Βιντεο που μας αρεσουν

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
(Τ)αυλαααααααααααααααα :eek:o_O:D:D:D

 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Φοβερά skills ο τύπος.

Μια απορία έχω, στην αρχή τι είναι και για ποιο λόγο οι τρύπες που κάνει στο πιστόνι;

 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Έχω πολλές απορίες από αυτό το βίντεο, αλλά ας αρχίσουμε με τα βασικά... Τι είναι αυτός ο αγώνας και που γράφεσαι; :laugh::roflmao::roflmao:




Και άντε εντάξει ο τύπος με το Tiger 800, ο άλλος δίπλα είναι με FZ1 o_O:wacky::laugh:

 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Φοβερά skills ο τύπος.

Μια απορία έχω, στην αρχή τι είναι και για ποιο λόγο οι τρύπες που κάνει στο πιστόνι;

Υποπτεύομαι ότι τις τρύπες τις κάνει για να εκμηδενίσει ένα φαινόμενο υποπίεσης που δημιουργείται (κάτι σαν αναρρόφηση που μειώνει την παραγόμενη ισχύ). Σύγχρονοι κινητήρες έχουν ειδικό σχεδιασμό για να αποφεύγεται ο εγκλωβισμός αέρα με κατάλληλες εξόδους διαφυγής.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Υποπτεύομαι ότι τις τρύπες τις κάνει για να εκμηδενίσει ένα φαινόμενο υποπίεσης που δημιουργείται (κάτι σαν αναρρόφηση που μειώνει την παραγόμενη ισχύ). Σύγχρονοι κινητήρες έχουν ειδικό σχεδιασμό για να αποφεύγεται ο εγκλωβισμός αέρα με κατάλληλες εξόδους διαφυγής.
Μου κάνει τρομερή εντύπωση να επεμβαίνει "αυθαίρετα" σε κάτι τόσο ζωτικό όσο το πιστόνι με της δυνάμεις που δρουν σε αυτό. Δεν το είχα δει αλλού
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Φοβερά skills ο τύπος.

Μια απορία έχω, στην αρχή τι είναι και για ποιο λόγο οι τρύπες που κάνει στο πιστόνι;

Υποπτεύομαι ότι τις τρύπες τις κάνει για να εκμηδενίσει ένα φαινόμενο υποπίεσης που δημιουργείται (κάτι σαν αναρρόφηση που μειώνει την παραγόμενη ισχύ). Σύγχρονοι κινητήρες έχουν ειδικό σχεδιασμό για να αποφεύγεται ο εγκλωβισμός αέρα με κατάλληλες εξόδους διαφυγής.
Μου κάνει τρομερή εντύπωση να επεμβαίνει "αυθαίρετα" σε κάτι τόσο ζωτικό όσο το πιστόνι με της δυνάμεις που δρουν σε αυτό. Δεν το είχα δει αλλού

Πρώτο σχόλιο στο βίντεο
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R

Πρώτο σχόλιο στο βίντεο
Σωστός, εγώ παρασύρθηκα να απαντήσω πριν δω ολόκληρο το βίντεο. Αυτό που ανέφερα εγώ (φαινόμενο αναρρόφησης) αφορά 4χρονους κινητήρες.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχω πολλές απορίες από αυτό το βίντεο, αλλά ας αρχίσουμε με τα βασικά... Τι είναι αυτός ο αγώνας και που γράφεσαι; :laugh::roflmao::roflmao:




Και άντε εντάξει ο τύπος με το Tiger 800, ο άλλος δίπλα είναι με FZ1 o_O:wacky::laugh:

Και πάει τάπα το 1000
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Μου κάνει τρομερή εντύπωση να επεμβαίνει "αυθαίρετα" σε κάτι τόσο ζωτικό όσο το πιστόνι με της δυνάμεις που δρουν σε αυτό. Δεν το είχα δει αλλού
Πάντως η επέμβαση στα πιστόνια είναι κάτι σχετικά σύνηθες από όσα έχω διαβάσει (αρκεί να ξέρεις τι κάνεις...). Είτε για βελτίωση λίπανσης, είτε κόντυμα της φούστας του πιστονιού για να μη βρίσκει στο κάρτερ αν προέρχεται από άλλο μοντέλο, είτε αφαίρεση υλικού στο πάνω μέρος για μείωση της συμπίεσης ή εφαρμογής μεγαλύτερων βαλβίδων / άλλων εκκεντροφόρων.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Και πάει τάπα το 1000
Ρε παίζουν αγκωνιές με τα καθαρά οι βλαμμένοι, απορώ πως είχε μόνο μια πτώση σε όλο το βίντεο :woot::roflmao::roflmao:


Τι καθόμαστε και ψάχνουμε κατάλληλα μηχανάκια γμτ, κατάλληλα χέρια που θα βρούμε :laugh:
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23

Πρώτο σχόλιο στο βίντεο
Αν δεν κανει τις τρυπες θα εχει γρηγορα προβλημα ,η γεφυρα αναμεσα στις θυριδες εξαγωγης θα πιει το αιμα του πιστονιου με τη θερμοκρασια που ανεβαζει,βεβαια κ με τις τρυπες θα εχει προβλημα αν πας αυτο μοτερ οπως πρεπει.
Το σωστο ειναι αντικατασταση του κυλινδρου ,(του οποιου το νικασιλ παρεχει μεγαλυτερη αντοχη και μειωμενες τριβες) με γνησιο πιστονι χωρις τρυπες.
Ρεκτιφιε και τρυπες στα πιστονια ειναι η φτηνη λυση.
 
Top Bottom