Βαση για κινητο

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πήρα δύο τρία τζιτζιμπλόνια που ήθελα. Χρέωση από τον ευρωπαϊκό ιστότοπο έγινε στην Αυστραλία...

Παρόμοια φάση με χρεώσεις άλλων εταιριών που γίνονται στο βρετανικό μαγαζί τους.

Λεφτά στην ΕΕ δεν θέλει να αφήνει κανείς, δεν ξέρω αν είναι σημάδι της φημολογούμενης κρίσης του 23.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Update για τον κινέζο quadlock σε χωμα για το scout του Pelion-off road. Πολλές ωρες σκληρή χρήση.
Δεν έκανε κιχ. Με iPhone 7 πάνω. (Για το μέγεθος το γράφω)
Αυτα.
Ομοίως κι εγώ, αρκετά χλμ πλέον με το κινέζικο quad lock και δουλεύει μια χαρά. Με one plus n10. Πιστεύω όμως ότι τυχόν ποιοτικά θέματα θα βγουν αρκετά αργότερα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σχετικά με την... Ηθική πλευρά του αντιγράφου που κάπου συζητήθηκε στο νήμα. Ψάχνοντας για άλλο θέμα εντελώς, διάβασα κάτι σχετικό. Ο πρώτος κατασκευαστής γνωρίζει ότι θα τον αντιγράψουν και το έχει αποδεχτεί θέλοντας και μη. Το ζήτημα για αυτόν είναι να μπορέσει να εδραιώσει όνομα και να βγάλει χρήματα πριν βγουν τα αντίγραφα, ώστε να επιβιώσει μετά. Η QL δεν νομίζω να κλείσει λόγω κινέζων...

Δεν ξέρω (και δεν βρίσκω εύκολα στο ίντερνετ) ποιό ποσοστό της λιανικής πάει σε χορηγίες. Φαντάζομαι για να το κάνουν "όλοι" το ποσοστό πωλήσεων που χάνουν (αυξάνοντας την τιμή για να πληρώσουν, ας πούμε την Ντομίνικα για να βάζει την QL στο ίνστα της) είναι μικρότερο από το ποσόν που πληρώνουν για διαφήμιση σε πρόσωπα και σε τοποθεσίες/αγώνες.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ομοίως κι εγώ, αρκετά χλμ πλέον με το κινέζικο quad lock και δουλεύει μια χαρά. Με one plus n10. Πιστεύω όμως ότι τυχόν ποιοτικά θέματα θα βγουν αρκετά αργότερα.
Που το βρίσκουμε αυτό, για βάλτε κάνα λινκ
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Σχετικά με την... Ηθική πλευρά του αντιγράφου που κάπου συζητήθηκε στο νήμα. Ψάχνοντας για άλλο θέμα εντελώς, διάβασα κάτι σχετικό. Ο πρώτος κατασκευαστής γνωρίζει ότι θα τον αντιγράψουν και το έχει αποδεχτεί θέλοντας και μη. Το ζήτημα για αυτόν είναι να μπορέσει να εδραιώσει όνομα και να βγάλει χρήματα πριν βγουν τα αντίγραφα, ώστε να επιβιώσει μετά. Η QL δεν νομίζω να κλείσει λόγω κινέζων...

Δεν ξέρω (και δεν βρίσκω εύκολα στο ίντερνετ) ποιό ποσοστό της λιανικής πάει σε χορηγίες. Φαντάζομαι για να το κάνουν "όλοι" το ποσοστό πωλήσεων που χάνουν (αυξάνοντας την τιμή για να πληρώσουν, ας πούμε την Ντομίνικα για να βάζει την QL στο ίνστα της) είναι μικρότερο από το ποσόν που πληρώνουν για διαφήμιση σε πρόσωπα και σε τοποθεσίες/αγώνες.
Προσωπικά, δεν με αγγίζει καθόλου το ηθικό του θέματος.



