Βαση για κινητο

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
80 έχει τώρα το waterproof wireless που μας ενδιαφέρει για μηχανή και που δεν είναι συμβατό με την universal αυτοκόλλητη βάση τηλεφώνου αν το διάβασα σωστά.

Ο Αυστραλός με το ulephone με καλώδιο και blue tack στην φίσα usb για αδιάβροχο ποίηση και το Garmin παρέα νομίζω ίνδαλμα.
Νομίζω τόσο είχε πάντα, απλώς έγινα θύμα του μάρκετινγκ, γιατί η τιμή ξεκινούσε με 7 μπροστά και 8ή9 στο τέλος, και στο υποσυνείδητο μου έμεινε το 70 από το 79,99.
Τόσο θύμα!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Νομίζω τόσο είχε πάντα, απλώς έγινα θύμα του μάρκετινγκ, γιατί η τιμή ξεκινούσε με 7 μπροστά και 8ή9 στο τέλος, και στο υποσυνείδητο μου έμεινε το 70 από το 79,99.
Τόσο θύμα!
Έτσι ακριβώς "δουλεύει" αυτό το απλό και συγχρόνως έξυπνο... τέχνασμα της ψυχολογίας του μάρκετινγκ και των πελατών!!!!
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Πράγματι το quad lock είναι σημαντικά ακριβότερο από τις απομιμήσεις του
Όμως οι σχεδιαστές του είχαν την πρωτότυπη ιδέα και «ξόδεψαν» χρόνο και χρήματα σε έρευνα και δοκιμές για να υλοποιήσουν την ιδέα τους και να παράγουν το προϊόν.
Στη θέση του quad lock μπορείτε να βάλετε κάποιο αξεσουάρ της wunderlich ή της Touratech.
Προφανώς, η καινοτομία σε όλους τους τομείς στοιχίζει.
Αγοράζοντας τις απομιμήσεις επιβραβεύετε τους αντιγραφείς.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Πράγματι το quad lock είναι σημαντικά ακριβότερο από τις απομιμήσεις του
Όμως οι σχεδιαστές του είχαν την πρωτότυπη ιδέα και «ξόδεψαν» χρόνο και χρήματα σε έρευνα και δοκιμές για να υλοποιήσουν την ιδέα τους και να παράγουν το προϊόν.
Στη θέση του quad lock μπορείτε να βάλετε κάποιο αξεσουάρ της wunderlich ή της Touratech.
Προφανώς, η καινοτομία σε όλους τους τομείς στοιχίζει.
Αγοράζοντας τις απομιμήσεις επιβραβεύετε τους αντιγραφείς.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ρε παιδιά…
Πως να το πω χωρίς να προσβάλω… μαζί σας 100%. Αλλά. Ποσα χρόνια έχει η εταιρεία που υπάρχει; Λέω εγώ τουλάχιστον 5 σαν δείγμα για να υποστηρίξω ότι δεν θα κλάψω κιόλας για την εταιρεία που σου πουλάει τόσα χρόνια σχεδόν μονοπωλιακά ένα προϊόν με 900% mark up. Συγγνώμη κιόλας βάση για κινητό έφτιαξε όχι φάρμακο για τον καρκίνο. Ακόμα και αυτοί δίνουν τις πατέντες μετά από δέκα χρόνια για αντιγραφή.
εχουν επιβραβευτεί και με το παραπάνω.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ρε παιδιά…
Πως να το πω χωρίς να προσβάλω… μαζί σας 100%. Αλλά. Ποσα χρόνια έχει η εταιρεία που υπάρχει; Λέω εγώ τουλάχιστον 5 σαν δείγμα για να υποστηρίξω ότι δεν θα κλάψω κιόλας για την εταιρεία που σου πουλάει τόσα χρόνια σχεδόν μονοπωλιακά ένα προϊόν με 900% mark up. Συγγνώμη κιόλας βάση για κινητό έφτιαξε όχι φάρμακο για τον καρκίνο. Ακόμα και αυτοί δίνουν τις πατέντες μετά από δέκα χρόνια για αντιγραφή.
εχουν επιβραβευτεί και με το παραπάνω.
Βρε συ ,κανείς δεν διαφωνεί. Το ίδιο συμβαίνει και με τα παπούτσια. Πάρε hiking παπούτσι Salomon και πάρε το ίδιο σχέδιο σε κινέζικο ,γιατί ουσιαστικά , μόνο το σχέδιο είναι ίδιο και σε αυτή τη περίπτωση. Με το κινέζικο θα πονάνε πόδια , μέση κτλ , και εννοείται δεν είναι να τα βγάλεις και να τα αφήσεις σε απόσταση μικρότερη των 50 μέτρων. Ακόμα και να αντέξουν 10 χρόνια , δεν σημαίνει ότι είναι αξιόλογα , αφού δεν κάνουν την δουλειά που διαφημίζουν.
Εγώ στηρίζω φουλ Κίνα σε μικροπραγματάκια για τη μηχανή αλλά θα σπαζόμουν πολύ σε κάποιο ταξίδι να μου χαλάσει η βάση και να μην έχω GPS ,ενώ έχω σχεδιάσει να πηγαίνω βάση αυτού. Δεν με χαλάει όμως να έχω καθρέφτες κινέζικους και να τρεμοπαίζουν. Άλλος πληρώνει τους καθρέφτες που πλήρωσα εγώ 11ε ....90ε ,αφού για αυτόν είναι σημαντικό να βλέπει πίσω καθαρά. Καλά εμένα δεν με προσπερνάει και κανείς για να τους χρειάζομαι.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν είναι ότι θα σπάσει η βάση και δεν θα έχεις gps, είναι ότι από ένα παπαρακι του 7ευρου κρέμεται ένα τηλέφωνο εκατοντάδων ευρώ. Και άσε την αξία, πες δεν σε νοιάζει γιατί έχεις, το ότι μένεις χωρίς επικοινωνία που το πας.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Δεν είναι ότι θα σπάσει η βάση και δεν θα έχεις gps, είναι ότι από ένα παπαρακι του 7ευρου κρέμεται ένα τηλέφωνο εκατοντάδων ευρώ. Και άσε την αξία, πες δεν σε νοιάζει γιατί έχεις, το ότι μένεις χωρίς επικοινωνία που το πας.
Παιδιά το συγκριτικό στο βίντεο το είδαμε; Η μας συνεπήρε η κουβέντα και το ξεχάσαμε ήδη;
Και το θέμα απομίμηση της απομίμησης δεν με πείθει. Αν και ισχύει. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτοί στο βίντεο τους έτυχε το καλύτερο κινεζικό πλαστικό και όλα τα αλλά θα σπάνε.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Παιδιά το συγκριτικό στο βίντεο το είδαμε; Η μας συνεπήρε η κουβέντα και το ξεχάσαμε ήδη;
Και το θέμα απομίμηση της απομίμησης δεν με πείθει. Αν και ισχύει. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτοί στο βίντεο τους έτυχε το καλύτερο κινεζικό πλαστικό και όλα τα αλλά θα σπάνε.
Το είχα δει πριν το ανεβάσεις γιατί οι τύποι έχουν πολύ γέλιο γενικά.


