Βαφή κινητήρα....F650gs 2002

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Αγαπητοί συμφορήτες σας χαιρετώ,

Είμαι στην φάση ανακατασκευής της μηχανής μου και έχουν σχεδόν όλα ολοκληρωθεί εκτός από την βαφή του κινητήρα.

Δυσκολεύομαι να βρω μία καλή λύση για βαφή.

Διάβασα διάφορα και δεν κατέληξα τελικά πια διαδικασία είναι η σωστή και τι υλικά να χρησιμοποιήσω.

Έχεις κανένας εμπειρία πάνω στο θέμα βαφής κινητήρα; Ποια είναι η σωστή διαδικασία.

Να σημειωθεί ότι όλα τα άλλα πήγαν αρκετά καλά.

Επίσης να σημειωθεί ότι σε κάποιον εξειδικευμένο φανοποιό είναι δύσκολο να γίνει διότι η αγορά είναι περιορισμένη σε σχέση με την αγορά της Αθήνας και γενικά της Ελλάδας σε αυτά τα θέματα.

Αναμένω τα νέα σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Καλησπέρα και καλή αρχή στο πρότζεκτ σου, αν θες ανέβασε εδώ όλη την ανακατασκευή να έχουμε να βλέπουμε και μεις που δεν έχουμε κάτι να ασχοληθούμε αυτή την περίοδο..... Εγώ είμαι λίγο κατά στην όλη βαφή Χωρις να λυθούν κομμάτια τα πάντα στον κινητήρα, αλλά αν θες έχω να σου προτείνω τρεις λύσεις που θα έκανα εγώ :

1)η πιο οικονομική είναι να το πας ολόκληρο χωρίς να λύσεις το παραμικρό σαυτον που σου έστειλα στην φώτο, έχω δει δουλειές που έχει κάνει σε 2 xt ενός φίλου, φοβερές αλλά το κακό είναι ότι ότι θες να λύσεις θα σπάει και το χρώμα (αν θεωρηθεί διαφημίσει να μου διαγράψετε την φώτο παρακαλώ) αλλά η αντοχή του σε θερμοκρασίες και νερά είναι πολύ καλή....


2) και αυτό που έκανα εγώ στο xt μου, λύνεις μόνο τα περιφερειακά πλαϊνά καπάκια κλπ που λύνονται εύκολα και τα πας για ηλεκτροστατικη καθώς επίσης καθαρίζεις καλά με ένα καθαριστικο (εγώ χρησιμοποιω το MAFRA 12 με οδοντοβουρτσα) και έχεις ένα άρτιο αποτέλεσμα.... Λύση μεσαίου κοστους


3) λύνεις όλο το μοτέρ τα πάντα και τα πας όλα για ηλεκτροστατικη.... Ακριβή λύση αν δεν έχει σοβαρές φθορές.....


Καλή σου μέρα, ελπίζω να βοηθησα


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Φίλε Αποστόλη σε ευχαριστώ,

Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να εφαρμόσω καμία από τις πιο πάνω λύσεις διότι δεν είμαι Ελλάδα όπου μπορείς να βρεις πολλούς και καλούς μάστορες για να κάνουν αυτή την δουλειά με τις συγκεκριμένες τεχνικές.

Στην Κύπρο που είμαι λόγω μικρής αγοράς η ζήτηση είναι μικρή και έτσι είναι δύσκολο να βρεις κάποιον να σου κάνει αυτή την δουλειά.

Συνεπώς θα πρέπει να γίνει σπίτι όπως έγιναν και όλα τα άλλα.

Αν χρησιμοποιήσω απλά σπρέι για αστάρι και μετά μπογιά θα διαλυθούν μόλις ξεκινήσει ο κινητήρας; Αστάρι της φωτιάς ειδικά δεν βρίσκω πουθενά.

Thanks,
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Φίλε Αποστόλη σε ευχαριστώ,

Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να εφαρμόσω καμία από τις πιο πάνω λύσεις διότι δεν είμαι Ελλάδα όπου μπορείς να βρεις πολλούς και καλούς μάστορες για να κάνουν αυτή την δουλειά με τις συγκεκριμένες τεχνικές.