Α, το μόνο αρνητικό που μπορώ να προσάψω στην βάση είναι η δυσκολία να τοποθετήσω το κινητό, να λοκάρω τις εγκοπές δηλαδή ώστε να μπορέσω να το περιστρέψω και να το κλειδώσω. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο δύσκολο στα quad lock ή αν έχουν κάποιο άλλο τρόπο τοποθέτησης. Ίσως να είναι και θέμα συνήθειας...
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Προσωπικά, δεν με αγγίζει καθόλου το ηθικό του θέματος.



Α, το μόνο αρνητικό που μπορώ να προσάψω στην βάση είναι η δυσκολία να τοποθετήσω το κινητό, να λοκάρω τις εγκοπές δηλαδή ώστε να μπορέσω να το περιστρέψω και να το κλειδώσω. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο δύσκολο στα quad lock ή αν έχουν κάποιο άλλο τρόπο τοποθέτησης. Ίσως να είναι και θέμα συνήθειας...
Εγώ πατούσα το ταμπ που ξεκλειδώνει για να το βάλω μέχρι να κουμπώσει και μετά το άφηνα. Ίσως σε βοηθήσει.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Update για τον κινέζο quadlock σε χωμα για το scout του Pelion-off road. Πολλές ωρες σκληρή χρήση.
Δεν έκανε κιχ. Με iPhone 7 πάνω. (Για το μέγεθος το γράφω)
Αυτα.
Μπορεί η βάση να μην κάνει κιχ. Οι κραδασμοί στο κινητό όμως μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα. Δες και εδω : Κραδασμοί μοτοσικλέτας vs κάμερα iPhone
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Μπορεί η βάση να μην κάνει κιχ. Οι κραδασμοί στο κινητό όμως μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα. Δες και εδω : Κραδασμοί μοτοσικλέτας vs κάμερα iPhone
Ναι αυτό ισχύει. Γενικά θα έλεγα. Εγω το τεστάρω πάνω σε 640 πάντως, που θεωρώ ότι λέει κάτι θετικό. Όσον αφορά τους κραδασμούς. Μιλάω για την αντοχή της βάσης. Τώρα για το κινητό δεν ξέρω.
Πάρε ότι θες φίλε, μετοχές δεν έχω…
Εμπειρία μιας βόλτας περιγραφω
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Οι κραδασμοί που κάνουν ζημιές δεν είναι του κινητήρα πάντως. Είναι από την χρήση στον δρόμο.


Αν δείτε το βίντεο από την βόλτα του Χελιώτη πως κοπανιεται το τηλέφωνο του ανθρώπου που τράβηξε το βίντεο, είναι λίγο wtf το ότι "έζησε" μετά.
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Μου ήρθε σήμερα και για 24 ώρες, επιπλέον εκπτωτικός κωδικός (loyalty) από την Quad Lock για αγορές από το επίσημο online Shop της Ευρώπης.
Όποιος ενδιαφέρεται, μπορώ να του τον δώσω και να έχει επιπλέον έκπτωση εκτός από το 30% της βλαξ Friday.
Εγώ δεν το χρειαζομαι πλέον γιατί καλοπουλησα ότι είχα από Quad Lock και έχω πλέον το σύστημα της Peak Design.

Ο εκπτωτικός κωδικός παραχωρήθηκε σε μέλος του ADV Riders gr
Οπότε δεν ισχύει άλλο η προσφορά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η κινεζια υπάρχει και Ελλάδα

Βέβαια τα δίνουν για ποδήλατα γιατί η βάση στήριξης δεν έχει καμμία σχέση με την βάση στήριξης της quad





advphone
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η κινεζια υπάρχει και Ελλάδα

