Βιντεο που μας αρεσουν

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Εγώ με 15κ πάντως , θα έπαιρνα 3 μηχανάκια , ένα για κάθε χρήση. Άλλη κουβέντα βέβαια αυτή και κατατάσσεται στο ''used VS brand new''
Αυτή είναι μια καλή σκέψη, παρόλα αυτά αν τα βάλεις κάτω η πλάστιγγα γέρνει σημαντικά προς την αγορά καινούργιου (ή μεταχειρισμένου) με 15Κ. Επειδή με είχε απασχολήσει στο παρελθόν (να κρατήσω το τζίξερ μου και να πάρω κι ένα On-Off της τάξης των 3,000 ευρώ), έκατσα κι έφτιαξα ένα Excelάκι συμπεριλαμβανομένων των:

  1. Κόστος Κτήσης
    • (Επιλογή 1) 1 On-Off Αξίας Χ
    • (Επιλογή 2) 1 On-Off Αξίας Y (με X > Y) + GSXR
  2. Κόστος Συντήρησης 5-ετίας (Επιλογή 1 vs Επιλογή 2) ανά έτος (προσδιοριστικά)
  3. Πρόβλεψη (προσδιοριστικά) Καθαρής Αξίας Περιουσιακών Στοιχείων (Επιλογή 1 vs Επιλογή 2) σε μια 5-ετία με εύλογη μείωση ανά έτος
Η επιλογή 2 προέκυπτε σαφώς ασύμφορη σχετικά με την επιλογή 1. Αν στο παραπάνω προσθέσουμε τον παράγοντα η μοτοσυκλέτα στην επιλογή 1 να είναι καινούργια και στην επιλογή 2 το Χ = Υ + GSXR, τότε η διαφορά μεγαλώνει αρκετά υπέρ της επιλογής 1 (Εγγύηση, λιγότερες πιθανές βλάβες).
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Αν το βλέπεις ορθολογιστικά και την μηχανή αποκλειστικά σαν μέσο μετακίνησης/περουσιακό στοιχείο τότε ναι όλα τα παραπάνω έχουν νόημα και βάση. Όταν όμως ξεφεύγεις απο αυτό το πλαίσιο και το βλέπεις (έχοντας φυσικά την οικονομική κυρίως δυνατότητα) σαν χόμπι/ευχαρίστηση, τότε συνήθως οι εξισώσεις κλπ χάνουν το νόημά τους. Καταλήγεις να πάρεις κάτι σαν εργαλείο για την δουλειά που θές να κάνεις.

Αν έχεις κάποιες ανάγκες/απαιτήσεις για να κάνεις το χόμπι σου ψάχνεις την μηχανή που θα σε καλύψει/ικανοποιήσει περισσότερο. Όταν την βρείς είτε καινούρια, είτε μεταχειρισμένη και αρχίσεις να την χρησιμοποιείς για τον σκοπό και σε ευχαριστεί, ξεχνάς και αν είναι καινούρια και τις γρατσουνιές και τα πάντα :)
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Έχει να κάνει πόσο συνειδητοποιημενος είσαι σχετικά με την χρήση που θα κάνεις. Δηλαδή αν θες να μπεις στο χώμα, αλλά βαθιά μέσα σου δε θέλεις να δεις το μηχανάκι γρατζουνισμενο, τότε δε θα πρέπει να μπεις χώμα εξ'αρχης.
Οι γρατζουνιές στο σώμα στην μηχανή στα κράνη κτλπ είναι παράσημα.
Για μένα το χωμα μου δείχνει το ποιος είμαι εγώ και ποιοι είναι οι γύρω μου.
Οι δυσκολίες σε κάνουν πιο δυνατό και σε βοηθανε να αντιληφθείς πράγματα που στο χαλαρό περνάνε έτσι.
Όταν πεθαίνεις από κούραση θα ξοδέψεις ενέργεια να βοηθήσεις τον άλλον; Θα σε βοηθήσουν οι άλλοι αντίστοιχα; Πως θα διαχειριστείς μια επείγουσα κατάσταση; Και ούτω καθεξής.
Τα κυβικά δεν έχουν σημασία μιας και όλα εξισορροπούνται από την χρήση. Πιο καθαρό μηχανάκι πιο hard το εντουρο, πιο χοντρή, πιο απλό το εντουρο. Το χωμα είναι χωμα όμως.
Και τα δείχνει όλα αν είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου και τους γύρω σου.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Οι γρατζουνιές στο σώμα στην μηχανή στα κράνη κτλπ είναι παράσημα.
Για μένα το χωμα μου δείχνει το ποιος είμαι εγώ και ποιοι είναι οι γύρω μου.
Οι δυσκολίες σε κάνουν πιο δυνατό και σε βοηθανε να αντιληφθείς πράγματα που στο χαλαρό περνάνε έτσι.
Όταν πεθαίνεις από κούραση θα ξοδέψεις ενέργεια να βοηθήσεις τον άλλον; Θα σε βοηθήσουν οι άλλοι αντίστοιχα; Πως θα διαχειριστείς μια επείγουσα κατάσταση; Και ούτω καθεξής.
Τα κυβικά δεν έχουν σημασία μιας και όλα εξισορροπούνται από την χρήση. Πιο καθαρό μηχανάκι πιο hard το εντουρο, πιο χοντρή, πιο απλό το εντουρο. Το χωμα είναι χωμα όμως.
Και τα δείχνει όλα αν είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου και τους γύρω σου.
Καλά τα λες.
Να σου πω γιατί μου αρέσει η χωμάτινη οδήγηση;
Γιατί "ζεις" όλη τη βόλτα! Διαρκώς παλεύεις να βρεις πρόσφυση και είσαι σε μια διαρκή επαγρύπνηση, οι αισθήσεις είναι σε μια συνεχόμενη ανανέωση.
Εμένα αυτά μου αρκούν και είναι αυτά που με εξιτάρουν. Κάθε φορά που γυρνάω σπίτι, νιώθω ότι θέλω κι άλλο, δε μου αρκεί.

