Βιδες-Οξειδωσεις-Ανοξειδωτες-Σετ Κτλπ

Νικόλας

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
CBF600SA8
να σε πώ Γεώργιε, έχω δεί στην πράξη πως γυαλίζουν ανοξείδωτα ποδάρια απο μπιλιάρδα σε μια στρογγυλή μπανιέρα ? ας την πούμε ετσι με μπαλάκια απο υλικό σαν αυτό που χρησιμοποιούν τα Dremel

αλλά σε μέγεθος απο φακή εως καρύδι. Τα αφηναν εκεί κατ' ευθείαν απο το χυτηριο κ γυριζαν καπου δύο μερες , το τελικό αποτέλεσμα ηταν εκπληκτικό.

Τωρα το άλλο με την ηλεκτρόλυση δεν το έχω δεί, αλλά θα το δοκιμάσω επειδή αλλάζω όλες τις βίδες απο το παπί με ανοξείδωτες κ εχω δώσει μεχρι στιγμής 50 ευρώ, ασε που οτι δεν βρίσκω στο εμποριο το δίνω για χρώμιο κ κοστίζει ευρώ κ βίδα απο ψείρα μέχρι μπουλόνι.
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
να σε πώ Γεώργιε, έχω δεί στην πράξη πως γυαλίζουν ανοξείδωτα ποδάρια απο μπιλιάρδα σε μια στρογγυλή μπανιέρα ? ας την πούμε ετσι με μπαλάκια απο υλικό σαν αυτό που χρησιμοποιούν τα Dremel

αλλά σε μέγεθος απο φακή εως καρύδι. Τα αφηναν εκεί κατ' ευθείαν απο το χυτηριο κ γυριζαν καπου δύο μερες , το τελικό αποτέλεσμα ηταν εκπληκτικό.

Τωρα το άλλο με την ηλεκτρόλυση δεν το έχω δεί, αλλά θα το δοκιμάσω επειδή αλλάζω όλες τις βίδες απο το παπί με ανοξείδωτες κ εχω δώσει μεχρι στιγμής 50 ευρώ, ασε που οτι δεν βρίσκω στο εμποριο το δίνω για χρώμιο κ κοστίζει ευρώ κ βίδα απο ψείρα μέχρι μπουλόνι.
Ακριβό χόμπι η ανακατασκευή Νικόλα,το αποτέλεσμα όμως σε ανταμοίβει.
Λίγο off topic αλλά δες το παρακάτω βίντεο του ίδιου ανθρώπου για να καταλάβεις τον χαβαλέ που κάνει

Παρ'ολα αυτά περιμένουμε την δική σου δοκιμή :ok:
 

Νικόλας

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
CBF600SA8
Α, καλά τι έκανε εκεί ο άνθρωπος ? έβαλε χελικόιλ? δεν νομίζω, μάλλον πατέντα επειδή βαρεθηκε να βγαλει κεφαλή?
Ελεος , τέλος πάντων δεν είναι ο μοναδικός που στο γιουτιούμπι ασχολείται με ηλεκτρόλυση κ τέτοια επιστημονικά κόλπα.

Εγώ την δοκιμή μου θα την κάνω πάντως .Μπάμ να μην κάνει μόνο.:thinking:

τα λέμε.
 

chaosm

Μέλος
Με την αμμοβολη δε τελειώνεις ποτέ... Ειδικά αν είναι για μικροπράγματα. Δοκίμασε με ηλεκτρολυση και πες μας αποτέλεσμα

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Η λύση στην οξείδωση ειναι μια!


Αστειεύομαι βέβαια! :p


Θεωρώ πάντως την λύση νέων γνήσιων βιδων απο την αντιπροσωπεία ως την πιο σωστή αλλά πολλές φορές, οχι την πιο οικονομική...


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Εγώ έκανα μια λίστα απ' όλες τις βίδες που θέλω και είμαι στο ψάξιμο για ανοξείδωτες, να τις πάρω μία μία.
Η ΚΤΜ νομίζω τις δίνει σετ (σε κάποια σημεία δε χρειάζομαι περισσότερες από μία ας πούμε), είναι αρκετά ακριβές και δεν είναι ανοξείδωτες.
Αν ξέρει κάποιος μαγαζιά με... μεγάλη ποικιλία σε βίδες, που μπορούμε να προμηθευτούμε μεμονωμένα κομμάτια (Σαλονίκη εν προκειμένω) ας μιλήσει...!
 