Το ότι μετράνε μόνο τις δονήσεις του κινητήρα που μεταφέρονται και όχι κάτι πιο "μεγάλο" στο δρόμο/χωματόδρομο έχει κάποια σημασία;


Η κόπωση υλικών μετά από κάποιο χρόνο χρήσης μετράει κάπου;
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Το είχα δει πριν το ανεβάσεις γιατί οι τύποι έχουν πολύ γέλιο γενικά.


Το ότι μετράνε μόνο τις δονήσεις του κινητήρα που μεταφέρονται και όχι κάτι πιο "μεγάλο" στο δρόμο/χωματόδρομο έχει κάποια σημασία;
Ρε συ Γιάννη, το πετάνε από μπαλκόνι και το τραβάνε με τριχιές. Δες το λίγο παλι
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ρε συ Γιάννη, το πετάνε από μπαλκόνι και το τραβάνε με τριχιές. Δες το λίγο παλι

Πας μια βόλτα και κουνιέται η βάση 1000 φορές και λίγες λέω.


Μέτρηση μιας πτήσης/πτώσης. Και ένα τράβηγμα με σχοινί, που γίνεται ήπια.


Δεν λέω ότι σώνει και καλά είναι χειρότερη η κινεζική εταιρεία, αλλά από την μια χιλιομυριοδοκιμασμένη βάση και από την άλλη το κενό.

Να συμφωνήσουμε στο ότι... Ας πράξει ο κάθε ένας αυτό που τον φωτίζει ο μεγαλοδυναμος και η τσέπη του;

Και ένα tether για ασφάλεια...
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ρε συ Γιάννη, το πετάνε από μπαλκόνι και το τραβάνε με τριχιές. Δες το λίγο παλι
Το τράβηξαν με τριχιές και απέτυχε παταγωδώς

Υ.Γ το έχω παραγγείλει και εγώ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να πω εγώ από την χρήση που έκανα στο τροφυ?
Κομπλέ το σύστημα quad και θήκη σε κινητό, έγινε ιπτάμενο σε ένα ανηφορικό Πετρωτό κομμάτι.
Ο κραδασμός που υπάρχει στις χωμάτινες κρίνει για μένα το συγκεκριμένο σύστημα απαγορευτικό
Για την άσφαλτο μια χαρά είναι.