Σίγουρα βρίσκεις τα όρια σου, ξεπερνάς τις φοβίες σου, αντιλαμβανεσαι διαφορετικά το περιβάλλον όπως σωστα λες, αλλά αυτά λίγο πολύ τα νιώθεις και με παρόμοιες δραστηριότητες όπως ορειβασία κτλ

Οπότε μπροστά σε όλα τα παραπάνω, τα κυβικά της μηχανής η κάποιες ενδεχόμενες πτώσεις με τις ανάλογες συνέπειες δε θα με κάνουν να σταματησω να οδηγώ off-road.


 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αυτή είναι μια καλή σκέψη, παρόλα αυτά αν τα βάλεις κάτω η πλάστιγγα γέρνει σημαντικά προς την αγορά καινούργιου (ή μεταχειρισμένου) με 15Κ. Επειδή με είχε απασχολήσει στο παρελθόν (να κρατήσω το τζίξερ μου και να πάρω κι ένα On-Off της τάξης των 3,000 ευρώ), έκατσα κι έφτιαξα ένα Excelάκι συμπεριλαμβανομένων των:

  1. Κόστος Κτήσης
    • (Επιλογή 1) 1 On-Off Αξίας Χ
    • (Επιλογή 2) 1 On-Off Αξίας Y (με X > Y) + GSXR
  2. Κόστος Συντήρησης 5-ετίας (Επιλογή 1 vs Επιλογή 2) ανά έτος (προσδιοριστικά)
  3. Πρόβλεψη (προσδιοριστικά) Καθαρής Αξίας Περιουσιακών Στοιχείων (Επιλογή 1 vs Επιλογή 2) σε μια 5-ετία με εύλογη μείωση ανά έτος
Η επιλογή 2 προέκυπτε σαφώς ασύμφορη σχετικά με την επιλογή 1. Αν στο παραπάνω προσθέσουμε τον παράγοντα η μοτοσυκλέτα στην επιλογή 1 να είναι καινούργια και στην επιλογή 2 το Χ = Υ + GSXR, τότε η διαφορά μεγαλώνει αρκετά υπέρ της επιλογής 1 (Εγγύηση, λιγότερες πιθανές βλάβες).
Πώς μας πετσοκοψες έτσι!! :roflmao::friendship:
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Καλά τα λες.
Να σου πω γιατί μου αρέσει η χωμάτινη οδήγηση;
Γιατί "ζεις" όλη τη βόλτα! Διαρκώς παλεύεις να βρεις πρόσφυση και είσαι σε μια διαρκή επαγρύπνηση, οι αισθήσεις είναι σε μια συνεχόμενη ανανέωση.
Εμένα αυτά μου αρκούν και είναι αυτά που με εξιτάρουν. Κάθε φορά που γυρνάω σπίτι, νιώθω ότι θέλω κι άλλο, δε μου αρκεί.