Νικόλας

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
CBF600SA8
Ακριβό χόμπι η ανακατασκευή Νικόλα,το αποτέλεσμα όμως σε ανταμοίβει.


Παρ'ολα αυτά περιμένουμε την δική σου δοκιμή :ok:
Γεώργιε ρίξε μια ματιά κ σε αυτό:


είναι περίπου αυτό που σου περιέγραψα.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Εγώ έκανα μια λίστα απ' όλες τις βίδες που θέλω και είμαι στο ψάξιμο για ανοξείδωτες, να τις πάρω μία μία.
Η ΚΤΜ νομίζω τις δίνει σετ (σε κάποια σημεία δε χρειάζομαι περισσότερες από μία ας πούμε), είναι αρκετά ακριβές και δεν είναι ανοξείδωτες.
Αν ξέρει κάποιος μαγαζιά με... μεγάλη ποικιλία σε βίδες, που μπορούμε να προμηθευτούμε μεμονωμένα κομμάτια (Σαλονίκη εν προκειμένω) ας μιλήσει...!
Στην οδο Παπαναστασιου κατεβαινοντας προς το κεντρο κ λιγο πριν το φαναρι με τη Συνδικα εχει δεξια σου ενα στενακι.Το 3ο μαγαζι απο τη λεωφορο εχει οτι μπορεις να φανταστεις κ κυριως ειναι γνωστες του αντικειμενου.
Κανε μια σταση!

p.s.
Οχι πες.. παραδεχεσαι πλοηγηση ?

adv phone
 

chaosm

Μέλος
Συνήθως οι βίδες σκουριαζουν αν πάρουν ένα χτύπημα. Εκεί φύγει η οποία προστασία έχουν και ξεκινάει το θέμα. Αν όμως προέρχεται η σκουριά από άλλο αλλά σημείο στο οποίο πατάει πάνω σε αυτό η βίδα θα πρέπει να καθοριστεί και αυτο το σημείο. Ο καλύτερος τρόπος για να καθαρίσει είναι ξύδι και τριβεις με αλουμινοχαρτο σε σχήμα μπάλας. Φυσικά θέλει πολύυυυυυ υπομονή.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Στην οδο Παπαναστασιου κατεβαινοντας προς το κεντρο κ λιγο πριν το φαναρι με τη Συνδικα εχει δεξια σου ενα στενακι.Το 3ο μαγαζι απο τη λεωφορο εχει οτι μπορεις να φανταστεις κ κυριως ειναι γνωστες του αντικειμενου.
Κανε μια σταση!

p.s.
Οχι πες.. παραδεχεσαι πλοηγηση ?

adv phone

Σσσσσωραίος!! Τα μόνα μαγαζιά που έβρισκα ήταν στου διαόλου, Βαρδάρη (και χειρότερα, Καλοχώρι, Σίνδο) και μου ήταν ζόρικο να τρέχω (εν τω μεταξύ πήγα μια φορά σε έναν και δε βρήκα τίποτα). Θα το επισκευθώ κάποια στιγμή και θα δώσω feedback, θενξ!!! :friendship:
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Το καλύτερο μαγαζί βιδων, πανελλαδικά θα επερνα το ρίσκο να πω, ειναι αυτο του Παναγιωτίδη, στην Μοναστηριού, Θεσσαλονικη. Τρομερή ποικιλία και άψογη εξυπηρέτηση. Ο μόνος που ξέρει τις βίδες με το όνομα των προδιαγραφών τους. Αυτο για όποιον ξέρει απο μηχανολογία, σημαίνει επαγγελματισμό και επιστημονική κατάργηση.

http://www.panagiotidis-tools.gr/index.php?id=53


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Νικόλας

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
CBF600SA8
Ετσι για να μαθαίνουμε κ κατι :


και εδώ ενα δικό μας παιδί, εχει αγορασει ράβδους κ ετοιμο υγρό κ απλά κάνει την δουλειά του, αρα το μονο που μένει είναι να βρεθουν τα υλικά

 
Top Bottom