Βέβαια τα δίνουν για ποδήλατα γιατί η βάση στήριξης δεν έχει καμμία σχέση με την βάση στήριξης της quad





advphone
Η βάση είναι αντίγραφο της βάσης ποδηλάτου της ql που έχει ένα 40αρι κανονική τιμή αν θυμάμαι σωστά
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η βάση είναι αντίγραφο της βάσης ποδηλάτου της ql που έχει ένα 40αρι κανονική τιμή αν θυμάμαι σωστά
Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι είναι πολύ λεπτή και αμφιβάλω για την αντοχή της σε χωμάτινη χρήση.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επειδή υπήρχε "ανάγκη" για την βάση σε περιπτώσεις... ανάγκης πλοήγησης εντός αστικού ιστού (δοκίμασα με το τηλέφωνο στην τσέπη και το στρίψτε δεξιά/αριστερά με τρέλανε στο Γαλάτσι) παρήγγειλα μιά κινεζιά για βάση καθρέπτη. 16 ευρώ μαζί με το αντίγραφο του αντικραδασμικού, το μαγαζί λέγεται fortheride.gr που σημαίνει ότι πιθανώς να είναι μοτοσικλετιστές ευρωπαίοι φανς εσωρούχων και δανείστηκαν το σλόγκαν, ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι και ίσως προλάβουν να παραδώσουν πριν κλείσουν αύριο σε boxnow. Αν υπήρχε (εύκολα διαθέσιμο) Ram-ball για καθρέφτη ίσως προτιμούσα αυτό με την ορίτζιναλ βάση της QL αλλά είναι και άσχημη η μπίλια σκέτη σε καθρέφτη, στο τιμόνι της μηχανής κάπως κρύβεται. Ναι και η βάση της QL άσχημη είναι, το ξέρω, δεν μοιάζει με plug τουλάχιστον.

Πάντως να πω ότι το σύστημα το παραδοσιακό της QL τσακίζει λίγο νεύρα μέχρι να βρεις την σωστή θέση και γωνία να κουμπώσεις, πράγμα που με το νέο μαγνητικό πρέπει να είναι μηδέν σκέψη. Στο αυτοκίνητο αυτά που το έχω δουλέψει μέχρι στιγμής.
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Μου κάνει εντύπωση, που στο 99% του βίντεο συγκρίνει τις 4 μάρκες του τέστ και στο τέλος αναφέρεται στην Peak Design ως καλύτερη χωρίς ανταγωνισμό, χωρίς να έχει πει λέξη γι αυτό πριν.
Σε άλλα συγκριτικά τεστ, το συγκεκριμένο βγήκε το καλύτερο, εκτός το ότι αποσβαίνει τους κραδασμούς καλύτερα, ήταν και το πιο ανθεκτικό, εύχρηστο, συμαζεμένο απ'όλα. Το τηλέφωνο ήθελε πολύ περισότερη δύναμη για να αποκοληθεί από τη βάση και το κυριότερο, μετά τη δοκιμή, ξανακούμπωσε. Πάντως μπορώ να επιβεβαιώσω από προσωπική χρήση, ότι είναι πολύ ποιοτικότερο απ' όλες τις άλλες premium μάρκες και δεν ένιωσα ούτε μια στιγμή ότι κινδύνευε η συσκευή μου επάνω σε αυτό.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
βαση για κινητο ...... ????
. ναι, για πιο οχημα ? ποδηλατο ή μοτο ?
. για ποιες συνθηκες ? στην πολη ή στο χωμα ?
. για ποια συσκευη ? μικρη μεγαλη ελαφρια βαρια rugged κτλ
. για ποια χρηση ? μικρη διαδρομη, ταξιδια , επαγγελματικη (courier) ..... ?
, θα πρεπει συχνα να εχουμε βαλε βγαλε της συσκευης ?
. προστασια απο καιρικες συνθηκες ?
. αλλες ειδικες συνθηκες ?