Στην Κύπρο που είμαι λόγω μικρής αγοράς η ζήτηση είναι μικρή και έτσι είναι δύσκολο να βρεις κάποιον να σου κάνει αυτή την δουλειά.

Συνεπώς θα πρέπει να γίνει σπίτι όπως έγιναν και όλα τα άλλα.

Αν χρησιμοποιήσω απλά σπρέι για αστάρι και μετά μπογιά θα διαλυθούν μόλις ξεκινήσει ο κινητήρας; Αστάρι της φωτιάς ειδικά δεν βρίσκω πουθενά.

Thanks,
Δεν θα διαλυθούν. Ακριβώς...... Σε μηχανή δεν το έχω δοκιμάσει αλλά σε μοτέρ αυτοκινήτου το οποίο όμως δεν τρώει νερά και λάσπες ενώ είναι ζεστό ότι έχω βαψει με καλό τρίψιμο, εποξικο αστάρι (το κίτρινοπο, πεζει ρόλο στην αντοχή του) και μετά σπρέι φτιαχτό μονής, μου εχει αντέξει τέλεια, χωρίς καμοια ρογμη η σκάσιμο...... Επίσης το μονής το λέω διότι δεν χρειάζεστε να ρίξει από πάνω βερνίκι, αυτό είναι στην ουσία που μπορεί να σκάσει το χρώμα του...... Επίσης μπορεί να σε βοηθήσει με κάποια μαγαζιά κλπ ο συμφορουμιτης μας Κυριάκος από την Κύπρο, που μας έλειψε φέτος από το τροφυ meiva ...... Καλή απόπειρα και ανέβασε φώτο με το αποτέλεσμα....



Επίσης το χρώμα μονής δεν χρειάζεστε ναι είναι θερμοκρασίας, αλλά σου ξανά λέω δεν ξέρω την επίδραση που θα έχει όταν πέσει νερό ενώ είναι ζεστός ο κινητήρας.... Γιαυτό τα κανω όλα ηλεκτροστατικη... Και ξεμπερδεψα

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Εχε στα υπόψιν ότι ποιοτικά αστάρια και σπρέι, αντέχουν περίπου 130 βαθμούς αν θυμάμαι καλα,ίσως και παραπάνω..
Αν ο κινητήρας σου ανεβάσει παραπανω θερμοκρασία από την προαναφερθεισα, τοτε μονο το χρώμα δε θα σε απασχολεί
Στο δια ταύτα τώρα
[url=https://ibb.co/m5SzdPn] picupload[/URL]
[url=https://ibb.co/Fx4WbTw] picupload[/URL]
[url=https://ibb.co/8gFN3yp] picupload[/URL]
[url=https://ibb.co/7WgBMX6] picupload[/URL]
Ασταρι αυτο που δείχνω το οποίο είναι γεμιστικο, καλύπτει πολλές ατέλειες, σπρέι χρώμα δε θυμάμαι μάρκα παντως πολύ ποιοτικό όπως αποδείχτηκε
Σε αφρικα καλού φίλου έκανα τη δουλειά, μέχρι στιγμής όλα καλά
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Κεραμικη βαφη ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις. Μετα πας σε ηλεκτροστατικες, και μετα βαφη σε εναν οποιονδηποτε βαφεα που δεν ειναι εντελως ασχετος.

Εγω ειχα καλη εμπειρια απο αυτον σε αεροψυκτο μαλιστα μοτερ που ειναι η πρωτη και καλυτερη λυση, αλλα για σενα δε ξερω κατα ποσο βολευει.
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Κεραμικη βαφη ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις. Μετα πας σε ηλεκτροστατικες, και μετα βαφη σε εναν οποιονδηποτε βαφεα που δεν ειναι εντελως ασχετος.