Σίγουρα βρίσκεις τα όρια σου, ξεπερνάς τις φοβίες σου, αντιλαμβανεσαι διαφορετικά το περιβάλλον όπως σωστα λες, αλλά αυτά λίγο πολύ τα νιώθεις και με παρόμοιες δραστηριότητες όπως ορειβασία κτλ

Οπότε μπροστά σε όλα τα παραπάνω, τα κυβικά της μηχανής η κάποιες ενδεχόμενες πτώσεις με τις ανάλογες συνέπειες δε θα με κάνουν να σταματησω να οδηγώ off-road.
επειδή το είχα "πρόχειρο", απλά το παραθέτω... ;)
(όπου "διακοπές" βάλτε οποιαδήποτε βόλτα )




(από το " Το Ζεν και η τέχνη της συντήρησης της μοτοσυκλέτας" )
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η αγάπη του STF στρέφεται εναντίον των DIYδων με 3D εκτυπωτές. Απαγορεύεται να φτιάξετε μόνοι σας τις μοτοσικλέτες σας με κομμάτια που τυπώνετε.


 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Δεκτό απολύτως. Απλά με την έννοια τέτοια χρήση δεν εννοώ απαραίτητα να κανεις πετάγματα κλπ. Συλλογίζομαι για παράδειγμα τον εαυτό μου. Θα μπορούσα για παράδειγμα να δώσω 13-15Κ να πάρω ένα καλό μηχανάκι. Κάθε φορά λέω όμως μην τα δίνεις γιατί δεν θα μπορείς να το δεις ούτε με γρατζουνιά. Πήρα πχ το Στρώμα γιατί λέω ε μια χαρά, θα το πάρω που είναι και οικονομικό και παλιό και θα του πιω το αίμα κι αν πάθει κάτι, στον γκιονι μου. Έλα όμως που και πάλι το προσέχω σαν τα μάτια μου. Κι αναρωτιέμαι, είμαι μόνο εγώ έτσι; Άλλος πχ θα πάρει το 890r κούτα και θα το πάει για εντουραδα; Βλέποντας σας καταλαβαίνω ότι είμαι μειονότητα. Πως το κάνετε; Τι έχετε κατά νου όταν βάζετε το GS πχ στα κροκαλια (ερώτηση γενικής φύσης όχι σε εσένα καπετάνιε);;;
Με το ίδιο σκεπτικό κ εγώ πηρα το gs 07 για να μην το λυπάμαι. Και πραγματι δεν το λυπάμαι, το ζω κ απλά το πληρωνω για να είναι λειτουργικά τέλειο. Τώρα αν έχει και μια γρατζουνιά στα κάγκελα ή τα πλαστικα , who cares που λεν και στο χωριο
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Δεν έχει να κάνει με μηχανάκια, αλλά μπορεί να ενδιαφέρει κάποιον. Είναι μια Ευρωπαϊκή διοργάνωση αναρρίχησης που θα γίνει στην Εύβοια στα μέσα Μαΐου.
 

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000
Απολαυστικό βίντεο με μεταμόρφωση του κτήνους!



Υστερόγραφο:Οποίος βιάζεται ας προχωρήσει στο 10.30 να δει το τελικό αποτέλεσμα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Απολαυστικό βίντεο με μεταμόρφωση του κτήνους!



Υστερόγραφο:Οποίος βιάζεται ας προχωρήσει στο 10.30 να δει το τελικό αποτέλεσμα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αισχος, Μπαν στον κύριο
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

Γιατί καλέ κύριε εμένα με άρεσε το λευκό περτικαλί αποτέλεσμα!
Εντάξει γούστα, καμία διαφωνία, μετά το μπαν ειδικά δεν χρειάζεται κιόλας :p.

Είναι λίγο μαλακάκος ο σμοκις, όταν λέω λίγο είμαι επιεικής. Μερικές φορές έχει πλάκα. Όσο πλάκα έχει ο πολιτικός που λέει έχεις όχημα είσαι πλούσιος. Καλά ίσως όχι τόσο.
 

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000
Εντάξει γούστα, καμία διαφωνία, μετά το μπαν ειδικά δεν χρειάζεται κιόλας :p.

Είναι λίγο μαλακάκος ο σμοκις, όταν λέω λίγο είμαι επιεικής. Μερικές φορές έχει πλάκα. Όσο πλάκα έχει ο πολιτικός που λέει έχεις όχημα είσαι πλούσιος. Καλά ίσως όχι τόσο.
Καλά ούτε που τον ξέρω τον κύριο ‘γώ για το μηχανάκι κοιτάζω τα βίντεο


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καλά ούτε που τον ξέρω τον κύριο ‘γώ για το μηχανάκι κοιτάζω τα βίντεο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Και εγω για αυτό τον είχα δει.
 
Top Bottom