Ευτυχώς είχα ένα δεύτερο παλιό κινητό για πλοήγηση.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Πας μια βόλτα και κουνιέται η βάση 1000 φορές και λίγες λέω.


Μέτρηση μιας πτήσης/πτώσης. Και ένα τράβηγμα με σχοινί, που γίνεται ήπια.


Δεν λέω ότι σώνει και καλά είναι χειρότερη η κινεζική εταιρεία, αλλά από την μια χιλιομυριοδοκιμασμένη βάση και από την άλλη το κενό.

Να συμφωνήσουμε στο ότι... Ας πράξει ο κάθε ένας αυτό που τον φωτίζει ο μεγαλοδυναμος και η τσέπη του;

Και ένα tether για ασφάλεια...
Ουσιαστικά αν υπάρχει αντιδραση από μεριά μου είναι στο ότι προσωπικά με ενοχλεί η λογική του φαν μποισμ.
Δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα, αλλά έχει αποτυπωθεί στο μυαλό μας πλέον η αγιότητα της κάθε εταιρείας. Είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι δεν υπάρχει αυτή η έννοια.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μην τα λες σε εμένα, έχουν βγει συμβόλαια θανάτου από πολλές "ιερότητες" που δεν κάνει να μιλάς για αυτές εκτός αν είσαι με την γλώσσα στην οπή εξόδου :p
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Μην τα λες σε εμένα, έχουν βγει συμβόλαια θανάτου από πολλές "ιερότητες" που δεν κάνει να μιλάς για αυτές εκτός αν είσαι με την γλώσσα στην οπή εξόδου :p
Γλώσσα στην οπή εξόδου!
My new favorite sentence!
Χαχα
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Ρε παιδιά…
Πως να το πω χωρίς να προσβάλω… μαζί σας 100%. Αλλά. Ποσα χρόνια έχει η εταιρεία που υπάρχει; Λέω εγώ τουλάχιστον 5 σαν δείγμα για να υποστηρίξω ότι δεν θα κλάψω κιόλας για την εταιρεία που σου πουλάει τόσα χρόνια σχεδόν μονοπωλιακά ένα προϊόν με 900% mark up. Συγγνώμη κιόλας βάση για κινητό έφτιαξε όχι φάρμακο για τον καρκίνο. Ακόμα και αυτοί δίνουν τις πατέντες μετά από δέκα χρόνια για αντιγραφή.
εχουν επιβραβευτεί και με το παραπάνω.
Θα παρατηρήσω τα εξής:
Δεν είναι μονοπωλιακό το προϊόν. Υπάρχουν άπειρες βάσεις. Το γεγονός ότι το βλέπεις έτσι, σημαίνει ότι είναι διαφορετικό και ιδιαίτερο. Άρα κάποιοι δουλέψανε πάνω σε αυτό και το έκαναν σχετικά καλά.
Μπορείς να συλλάβεις το κόστος να δουλεύει μια ομάδα 15-20 ανθρώπων πάνω σε ένα πρότζεκτ, νυχθημερόν, για 3 χρονια, χωρίς να πληρώνεται από τις πωλησεις, που δεν υπάρχουν ακόμη, να κάνει δοκιμές υλικών, καλούπια, συμφωνίες με προμηθευτές, να βγει μετά στην αγορά, να κάνει γνωστη όλη αυτήν τη δουλειά, να στήσει ένα παγκόσμιο δίκτυο διανομής και πωλήσεων κλπ κλπ;
Τα φάρμακα για τον καρκίνο κοστίζουν για τον ίδιο περίπου λόγο τόσο ακριβά, μόνο που εκεί μιλάμε για ποσά που μετρώνται σε δεκάδες χιλιάδες ευρώ ανά μονάδα.
Σκέψου πριν από 10 χρόνια που βάζαμε τα κινητά μας και τα GPS. Αυτό είναι το κόστος της εξέλιξης απλά, αν τη θέλουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Αν κι εγώ το άλλαξα και πήγα σε Peak Design, θεωρώ ότι και το Quad Lock είναι αξιοπρεπές.
Και μιας που είχε αναφερθεί σε κάποια φάση ότι κάποια στιγμή θα κάνουν και κάποια προσφορά οι Ολλανδοί, ιδού: Black Friday Quad Lock 30%
Απ' ότι είδα, στέλνουν κι Ελλάδα κι από κάποιο ποσό και πάνω, χωρίς έξοδα αποστολής. (Νομίζω 50€)
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Την ειδα και εγώ την έκπτωση.

απο 97€ (που βγαίνει για ένα σετ) στα 68€ περίπου.

 
Top Bottom