Εγω ειχα καλη εμπειρια απο αυτον σε αεροψυκτο μαλιστα μοτερ που ειναι η πρωτη και καλυτερη λυση, αλλα για σενα δε ξερω κατα ποσο βολευει.
Η κεραμική βαφή από ότι διάβασα εγκλωβίζει την θερμότητα. Δεν θα είναι πρόβλημα αυτό για τον κινητήρα; Εσύ ποια από τρία έκανες;
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Εχε στα υπόψιν ότι ποιοτικά αστάρια και σπρέι, αντέχουν περίπου 130 βαθμούς αν θυμάμαι καλα,ίσως και παραπάνω..
Αν ο κινητήρας σου ανεβάσει παραπανω θερμοκρασία από την προαναφερθεισα, τοτε μονο το χρώμα δε θα σε απασχολεί
Στο δια ταύτα τώρα
[url=https://ibb.co/m5SzdPn] picupload[/URL]
[url=https://ibb.co/Fx4WbTw] picupload[/URL]
[url=https://ibb.co/8gFN3yp] picupload[/URL]
[url=https://ibb.co/7WgBMX6] picupload[/URL]
Ασταρι αυτο που δείχνω το οποίο είναι γεμιστικο, καλύπτει πολλές ατέλειες, σπρέι χρώμα δε θυμάμαι μάρκα παντως πολύ ποιοτικό όπως αποδείχτηκε
Σε αφρικα καλού φίλου έκανα τη δουλειά, μέχρι στιγμής όλα καλά
Αυτά τα καπάκια είναι με αστάρι απλό; Και μετά μπογιά κανονική; Μέχρι σήμερα είναι ΟΚ; Πόσο καιρό έχει που τα έβαψε;

Ωραία δουλειά πάντως.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Η κεραμική βαφή από ότι διάβασα εγκλωβίζει την θερμότητα. Δεν θα είναι πρόβλημα αυτό για τον κινητήρα; Εσύ ποια από τρία έκανες;
Κεραμικη. Ο κινητηρας ψυχεται απο το ψυγειο οποτε δεν θα εχεις προβλημα, ισα ισα τα τριγυρω περιφερειακά δε τρωνε τοση ζεστη. Μετα πας σε ηλεκτροστατικη που ειναι επισης μια χαρα.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Αυτά τα καπάκια είναι με αστάρι απλό; Και μετά μπογιά κανονική; Μέχρι σήμερα είναι ΟΚ; Πόσο καιρό έχει που τα έβαψε;

Ωραία δουλειά πάντως.
Το ασταρι στο έδειξα
4 μήνες περίπου έχει
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Το ασταρι στο έδειξα
4 μήνες περίπου έχει
Καλημέρα. Το αστάρι που μου έδειξες δεν το βρήκα στην Κύπρο.

Έκανα όμως δοκιμή σε ένα κομμάτι αλουμινίου που κάθετε πάνω στην εξάτμιση. Του πέρασα 2 χέρια αστάρι εμπορίου σε σπρέι και 2 χέρια μπογιά Sikkens και αφού στέγνωσε το έβαλα στον φούρνο στους 105 βαθμούς ανεβάζοντας βέβαια την θερμοκρασία σταδιακά. Η μπογιά άρχισε να κάνει φουσκάλες.

Το ίδιο κομμάτι το καθάρισα καλά από την προηγούμενη μπογιά (η οποία παρεμπιπτόντως δεν έλεγε να βγει με τίποτα) και μετά του πέρασα 3 χέρια αστάρι και 4 χέρια μπογιά MOTIP Engine Paint. Το άφησα μία μέρα στον ήλιο να ψηθεί και μετά επανέλαβα την διαδικασία του φούρνου. Όλα μια χαρά. Η μπογιά δεν έβγαινε με τίποτα και προ φούρνου και μετά φούρνου.

Motip Engine Paint

Το συμπέρασμα είναι ότι ο συνδυασμός ο 2ος είναι μια πολύ καλή επιλογή και με αυτόν λέω να προχωρήσω.
 
Top Bottom