άθραυστο. Μιλάω περισσότερο για το σφιχτήρα και τον βραχίονα που πιάνει στο τιμόνι, γιατί εκεί μπορεί να πάνε στραβά τα πράγματα.
Επίσης το αυτοκόλλητο το ίδιο της 3Μ δεν είναι φθηνό. Πήρα πρόσφατα για 5 κομμάτια, δεν υπάρχει λιγότερο, κόστισαν 7-8€
 
Τελευταία επεξεργασία:

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Για εμένα που χρησιμοποιώ το κινητό για gps και είχα προβλήματα με φορτίσεις σε βροχή κλπ, έβαλα μια τέτοια βάση που κλειδώνει το κινητό πάνω, αλλά έχει ταυτόχρονα ασύρματη φόρτιση. Είναι λίγο αλμυρή, αλλά πολύ ποιοτική, δεν έχει κάνει κιχ, δεν έχει σκουριάσει τίποτα και μπορείς να προσαρμόσεις ότι κινητό θες, αφού τα πιαστράκια ρυθμίζονται. Το σύστημα συγκράτησης είναι αρκετά έξυπνο και δεν βγαίνει το κινητό εύκολα, αλλά έχω καταφέρει και το έχω βγάλει σε τούμπα στο χώμα στο πλάι (τα ελατήρια που κρατάνε τη συσκευή υποχώρησαν από τη δύναμη). Βέβαια αυτό ήταν μία φορά σε πολλά χλμ. εκτός δρόμου. Το πρόβλημα αυτό λύνεται απλά να κλειδώνεις τη βάση όταν πάς χώμα, στην άσφαλτο δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Lockable smartphone holders
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Δεν είναι έτσι. Το αντίστοιχο σετάκι γνήσιο της Quad lock κάνει 60 € κι αν πετύχεις και καμμιά καλή έκπτωση, λιγότερα. Οπότε δεν είναι αυτή η διαφορά τιμής που λες. Παίρνεις όμως εγγύηση εφόρου ζωής, παίρνεις δυνατότητα αγοράς ανταλλακτικών, δυνατότητα επέκτασης με άλλα περιφερειακά και παίρνεις άλλη ποιότητα υλικών. Γιατί πλαστικά μεν και τα δύο, αλλά πλαστικό με πλαστικό έχει μεγάλες διαφορές. Αυτό της Quad Lock, επειδή το έχω ακόμη, μοιάζει άθραυστο. Μιλάω περισσότερο για το σφιχτήρα και τον βραχίονα που πιάνει στο τιμόνι, γιατί εκεί μπορεί να πάνε στραβά τα πράγματα.
Επίσης το αυτοκόλλητο το ίδιο της 3Μ δεν είναι φθηνό. Πήρα πρόσφατα για 5 κομμάτια, δεν υπάρχει λιγότερο, κόστισαν 7-8€
Στείλε μου λινκ που το βρίσκεις με 60. Με το αντικραδασμικο και θα πάρω το quad lock. Τώρα για το εγγύηση εφόρου ζωής δεν σχολιάζω. Σημαίνει πολλά και διαφορετικά πράγματα για τον κάθε ένα
 
Top Bottom