σχεδον ολοι εδω μεσα εχουν αρκετη εμπειρια και γνωριζουν πως δεκαδες διαφορετικες βασεις που υπαρχουν στην παγκοσμια αγορα δεν εχουν ουτε τυχαια ουτε λανθασμενη σχεδιαση. Καλυπτουν αλλες μορφες χρησης ή μοντελα συσκευων. Προσωπικα θα ελεγα πως ο μοναδικος υπευθυνος για την καταλληλη βαση ειναι ο πελατης που θα την επιλεξει, οχι γιατι την πηρε καποιος γνωστος του, αλλα επειδη ειναι η σωστη για τις δικες τους συνθηκες χρησης.

Αααα .... και κατι ακομα. οτι πληρωνεις παιρνεις
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
βαση για κινητο ...... ????
. ναι, για πιο οχημα ? ποδηλατο ή μοτο ?
. για ποιες συνθηκες ? στην πολη ή στο χωμα ?
. για ποια συσκευη ? μικρη μεγαλη ελαφρια βαρια rugged κτλ
. για ποια χρηση ? μικρη διαδρομη, ταξιδια , επαγγελματικη (courier) ..... ?
, θα πρεπει συχνα να εχουμε βαλε βγαλε της συσκευης ?
. προστασια απο καιρικες συνθηκες ?
. αλλες ειδικες συνθηκες ?

σχεδον ολοι εδω μεσα εχουν αρκετη εμπειρια και γνωριζουν πως δεκαδες διαφορετικες βασεις που υπαρχουν στην παγκοσμια αγορα δεν εχουν ουτε τυχαια ουτε λανθασμενη σχεδιαση. Καλυπτουν αλλες μορφες χρησης ή μοντελα συσκευων. Προσωπικα θα ελεγα πως ο μοναδικος υπευθυνος για την καταλληλη βαση ειναι ο πελατης που θα την επιλεξει, οχι γιατι την πηρε καποιος γνωστος του, αλλα επειδη ειναι η σωστη για τις δικες τους συνθηκες χρησης.

Αααα .... και κατι ακομα. οτι πληρωνεις παιρνεις
Όσον αφορά το είδος του οχήματος, όλες οι premium εταιρίες, έχουν πακέτα είτε για ποδήλατα, είτε για μηχανές ακόμη και για αυτοκίνητα, όπου διαφοροποιούνται αναλόγως οι βάσεις στήριξης στο όχημα. Επιπλέον στον τομέα των μηχανών, έχουν περισσότερες επιλογές, ανάλογα με το είδος της μηχανής. Αυτό που μένει σταθερό σε κάθε εταιρία για όλα τα παραπάνω σενάρια, είναι ο τρόπος που εφάπτονται με τη συσκευή, όπου κάθε εταιρία έχει το δικό της πατενταρισμένο τρόπο, με τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματά της.
Θεωρείται πλέον αποδεκτό μέγεθος απ'όλες τις εταιρίες όλες οι μεγάλες ναυαρχίδες των γνωστών εταιριών, δηλαδή πάνω από 6 ίντσες.
Ο συνδυασμός όλων των παραπάνω, μαζί με την ευκολία χρήσης (βάλε-βγάλε) είναι το ζητούμενο σε όλες τις εταιρίες κι εκεί παίζεται ένα μεγάλο μέρος του ανταγωνισμού και οι περισσότερες εταιρίες το καταφέρνουν σε μεγάλο βαθμό,. Αλλίως θα κρατούσαμε όλοι το X-Grip της RAM Mount, που είναι και άθραυστο, αλλά θα παιδευόμασταν κάθε φορά που θα θέλαμε να πάρουμε το τηλέφωνό μας από τη μηχανή και είναι και γκουμούτσα.
Η προστασία από τις καιρικές συνθήκες, είναι περισσότερο θέμα συσκευής ή θήκης κι όχι βάσης, με εξαίρεση ενα κάλυμα που προτείνει η Quad Lock, αλλά κι αυτό για συγκεκριμένα μοντέλα.
 
Top Bottom